Kategoriler
Güncel KPSS Diyetisyen

Diyetisyenler atama bekliyor!

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Genel Kurulunda diyetisyen atamalarındaki problemi dile getiridi:

Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerine, önceden planlanmış olan diyetisyen alımlarının bir an önce yapılmasını düşünüyor musunuz? Ayrıca devlet ve üniversite hastanelerine yapılan diyetisyen alımlarını acilen artırmayı düşünüyor musunuz?

SÜLEYMAN GİRGİN (Muğla) – Sağlık Bakanlığına: Son yıllarda Beslenme ve Diyetetik mezunu sayısı artarken kamuya atanan diyetisyen sayısı azalmaktadır.

2006’dan bu yana 30.000 diyetisyen mezun olmuştur. Kamuda sadece 2.500 diyetisyen istihdam edilmektedir. Yılda en fazla 200-300 diyetisyen ataması yapılmaktadır. Bu durum, hem iş arayan diyetisyenleri hem de diyetisyenlik öğrencilerini psikolojik ve maddi olarak yıpratmaktadır.

Obezite başta olmak üzere, birçok kronik hastalıkla mücadelede önem taşıyan diyetisyenler, maalesef mesleklerini icra edememekte, çok yüksek KPSS puanlarına rağmen atanamamaktadırlar. Bu nedenle aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerine, önceden planlanmış olan diyetisyen alımlarının bir an önce yapılmasını düşünüyor musunuz? Ayrıca devlet ve üniversite hastanelerine yapılan diyetisyen alımlarını acilen artırmayı düşünüyor musunuz?

kamubiz.com/saglik/30-bin-diyetisyen-atama-bekliyor-h7949.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *