“Otoimmün hastalık” nedir?

Otoimmün hastalıklar (Autoimmune diseases, AD) kronik olma eğiliminde olsa bile, bunlardan biri tanılandığında umudunuzu yitirmeyin. Bunları anlamanıza ve hayat kalitenizi değiştirmeye yardımcı olacak bir çok yaklaşım vardır.

Otoimmün hastalıklar (Autoimmune diseases, AD)’ın çoğunluğu bilim için halen sır niteliğindedir. Günümüzde bile, halen immün (bağışıklık) sistemimizin vücudun hücrelerini yok edecek şekilde onlara saldırma nedenlerini bilmiyoruz. Bu tür hastalıklar multipl skleroz, Crohn hastalığı ve romatoid artrit gibi ciddi hastalıklardır.

Bir çok durumda, çevresel faktörleri de ele almak gerekse de, genetik yatkınlık belirleyicidir. Bu hastalıkların günlük gerçekliği ile yaşayan insanların yaşam kalitesi büyük ölçüde azalır. Bunlar kronik olma eğilimi gösteren hastalıklardır ve aynı zamanda vücudun çeşitli bölümlerini etkileyebilirler. Bunun bir örneği, SLE-lupus, yani deri veremidir.

Eğer bu hastalıklardan birine sahipseniz ya da sahip olan birini tanıyorsanız, bunlar hakkında yeni bilgiler edinmek ve daha iyi bir yaşama ilerlemek için tıbbi gelişmeleri öğrenmekten korkmayın. Hekim ve diyetisyen görüşmelerinizi sürdürün.

Sağlığa Bir Adım
https://sagligabiradim.com/otoimmun-hastaliklar-hakkinda-bilmeniz-gereken-5-sey/
🍏  Gebelikte fazla kilo alımını önlemenin yolları

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *