Ek besinlere baslarken dikkat edilmesi gereken noktalar…

Her yeni besine tek tek ve 1 – 2 çay kaşığı gibi az miktarlarda başlanmalı, her gün miktarı giderek artırılmalıdır…

Yeni bir ek besin bebeğin öğünlerine 1 – 2 gün ara ile eklenmelidir. İlk kez verilen yiyeceklerin alerji yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir.
Bebek bir besini aldıktan sonra alerji belirtisi gösterirse besin kesilmeli, 15 – 20 gün sonra tekrar denenmelidir.

Besinler kaşık ya da fincanla başlangıçta az miktarlarda verilmelidir ve anne bebeği oturur pozisyonda beslemelidir. Ek besinler bebek açken denenmeli, istemiyorsa ısrar edilmemelidir, daha sonra tekrar denenmelidir. Bebeğin öğün saatleri belirli olmalıdır. Böylece bebeğin ileriki yaşamının da düzenli saatlerde beslenmesine zemin hazırlamış olunur.

İlk başlanacak ek besinler elma veya şeftali suyu ile yoğurttur. Bunları izleyerek diyete sebzeler, diğer meyve suları, yumurta, etler eklenir. Sebze yemekleri ve çorbaları her gün taze olarak pişirilir.

🍏  Anne sütünün bileşimi hakkında az bilinenler!

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *