Şarbon, büyükbaş, et, dana

Şarbon üklemizde endemik! Tedavi için bilgiler yeterli!

Şarbon hastalığı ile ilgili hekimlerin ve vatandaşın soru işaretlerini gidermek için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde görev yapan Prof. Dr. Ayten Kadanalı’ya şarbonu sorduk.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında uzman Prof. Dr. Ayten Kadanalı şarbon hastalığına dair sosyal medyada bilgi kirliliği olduğunu önemle vurguluyor.

Enfeksiyon hastalıkları alanında uzman olmama rağmen bana bile et yememem, süt içmemem konusunda uyarılar geliyor, diyen Kadanalı şarbon hastalığının Türkiye’de endemik olduğuna dikkat çekiyor.

Öncelikle şarbon nasıl bir hastalık?

Şarbon asıl olarak ot yiyen hayvanların hastalığıdır. Çok eski yıllardan beri varlığı bilinmektedir. Milattan önce 5000 ‘lerde Mısır ve Mozepotamya’da çiftçilerde salgınlara yol açtığı bildirilmektedir. Görülme sıklığı dünyada ve ülkemizde giderek azalmaktadır. Ancak günümüzde tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu gelişmekte olan ülkelerde enfekte hayvanlardan bulaş yolu ile ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde biyolojik silah /biyoterörizm ilişkili küresel tehdit olarak varlığını sürdürmektedir. Hastalığın etkeni olan B. antrachis sporlarının çevre koşullarına çok dayanıklı olması ve toprakta uzun süre canlılığını sürdürmesi nedeni ile mevcut teknolojilerle eradike edilmesi mümkün gözükmemektedir, ancak kontrol önlemlerine uyum ile yayılım sınırlandırılabilir. Hayvan şarbonu buna paralel olarak da insan şarbonu Türkiye, İran ve Lübnan başta olmak üzere bazı Orta doğu ülkeleri, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan dahil Orta Asya ülkeleri, Hindistan’ın bazı bölgeleri, batı Afrika ve Latin Amerika’da endemik olarak görülmektedir. Ülkemizde 1960-2010 yılları arasında 27.804 insan şarbonu olgusu bildirilmiştir. Yıllar içinde insan şarbonu olguları azalmakla birlikte hayvancılığın yaygın olduğu illerimizde hastalık görülmeye devam etmektedir. 2015 yılında 139, 2016 yılında 32, 2017 yılında da 37 insan şarbonu vakası bildirimi Erzurum, Kars, Muş, Kayseri’nin dahil olduğu birçok ilimizden yapılmıştır. Ülkemizde yaz ve sonbaharda bu vakalar daha sık görülmektedir. Ülkemizde görülen olgular en sık deri şarbonu şeklinde olup kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Uygun tedavi ile deri şarbonunda ölüm %0-3’e düşmüştür.

Şu anda halk arasında bilinen şarbon ile ilgili yanlışlar nelerdir?

Şu anda sosyal medya aracılığı ile de inanılmaz bilgi kirliliği oluşmuştur. Enfeksiyon hastalıkları hekimi olmama rağmen bana dahi et yemeyin, süt içmeyin diye mesajlar gelmektedir. Bu şekilde sosyal medyada dolaşan yazıların hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Etlerin içinde kırmızılık kalmayacak şekilde pişirilmesi, uygun hazırlama sürecine uyulması ihmal edilmemelidir.

Sağlık personelinin şarbona yaklaşımı ve bilgisi konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sağlık personelinin bu artan şarbon hastalığına karşı gereksiz korkuyu karşılamak, hastane başvurularını ve toplumdaki korkuyu yenmek adına organizasyon sürecini çok iyi çözdüğünü düşünüyorum. Zaten Türkiye şarbon hastalığının endemik olduğu bir ülke, tanısı, tedavisi, kontrol önlemleri konusunda yeterli bilgi ve tecrübe mevcut.

Şarbon vakalarında artış ön görüyor musunuz?

Şarbon vakalarında her yıl görülenden farklı düzeyde artış beklemiyorum. Kurban bayramlarında ülkenin farklı alanları arasında hayvan transferlerinin artması, hayvan kesimi ve kontamine materyallere temas artışı nedeniyle olgu artışı görülebilir. Ayrıca deride olan kesik-çizikler sonucu oluşabilen diğer enfekte deri lezyonlarının da şarbon lezyonu olarak yanlışlıkla adlandırılması da yanlışlıkla şarbon sıklığında artış olarak değerlendirilebilir.

Medi magazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-enfeksiyon-hastaliklari-uzmani-kadanali-sarbon-turkiyede-endemik-tedavi-icin-bilgiler-yeterli-11-681-78285.html
nurettin yıldız

Nurettin Yıldız: “Baharat, ketçap ve kahve şehvet uyandırır”

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, “şehvet duygusu nasıl dizginlenir?” sorusuna cevaben “Yatağın şekli, yorgandan battaniyeye varıncaya kadar cinsel dürtüleri rahatsız eden bir yapıda olmamalıdır” dedi. Yıldız ayrıca “Baharatlı yiyecekler, aşırı et tüketimi, cinsel şehveti uyarıcı gazlı, kahve gibi çay gibi içecekler, kakaolu içecekler… Bunlar şehvet uyandırıcı şeylerdir” dedi.

Daha önce “Asansör halvet ortamı oluşturur” fetvasıyla gündeme gelen Yıldız, bu kez de ‘Şehvet duygusu nasıl dizginlenir?’ başlığıyla verdiği fetvada yatak şeklinin, battaniyenin ve yorganın “erkeği gıdıklayabileceğini, cinsel dürtüleri rahatsız edebileceğini” söyledi.

Yatakta geçirilen her boş dakika…

Yıldız, yeni fetvasında,

Uyku çok önemli. Yatağa, yatar yatmaz gözünü kapatıp uyuyacak yorgunlukla ve vaktinde girmek gerekir. Yatakta geçirilen her boş dakika, şehvete doğru kaymış bir dakikadır ve yatağın şekli, yorgandan battaniyeye varıncaya kadar insanı, bilhassa erkeği gıdıklayan cinsel dürtüleri rahatsız eden bir yapıda olmamalıdır, dedi.

Baharat, et, kahve, ketçap…

Yıldız, ayrıca “gıdayı şehveti azdırmayacak şekilde kullanmak” üzerine de tavsiyelerde bulundu.

Baharatlı yiyecekler, aşırı et tüketimi, cinsel şehveti uyarıcı gazlı, kahve gibi çay gibi içecekler, kakaolu içecekler… Bunlar şehvet uyandırıcı şeylerdir, diyen yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: Mesela genç biri baharatlı yemesin, ketçaplı şeyler yemesin. Bunlar iç organlarımızı çabuk hareketlendirir. Kahveye dikkat etmelidir, gazlı içeceklere dikkat etmelidir. Et tüketimi tıpkı diyet hastaların kullandığı gibi olmalıdır. Ta ki evlenene kadar…

Örnek protein yumurta :)

Bilimsel açıdan bakıldığında hücrelerimizin esasını oluşturan protein için yumurta örnek besin sayılır.

Yumurta proteini örnek protein kabul edilerek diğer besinlerdeki proteinler buna göre değerlendirilir. Bunun nedeni yumurtadaki proteinin insan bedeninin protein örüntüsünün neredeyse aynısı olmasıdır.

yumurta kaç kalori, yumurta besin değeri, yumurta faydaları, yumurta sporcu

Bir yumurtayla aldığımız 6-7 gram protein sindirim-emilim ve metabolizma süreçleri sırasında hiç kayba uğramadan vücut proteinine dönüşür.

yumurta kaç kalori, yumurta besin değeri, yumurta faydaları, yumurta sporcu

Protein açısından bakıldığında; 1 adet yumurta yaklaşık 35-40 gram ete eş değerdir. Fiyat açısından da yumurta ete göre çok daha ucuzdur.

yumurta kaç kalori, yumurta besin değeri, yumurta faydaları, yumurta sporcu

Yumurtanın yağ içeriği yağı az etler kadardır sncak etteki yağın çoğu doymuş olmasına karşın yumurtanın çoğu doymamış yağlardan oluşur.

yumurta kaç kalori, yumurta besin değeri, yumurta faydaları, yumurta sporcu

Yumurta B vitaminleri, çinko, demir gibi vitamin ve minerallerden zengindir ancak yumurtadaki demirin yararlılığı kırmızı etten düşüktür. Yumurta ile beraber C vitamini içeren sebze-meyve yendiğinde yumurtadaki demir yararlılık açısından ette bulunan demir oranının düzeyine ulaşır. Yumurtanın ete göre iki önemli üstünlüğü vardır. Bunlardan biri A vitamini içermesi ve diğeri de yağının doymamış olmasıdır. Diğer üstünlüğü de lesitin içermesidir.

yumurta kaç kalori, yumurta besin değeri, yumurta faydaları, yumurta sporcu

Ette lesitin bulunmaz. Lesitin yağın su içine girebilmesini sağlar. Beynimizde bulunan sinirsel uyarıcı ileticilerden asetilkolinin yapısına girer. Bu nedenle sinir sistemimizin çalışması için önemlidir. Lesitinin diğer bir işlevi ise karaciğer yağlanmasını önleyici olmasıdır. Lesitin karaciğeri koruyucu ögeler arasında yer alır. Bütün bunlar göz önüne alınacak olursa, yumurtayı günlük diyetimizden eksik etmeyin.

diyetisyen ışıl özbayDyt. Işıl ÖZBAY

  • Beslenme Uzmanı
  • Profesyonel Yazar
  • Ankara
diyetisyen gözde bulat kurum diyetisyenliği

5 maddede: “Kurum diyetisyenliği”

Diyetisyenlerin birçok çalışma alanı vardır. Bunlardan biri de kurum diyetisyenliğidir.

1⃣Kurum diyetisyenliği nedir?

Önce Kurum Diyetisyenliği kavramını açıklayalım. Toplu beslenme hizmetleri veren kurumlarda görev yapan diyetisyenlerdir. Genelde çok bilenen ve tercih edilen bir alan değildir. Bu yüzden başka meslek dallarından insanların sık sık bu alanda çalıştığı görülmektedir. Bu çalışma alanı da diğer alanlar kadar önemlidir. Çünkü mutfaklar hazırlanan yemeklerin hazırlanma esnasında yapılacak en küçük hata kitleleri önemli ölçüde etkilemektedir.

2⃣Neler gerekli?

Öncelikte çalıştığımız yer yani mutfak uygun koşullara sahip olmalıdır. Buharlı kazanlar, yer ocakları, islim tavalar, kazanlar ve daha nice malzemeler istenilen kalite de olmalıdır. Mutfağın dışarıya açılan kapıları hijyene uygun olmalıdır.

3⃣ Personel

Sonrasında kalifiye personel çok önemlidir. Çünkü personel ne kadar tecrübeli ise ortaya çıkan iş o derece iyi olur. Personelin verilen eğitime açık olması da diğer önemli bir konudur. Çünkü belli bir kitleye yemek hizmeti yapıldığı için en önemli konu hijyendir ve personele sık sık hijyen eğitimi verilmelidir. Verilen bu eğitim personele olumlu bir şekilde yansıyor ise bu başarıya ulaşıldığının bir göstergesidir. Mesala personel çalışırken bone, kolluk, maske, eldiven kullanıyor ise bu eğitimin ilk adımın başarısıdır.

Personel yeşil saplı bıçakları sebze doğramada, sarı saplı bıçakları tavuk doğramada, kırmızı saplı bıçakları et doğramada kullanıyor ise bu da eğitimin diğer başarılarıdır.

Diğer bir yandan ise temizlik görevlileri zeminin kuru kalmasını sağlıyor ise bunlar önemli başarılardır. Sonraki aşama da ise hizmet verilen grubun özelliğine göre bir menü yazmak gelir.

4⃣Menü planı

Menü yazmak diyetisyen ile şef aşçının koordine çalışması ile ortaya çıkar. Menü de dikkat edilecek ile konu bira önce de belirttiğim gibi hizmet verilen grubun özelliğidir. Demek istediği yaşlıya, işçiye, çocuğa farklı özellikte menü hazırlanır. Hazırlanan menü de 1., 2., 3. kap yemekler birbirine uygun bir şekilde belirlenmelidir.

  • 1. kap dediğimiz grubu et, balık, tavuk, yumurta gurubunu oluşturur.
  • 2. kap dediğimiz grubu çorbalar, pilavlar, makarnalar, zeytinyağlı yemekler oluşturur.
  • 3. kap ise meyveler, salatalar, yoğurt, ayran, cacık türü yiyecekler oluşturur.

5⃣Şartnameler

Hazırlanan menünün kalitesini hizmet verilen grubun olumlu sonuçları gösterir. Yemeklerin dökülmemesi en önemli göstergedir. Bu çalışma alanının diğer bir işi de uygun kalite de malzemenin depoya girmesini sağlamaktır. Bunun için uygun teknik şartnameler hazırlanır. Sonrasında buna uygun et, tavuk, balık, sebze, meyve alınmalıdır. Eğer uygun kalite de değil ise ürünlerin depoya girmesine kesinlikle müdahale edilmemelidir. Depodan giren-çıkan ürünler için depo sorumlusu ile uyumlu bir çalışma içinde olunmalıdır.

Sağlıklı bir menü ve sağlıklı bir hizmet için bu alana çok fazla diyetisyen ihtiyacı vardır.

gıda taklit hile tağşiş yapan firmalar, gıda tarım bakanlığı

Bakan: “Üzerine gideceğiz!”

Bakan Çelik’ten et spekülatörlerine uyarı: “Üzerine gideceğiz”

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortis, kurban eti dondurucuda ne kadar bekletilir, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır, et ne zaman bozulur

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarındaki artışa ilişkin “Önümüzdeki süreçte yanlış yapanlara karşı biz önlemlerimizi alacağız. Bu serbest piyasa çerçevesinde ilgili kuruluşumuz Et ve Süt Kurumu gerekli müdahaleleri piyasaya girerek yapacaktır. Buna rağmen spekülatif bazı kazançlar peşinde olanlarla ilgili olarak da devletin diğer organlarıyla birlikte o yanlış yapanların da üzerine gideceğiz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada Türkiye’de vatandaşın yoğun tükettiği kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının, bir yılı aşkın süredir 30-40 lirada seyrettiğini söyledi. Et fiyatları konusunda Et ve Süt Kurumunun bir regülasyon görevi gördüğünü ve fiyatlarda anormal bir durum söz konusu olduğunda bu kurumun asli görevini yerine getirerek müdahale ettiğini anlatan Çelik, “Et ve Süt Kurumu olarak 23,80’den karkas etin satışını yapıyoruz, kesimini yapıyoruz. 23,80’e Et ve Süt Kurumu alırken niye 22,50’ye versin? Bu geçici müdahale yani.” diye konuştu.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Yanlış yapanların üzerine gideceğiz

Çelik, et fiyatlarının 2-3 gün içinde bir anda 27 liraya çıktığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

Anormal bir artış, 27 liraya çıkmış karkas et. Buraya siz 2 lira yükseltirseniz tabii ki müdahale kurumu olarak Et ve Süt Kurumu da size, piyasaya daha iyi şartlarda et sürecektir. Nitekim Et ve Süt Kurumu bu kararından sonra 1 liralık bir düşüş sağlandı. Önümüzdeki süreçte de yanlış yapanlara karşı biz önlemlerimizi alacağız. Bu serbest piyasa çerçevesinde ilgili kuruluşumuz Et ve Süt Kurumu gerekli müdahaleleri piyasaya girerek yapacaktır. Buna rağmen spekülatif bazı kazançlar peşinde olanlarla ilgili olarak da devletin diğer diğer organlarıyla birlikte o yanlış yapanların da üzerine gideceğiz. Hak etmediği bir kazancın peşinde olan ve piyasada gerekçesi olmadığı halde fiyatları anormal derecede yine piyasanın içinde olanlar tarafından yükseltilip kendilerine rant temin edenlere karşı da tabi ki tüm organlarımızla onların karşısında olacağız.

Et fiyatlarıyla ilgili piyasada rant temin edenlere karşı mücadele konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Çelik, “Biz üreticimizin kazanmasını istiyoruz. Yani bin bir türlü zahmet ile hayvan besleyip piyasaya süren vatandaşımızın kaybetmesi değil kazanmasından yanayız. Destekliyoruz. Her türlü desteği de vereceğiz ama onun imkanlarını alıp speküle edip piyasada rant temin edenlere ise mücadelemiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Türkiye hayvan ithal eden ülke olmaktan çıkacak

Çelik, Türkiye’nin et sıkıntısı yaşamaması ve dışarıdan et temin etmemesi konusunda yoğun bir çalışma içinde bulunduklarını aktardı. Bu çerçevede buzağı ölümlerini engelleyici tedbirler aldıklarını, bunun son derece önemli bir çözüm olacağını dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

İkincisi, hayvan ırkının ıslahıyla ilgili ilk embriyo transferini gerçekleştirdik. Böylece hayvan ırkının ıslahı, et ırkını daha da öne çıkacağımız için bundan kazançlı çıkacağız. Üçüncüsü üretimle ilgili yaygın destek veriyoruz. Yani hayvancılığa çok ciddi desteklerimiz var. Bölgelere ayırdık bazı iller yetiştirici bölge ve onlara destek veriyoruz. Hayvancılıkla ilgili beklenen atılımları yaptık. Yakın, orta vadede Türkiye hayvan ithal eden ülke olmaktan çıkacak.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Kurban Bayramı için önlemimizi aldık

Çelik, Türkiye’de Kurban Bayramı’nda küçük ve büyükbaş hayvan sıkıntısının yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarına da değindi.

Şu an hayvan varlığında bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Çelik, “42 milyon civarında küçükbaş, 14 milyon civarında büyükbaş hayvanımız var. Kurban Bayramı’nı dikkate alarak bugünden her türlü önlemlerimizi aldığımızı da herkesin bilmesini istiyorum, değerlendirmesinde bulundu.

GÜÇLÜ İMMÜN SİSTEM YAĞMUR GÖKKAYA DİYETİSYEN

Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural!

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.

Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli noktadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sistemimiz zayıflar ve hastalıklara yakalanma olasılığında artış görülür. En ufak soğuk havalarda bile anında hasta oluyorsanız bağışıklık sisteminiz zayıf demektir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilacınız besinler olmalıdır.

tavuk şiş, tavuk eti, sağlıklı yemek

1. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Aminoasitler ve proteinler”

Proteinlerin, bağışıklık sisteminin aktif oyuncularından olan antikorların yapımında önemli görevleri vardır. Arginin, glutamin, histidin, metionin bu yapılarda rol alan önemli aminoasitlerdir.

Hayvansal besinler genel olarak protein açısından zengindir. Günlük beslenme programınızda süt ve süt ürünleri,et,tavuk,balık ve yumurta mutlaka bulunmalıdır.Kuru baklagiller ve yağlı kuru yemişler de protein açısından zengin besinlerdendir.

 vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

2. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “A vitamini”

A vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri vardır. DNA sentezine yardım eder ve doku mekanizmasında etkilidir. Bağışıklığı düzenleyici bir vitamin olmasının yanı sıra, immün sistemin önemli bir oyuncusu olan lenfosit ve kan hücrelerinin normal büyümesi için gereklidir. A vitamini yetersizliğinde (doğumda ve sonradan kazanılmış) bağışıklıkta baskılanma görülür. A vitamini kaynakları süt yağı ve yumurta sarısıdır.
A vitamininin öncüsü olan ß-karoten de iyi bir bağışıklık sistemi koruyucusudur. Havuç, pazı, ıspanak, kayısı gibi besinlerde bulunur.

 b grubu vitaminler

3. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “C vitamini”

Bağ doku, elastik doku, kemik dokusunun sentezinde rol alır, yara ve yanıkların iyileşmesini kolaylaştırır, pek çok vitamin ve mineralin vücut tarafından rahatça kullanılmasını sağlar. C vitamini eksikliğinde bağışıklık sisteminin hücrelerinin fonksiyonlarında azalma ve hücresel bağışıklık yanıtlarında bozulmalar belirlenmiştir. C vitamini bir antioksidan olmasının yanı sıra, diğer immün sistem üzerinde rol oynayan vitamin ve minerallerin kullanılmasına da yardımcı olur. Bu yüzden beslenmemizde mutlaka taze sebze ve meyveler yer almalıdır. Turunçgiller (greyfurt, portakal, mandalina), kivi, nar, elma C vitamininden zengin meyvelerdir. Ayrıca limon da C vitamininden zengindir. Salatalara limon sıkarak,suyun içine limon dilimi ekleyerek veya limonata halinde tüketerek C vitamini alabilirsiniz.

 iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

4. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “B6 vitamini”

Vitamin B6 bağışıklık sistemi hücrelerinin yapısında rol alır ve antikor üretimine yardımcıdır. Eksikliğinde hücresel bağışıklık yanıtının düştüğü, antikor sayısında azalma olduğu tespit edilmiştir. B6 vitamini et, tavuk, balık, kuruyemişler, sütte bulunur.

Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

5. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Selenyum”

Selenyum çok güçlü bir antioksidandır, glutatyon peroksidaz enziminin yapısında bulunur ve vücudu hasarlara karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi metal zehirlenmelerine karşı da vücudumuzu korur. Selenyum; tam tahıllı ekmeklerde, yağlı kuruyemişlerde, balık ve deniz ürünlerinde, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Ceviz ve fındık selenyum açısından zengindir.

 diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

6. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Çinko”

Çinko yetersizliğinde vücuda enfeksiyon girişi kolaylaşır ve hücresel bağışıklık sistemi yavaş cevap vermeye başlar. Çinko serbest radikallere karşı da vücudumuzu korur. Kabuklu deniz ürünleri, et, tavuk, balık ve tam tahıllı ekmekler ve kuru baklagiller çinko açısından zengindirler.

Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

7. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Folik asit”

Folik asit yetersizliğinde, hücresel boyutta bağışıklık sistemi yanıtının düştüğü ve antikor üretiminin azaldığı ispatlanmıştır. Folik asit tahıllarda, yeşil yapraklı sebzelerde, portakal suyunda ve kuru baklagillerde bulunur.

 et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

8. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Demir”

Demir yetersizliği büyüme ve gelişmeyi etkilediği gibi, bağışıklık sisteminin çalışması ve devamlılığını da etkiler. Demir, bitkisel ve hayvansal kaynaklarda bulunur. Her iki grubun kombinasyonu ile vücuda yeterli demir alımı sağlanır. Et,yumurta,ıspanak,semizotu,pekmez ve kuru üzüm demir kaynaklarıdır. Demir içeren besinlerin yanında C vitamininin tüketilmesi hem demirin emilimini arttırır hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarar sağlar. Et yemeklerinizin yanında bol yeşillikli ve limonlu salata tüketerek demir ve C vitamini kaynaklarını bir arada almış olursunuz.

 probiyotikler, prebiyotikler, diyet

9. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Prebiyotik ve probiyotikler”

Prebiyotik ve probiyotikler, bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Evde mayalanan yoğurtlarda, maya olarak prebiyotik maya kullanılarak, yoğurdun prebiyotik yapısı artırılabilir. Benzer şekilde kefir, içerdiği prebiyotikler açısından zengin bir besindir. Yoğurt, ayran ve peynirin yapısında doğal olarak prebiyotik bulunmaktadır.

 Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

Geleceğin diyetisyeninden öneriler…

* Günlük beslenmenizde yumurta,et-tavuk-balık,süt ve süt ürünleri gibi protein kaynakları eksik olmamalıdır.
* Mevsimine uygun taze sebze ve meyveler sofranızdan eksik olmamalıdır.
* E vitamini kaynağı olan kuru yemişler(ceviz,badem,fındık vs.) ölçülü bir şekilde beslenmenizde yer almalıdır.
* Kış aylarında portakal,mandalina ve elmadan oluşan meyve salataları yapabilirsiniz.
* Güçlü bir antioksidan olan narı salatalarınızın üzerine ekleyebilir ya da ara öğünlerde tüketebilirsiniz.
* Salatalarınıza mutlaka limon ekleyin. Gün içerisinde içtiğiniz suyun içerisine limon dilimi katarak hem C vitamini alıp hem de suya aroma sağlayabilirsiniz.
* Domates yaz aylarında her gün mutlaka tüketilmelidir. Hatta yaz domatesleri konserve yapılarak kış aylarında da yemeklerde ve sos şeklinde tüketilebilir.
* Yemeklerin içerisinde mutlaka sarımsak ve soğan kullanılmalıdır.
* Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut ,mercimek vb.) haftada 2-3 kez tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında çorba olarak tüketilebilir. Salatalarda kullanılmasıyla farklı lezzetler elde edilebilir ve böylece tüketimleri arttırılabilir.
* Günlük veya uzun ömürlü sütlerin probiyotikli yoğurtlarla mayalanmasıyla ev ortamında sağlıklı yoğurtlar elde edilebilir. Beslenmenize kefir,turşu gibi mayalandırmış ürünleri ekleyebilirsiniz.
* Haftada 2 kez balık tüketilmelidir.
* Günde en az 5-6 porsiyon tam taneli tahıllar (tam buğday , esmer pirinç vb.) tüketilmelidir. Bu nedenle beyaz ekmekten ziyade tahıllı ekmekler tüketilmelidir.
* Vücutta gerçekleşen çoğu reaksiyon için su gereklidir. Bu nedenle günlük 2-2.5 lt su tüketilmelidir.
* Detaylı bilgi ve kişisel beslenme tedavisi için diyetisyeninize başvurmalısınız.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Yağmur Gökkaya

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

“Keçi eti” kıymete bindi!

Et fiyatlarının artışa geçmesi ve kırmızı etteki yağ miktarının fazla olmasıyla rahatsızlıkların önüne geçmek isteyenler keçi etine yöneldi.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Halk arasında keçi etinin sert olması ve bağırsakları bozması gibi öne sürülen sebeplerle ülkemizde keçi eti tüketimi az miktarda olmaktadır. Gelişmiş ülkeleride lüks tüketimde yer alan keçi etindeki mineral ve vitamin deposu diğer kırmızı etlere göre daha sağlıklı olduğu belirtiliyor.

Kırsal arazide ağaç yapraklarıyla beslenen hayvan olan keçi etinin sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercihlerinde öncelik verdiğini belirtti.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Keçi eti gelişmemiş ülkelerde mecburen tüketiliyor. Başka ülkelere gittiğinizde altarnetif olarak tüketilen değil bilinçli bir şekilde keçi etine yönelen bir tüketiciyle karşılaşmanız mümkün. Zayıflamak isteyenlerin sağlıklı bir şekilde zayıflamalarında diyetisyen gözetiminde diyetlerinde keçi etinin bulundurulabilirler.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Diğer yandan kırmızı et fiyatların artması ile birlite Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı fiyatlara üst sınır getirse de et fiyatlarında düşüş sağlanamadı.

tavuk şiş, tavuk eti, sağlıklı yemek

Et mi tok tutar kurubaklagiller mi? Araştırmalara göre…

Yakınlarda yapılan bir bilimsel araştırma kurubaklagillerin et kadar tok tutucu özelliğe sahip olduğunuortaya koydu…

Kurubaklagiller, her gün soframızda olabilecek, temel besin gruplarından birisidir. Bir gün çorbası, bir gün yemeğini tüketilebilir; nohut, fasulye, mercimek çeşitlerini deneyebiliriz. Yeşili, sarısı, beneklisi, siyahı, beyazı fark etmez tamamı oldukça yararlıdır.

kurubaklagiller, kuru baklagiller, yeşil mercimek, yeşilmercimek, kara şimşek, karaşimşek, kurubaklagiller

Minesota Üniversitesi hekimleri, iki gruptan birine etten yapılmış rulo köfte, diğerine aynı kaloride nohut/fasulye karışımı rulo köfte yedirdiler. Her iki köftenin de yağ miktarının ve ağırlığının aynı olmasına dikkat ettiler.

Etten yapılmış rulo köftenin bir porsiyonu 26 g protein 3 gram diyet posası içerirken fasulye – nohut köftesi 17 g protein, 12 g lif içeriyor.

minesaota üniversitesi diyet sağlık beslenme

Katılımcıların yemekten ne kadar sonra acıktıklarına ve bir sonraki yemekte ne kadar yediklerine bakıldı ve kurubaklagiller köftelerinin etle eşit doygunluk verdiği tespit edildi.

Bitkisel besinlerin uzun süre tok tutmasının nedeninin içeriğindeki diyet posası olduğu düşünülüyor. Bildiğiniz gibi kırmızı ette hiç lif bulunmuyor ve başta kalın bağırsak kanseri ve kalp krizi olmak üzere pek çok hastalığı tetikleyebiliyor. Etsiz doymam diyenlere önemle duyrulur…