Enzime dirençli nişasta!

Enzime dirençli nişasta  mide ve ince bağırsakta sindirime direnç gösteren ve ince bağırsakta tam emilimi gerçekleşmeyen ama kalın bağırsakta fermente olabilen nişasta çeşitleri olarak tanımlanan dünya için küçük insanlık için büyük bir mucize olarak görülmektedir.

Ayrıca ; diyet lifi kaynağı olan dirençli nişasta insan sindirim sistemi tarafından sindirilememekte  kalın bağırsaktaki yararlı bakteriler tarafından fermente edildiği için prebiyotik  etkiye sahiptir.

Şöyle de bir gerçek vardır ki ; Karbonhidratların çoğu tüketildikten yaklaşık 15-45 dakika sonra kanda glikoz seviyesini yükseltirler. Enzime dirençli nişasta içeren gıdalar ise sindirim oranları daha düşük olduğu için kandaki glikoz seviyesini kontrollü ve yavaş artırırlar.

Biliyoruz ki alınan enerjiyle harcanan enerji arasındaki dengenin kurulamaması halinde ağırlık artışı görülür. EDN’nın ağırlık kaybını düzenlemek ve yemek sonrası insülin salınımını azaltmanın yanı sıra tokluk hissini ve yağ oksidasyonunu artırması, yağ dokularında daha düşük yağ depolama ve kas kütlesini koruma gibi fonksiyonları obeziteye sebep olan etmenleri ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca EDN’nın lifli yapıya benzer özellikleri gıdanın termik etkisini yükselterek harcanan toplam enerjiyi artırır.

Enzime dirençli nişastanın bu denli önemli fonksiyonları ile hayatımıza girmesi kaçınılmazdır. Kan şekeri kontrolünde sadece diyabetli hastaları değil tüm insanlığı etkileyen bir durumdur.

Yeni bilgilerle güzel günlere sağlıkla kalın, hoşçakalın.

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *