Kategoriler
Beslenme Bilimi ve Besinler Güncel Makaleler

Beyaz sirke nedir? 4 madde ile “beyaz sirke”

Beyaz sirke, saydam görünümlü çeşitli alanlarda kullanılabilen, kimyasal temizleyicilere alternatif olan çevreye duyarlı bir üründür.

1. Sirke ruhu olarak da biliniyor

Sirke ruhu olarak da bilinir mutfakta, temizlik işlerinde, mutfakta, temizlikte, arabada, bahçede kullanabilirsiniz.

2. Beyaz sirke neden yapılır?

Şeker içeren tarım ürünlerinden fermantasyon yöntemi ile elde edilir. %5 asetik asit içerir.

3. Beyaz sirke ne işe yarar nerede ve nasıl kullanılır?

Beyaz sirke değişik kullanım alanları olan bir üründür. Tadı bildiğimiz sirkeler kadar yoğun değildir, kokusu ise çok keskin ve kalıcı değildir. Yurt dışında genellikle ekolojik temizlik malzemesi olarak ve mutfakta kullanılır. Kimyasal bazlı temizleyicilere karşı doğal, çevreci ve etkili bir alternatiftir. Dezenfekte edici, koku giderici, kireç çözücü ve doğal temizleyicidir. Alerjik bünyeli kişilerin, yaşlıların, çocukların ve evcil hayvanların yaşadığı ortamlarda rahatlıkla kullanılabilecek, çevreye olumsuz etkileri olmayan organik bir temizlik malzemesidir. Beyaz sirkenin mutfakta ve temizleyici olarak nerede ve ne şekilde kullanılacağı aşağıda detaylı olarak açıklanmaktadır.

4. Beyaz sirke beslenmede nasıl kullanılır?

  • Beyaz sirke salata soslarında ve yemeklerde kullanılır. Özellikle farklı tatların birlikte kullanıldığı yemeklere eklenen az miktarda beyaz sirke lezzeti dengeler.
  • Etleri marine etmek için kullanılır.
  • Beyaz sirke, limon suyu, zeytinyağı, bal, sarımsak ve istediğiniz baharatları karıştırıp dana etini en az 12 saat bu karışımda bekleterek terbiye edebilirsiniz.
  • Meyveleri ve sebzeleri üzerindeki mikrobiyolojik ajanlar ve zirai ilaçlardan arındırıp dezenfekte etmek için beyaz sirke kullanılır.
  • Sebzeler iyice yıkandıktan sonra, 1 litre soğuk suya 1 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin ve sirkeli suda 10 dakika bekletin. Meyveleri ise sirkeli su ile yıkayarak tüketin.
  • Yemek yaparken elinizde oluşan soğan, sarımsak, balık gibi kokuları çıkarmak zordur. Bu malzemelere dokunmadan önce ve sonra elinize beyaz sirke sürerseniz bu kokuları kolayca çıkarabilirsiniz.
  • Balık, lahana gibi yemekleri pişirdikten sonra mutfağı havalandırmanıza rağmen halen rahatsız edici koku varsa yarım su bardağı beyaz sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp bu karışımın tamamına yakını buharlaşana kadar kaynatılırsa koku gidecektir.

 

“Beyaz sirke nedir? 4 madde ile “beyaz sirke”” için 3 yanıt

Yanlışlıkla bir yemek kaşığı kadar beyaz sirke içilmesi durumunda herhangi bir sıkıntı olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *