Bilim insanları, en iyi kahve yöntemini belirledi!

En iyi kahve hazırlama yöntemini belirlemek isteyen bir grup bilim insanı, yaygın kullanılan kahve hazırlama yöntemleri detaylı bir şekilde inceledi. Araştırılan alternatifler arasında geleneksel sıcak demleme, soğuk demleme, orta ve iyi kavrulmuş, orta ve kalın çekilmiş kahveler vardı.

Araştırma, ABD’deki Thomas Jefferson Üniversitesi kimyagerleri Megan Fuller ve Niny Z. Rao tarafından yürütüldü. Yöntemler birbiriyle kıyaslanırken suya geçen kafein ve klorojnik asit miktarlar kıyaslandı.

Çalışmada orta kavrulmuş kahve çekirdeğinden hazırlanan soğuk demleme kahvenin kafein ve klorojenik asit içeriğinin diğerlerine kıyasla daha yüksek olduğu belirlendi.

Elde edilen kahvelerin kimyasal bileşimini inceleyen araştırmacılar, soğuk demleme kahve yöntemiyle elde edilen kahvenin kafein içeriğinin litrede 1200mg‘a kadar ulaştığını belirledi. Aynı işlemi, geleneksel kaynar su yöntemine göre yapan araştırmacılar, kafein konsantrasyonunun 1100mg’a kadar çıkabildiğini gördü.

Soğuk demleme metodunda, klorojenik asit konsantrasyonunun da daha yüksek çıktığı belirlendi. Klorojenik asit sağlık açısından yararlı olduğu düşünülen ve kahvede doğal olarak bulunan bir madde.

kahve kaç kalori, kahvenin yararları, kahvenin faydaları, kahvenin zararları, kaç kupa kahve içmeli

En iyi kahve yöntemi ne?

Fuller ve Rao, orta kavrulmuş ve soğuk demlenmiş kahvenin, koyu kavrulmuş kahveye göre daha yüksek kafein ve klorojenik asit seviyesine sahip olduğunu gördü. Bu maddelerin kahvenin öğütme şekliyle (ince, kalın) değişmediği de tespit edildi.

Sonuçta, Amerikalı bilim insanları, soğuk demleme yönteminde kafein miktarının 6-7 saatlik sürenin sonunda maksimum düzeye çıktığını gördü. Dahası, kahvenin asitlik seviyesini kafein ve klorojenik asidin değil diğer maddelerin belirlediği belirlendi. Bu noktada kahvedeki birçok asidin suda çözünür olduğu ve hızla suya geçtiği de unutulmamalıdır.

Gıda Hattı
https://www.gidahatti.com/en-iyi-kahve-yontemi-92439/

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *