Türkiye obezite araştırma derneği

Obez hastaların kilo vermesinde en büyük rol sağlık profesyoneline düşüyor!

Beş kıtada 11 ülkede 14.500 obez hasta ve 2.800 sağlık mesleği mensubunun katıldığı ACTION IO adlı çalışmanın sonuçları İskoçya’da Glasgow’daki Avrupa Obezite Kongresi’nde (ECO) açıklandı.

Söz konusu çalışmaya göre, pek çok sağlık çalışanı obeziteyi bir hastalık olarak kabul etse de pek çok obeziteli birey hala tedavi edilemiyor. Obezite hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye Obezite Araştırma Derneği’nin (TOAD) desteğiyle yayınlanan “Obeziteye Meydan Okuyanlar” isimli kitap da kongrede sunuldu. Kitabın yazarı Yeşim Sert Karaaslan, obezite hastası Kezban Akkurt ile birlikte kongrede deneyimlerini uluslararası katılımcılarla paylaştı.

Yeşim Sert Karaaslan ECO’da yaptığı sunumda, Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) ve obezite tedavisinin dünya lideri Novo Nordisk’in desteğiyle yayınlanan kitabında obezite hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmayı amaçladığını vurguladı. Yeşim Sert Karaaslan, yola çıkış noktasını şöyle anlattı:

Gücümün yettiğince obeziteyle mücadele eden, çocukken bu hastalığın esiri olan, umutsuzluğa düştükleri bir dönemde yanlış beslenme sonucunda obezite ile tanışan ama kabullenmeyerek sağlıklı günler için savaşma kararı alan kahramanların hayatlarını yazmak istedim. Direnen, kendiyle, toplumla savaşan, önyargıları kıran, korkan ama kaçmayan, ürken ama üstüne giden savaşçıların duygularını kaleme almaya çalıştım. İstedim ki, yola çıkmaya karar verdikten sonra ancak başardığında durulabileceğini başkaları da görsün. İstedim ki mücadele etmek için umut ve kararlılığın ne kadar itici bir güç olduğunu kitabı her eline alan hissetsin…

Obez hasta Kezban Akkurt da sunumda obezite hastalığıyla tedavi sürecini ve başarıya nasıl ulaştığını anlattı. Akkurt, obezite ile mücadelesini ve sonunda ulaştığı başarıyı şöyle özetledi:

Kilo verme sürecinde en büyük avantajım beni sürekli motive eden, pozitif enerji veren bir çevreye sahip olmamdı. Her zaman benim bu işi yapabileceğimi söyleyen, sabrımı ve başarımı takdir eden ve yanımda olan çok güzel insanlar vardı. Zaten bu süreçte, çevremizde aksini yapan, kilo verme sürecinde bizi yolumuzdan saptırmaya, moralimizi bozmaya çalışanları hiç düşünmeden hayatımızdan çıkarmamız lazım. Çünkü, en kıymetli olan biziz, hayatımızın baş rolü biziz! Başarımın sırrı ne miydi? Elbette doğru tedavi ve sabır… Her şey bu iki sözcükte saklıydı.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk, bu yıl Glasgow’da gerçekleşen Avrupa Obezite Kongresi’nde (ECO) TOAD olarak “Obeziteye Meydan Okuyanlar” kitabını sundukları için mutlu olduklarını belirterek, şunları söyledi:

Obezite ve komplikasyonları dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı problemi olma özelliğini koruyor. Obezite hastalığının tedavisinde diyetisyenden psikoloğa, egzersiz uzmanından hekime tüm disiplinleri barındıran bir ekip birlikte görev yapmalıdır. Obeziteyle mücadele, hükümetler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, endüstri ve medya gibi bileşenlerin ortaklığıyla hızlanarak devam etmelidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de obeziteli bireyler önyargılarla karşılaşıyor. Biz doktorlara bu noktada çok önemli görevler düşüyor. ECO’da da obeziteli bireyler konusundaki deneyimlerimizi paylaştığımız için mutluyuz.

Tedavinin önündeki engeller ortaya çıkarılıyor

Her 10 obez hastadan 8’i kilo verme sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu düşünüyor. Bu yüzden de kilo vermeye çalışmaya başladıktan ancak 6 yıl sonra bir sağlık çalışanına başvuruyor. Bu bulgular, dünyada ve Avrupa’da pek çok tıp derneğinin obeziteyi bir hastalık olarak kabul etmeye başladığı bir dönemde ortaya çıksa da obezitenin tedavi edilme şekli ve tedavinin sonuçları hala büyük değişkenlik gösteriyor.

ACTION IO çalışmasıyla algılar, tavırlar, davranışlar ve obezitenin etkili şekilde tedavi edilmesinin önündeki olası engellerin tespit edilmesi amaçlandı. Çalışmanın sonuçlarının bugün Avrupa Obezite Kongresi (ECO) sırasında açıklanmasıyla obezite tedavisinin önündeki temel engeller ilk defa gerçek anlamda uluslararası bir ölçekte incelendi. Çalışmanın sonuçlarında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:

  • Sağlık mesleği mensuplarının %71’i obez hastaların kilo vermeye ilgi duymadıklarını beyan etmiş, buna karşılık bu obez hastaların yalnızca %7’si kilo vermeye ilgi duymadıklarını bildirmiştir. Buna göre kilo vermeye ilgi duyma algısında net bir fark bulunmaktadır.
  • Obez hastaların %81’i geçmişte en az bir defa kilo vermek için ciddi çaba göstermişse de sağlık mesleği mensupları, hastalarının yalnızca %35’inin böyle bir çabaları olduğuna inanmaktadır.
Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/var/www/html/mbeta/guncel/genel/tr-obez-bireylerin-kilo-vermesinde-en-buyuk-rol-saglik-calisanina-dusuyor-11-681-81693.html
22 mayıs avrupa obezite günü

Obeziteyle mücadeleyi ‘Obeziteye Meydan Okuyanlar’ anlattı

AA’nın sağlık muhabiri Karaaslan’ın, obeziteyle mücadele eden 8 kişinin hayat hikayesine ve uzman doktorların bilgilerine yer verdiği “Obeziteye Meydan Okuyanlar” isimli kitabı okuyucularla buluştu.

Anadolu Ajansının (AA) deneyimli sağlık muhabiri Yeşim Sert Karaaslan‘ın, obeziteyle mücadele eden 8 kişinin hayat hikayesine ve alanında uzman doktorların konuya ilişkin bilgilerine yer verdiği “Obeziteye Meydan Okuyanlar” isimli kitabı okuyucularla buluştu.

Danimarka Büyükelçiliğinde Avrupa Obezite Günü dolayısıyla Novo Nordisk firmasının katkılarıyla düzenlenen toplantıda Sert Karaaslan’ın derlediği ve yazdığı “Obeziteye Meydan Okuyanlar” isimli kitabının tanıtımı gerçekleştirildi.

Karaaslan, obezite ile anne ve babasının yaşadığı sağlık sorunları dolayısıyla tanıştığını anlattı. Anne ve babasının sağlığına kilo vererek kavuştuğunu söyleyen Karaaslan, hayatta hiçbir başarının tesadüf olmadığını, kilo vermenin de meslekte kazanılan başarıların da çalışarak, mücadele ederek var olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansının ve yöneticilerinin desteğiyle sağlık haberciliğinde uzmanlaştığını, 21 yıldır gazetecilik yaptığını belirten Karaaslan,

Sağlık haberciliğinde bu yaşadığım tecrübelerle birilerine şifa bulmak haddim değil ama yol göstermeye çalışmak, birilerinin yaşadığı sıkıntıları başkalarının yaşamaması için belki kılavuz olmak amacıyla bir kitap hazırlamak istedim, diye konuştu.

Kitabın iki bölümden oluştuğunu söyleyen Sert Karaaslan, ilk bölümde bilim insanlarının konuyla ilgili çalışmalarına yer verdiğini, ikinci bölümde ise obeziteyle mücadele eden 8 kişinin yaşam hikayesinin yer aldığını söyledi.

Kitap kahramanlarımız hiçbir sansür uygulamaksızın bütün duygularını, bütün mücadelelerini, yaşamlarında neler hissettiklerini anlattılar, diye konuşan Sert Karaaslan, kitabında Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Aşık Veysel, Mevlana başta olmak üzere şairlerin ve düşünce adamlarının şiirlerine ve dünya edebiyatının önemli yazarlarının hikayelerinden örneklere yer verdiğini belirtti.

Obez olan insanların ötekileştirildiğini belirten Sert Karaaslan, Türkiye’de ve dünyada obezitenin her geçen gün artması dolayısıyla mücadele etmenin çok önemli olduğunu, kitabın da bu mücadeleye bir nebze de olsa katkı sağlamasını diledi.

Toplantıda, Türkiye Obezite Araştırma Derneği Başkanı Volkan Demirhan Yumuk, Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem, Danimarka Büyükelçisi Svend Olling ve Novo Nordisk Banec Kurumsal Başkan Yardımcısı Emil Kongshoj Larsen de birer konuşma yaptı.