diyetisyen eliza gözüyılmaz

Bir tıkla diyetisyenin hesabını çaldılar!

Sosyal medyanın tek kabusu troller değil. Hesap hırsızı dolandırıcılar, kendilerini güncelleyen yöntemlerle kullanıcıların hesaplarını ele geçiriyor. Beslenme Uzmanı Dyt. Eliza Gözüyılmaz Sabancı, Ufuk Karaca, Serpil Eroğlu sosyal medya hesaplarını kaptıran üç mağdur…

Beslenme Uzmanı Dyt. Eliza Gözüyılmaz Sabancı (27), sosyal medyayı aktif kullanan bir diyetisyen. Bir e-posta ile hesabının ticari olarak görünmediğini ve gönderilen linke tıklamazsa hesabını kaybedeceğini “öğrendi”. Fakat işlemi gerçekleştirmesiyle, 48.000 civarında takipçisi olan hesabını kaybetmesi bir oldu.

Tıkladığım anda ‘Instagram şifreniz değiştirilmiştir’ diye bildirim geldi, diyen Sabancı, hesabını kurtarabilmek için sayfasını ele geçirenlere mesajlar gönderdi ancak İngilizce yanıtlar aldı. Hesabı çalan kişi, Sabancı’yı taklit ederek Türkçe anketler paylaştı, online diyet hediye edeceğini söyledi. Hatta takipçilerinden “Bana üstsüz fotoğrafınızı atın, göbek göğüs bölgenizi gönderin, tarzında isteklerde de bulundu. Hesabı çalındıktan 10 gün sonra, Sabancı’yı telefonla arayan biri, birlikte çalıştıkları kişilerle fikir ayrılığına düştüğünü ve 500₺ karşılığında Sabancı’ya hesabını geri verebileceğini söyledi. Sabancı, arayan kişiyi biraz korkutarak, hesabını geri aldı ancak bu durum bir gün sürdü. Sabancı, ertesi gün bütün fotoğraflarının silindiğini ve hesabından komik içerikler paylaşılmaya başlandığını gördü. Instagram aracılığıyla, çalıdıktan 18 gün sonra hesabını tekrar geri almayı başardı ancak, bu hesaba verilen zarardan dolayı, sıfırdan yeni bir hesap açmak zorunda kaldı.

Suç tespit edilirse ceza veriliyor

Bilişim Hukukçusu Avukat Şebnem Ahi’nin önerisi hesapları ve bilgileri çalınanların gecikmeden ilgili sosyal medya platformuna bildirim yapması, çözüm bulunmazsa savcılığa veya emniyete başvurmaları yönünde. Türk Ceza Kanunu’na göre yaptırımların uygulanabileceğini belirten Ahi, yaşanan maddi ve manevi zararlar için tazminat talebinde de bulunulabileceğini aktardı.

Bilişim uzmanı Arman Acar’a göre en çok kullanılan yöntemlerden biri sosyal medyaya ek olarak geliştirilen üçüncü parti yazılımlarla şifre paylaşmak. Bu yazılımların en popüler örnekleri takipçi ve beğeni kazanma veya profilime kim bakmış tarzındaki uygulamalar. Her hesaba farklı şifre verilmesini öneren Acar bunun nedenini şöyle açıklıyor:

Twitter hesabınızı mı ele geçirdiler? Sizin kayıtlı mail adresinize de aynı şifreyi deniyorlar. Ondan sonra Instagram’ınızı, Facebook’unuzu, ne varsa hacklemeye başlıyorlar…

Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sosyal-medya-hirsizlarina-dikkat-bir-tikla-hesaplarini-caldilar-40755814
diyetisyen eliza gozuyilmaz

Diyetisyen zayıflatmadan önce sağlığınızı düşünür

Adana’da bir ilke imza atarak diyet market ve psikologla çalışan kliniğini açan diyetisyen Eliza Gözüyılmaz’dan sizin için altın değerinde tavsiyeler aldık…

Adanalı diyetisyen Eliza Gözüyılmaz, okulunu bitirdi, ihtisasını Kıbrıs’ta yaptı. İki özel hastanede, teorik bilgilerini pratik çalışmalarıyla pekiştirdi, sonra da Adana’da bir ilke imza atarak diyet market ve psikologla çalışan kliniğini açtı.

Diyetisyen çok önemli

Eliza Gözüyılmaz ile kliniğinde sohbet ettik. Kendisine “Diyetisyen sadece zayıflatır mı?” diye sordum. O da “Hayır” dedi. “Diyetisyen zayıflatır, kilo aldırır, ama en önemlisi diyetisyen bir insanın sağlığı neyi gerektiriyorsa O’nu gerçekleştirir. Kilo almak ya da vermek sağlıktan sonra gelir. Biz bu konuya çok önem veriyoruz. Her şeyi sağlığı ön plana alarak yapıyoruz” diye bilgi verdi.

Adana bilinçli

Eliza Güzelyılmaz, Adanalıların, diyetisyene başvurma konusunda çok önde olduklarını, sorunun bilincine vardıklarını belirterek

Özellikle genç kışak sağlığına son derece önem veriyor. Hem sağlık, hem de güzel bir görünüm için bize başvuruyor. Bu Adanalılar açısından sevindirici, dedi.

adanatorosgazetesi.com/diyetisyen-zayiflatmadan-once-sagliginizi-dusunur.html