Kamu personeli 3 Temmuz’u bekliyor!

Yılın ikinci yarısında %4 zam alacak devlet memurları ve emekliler, ilk 5 aydaki enflasyonun %6,18 olarak gerçekleşmesiyle, 3 Temmuz’da açıklanacak haziran rakamlarını bekliyor. Fiyatların sabit kalması veya %3’ten daha az düşmesi halinde bile temmuzda enflasyon farkı alacaklar.

Toplu sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında %4 zam alacak devlet memurları ve emeklilerin gözü, enflasyon farkı için ilk 6 aylık enflasyonun belli olacağı 3 Temmuz Pazartesi gününe çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarına da baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta %0,45 yükseldi, yılın ilk 5 ayındaki artış ise %6,18 oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan %3’lük artış aşılmış oldu.

Maaşlara yansıyabilecek fark için gözler, 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrilirken, haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, %3’ün üzerine %3,18 enflasyon farkından yararlanacak. Bu ay fiyatlarda %3’ten daha az düşüş olması halinde bile maaşlara enflasyon farkı yansıyacak.

Kamu personelleri 2017’nin ilk 6 ayı için %3 zam almıştı. Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı, 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Haziran ayı tüketici fiyat endeksinin, 2016 Aralık ayına göre 6 aylık değişim oranı %3’ü aşarsa kamu personellerine enflasyon farkı ödenecek.

🍏  Özel hastanede çalışan diyetisyenler, sözleşmelerde bunlara mutlaka dikkat edin!

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *