Fatih Altaylı: “Ayşe Baysal’ı hatırladınız mı?”

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren beslenme uzmanı Prof. Ayşe Baysal’ı hatırlatarak şu sözlerine yer verdi: “Profesör Canan Karatay’ın ekmeği yasaklaması da bilimsel değil. Ekmek için şeker diyor. Hayır efendim. Yanlış. Şekerde protein olmaz. Ekmekte var. Diyette yasak değil, dengeli ve yeterli beslenme önemli.”

Mercimek Teyze’yi hatırlayan var mı aranızda?

Hatırladığım ilk kamu spotu idi herhalde. Televizyonlara çıkıp, mercimek tüketmenin önemini anlatırdı. Türkiye öyle tanıdı Prof. Ayşe Baysal’ı. ABD’de iki ayrı üniversiteden lisans ve doktoralı bir beslenme uzmanıydı. Üç yıl önce kaybettik Ayşe Baysal hocamızı. Bakın ölümünden kısa süre önce kendisiyle yapılmış bir röportajda neler demiş:

Beslenme ve diyetetik ayrı bir bilimdir. Birtakım spor hocaları, beslenme önerileri yapanlar ne eğitim almış ki, diyet önerileri yapıyorlar? Profesör Canan Karatay’ın ekmeği yasaklaması da bilimsel değil. Ekmek için şeker diyor. Hayır efendim. Yanlış. Şekerde protein olmaz. Ekmekte var. Diyette yasak değil, dengeli ve yeterli beslenme önemli.

Nur içinde yat Ayşe Baysal Hocam…

HaberTürk
https://www.haberturk.com/mercimek-teyzeyi-hatirladiniz-mi-2396491
🍏  Prof. Dr. Ayşe Baysal kimdir? Bölüm VI

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *