Türk nörologların Behçet hastalığı ile ilgili çalışması dünyada yankı buldu!

Türkiye’den 53 nöroloğun, ismini bir Türk doktordan alan Behçet hastalığı ile ilgili yaptığı çalışma, uluslararası önemli bir dergide yayınlandı. Editöryal olarak ayrıca bir yazı yayınlanan dergide çalışmanın Behçet hastalığıyla ilgili yeni bir bakış açısı getirdiği vurgulandı.

Behçet hastalığı

Behçet Hastalığı 1937 yılında Dermatolog Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından oral aft, genital ülser ve hipopyonlu üveitten oluşan üçlü semptomu olan hastalarda tanımlandı. Sonraki çalışmalarda çeşitli belirti ve bulgularla birçok sistemi etkileyen bir hastalık olduğu gösterildi. Nedeni kesin olarak bilinmiyor, bulaşıcı bir hastalık değil.

Türkiye’den ‘The Stroke Study Group‘da yer alan 53 nöroloğun katıldığı Behçet hastalığı ve beyin toplardamar tutulumu’ ile ilgili yaptıkları çalışma romatolojinin saygın dergisinden övgü aldı.

Medimagazin’in haberine göre, koordinatörlüğünü Prof. Dr. Derya Uludüz ve Prof. Dr. Taşkın Duman’ın yürüttüğü çalışma İngiliz Romatoloji Derneğinin çıkardığı ve impact faktörü 5.2 olan Rheumatology’de yayımlandı. Çok merkezli çalışma için Rheumatology’de Editorial bir değerlendirme de yazıldı.

Behçet hastalığına yeni bir bakış getirdi

Değerlendirme yazısında çalışmanın çok iyi tasarlandığı ve sonuçlarının oldukça güçlü ve güvenilir olduğu belirtilirken Behçet hastalığı alt grubu olarak bugüne kadar bildirilmiş en geniş olgu grubunu içerdiği belirtildi. Behçet Hastalığını diğerleri ile etiyolojik olarak karşılaştırarak yeni bir bakış açısı getirdiği belirtilen editoryal yazıda şunlara dikkat çekildi:

Behçet için kesin bir tanı testi yoktur ancak hastalığın ilk kesin belirtisi trombotik bir olay olabilir. Bu nedenle serebral ven trombozu veya derin ven trombozu ile başvuran hastalarda mutlaka her olguda Behçet hastalığı akılda tutulmalıdır.

NTV
https://www.ntv.com.tr/saglik/turk-norologlarin-behcet-hastaligi-ile-ilgili-calismasi-dunyada-yanki-buldu,169GG1z7XEaKguA2VjHkYQ
🍏  4 maddede tekrarlayan ağız içi yaralarla mücadele!

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *