ishal

İshalin en hızlı tedavisi: “Beslenme”

Yüksek miktarda C vitamini ya da magnezyum içerikli besin tüketmek, içme suyunun kirli olması gibi birçok neden ishale neden olabiliyor.

barsak, bağırsak, sindirim, karın, kabızlık, kolon

Normal şartlarda hem gıda hem de sıvı tüketimi yapılmasından dolayı insan vücudunda yemek bol miktarda suyla karışır. Bu besinler kalın bağırsağa gitmeden önce çoğunlukla sıvı durumdadır. Kalın bağırsak normalde bu içeriğin suyunu emer ve katı hale getirir ancak ishal durumunda bu işlevini yerine getiremez. Bunun sonucunda da dışkı aşırı derecede sulu olur ve vücut su kaybetmeye başlar.

Alkol tüketiminin ardından ishal görülebilmektedir. Daha önce bahsettiğimiz gibi vücut dışkılanacak içeriğin katılaşması için suyunu emer. Ancak alkol su emme yeteneğini azaltır, hatta su salmalarına neden olabilir. Alkol kaynaklı ishalde alınan alkolün miktarı etkilidir. Aynı zamanda akşamdan kalma durumunun belirtilerinden biri de ishaldir.

mide fesadı, mide fesadı nedir, mide fesadı belirtileri, hangi gıdalar mide fesadı yapar, mide fesadını önleme, mide fesadına ne iyi gelir, mide fesatı

İshal nasıl tedavi edilir?

İshale yakalananlar, ishal nasıl geçer, sorusuna yanıt ararlar. İshal tedavisi sırasında vücudun kaybettiği suyu yeniden kazanmak önemlidir. İshalin her türlüsünde (dizanteri de dahil) en önemli unsur vücuttaki su oranının korunmasıdır. Ancak elektrolitle dengelenmeden bol su tüketilmesi elektrolit dengesizliğe neden olabilir. Bu su zehirlenmesi gibi ölümcül bir duruma yol açabilir.

Yine düzenli olarak sık ve küçük öğünlerle yemek yenmeli, vücuda besin takviye edilmelidir. Burada öğünleri yavaş tüketmek önemlidir.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Havuç, pirinç lapası, elma, pirinç suyu, yoğurt, ayran, kahve, muz, zencefil çayı, patates çorbası, bal, elma sirkesi, böğürtlen, keçiboynuzu ve sade maden suyu gibi besinler tüketilmeli, yiyeceklerde yağ oranının düşük olmasına dikkat edilmelidir. İshal durumunda peynir, yağlı yiyecekler, lahana, diyet bisküviler, kepekli ekmek, çiğ sebzeler, çikolata ve kızartma tüketmemeniz gerekir. Dahası için beslenme ve diyet uzmanınıza danışınız.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz, gülşah karmil

Zencefilin yararları ve kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Malum kış aylarındayız soğuk algınlıklarının yaşanması ve kapalı havaların da içimizi bunalttığı bu zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, sıkça kullandığımız besin olan zencefilden söz edelim.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Zencefil ilaç sektöründe kullanılmasının yanı sıra, hastalıklar esnasında kısa zamanda sonuçlar alabilmek için alternatif tıp tarafından da kullanılmaktadır.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Zencefilin yararları

 • Zencefilin bilinen en yaygın özelliği soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkili olmasıdır.  Vücut sıcaklığını yükseltip grip sırasında sağlıklı terlemeyi sağlayarak hastalık etkenlerinin vücuttan daha kısa sürede atılmasına yardımcı olur.
 • Bağırsaktaki zararlı bakteri ve parazitlerin, özellikle kalın bağırsakta sindirilmemiş karbonhidratlardan beslenen bakterilerin çoğunu temizler.
 • Araç içindeki, kemoterapi sonrasındaki ve hamilelikteki mide bulantılarına 1 gram zencefilin iyi geldiği yapılan araştırmalarda görülmüştür.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

 • Doğal sedatif (sakinleştirici) etkisi vardır.
 • Ara öğünlerinizde 1 fincan kadar limonlu zencefil çayı tüketerek iştahınızı kontrol altında tutabilir, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
 • Bal ile yapılan karışımları öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir.
 • Baş ağrısına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü bilinmektedir.
 • Antioksidan özelliği vardır.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Zencefilin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

 • 4 gramdan fazla kullanılmamalıdır.
 • 2 yaş altı çocuklara kesinlikle verilmemelidir.
 • Hamileliğin son aylarında kasılmaları artırabileceğinden kullanılmaması diyetisyenlerce önerilir.
 • Günde 3-4 bardaktan fazla zencefil çayı tüketilmemelidir.
 • Eğer bir hastalıktan dolayı ilaç alıyorsanız mutlaka kullanmadan önce zencefil tüketimi  için doktorunuzdan bilgi alın.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

 • Eğer kanama bozukluğu gibi sorunlar yaşıyorsanız aspirin veya warfarin gibi ilaçlarla zencefili kesinlikle almamalısınız.
 • Zencefil kurutulabilir olduğu için uzun süre saklama imkanı vardır, bu yüzden yıl boyunca tüketmek mümkündür. Fakat zencefilin doğru muhafaza edilmesi gerekir. Serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır, nemli ortamlarda zencefil saklanmaz, iki veya üç hafta buzdolabında saklanabilir.

zencefilli bal, zencefilli limon, kurkumin, zencefil, zencefil çayı, zencefil faydaları, zencefilli gazoz,

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Gülşah Karmil kimdir

kış çayları, bitki çayları, papatya çayı

Soğuk algınlığına karşı 8 bitki çayı

Soğuk havalar gün gün yüzünü göstermeye başladıkça  hepimiz soğuk algınlığı için birer adayız. Hatta yavaş yavaş enfeksiyonlara yakalananlar da var ve sayıları gittikçe artmakta. Özellikle çocuklar ve yaşlılar bu tarz değişimlere karşı daha duyarlı oluyorlar. Öncelikle bundan korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek, sebze-meyve tüketimi, bol C vitamini almak çok önemli. Bunun yanında bağışıklığımızı kuvvetlendirip, kendimizi soğuk algınlığından korumak için çok çeşitli ve faydalı bitkiler de mevcut.

1. Ihlamur

Soğuk algınlığı denince akıllara ilk gelen çay hiç şüphesiz ıhlamurdur. Boğaz ağrısı ve iltihaplanmalar için birebir olan ıhlamur öksürük ve ateş tedavisinde de kullanılır. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyona karşı tavsiye edilen ıhlamur çayı, geriginliği ve stresi alarak rahat bir uykuya dalmak için de fayda sağlar.

2. Ekinezya

A, B kompleks, magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum mineral ve vitaminlerini içeren ekinazya sizi dinç tutarak bağışıklığınızı kuvvetlendirecek ve enfeksiyonlara karşı savaşacak en güçlü bitkilerdendir. Bunun yanında bazı çalışmalar ekinezyanın migren ağrılarını hafifleten,  iltihabı azaltan, eklem ve kas ağrılarını dindiren aktif bileşenler içerdiğini de ortaya koymaktadır. Ekinezya çayının yapımına gelinecek olursa, 1 kap suya 1-2 çay kaşığı ekinezya ekleyerek 5-10 dakika demlemek yeterli olacaktır. Bu çayı günde 3 kereden fazla içmemek ve 7-10 gün arası tüketimden sonra 2 hafta ara vermek tavsiye edilmektedir.

3. Zencefil

En çok bilinen etkisinin bağışıklığı kuvvetlendirmek, öksürüğe ve gribe iyi gelmek olarak bilinen zencefil çayının son yıllarda yapılan çalışmalarda mide bulantısını giderme, osteoartrit ağrılarını azaltma ve kansere karşı savaşma etkileri de  bulunmuştur. Zerdeçal ile aynı aileden gelen zencefil gastrik sıvıların salınımını kolaylaştırarak sindirime yardımcı olmaktadır.Zencefil çayı hazırlamak için 2 bardak kaynamış suyun içine 1 santim uzunluğunda zencefilin kabuklarını soyarak atıp, 15-20 dak demlendikten sonra içerisine limon dilimi ve bir miktar bal koyarak tatlandırılabilir. Bunun yanında kurutulmuş halde yemeklere serpilerek de tüketilebilir.

4. Kuşburnu özleri

Kuşburnu içeriğindeki antosiyaninler ve antigribal özelliklerinden dolayı doğal bir koruyucudur. Yüksek oranda C vitamini içermesiyle bağışıklığı güçlendirerek, gribal enfeksiyonlarla savaşmak için birebirdir. Aynı zamanda yüksek kan basıncını düşürerek tansiyon problemlerinde kullanıldığı yönünde araştırmalar da mevcut. Yapılan çalışmaya göre 6 hafta boyunca düzenli kuşburnu tüketen yüksek tansiyon hastalarının kan basınçlarında önemli ölçüde azalmalar gözlemlenmiştir. Güzel bir kuşburnu çayı yapmak için yarım litre suyun içine 2 yemek kaşığı kuşburnu koyarak 10 dakika demleyin.

5. Okaliptus

Okaliptus bitkisinin en önemli faydaları arasında bronşiti iyileştirici, solunumu kolaylaştırıcı, sinüzite ve solunum spazmlarına yardımcı, nezle ve gribi giderici özellikleri yer almaktadır. Ayrıca okaliptus yaprağından elde edilen yağ iyi bir nefes açıcı olarak da kullanılmaktadır. Bu çayı hazırlamak için 1 bardak kaynamış suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptusu ekleyin ve 10 dakkika demlemeye bırakın. Eğer astım veya bronşit için kullanıyorsanız içerisine bir miktar kekik atmanız daha faydalı olacaktır. Okaliptusun çayından fazla içmek mide bulantısı, kusma ve ishale yol açabileceğinden dolayı günde 2-3 bardaktan çok tüketilmemesi gerekmektedir.

6. Söğüt kabuğu özü

Bileşiminde salisilalkol, kateşin grubu tanenler ve flavonoidler bulunan söğüt kabuğu bitkisi ateş düşürücü, ağrı giderici ve iltihaplanmanın etkilerini gidericidir. Aynı zamanda oksijen serbest radikallerin ortaya çıkmasını da baskılamaktadır. Söğütün diğer faydaları arasında egzema, siğil, uykusuzluk, mide zafiyeti, sinir bozukluğu ve uyuza iyi gelmek yer almaktadır.

7. Isırgan Otu

En çok bilinen etkilerinin idrar söktürme ve organları temizleme üzerine olduğu bilinen ısırgan otu bitkisi üzerinde ince tüyler bulunan ve cildi tahriş eden bir bitkidir. Isırgan otu yalnızca çay olarak tüketilmez, mesela yapraklarını kas- eklem ağrısı yaşadığınız bir bölgeye koyduğunuz taktirde ağrınızın hafiflediğini hissedebilirsiniz. Aynı zamanda soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ısırgan otu çayı öksürük ve hapşırık belirtilerini geçirmeye yarıyor. Kaynmaış suya 1 çay kaşığı atarak 10 dakika demlediğiniz ısırgan otu çayını iyice demlenmeden içerseniz boğazınızda kaşıntı hissedebilirsiniz.

8. Adaçayı

Yumuşak bir içimi olan ve sinir strese iyi gelerek, rahatlamaya yardımcı olan adaçayı kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde satılmaktadır. Gargara suyu olarak kullanılarak boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Bunun yanında kışın artabilen bronşial astım sorunu olan kişilere tavsiye edilmektedir ve doğal bir antioksidan olarak kullanılır.

diyetisyen esra ince zayıflama listesi, diyetisyen esra ince yazıları, diyetisyen esra ince makaleleri, diyetisyen esra ince haşimoto, diyetisyen esra ince hashimoto, diyetisyen esra ince diyet listesi

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: