4 madde ile: “Martini”

Martini, kaliteli bir vermut çeşididir. İlk kez 1847’de İtalya / Torino’da üretilmiştir. En eski kokteyller arasında yer alır.

1. Martininin içeriği

En eski kokteyller arasında yerini alan martini, vermut (alkolle takviye edilerek güzel kokulu bitki ve baharatlarla aromatize edilmiş bir tür şarap) ve cini keşfeden İtalyanların bize armağanıdır. Beyaz şaraba şeker, alkol, su, karamel, baharat ve kokulu bitkilerin eklenmesiyle hazırlanır. Martininin alkol oranı %15-20 arasında değişir. 80 ml’lik bir martini, yaklaşık olarak 166 Kcal’dir.

martini vermut italya (3)

2. Martini nasıl yapılır?

 • Karıştırma kabına 5-6 damlayı geçmeyecek kadar vermut konulur ve vermutun kabın her yerine dağılması sağlanır.
 • 5cl kaliteli bir cin kabın içine boşaltılır ve bir miktar tuz eklenerek karıştırılır.
 • Martini kadehi geniş ve sığdır. Kadehe boca edilen karışıma çekirdeksiz ve az yağlı yeşil zeytin eklenerek servise hazır hale getirilir.

3. Martini çeşitleri nelerdir?

 • Martini Bianco, şeffaf renkli %17 alkol oranına sahip martinidir.
 • Martini Rosso, kırmızı renkli, baharat ve bitki esansı yönünden zengin bir çeşittir.
 • Martini Extra Dry, az vermutlu martini kokteylidir.
 • Martini d’Oro, meyve şarabı tadında vermut içerir.
 • Martini Fiero, beyaz şarap ve aromatik tatlar içerir ve zengin meyve tadı vardır. Akdeniz narenciyesi ve yoğun kan portakalı ile tatlandırılmıştır.

martini vermut italya (3)

4. Martini nasıl içilir?

 • Martini, her şeyden önce kendine has geniş ve derin olmayan cam bardağında tüketilir. Bardağa martini doldurulduktan sonra çekirdeği çıkarılmış 1 – 2 adet zeytine kürdan batırarak bardağınıza koyunuz.
 • Martini aynı zamanda cin ya da vodka ile karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Damak zevkinize uygun olan tadı zamanla yakalayacak olsanız da başlangıç olarak bu karışımlar için 1/1 ölçek kullanabilirsiniz.
 • Martini alkol oranı çok yüksek bir içki olmamasına rağmen cin ya da vodka ile karıştırıldığında bu oran yükselmektedir. Bu karışımların yavaş tüketilmesi, yaygın görülebilen baş dönmesi ve mide bulantısı gibi istenmeyen etkileri azaltacaktır.
🍏  Kaybolan tarihî Türk içeceği: "Kımız"

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *