Kategoriler
Güncel KPSS Diyetisyen

Diyetisyene: “obezite veya diyabet tedavisi eğitimi almış olmak” şartı!

Pandemi süreciyle birlikte üniversitelere ihdas edilen sözleşmeli sağlık personeli kadrolarının yükseköğretim kurumları tarafından ilan süreçleri devam etmektedir. Sivas Cumhuriyet üniversitesi sağlık personeli alım ilanı burada yer alıyor.

Diyetisyen alımında ilginç koşul

Belgelendirmek kaydıyla Obezite ve/veya Diyabet Tedavisi üzerine eğitim almış olmak şeklinde bir koşul aranmıştır. Bu kadroya başvuracak adaylar zaten Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik mezunudur. Bu unvana haiz uzmanlar, lisans öğrenimlerinde zaten diyabet ve obezite tedavisi üzerine yeterince ders almaktadır. Bu uzmanlardan ilaveten eğitim almış olduğuna dair sertifika istenmesinin makul olmadığı ortadadır. Adayların lisans diploması ve gerekirse transkriptlerinin üniversitece kabul edilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.

KPSS tercih kılavuzlarında koşullar

Tercih edilecek kadroların başvuru şartları arasında mesleki öğrenim görmüş olmak şartına ilave olarak ustalık-kalfalık belgesi veya sertifika sahibi olmak şartı yer alması halinde, mesleki öğrenimi olanların ayrıca bu mesleklerle ilgili ustalık-kalfalık belgesi veya sertifika sahibi olmaları şart değildir.” maddesi kılavuzda bulunmaktadır.

Kural gereğince, sertifika şartlarının mesleki öğrenim gören adaylarda aranması gerekmiyor. Sadece KPSS tercih kılavuzları örnek gösterilerek açılarak bir davada ilan iptal olabilecektir. Bu koşul nedeniyle mağdur olan adayların durumu KDK’ye bildirmeleri yerindedir.

  • resmigazete.gov.tr/ilanlar/eskiilanlar/2020/06/20200602-4-9.pdf
  • memurlar.net/haber/908902/universitenin-ilaninda-rekabeti-engelleyen-sartlar.html

“Diyetisyene: “obezite veya diyabet tedavisi eğitimi almış olmak” şartı!” için bir yanıt

Birçok okul ve dernek hatta özel bazı özel kuruluşlar tarafından ” akademi” adı altında sözde eğitim vererek mezun diyetisyenlere yönelik diyabet diyetisyeni sertifikası, obezite tedavisi sertifikası gibi ücretli sertifikalı kurslar açılıp mezun diyetisyenlere bu sertifikalar veriliyor, maalesef ilgi de yüksek, okulda edindiğim bilgiden bile daha azını verecek ama sonuçta sertifika alacağım ben bunu kendime yakıştıramam sadece sertifika için, sonra başkaları bizden sertifika isteyince kızıyoruz, kendi kendimize sertifika programı açtığımızda biz okuldan yetersiz mezun oluyoruz o yüzden kendimizi bu konularda geliştirmemiz gerekiyor demiş oluyoruz zaten, başkaları deyince mi kötü oluyor, okullar ve dernek para kazanma hırsına girip bu saçmalıkları yani kendi kendimize zarar vermeyi bırakmadığımız sürece başkaları bize böyle yapmaya devam edecek, okullar ve dernek gereğinden fazla ve yetersiz bölüm açılmasının önüne geçemedi bari eğitimin standardize edilmesine çaba göstersin sertifika programı satmaya değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *