Sağlık Bakanlığı atamalarındaki yetersizlik gündemde!

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Türkiye’de her sene binlerce mezun veren odyometri bölümü mezunu olan odyomestristlerin görev alması gereken servislerde hemşire ve ebelere görev berildiğini, haliyle bu bölümden mezun olan gençlerin işsizlikle başbaşa kaldığını söyledi.

Mühim olan üniversite açmak değil istihdam sağlamak

TBMM’de Sağlık Bakanlığı personel alımlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Sivas Milletvekili, işitme kayıplı yeni doğan bebeklerin tespiti için hemşire ve ebelere verilen eğitimlerin yetersiz olduğunu, odyometristlerin yetkileri gereği yeni doğan tarama ünitesinde çalışma zorunluluğunun bulduğunu fakat ihtiyaç duyulan kadronun bir türlü verilemediğini söyledi.

Önemli olanın üniversite açmak olmadığını, bu üniversitelerden mezun kişilerin istihdamının olduğunu belirten Sivas Milletvekili Karasu,

Ülkemizde her yıl binlerce mezun veren odyometri bölümü mezunu olan odyometristlerin görev alması gereken servislerde maalesef hemşireler ve ebelere görev verilmekte ve asıl konuyla ilgili yetişmiş olan odyometristler açıkta kalmaktadır. İşitme kayıplı yeni doğan bebekleri tespit etmek için hemşirelere ve ebelere verilen eğitimler yetersizdir. Buna rağmen odyometristlerin yetkileri gereği yeni doğan tarama ünitesinde çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığının son yıllarda -2018 yılı- sağlık personeli alımlarında odyometrist atamaları diğer sağlık bölümlerinin gerisinde kalmaktadır. Mezun sayısının giderek artması, alımların az olması ve yanlış istihdam sonucu odyometristler işsizlik sorunu yaşamakta ve mağdur edilmektedir. Önemli olan üniversite açmak değil, binlerce mezuna aynı zamanda iş imkânı sağlayabilmektir, şeklinde konuştu.

Kamu Bülteni
http://www.kamubulteni.com/cumhuriyet-halk-partisi/saglik-bakanligi-atamalarindaki-yetersizlik-gundemde-o-bolumden-h6665.html

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *