GAPS kitap Ön Kapak

4 soru ve 4 yanıt: “GAPS™”

Çoğu kişinin çaresiz hastalık sandığı psikolojik ya da psikiyatrik hastalıkların ve fizyoloji sendromlarının nedeni hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve an​​ormal bağırsak florası nedeniyle beynin ve bedenin toksinlenmesidir.

Bağırsak florasının tedavi edilmesi sonucunda, beyin ve beden toksin yükünün etkisinden kurtulur ve bağırsakların kaynaklık ettiği bu hastalıklar da tamamen iyileşir.

1.GAPS™ nedir?

​Kitabın yazarı Nöroloji ve Beslenme Uzman Doktoru Natasha Campbell-McBride’ın oğluna üç yaşındayken otizm teşhisi konmuştur. Kendi geliştirdiği beslenmeye dayalı doğal bir tedavi yöntemiyle oğlunun bağırsak florasını ve böylece otizmini radikal olarak iyileştirir. Ardından İngiltere Cambridge’de açtığı klinikte, psikolojik sendromlu yüzlerce hastayı, geliştirdiği bu beslenme yöntemiyle sağlığına kavuşturur. Zamanla geliştirdiği bu tedavi GAPS Tedavisi, psikolojik sendromlu hastaları da GAPS hastaları olarak adlandırılır.

GAPS kitap Ön Kapak

2.GAPS™ kitabı nasıl ortaya çıktı?

2004 yılında, yazdığı GAPS – Gut and Psychology Syndrome (Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) kitabı yayımlanır.

Bugün ise GAPS Tedavi kitabı, 7 dile çevrilmiş olup 11. baskısını yapmıştır ve kitabın satış rakamı 500.000’leri bulmuştur.

GAPS hayatımın eseridir, diyen Dr. Natasha Campbell-McBride, GAPS’ın dünyaca tescilli markasını almıştır.

Bağırsak ve Psikoloji Sendromu yani GAPS (Gut And Psychology Syndrome); Dr. Natasha Campbell-McBride’ın tescilli markası olarak bilinen bir tanımdır ve kendi geliştirdiği doğal tedavinin adıdır.

3.GAPS™ kitabının içeriği nasıldır?

​​​Kitap tam anlamıyla bir tedavi kitabıdır. Kitabı alan bir anne; GAPS hastalığı (otizm, disleksi, dispraksi, DEB, DEHB, gelişme geriliği, öğrenme bozukluğu, yeme bozukluğu, epilepsi, depresyon, şizofreni…) olan çocuğunu, sadece kitabı okuyup uygulayarak iyileştirebilir veya bir GAPS hastası, kitapta anlatılan tedavinin adımlarını uygulayarak kendini iyileştirebilir.

​​Dünyanın her bir köşesinden GAPS (Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) hastaları, bu kitaptaki GAPS Tedavisiyle bağırsak floralarını tedavi ederek psikiyatrik hastalıklarından tamamen iyileştiler! Otizm, Şizofreni, Epilepsi, Depresyon, Anksiyete, Bipolar Bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Panik Atak, Dikkat Eksikliği Bozukluğu (DEB) ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Disleksi, Dispraksi, Yeme Bozukluğu (Anoreksiya, Bulimia Nervosa) hastaları… (detaylar için tıklayınız: Yaşanmış GAPS Hikayeleri )

4.GAPS™ kitabının Türkiye’deki durumu nedir?

​​Türkiye’den iki yetişkin kız kardeşin, bu kitaptaki GAPS Tedavisini uygulamaları ve böylece uzun yıllar süren ağır psikiyatrik hastalıklarını iyileştirmeleri; Türkiye’deki GAPS hastalarına da GAPS Tedavisini duyurmak istemelerine neden olmuştur. Böylece Adalin Yayıncılık kurulmuş ve GAPS kitabı Türkçeye kazandırılmıştır. Bu kitabın, Türkiye’deki GAPS hastalarının da umudu ve ışığı olacağına inanıyoruz! ​​Geri getirdiğin tüm hayatlar için teşekkürler, Dr. Natasha Campbell-McBride!

gaps DİYETİ NEDİR

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı aşağıda verilmiştir. Eğitime yalnızca diyetisyenler ve tıp hekimleri kabul edilmektedir.

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı tarihi

18-19-20 Kasım 2016, Cuma-Cumartesi-Pazar

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı eğitim yeri

Eğitim Yeri: Antalya

Eğitim Salonu: Daha sonra bildirilecektir.

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı katılımcı sayısı

Katılımcı Sayısı: 40 (En fazla 50)

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı katılımcı kriterleri

Katılımcı Kriteri: Tıp Doktorları ve Diyetisyenler

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı detaylı bilgileri

 • ‘Türkiye 1.GAPS Practitioner Sertifika Eğitimi’ 51 Katılımcı ile 4-5 Nisan 2015’de tarihinde, Antalya Ramada Hotel’de başarıyla gerçekleşmiştir.
 •  ‘Türkiye 2.GAPS Practitioner Sertifika Eğitimi’ 36 Katılımcı ile 19-20 Mart 2016 tarihinde İstanbul Point Hotel Taksim’de başarıyla gerçekleşmiştir.
 • ‘Türkiye 3. GAPS Practitioner Sertifika Eğitimi’ 18-19-20 Kasım 2016 tarihlerinde Antalya Side Star Park Hotel’de konaklamalı olarak gerçekleşecektir;

detayları aşağıdadır.

16 yıl süreyle, çaresiz ve umutsuz psikoloji ve fizyoloji sendromlu binlerce hastayı kendi geliştirdiği özel GAPS Beslenme Protokolüyle iyileştiren Dr.Natasha Campbell-McBride’ın tüm bilgi birikimini ve deneyimini aktardığı bu eğitimin üçüncüsü; 18-19-20 Kasım 2016’da, Antalya’da  tıp doktorları ve diyetisyenler için tekrar açılacaktır. Eğitimle ilgili detaylar aşağıdadır:

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı detaylı bilgileri

Türkiye’de üçüncüsü  düzenlenecek olan bu eğitimde; GAPS’ın yaratıcısı ve GAPS kitabının  yazarı, Nöroloji ve Beslenme Doktoru Natasha Campbell-McBride, Psikoloji ve Fizyoloji Sendromlu hastalara GAPS Beslenme Protokolüne ek olarak uygulanacak özel tedavilere, vaka örneklerine, soru ve cevaplara yer verecektir. Eğitim tamamlandıktan sonra katılımcılara GAPS Practitioner Sertifikası ile sadece Türkiye’de değil; dünyanın her yerinde Bağırsak ve Psikoloji Sendromu (Otizm, Epilepsi, Şizofreni, Öğrenme Zorluğu, Bipolar Bozukluk, Dikkat Eksikliği Bozukluğu (DEB), Disleksi, Dispraksi, Hiperaktivite, ...) ve Bağırsak ve  Fizyoloji Sendromu (Alerjiler, Anemi, Artrit, Astım, Çölyak, Diyabet1, Egzema, Eklem Ağrıları, Enzim ve Hormon Bozuklukları, Gelişme Geriliği, Gıda Alerjileri, Gıda İntoleransları, Otoimmün Tiroidit-Haşimato-, Kolesterol Problemleri, Kronik Yorgunluk, Migren, MS-Multipl Skleroz-, Romatoid Artrit (RA), Tansiyon Problemleri, Crohn, Gastrit, İrritabl Bağırsak Sendromu, Reflü, )  vakalarına profesyonel GAPS danışmanlığı yapabilirler.

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı eğitim ve başvuruyla ilgili detaylar:

Eğitimci: Uzm Dr Natasha Campbell-McBride, MD (Nöroloji ve Beslenme Doktoru)
Tarihi:18-19-20 Kasım 2016  (Cuma -Cumartesi – Pazar)

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı eğitim saatleri:

 • 18 Kasım Saat 11.00-18.30  (Öğle Yemeği ve Öğleden sonra bir defa coffe break )
 • 19 Kasım Saat  9.30-18.30 ; (Öğleden Önce ve Öğleden sonra olmak üzere 2 Coffee Break  ve  öğle yemeği)
 • 20 Kasım Saat: 9.30-14.30  (1 defa Coffee Break ve Öğle yemeği).

Katılmcılar: Tıp Doktorlar ve Diyetisyenler

Eğitim Yeri:Antalya Side Star Park Hotel Eğitim Salonu (http://www.sidestarhotels.com/park/tr/toplanti-konferans)

Konaklama Yeri: Antalya Side Star Park Hotel (http://www.sidestarhotels.com/park)
Eğitim Dili: İngilizcedir, simultane olarak Türkçe’ye çeviri yapılacaktır.
Eğitim Sunumu:Dr Natasha Campbell-McBride, ülkemizdeki güvenlik problemleri nedeniyle; Avusturalya, ABD ve Kanada’da uygulamış olduğu eğitim modelini uygulayacaktır. Dr.Natasha Campbell-McBride eğitimi barkovizyon’dan HD kalitesinde video ile sunacak ve Türkçe çevirisi aynı anda  kulaklıklarla katılımcılara iletilecektir. Simultane çeviriyi tıp konusunda uzmanlaşmış tercümanlar yapacaktır. Dr.Natasha Campbell-McBride, katılımcıların sorularını, Skype üzerinden kurulansesli bağlantı aracılığıyla cevaplandıracaktır. Eğitimin barkovizyondan sunulmasıyla, canlı sunulması arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü Dr.Campbell-McBride, soruların sunum sırasında değil, soru cevap bölümünde sorulmasına izin verir. Soru cevap bölümü zaten canlı olacaktır. Canlı olarak yaptığı sunumun aynısını barkovizyondan yapmış olacaktır.
Eğitim Ücreti (Konaklama Dahil): 2750 + KDV (1400 ₺ + KDV  ön kayıt sırasında, kalan 1350 ₺ 1 Ekim 2016 tarihine kadar olan kesin kayıt sürecinde yapılacaktır. Kesin kayıt işleminden sonra katılımcıların eğitime hazır gelmesi için, GAPS Practiitoner Manuel Book ile Work Book Türkçe çevirisi katılımcılara gönderilecektir.)

Katılımcı Sayısı: 45 kişi (ön kayıtlar tamamlanınca kayıtlar kapatılacaktır) 

Türkiye III. GAPS uygulayıcı eğitim programı

Dr.Natasha Campbell-McBride; en yaygın olan vakalardan, en zor klinik vaka çalışmalarına kadar çeşitli örnekler üzerinden eğitim verecektir. Katılımcılar; hastalarından bir GAPS grubu oluşturmak konusu da dahil olmak üzere, GAPS Tedavisi uygulamalarında gerekli olan temel yapının nasıl kurulacağını öğreneceklerdir. Katılımcı grubunun; hastalarına yeterli yetkin danışmanlık sağlayabilmesi için hastalarla ilgili verilerin ve bilgilerin nasıl incelenip değerlendirileceği konusunda ve klinik uygulamalarda karşılaşılabilecek çeşitli kliniksel senaryolar üzerinde verilecektir.

Eğitim İçeriği: (Derslerin içeriği henüz yazılmamıştır ve en kısa zamanda güncellenecektir) 
18 Kasım:Birinci Gün 
1.DERS
11.00-12.50
Yemek Arası 12.50-14.00
2.DERS  14.00-16.00
Coffee Break 16.00-16.20
3.DERS  16.20-18.30

    19 Kasım:İkinci Gün

        4.DERS  09.00-11.10
Coffee Break 11.10-11.20
5.DERS 
11.20-13.00
Yemek Arası 13.00-14.00
6.DERS 
14.00-15.40
Coffee Break 15.40-16.00
7.DERS
16.00-18.00

BRİFİNG “Türkiye’de GAPS Uygulamaları”  21.30-22.30;  Dr.Asuman Kaplan Algın ve GAPS Türkiye Temsilcisi Gonca Zeybek

20 Kasım:Üçüncü Gün
 8.DERS 09.00-10.50
Coffee Break 10.50-11.00
        SKYPE BAĞLANTI 11.00-13.00 (Dr.Natasha Campbell-McBride İle canlı Bağlantıda, Katılımcılar sorularını sorabileceklerdir)
Yemek Arası 13.00-14.00

Eğitime Katılım Kriteri: Katılımcının; Tıp Doktoru veya Diyetisyen olması ve halen mesleğini icra ediyor olması gereklidir,

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı katılımcı yükümlülükleri

Eğitime katılmadan önce, GAPS Beslenme protokolünün çok iyi bilinmesi şartı vardır. GAPS’ın bilimsel temellerini ve uygulanışını GAPS Kitabından ve GAPS DVD den öğrenebilirsiniz. www.GAPSkitap.com sitesinden, Kitabı Satın Almakİçin ve GAPS DVD almak için linklerini tıklayarak satın alabilirsiniz. Ayrıca GAPS Beslenme protokolünün uygulanışı hakkında daha çok bilgi almak için www.GAPS-destek.com sitesinden  de yararlanabilirsiniz.
*Eğitim 45 katılımcı ile sınırlıdır.

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programını tamamlayan diyetisyenler ve hekimler:

 • ‘Sertifikalı GAPS Practitioner’ ünvanını kazanacaklardır.
 • Dr. Natasha Campbell-McBride’ın web-sitesi olan www.gaps.me’deki ‘Find a GAPS Practitioner’ sayfasında isimleri listelenecektir.
 • Dr Natasha Campbell-McBride’ın referansıyla dakendilerine hasta yönlendirilebilecektir.
 • Mevcut GAPS trendlerinin ve güncel GAPS klinik uygulamalarının bilgisine erişebilmeleri, güncel GAPS Practitioner deneyimleri konusunda  bilgilenmeleri veya destek alıcı-verici paylaşımlarda bulunabilmeleri için Sertifikalı GAPS Practitioner’lara ‘GAPS Practitioners Forum’una güvenli  erişim hakkı tanınmaktadır. Forumun moderatörlüğü, Dr Natasha Campbell-McBride tarafından yapılmaktadır.
 • www.GAPS-Turkiye.org  ve www.GAPSkitap.com sitelerinde, Türkiye’deki Sertifikalı GAPS Practitioner’ların listesi ve iletişim bilgileri de  paylaşılacaktır. 
 • Eğitimden sonra bütün katılımcılara; eğitim sırasında kullanılan slaytlar, katılımcıların sunumları sırasında kullanacağı slaytlar, GAPS Practioiner kılavuzu ve çalışma kitabı, eğitimin ses kayıtları  gönderilir.

Eğitim Ücreti (Konaklama Dahil): 2750 ₺+ KDV’dir.

Katılımcılar; eğitim ücretlerinin yarısını (1400 ₺ + KDV) ön kayıt aşamasında, kalanını ise 18 Ekim 2016 tarihine kadar banka havale/eft’si ile veya kredi kartıyla ödemelidirler.

Türkiye III. GAPS uygulayıcı sertifika programı eğitim ücretinin kapsamı

 • Dr. Natasha Campbell-McBride’ın eğitimi
 • Simultane çeviri gideri
 • Konaklama ve eğitim salonu: (http://www.sidestarhotels.com/park) Çift kişilik odada katılımcının dışında ikinci bir kişinin konaklaması durumunda ödenecek olan fark ücreti 40 TL dir.
 • Transfer Hizmeti: Antalya Hava limanı ile  Side Star Park Hotel arasında. 18 Kasım saat:09.3’da Antalya Hava Limanında ve 20 Kasım saat 15.00’de Otelde transfer aracı hazır olacaktır.
 • Türkçeye çevrilmiş eğitim dökümanları (GAPS Practitioner Manuel’i-Türkçe çevirisi, GAPS Eğitimi Workbook’u-Türkçe Çevirisi)
 • Detaylı USB Bellek Kayıtları:Katılımcıların üzerinde adlarının yazıldığı zarflarda getirmiş oldukları USB Belleğe şu kayıtlar yapılacaktır: (GAPS Practitioner Manuel’i-Türkçe çevirisi, GAPS Eğitimi Çalışma Workbook’u-Türkçe Çevirisi, GAPS Practiitoner eğitim toplantıları için Dr.Natasha Campbell McBride tarafından hazırlanan Power point sunumlar, Eğitimin power Point Sunumları, eğitim sırasında yapılan simultane çevirinin ve daha önceki eğitimlerin ses kaydı, birinci ve ikinci GAPS Practiitoner Bilgi Paylaşım Toplantılarının sunumları ve videoları)
 • GAPS yemeklerini de içeren herşey dahil sabah kahvaltısı, öğle yemekleri ve akşam yemekleri.
 • Eğitim aralarındaki coffee-break’ler 


Eğitime Kayıt Hakkında: 
Eğitime başvurmak için,  GAPS.Sertifika@gmail.com  e-posta adresinden, katılımcı başvuru formu istenmelidir.
Eğitime kesin kayıt için; başvuru formunun doldurularak geri gönderilmesi ve kayıt ön bedelinin veya tamamının ödenmesi beklenmektedir

Saygılarımızla,
Adalin Sağlık Hizmetleri / ANTALYA

GAPS Kitap hakkında Bilgi: www.GAPSkitap.com ;
GAPS Destek için Bilgi: www.GAPS-destek.com
GAPS Sertifika ve Eğitimler, Konferanslar hakkında ve daha fazlası:www.GAPS-Turkiye.org

Eğitime Katılım Kayıt için başvuru GSM: +90 (532) 772 6162 ;
Eğitime Katılım Kayıt için başvuru e-posta: GAPS.Sertifika@gmail.com