Pediatri diyetisyenliğinin tarihçesi

Pediatri diyetisyenliğinin tarihçesine bakıldığında çok da eskilere dayanmadığı görülmektedir.

Ülkemizde Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı’nın yeni olması, ilk mezun verilen diyetisyenden bu yana 53 yıl süre geçmesi (kuruluş: 1962 yılı, ilk mezun: 1966 yılı) ve uzun bir süre ülkede diyetisyen mezun veren tek bölümün Hacettepe Üniversitesi’nde bulunması ve bu nedenle toplam mezun sayısının az olması gerekçeleriyle, hastanede çalışan diyetisyenler uzun yıllar aynı hastanede farklı alanları (yönetici ve tedavi edici diyetisyenlik) bir arada yürütmek zorunda kalmışlardır.

Ancak son yıllarda yeni açılan Beslenme ve Diyetetik Bölüm sayısının artması (2018 yılı itibariyle 93 üniversitede) ile her yıl yaklaşık 5000’in üzerinde yeni diyetisyenin mezun olması sonucunda tek alanda uzmanlaşma gerekliliği önem kazanmıştır. Ancak hem Avrupa’da hem de ülkemizde pediatri alanında çalışan diyetisyenlerin mezuniyet sonrası uzmanlık unvanı almalarına yönelik herhangi bir yasal eğitim süreci bulunmamaktadır. Mezuniyet sonrası pediatri alanında çeşitli kurslara katılan veya uzun yıllar pediatri alanında çalışmış diyetisyenler kendilerini pediatri diyetisyeni olarak adlandırmaktadır. Bu unvan herhangi bir kurum tarafından verilmemektedir.

🍏  Pediatri Diyetisyenliği Derneği ne zaman kuruldu?

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *