ICD-11 geliyor! İşte yeni tanımlanan hastalıklar!

2018’de yayınlanacak ICD-11’de, sınıflandırmaya giren pek çok yeni hastalık olacak. Bunlardan biri de “Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı”

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), 2018’de yayınlanması planlanan ve şu anda kullanılan Uluslararası Hastalık Sınıflandırma Sistemi ICD-10’un(International Classification of Diseases) yerine geçecek olan ICD-11’de birçok yeni hastalık tanımlayacak. “Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı” da bunlardan biri olacak.

Uluslararası Hastalık Sınıflandırma Sistemi en son ICD-10 ile 1990 yılında güncellenmişti. Bu sistemin 28 yıl sonra yeni bir güncel hali olan ICD-11’İn, 2018’de sağlık sistemlerine girmiş olması planlanıyor. Bu güncel sınıflandırmada, “Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı” da hastalık olarak tanımlanıyor. DailyMail’e göre, şu an hala taslak halinde bulunan bilgisayar oyunu bağımlılığının, tanı kriterleri üzerine hekimlerle görüşmeye devam ediliyor.

Taslak haline göre, DSÖ “Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı” tanısı konulabilmesi için şu kriterleri sıralıyor:

  • Kişilerin oyunlara olan ilgileri hayata karşı sahip oldukları ilgiden daha fazla olmalı
  • Bu sağlıksız davranış en az 1 yıl kadar devam etmeli
  • Bireylerin oyun oynamanın zararlı sonuçlarını açıkça görüldükleri hale, bu eylemi sonlandıramamış olmaları

Alışveriş, iş ve dizi bağımlılığı da konuşuldu

DSÖ, teknoloji ile bağlantılı akıllı telefon veya internet bağımlılığı gibi durumları gerçek hastalık olduklarına dair yeterli kanıt bulunmadığı gerekçesiyle hastalık olarak sınıflandırmadı. DSÖ’den, yeni sınıflandırmada alışveriş bağımlılığı, iş bağımlılığı ve tek seferde art arda tüm TV serilerini izleme gibi durumların da hastalık olarak sınıflandırması istendi. Ancak şu an için hiçbiri taslağa dahil edilmiş görünmüyor.

Medi Magazin
https://www.medimagazin.com.tr/hekim/genel/tr-Icd-11-geliyor-iste-yeni-tanimlanan-hastaliklar-2-12-75602.html

🍏  YÖK, sağlık ve beslenme müfredatını DSÖ temsilcileriyle görüştü!

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *