Zayıflama ilacı, 2.000’den fazla ölümden sorumlu tutuluyor!

Fransa’da milyonlarca kişiye reçete edilen zayıflama hapının 2.000’den fazla kişinin ölümüne yol açtığı iddia edildi.

Fransa’da Mediator adlı ilacı kullanan 2.100 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Hapı piyasaya süren şirkete dava açıldı. 4.000’den fazla müdahil, 100 tanık ve 700 sayfalık dosya ile davanın ilk duruşması görüldü. Davacılar, ilacı test eden laboratuvarın yetkililerini, çıkar için yalan söylemekle suçladı.

Görevi suistimal etmek ve ilacın yan etkilerini gizlemekten yargılananlar arasında, eski bir senatör de bulunuyor. Üretici firma ise ilacın 2.000 kişinin ölümüne yol açtığına dair raporlara itiraz etti ve sadece 3 kişinin sağlık sorunu yaşadığı savundu. 1976 yılında Servier firmasının piyasaya sürdüğü ilaç, 2009’da piyasadan kaldırılana kadar 5 milyon kişi tarafından kullanıldı.

Esasen diyabet hastaları için üretilse de, iştah kestiği için ilaca diyet listelerinde de yer verildi. İlaç, hipertansiyon başta olmak üzere çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı tespit edilmesine rağmen, 33 yıl boyunca pek çok ülkede reçete edildi.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-fransada-recete-edilen-zayiflama-hapinin-2-binden-fazla-olume-yol-actigi-iddia-edildi-11-681-83326.html

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *