Hipokrat’ın 1.500 yıllık reçetesi bulundu!

Mısır’da Sina Yarımadası’nın güneyinde yer alan Aziz Katarina Manastırı’nın kütüphanesinde müthiş keşif…

Altıncı yüzyıldan kalma el yazması kitapta Hipokrat’ın bir reçetesi bulundu. Tıp biliminin kurucularından Hipokrat’ın reçetesinin yazılı olduğu kitabın deriden yapılan çift katmanlı bir Kitap Palmesit el yazması olduğu belirlendi.

1.500 yıllık kitabın ikinci katmanında ise M.S. 5’inci yüzyılda ya da 6’ncı yüzyılın erken dönemlerinde Süryanice yazılmış bir İncil bulunduğu açıklandı. Mısır Eski Eserler Bakanlığı‘nın Arkeolojik Belgeleme Birimi Başkanı Ahmed en-Nimer, o dönemde kitap sayfaları çok pahalı olduğundan böyle bir yönteme başvurulduğunu açıkladı.

İncil’in ikinci yüzyılda Yunanca‘dan Süryanice‘ye çevrildiği düşünülüyor. Günümüzde tabiplerin mesleklerini icra etmeye başlamadan önce ettikleri yeminin sahibi olan Hipokrat’ın reçetesinde tam olarak ne yazdığı açıklanmadı. Kitabede kime ait olduğu bilinmeyen üç reçete olduğu ve reçetelerden birinde kullanılan bitkilerin resimlerinin olduğu açıklandı.

Medi Magazin
http://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-hipokratin-bin-500-yillik-recetesi-bulundu-11-681-74369.html
🍏  "Aşırı gaz" oluşumuna yol açan besinler listesi!

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *