kitab el tiryak

“Tiryak” nedir?

Azerbaycan ve İran coğrafyalarında yetişen bir bitkidir tiryak. Uyuşturucu etkisi bulunan bitkiyi çok kullanan kişilere tiryaki denilmiştir. Tiryaki sözcüğü günümüzde halen kullanılmaktadır. Bir maddeye bağımlısı kişiler için kullanılan tiryaki sözcüğünün çıkış noktası bu bitkidir.

Tiryak şurubu

Tiryak bitkisinin de bulunduğu bir çok baharat ve şekerli su kullanılarak hazırlanan şuruba da tiryak denmektedir. Tiryak şurubunun içindeki malzemeler:

anason,

çivit,

çam sakızı,

çiçek otu,

çöpçini,

darı fülfül,

eksir,

gün balı,

hardal,

havlican,

hindistan cevizi,

hindistan çiçeği,

hiyerşambe,

kalanga,

karabiber,

karanfil,

kebabiye,

kimyon,

kişniş,

kremartar,

kakule,

limon kabuğu,

 

limon tuzu,

meyanbalı,

portakal kabuğu,

ravend,

rezene,

sarı helile,

şamlı,

tarçın,

tarçın çiçeği,

teke otu tohumu,

tiryak,

Akiri Karha,

vanilya,

yeni bahar,

safran,

zencefil,

zerdeçal,

zulunba,

su,

şeker.

Bu şurubun antidot yani panzehir etkisi olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda bir çok hastalığa karşı koruma sağladığına yönelik bilgiler bulunmaktadır.

şebnem kandıralı

Diyetisyen Şebnem Kandıralı: “Zencefilin sağlığa faydaları”

Taze zencefil, B6 vitamini, C vitamini, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Manganez ve Lif açısından yüksek besin değerlerine sahiptir…

Soğuk algınlığı, grip, baş ve boğaz ağrısı ile menstrual kramplarda etkilidir. Kaynayan suyun içine birkaç parça kök zencefil ve birkaç damla zencefil yağı eklenerek oluşan buhar teneffüs edilebildiği gibi günde 2-3 kere 1-2 yemek kaşığı kıyılmış taze zencefil sıcak suda demlenip de içilebilir.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Bulantıları hafifletir. Küçük bir parça taze çiğnenebildiği gibi, yağından da faydalanılabilir. Bir çalışmada zencefil yağının ameliyat sonrası hastalarda bulantıyı hafiflettiği bulunmuştur. Bulantı yaşayan 301 hastaya 4 tedavi uygulanmıştır. Tedaviler arasında tek başına zencefil yağı, zencefil içeren esansiyel yağların karışımı, ispirto ve plasebo etkisi vardır. Ortalama hastaların %80’i zencefil içeren esansiyel yağ karışımı olan grupta bulantılarda bir rahatlama hissetmişlerdir. Sadece zencefil uçucu yağı alan grupta da oran %70’tir. Kemoterapi hastalarında zencefil takviyesi kusma karşıtı ilaçlarla birlikte uygulandığında bulantı semptomlarında %40 azaltma sağlamaktadır. Ancak sonuçların güvenirliliği için uzun dönem çalışmalara gereksinim vardır. Kusma ataklarının önlenebilmesi için ½ çorba kaşığı toz zencefil ya da 4 saatte bir ihtiyaç duyulan kadar tüketilebilir. Günlük 4 gram zencefil kullanımı geçilmemelidir. Hamile kadınlarda da 4 günden fazla olmamak kaydıyla günlük 1 gram zencefil tüketiminin mide bulantısı ve kusma şikayetlerini azalttığı görülmüştür.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Migren ağrılarını hafifletir. Bir atak sırasında bir parça zencefil yemeyi deneyin. Yapılan bir çalışmaya göre migren atağı sırasında zencefil tozu alan katılımcılar ağrı giderici etkilerini hissetmişlerdir. Migren ilaçlarına benzer etki oluşturduğu gözlenmiştir.

İştahı azaltır. Kilo kaybetmek istiyorsanız öğünlerinizle birlikte zencefil çayı için. Yapılan bir çalışmada 10 kilolu erkeğe kahvaltıda 2 gram zencefil tozu içeren sıcak bir içecek verilmiştir. Zencefil içeren içeceği içen erkekler daha az açlık hissetiklerini ve daha tok olduklarını vurgulamışlardır.

Egzersize bağlı kas ağrılarını azaltır.Yapılan bir çalışmada 74 gönüllüye günlük zencefil takviyesi verilmesi sonucunda egzersize bağlı kas ağrılarında %25 oranında azalma kaydedilmiştir.

Osteoartiritle (kireçlenme) mücadele yardımcıdır. Antiinflamatuar ( iltihap karşıtı ) özelliklerinden ötürü şişme ve ağrıları hafifletmeye yardımcıdır. Günlük 2-4 grama kadar zencefil suyu, çayı veya ekstresi tüketilebilir. Ağrıyan eklem üstüne lokal olarak zencefil yağı veya sıcak olarak zencefil kökleri uygulanabilir.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Kanama bozukluklarınız varsa veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyor iseniz zencefil kullanmayın. Zencefil tüketiminin yan etkileri nadirdir ancak ishal, mide ekşimesi, mide rahatsızlığı veya ağızda tahriş görülebilir. 2 yaşın altındaki çocukların zencefil tüketmeleri önerilmez. 2 yaş üstünde tüketim baş ağrısı, mide bulantısı ve sindirim sistemi kramplarını tedavi etmek için yetişkinlerin tüketmesi gereken miktarın 1/3’ü kadar olmalıdır.

Zencefilin terapötik etkileri

– Kolon İltihabı
– Egzersizden ötürü yaşanan kas ağrıları
– Kemoterapi nedeniyle mide bulantıları : Kusma önleyici verilen ilaçların yanı sıra Zencefil takviyeleri % 40 kemoterapi kaynaklı bulantı semptomlarını azaltmış .
– Yumurtalık kanseri
– Astım semptomları
– Asetaminofen ( Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç ) nedeniyle karaciğer hasarı
– Hipertansiyon ( yüksek kan basıncı )
– Dismenore ( Ağrılı regl dönemi )
– Migren

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz, gülşah karmil

Zencefilin yararları ve kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Malum kış aylarındayız soğuk algınlıklarının yaşanması ve kapalı havaların da içimizi bunalttığı bu zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, sıkça kullandığımız besin olan zencefilden söz edelim.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Zencefil ilaç sektöründe kullanılmasının yanı sıra, hastalıklar esnasında kısa zamanda sonuçlar alabilmek için alternatif tıp tarafından da kullanılmaktadır.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Zencefilin yararları

 • Zencefilin bilinen en yaygın özelliği soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkili olmasıdır.  Vücut sıcaklığını yükseltip grip sırasında sağlıklı terlemeyi sağlayarak hastalık etkenlerinin vücuttan daha kısa sürede atılmasına yardımcı olur.
 • Bağırsaktaki zararlı bakteri ve parazitlerin, özellikle kalın bağırsakta sindirilmemiş karbonhidratlardan beslenen bakterilerin çoğunu temizler.
 • Araç içindeki, kemoterapi sonrasındaki ve hamilelikteki mide bulantılarına 1 gram zencefilin iyi geldiği yapılan araştırmalarda görülmüştür.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

 • Doğal sedatif (sakinleştirici) etkisi vardır.
 • Ara öğünlerinizde 1 fincan kadar limonlu zencefil çayı tüketerek iştahınızı kontrol altında tutabilir, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
 • Bal ile yapılan karışımları öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir.
 • Baş ağrısına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü bilinmektedir.
 • Antioksidan özelliği vardır.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Zencefilin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

 • 4 gramdan fazla kullanılmamalıdır.
 • 2 yaş altı çocuklara kesinlikle verilmemelidir.
 • Hamileliğin son aylarında kasılmaları artırabileceğinden kullanılmaması diyetisyenlerce önerilir.
 • Günde 3-4 bardaktan fazla zencefil çayı tüketilmemelidir.
 • Eğer bir hastalıktan dolayı ilaç alıyorsanız mutlaka kullanmadan önce zencefil tüketimi  için doktorunuzdan bilgi alın.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

 • Eğer kanama bozukluğu gibi sorunlar yaşıyorsanız aspirin veya warfarin gibi ilaçlarla zencefili kesinlikle almamalısınız.
 • Zencefil kurutulabilir olduğu için uzun süre saklama imkanı vardır, bu yüzden yıl boyunca tüketmek mümkündür. Fakat zencefilin doğru muhafaza edilmesi gerekir. Serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır, nemli ortamlarda zencefil saklanmaz, iki veya üç hafta buzdolabında saklanabilir.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Gülşah Karmil kimdir

kış çayları, bitki çayları, papatya çayı

Soğuk algınlığına karşı 8 bitki çayı

Soğuk havalar gün gün yüzünü göstermeye başladıkça  hepimiz soğuk algınlığı için birer adayız. Hatta yavaş yavaş enfeksiyonlara yakalananlar da var ve sayıları gittikçe artmakta. Özellikle çocuklar ve yaşlılar bu tarz değişimlere karşı daha duyarlı oluyorlar. Öncelikle bundan korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek, sebze-meyve tüketimi, bol C vitamini almak çok önemli. Bunun yanında bağışıklığımızı kuvvetlendirip, kendimizi soğuk algınlığından korumak için çok çeşitli ve faydalı bitkiler de mevcut.

1. Ihlamur

Soğuk algınlığı denince akıllara ilk gelen çay hiç şüphesiz ıhlamurdur. Boğaz ağrısı ve iltihaplanmalar için birebir olan ıhlamur öksürük ve ateş tedavisinde de kullanılır. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyona karşı tavsiye edilen ıhlamur çayı, geriginliği ve stresi alarak rahat bir uykuya dalmak için de fayda sağlar.

2. Ekinezya

A, B kompleks, magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum mineral ve vitaminlerini içeren ekinazya sizi dinç tutarak bağışıklığınızı kuvvetlendirecek ve enfeksiyonlara karşı savaşacak en güçlü bitkilerdendir. Bunun yanında bazı çalışmalar ekinezyanın migren ağrılarını hafifleten,  iltihabı azaltan, eklem ve kas ağrılarını dindiren aktif bileşenler içerdiğini de ortaya koymaktadır. Ekinezya çayının yapımına gelinecek olursa, 1 kap suya 1-2 çay kaşığı ekinezya ekleyerek 5-10 dakika demlemek yeterli olacaktır. Bu çayı günde 3 kereden fazla içmemek ve 7-10 gün arası tüketimden sonra 2 hafta ara vermek tavsiye edilmektedir.

3. Zencefil

En çok bilinen etkisinin bağışıklığı kuvvetlendirmek, öksürüğe ve gribe iyi gelmek olarak bilinen zencefil çayının son yıllarda yapılan çalışmalarda mide bulantısını giderme, osteoartrit ağrılarını azaltma ve kansere karşı savaşma etkileri de  bulunmuştur. Zerdeçal ile aynı aileden gelen zencefil gastrik sıvıların salınımını kolaylaştırarak sindirime yardımcı olmaktadır.Zencefil çayı hazırlamak için 2 bardak kaynamış suyun içine 1 santim uzunluğunda zencefilin kabuklarını soyarak atıp, 15-20 dak demlendikten sonra içerisine limon dilimi ve bir miktar bal koyarak tatlandırılabilir. Bunun yanında kurutulmuş halde yemeklere serpilerek de tüketilebilir.

4. Kuşburnu özleri

Kuşburnu içeriğindeki antosiyaninler ve antigribal özelliklerinden dolayı doğal bir koruyucudur. Yüksek oranda C vitamini içermesiyle bağışıklığı güçlendirerek, gribal enfeksiyonlarla savaşmak için birebirdir. Aynı zamanda yüksek kan basıncını düşürerek tansiyon problemlerinde kullanıldığı yönünde araştırmalar da mevcut. Yapılan çalışmaya göre 6 hafta boyunca düzenli kuşburnu tüketen yüksek tansiyon hastalarının kan basınçlarında önemli ölçüde azalmalar gözlemlenmiştir. Güzel bir kuşburnu çayı yapmak için yarım litre suyun içine 2 yemek kaşığı kuşburnu koyarak 10 dakika demleyin.

5. Okaliptus

Okaliptus bitkisinin en önemli faydaları arasında bronşiti iyileştirici, solunumu kolaylaştırıcı, sinüzite ve solunum spazmlarına yardımcı, nezle ve gribi giderici özellikleri yer almaktadır. Ayrıca okaliptus yaprağından elde edilen yağ iyi bir nefes açıcı olarak da kullanılmaktadır. Bu çayı hazırlamak için 1 bardak kaynamış suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptusu ekleyin ve 10 dakkika demlemeye bırakın. Eğer astım veya bronşit için kullanıyorsanız içerisine bir miktar kekik atmanız daha faydalı olacaktır. Okaliptusun çayından fazla içmek mide bulantısı, kusma ve ishale yol açabileceğinden dolayı günde 2-3 bardaktan çok tüketilmemesi gerekmektedir.

6. Söğüt kabuğu özü

Bileşiminde salisilalkol, kateşin grubu tanenler ve flavonoidler bulunan söğüt kabuğu bitkisi ateş düşürücü, ağrı giderici ve iltihaplanmanın etkilerini gidericidir. Aynı zamanda oksijen serbest radikallerin ortaya çıkmasını da baskılamaktadır. Söğütün diğer faydaları arasında egzema, siğil, uykusuzluk, mide zafiyeti, sinir bozukluğu ve uyuza iyi gelmek yer almaktadır.

7. Isırgan Otu

En çok bilinen etkilerinin idrar söktürme ve organları temizleme üzerine olduğu bilinen ısırgan otu bitkisi üzerinde ince tüyler bulunan ve cildi tahriş eden bir bitkidir. Isırgan otu yalnızca çay olarak tüketilmez, mesela yapraklarını kas- eklem ağrısı yaşadığınız bir bölgeye koyduğunuz taktirde ağrınızın hafiflediğini hissedebilirsiniz. Aynı zamanda soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ısırgan otu çayı öksürük ve hapşırık belirtilerini geçirmeye yarıyor. Kaynmaış suya 1 çay kaşığı atarak 10 dakika demlediğiniz ısırgan otu çayını iyice demlenmeden içerseniz boğazınızda kaşıntı hissedebilirsiniz.

8. Adaçayı

Yumuşak bir içimi olan ve sinir strese iyi gelerek, rahatlamaya yardımcı olan adaçayı kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde satılmaktadır. Gargara suyu olarak kullanılarak boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Bunun yanında kışın artabilen bronşial astım sorunu olan kişilere tavsiye edilmektedir ve doğal bir antioksidan olarak kullanılır.

diyetisyen esra ince zayıflama listesi, diyetisyen esra ince yazıları, diyetisyen esra ince makaleleri, diyetisyen esra ince haşimoto, diyetisyen esra ince hashimoto, diyetisyen esra ince diyet listesi

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

tarçın ağacı, zencefil, tarçın zayıflatırmı, tarçın ve arkadaşları, öjenol, öjenol nedir, öjenol ve tarçın, şeker hastalığında tarçın, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nelerdir, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nasıldır, tarçın ve şeker hastalığı, şeker hastalığında tarçın,

Tarçının tip 2 diyabet üzerindeki etkileri

Tip 2 Diyabet tüm dünyada en yaygın olarak görülen ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da kabul edilen metabolik bir hastalıktır.

Tip 2 diyabet hastalarında kan glukoz seviyelerinin kontrol altında tutulması yaşam kalitelerini arttırmada en önemli etkendir. Kontrol edilemeyen kan glukoz seviyelerinin körlük, böbrek hasarı ve sinir harabiyetine neden olduğu da artık kanıtlanmıştır. Kalp hastalıkları da kontrol edilemeyen Tip 2 diyabet hastalarında görülen bir diğer risk faktörüdür.

Kontrolsüz diyabet, hiperglisemiye yol açarak zamanla başta kalp-damar sistemi, göz, böbrek, sinir sistemi olmak üzere vücudun bütün sistemlerini etkileyen komplikasyonların gelişmesine neden olur. Ayrıca, diyabetli hastalarda infeksiyon gelişme riski, diyabeti olmayanlara oranla daha yüksektir. Kardiyovasküler hastalıkların prevalansı, insidansı ve mortalitesi diyabetli hastalarda, diyabeti olmayan akranlarına kıyasla 2-8 kat daha yüksektir. Tüm dünyada böbrek yetersizliğinin ve travma-dışı amputasyon olgularının en yaygın nedeni diyabettir. Diyabetli hastalarda alt ekstremite amputasyon riski diyabeti olmayanlara oranla 25 kat yüksektir. Özellikle gelişmiş ülkelerde diyabet en sık görme kaybı ve körlük nedenlerinden biridir.

tarçın ağacı, zencefil, tarçın zayıflatırmı, tarçın ve arkadaşları, öjenol, öjenol nedir, öjenol ve tarçın, şeker hastalığında tarçın, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nelerdir, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nasıldır, tarçın ve şeker hastalığı, şeker hastalığında tarçın,

Obez ve Tip 2 Diyabet hastalarında yapılan deneysel çalışmalar, tarçın tüketiminin trigliserid, toplam kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) serum seviyelerini düşürdüğü görülmektedir. Tarçının Tip 2 diyabetli hastaların durumlarını yönetmede de önemli ölçüde etkili olduğu düşünülmektedir.

Hangi tarçın türü ne kadar tüketilmelidir?

Tarçın, Asya kültüründe geleneksel olarak hasat edilen bir ağaçtır. Tarihi 4000 yıl öncesine dayanan en eski bitkisel ilaçlardan biridir. Seylan tarçını (Cinnamomum zeylanicum) ve Çin tarçını (Cinnamomum cassia) olmak üzere iki önemli türü vardır. İnsülin mekanizması üzerinde etkili olan tarçın türü ise Çin tarçınıdır.

Tarçının yararlı olabilmesi için kullanılan miktar ve sürenin önemli olduğu, asgari etki için günde en az 1-2 gram Çin tarçınının bir-iki ay kullanılması gerekliliği belirtilmektedir. Kan şekeri normal olan kişilerde kan şekeri üzerinde herhangi bir etkisi görülmediği, sadece Tip 2 diyabetikler ve prediyabetiklerin kan şekeri üzerinde etkili olduğu çalışmalar sonucunda görülmüştür.

tarçın ağacı, zencefil, tarçın zayıflatırmı, tarçın ve arkadaşları, öjenol, öjenol nedir, öjenol ve tarçın, şeker hastalığında tarçın, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nelerdir, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nasıldır, tarçın ve şeker hastalığı, şeker hastalığında tarçın,

Bizim mutfağımızda kullanılan tarçın tipi uçucu yağında bulunan öjenolün verdiği güzel aroma nedeniyle Seylan tarçınıdır. Halbuki kan şekeri ve insülin direnci üzerinde etkinliği tespit edilen tarçın türü ise Çin tarçınıdır. Çin tarçını uçucu yağında öjenol bulunmadığı için kokusu Seylan tarçını kadar çekici değildir. Kan şekeri üzerinde etkili bileşenlerden biri olan sinnamaldehit oranı Çin tarçınında daha yüksek orandadır. Dolayısıyla diyabet hastaları için Çin tarçını tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Bir diğer dikkat çekici sonuç ise, Çin tarçınının etkisinin metformin ile aynı seviyede bulunmuş olmasıdır. Diğer taraftan, yenilen tarçın tozu miktarının abartılması ile kumarin içeriğine bağlı bazı yan etkilerin görülme riski söz konusudur Bu nedenle, çay şeklinde demlenip içilmesi ya da sulu özütünü içeren kapsüllerin tercih edilmesi daha doğru bir uygulama olacaktır.

Kaynaklar için tıklayınız.

gerçek diyetisyenler yazarı diyetisyen kübra çalışkan, gerçek diyetisyenler yazarı diyetisyen kübra çalışkan kimdir

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: