Bel bölgesindeki yağlanma ile D vitamini eksikliği arasında ilişki!

Hollanda’da yürütülen bir araştırma, bel ve karın bölgesindeki yağlanmanın D vitamini eksikliğine işaret ettiğini ortaya koydu.

Hollanda Leiden Üniversitesi‘nden Rachida Rafiq ve ekibinin yürüttüğü obeziteyle ilgili verilere dayanarak hazırlanan çalışmada, karın çevresindeki yağlanma ile D vitamini eksikliği arasında güçlü bir ilişki olduğu belirtildi. Rafiq, çalışmada elde edilen bulgulara göre, daha çok bel ve göbek bölgesinde yağlanması olan kişilerin D vitamini eksikliği riskiyle karşı karşıya olduğunu, bu kişilerin kan testiyle D vitaminine baktırması gerektiğini söyledi.

Araştırma sonuçlarının bu hafta İspanya’nın Barselona kentinde yapılacak Avrupa Endokrinoloji Derneğinin toplantısında değerlendirileceği belirtildi.

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar vücuttaki D vitamini eksikliğinin glukoz (şeker) dolaşımı ve insülin seviyeleri üzerine etkili olduğunu gösteriyor.

d vitamini, vitamin d

D vitamini, pek çok enfeksiyon etkeninin gelişmesini engelliyor!

D vitamini pek çok enfeksiyonu gelişme aşamasında engelliyor. Kış aylarında sık görülen solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığına karşı doktor tavsiyesiyle D vitamini alınmasında herhangi bir sakıncanın olmadığını söyleyen Aksuvital Ar-Ge Merkezi’nden Eczacı Gülay Fidaner “D vitamini pek çok enfeksiyonu gelişme aşamasında engelliyor” dedi.

Kış aylarında sık görülen solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı durumlarında D vitaminin doktor tarafından yazılıp dozunda kullanılmasıyla enfeksiyonlara yakalanma riskinizi azaldığını belirten Aksuvital Ar-Ge Merkezi’nden Eczacı Gülay Fidaner, D vitamini eksikliği olan kişilerin takviyeleri günlük veya haftalık olarak alması vitaminin koruyucu etkilerini güçlendirdiğini söyledi.

D vitamininin kemik ve kas sağlığı için önemli olduğunu söyleyen Fidaner,

Kış aylarında güneş ışığından yeterli oranda faydalanamadığımız için günlük önerilen 10 mikrogram D vitaminini alamayabiliyoruz. Bu aşamada D vitamini takviyelerinin yardımcı olabileceklerine dair tartışmalar gündemimizde sıcak bir konudur, bazıları ise bunların alınmasının faydalarının belirsiz olduğunu savunuyor. Ancak Londra Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, 14 ülkede yapılan 25 klinik çalışmada 11.000 kişiden elde edilen verileri bir araya getirdi. D vitamini takviyesinin akut solunum yolu enfeksiyonlarını, özellikle de D vitamini eksikliği olanlarda, önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna vardı. Çalışma, D vitamini takviyelerinin, bu tür solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmış insanların oranını yüzde 12 azaltabileceğini buldu, ifadelerin bulundu.

Son araştırmalar, D vitamininin pek çok enfeksiyonu gelişme aşamasında engellediğini gösterdiğini söyleyen Ecz. Gülay Fidaner Ayrıca D vitamini eksikliğinin sık ve tekrarlayan enfeksiyonlara neden olduğu açıkladı.

En çok tüketilen ilaç listesinde antibiyotikleri görüyoruz

Nüfusun en az yüzde 70’inde yılda bir kez veya daha fazla solunum yolu enfeksiyonları görüldüğünü ve bunun sonucunda antibiyotiklere yöneldiğimizi vurgulayan Fidaner,

Ülkemizde en çok tüketilen ilaç listesinde her yıl birinci sırada antibiyotikleri görüyoruz. Gereksiz antibiyotik kullanımı her yaş grubu için tehlikeli olduğu gibi çocuklar ve yaşlılar daha hassas ve duyarlı olan hasta grubudur. Antibiyotik kullanımı sırasında böbreğe ve karaciğere ciddi oranda yükleniliyor. Ayrıca vücutta alerjik reaksiyonlar oluşabiliyor, dedi.

Medi Magazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-d-vitamini-pek-cok-enfeksiyonu-gelisme-asamasinda-engelliyor-11-681-75736.html
diyetisyen hakkı karaca d vitamini

D Vitamini neden bu kadar önemli?

D vitamini seviyesinin korunması kemik, kalsiyum ve fosfor metabolizması için oldukça önemlidir. İnsan vücudunda bulunan D vitaminin % 90 – 95 i güneşin etkisiyle deride sentezlenmektedir.

Vitaminler

D Vitamini kaynağı

Güneş ışığı temel D vitamini kaynağıdır ve güneşten yeterince faydalanılırsa besinlerden veya farklı yollardan ilave D vitaminine gerek yoktur. Gerekli D vitaminini vücudumuza sağlamak için günde 15 dakika güneşe maruz kalmak yeterli olacaktır. Güneşten yeterince faydalanamayan kişiler D vitaminini besinlerden sağlamalı ve besinlerden en çok balık karaciğer ve yumurta sarısında D vitamini bulunmaktadır

d vitamini, vitamin d

D Vitaminin yararları

D vitamini ince barsaktan kalsiyum emilimini artırarak, böbreklerden de kalsiyum kaybını azaltarak kanda bulunan kalsiyum düzeyini korur. D vitamini eksikliğinde kemiklerde kaslarda ağrı ve kemik erimesi oluşmaktadır. D vitamini kemiklerin güçlü olmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, insülin salgısını düzenler, kalp hastalıkları ve tip 1 diyabetin gelişimini önler, depresyon ve şizofreniden korur.

Yapılan bir çalışmada 1 yaşından itibaren günde 2000 IU D vitamini alan çocuklarda tip 1 diyabet gelişme riskinin yüzde 80 oranında azaldığı görülmüştür. Yeterli D vitamini alan kişilerde tansiyonun düştüğü tespit edilmiştir. Her bireyin yılda 1 defa kan D vitamini seviyesini kontrol etmesi gereklidir.

Obez kişilerde kandaki D vitamini kullanılamaz ve obez kişiler daha fazla D vitaminine ihtiyaç duymaktadır.

d vitamini, vitamin d

Güneş kremlerine dikkat

Vücudunda D vitamini sentezlenmesini isteyen kişiler güneş kreminden uzak durmalıdır çünkü güneş kremi kullanılması deride sentezlenen D vitamini miktarını oldukça azaltmaktadır.  Bazı güneş kremlerinin deride D vitamini üretimini %95-98 oranında azalttığı yapılan çalışmalarla da ortaya konulmuştur.

Yararlanılan kaynaklar
Fidan ve ark.Çağın Pandemisi: D Vitamini Eksikliği ve Yetersizliği Türk Osteoporoz Dergisi 2014;20: 71-4 Prof. Dr. Metin Özata, Vitamin Mineral Bitkisel Ürünler Kullanım Rehberi, Gurer Yayınları 2008

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Hakkı Karaca

d vitamini, vitamin d

D vitamini kullanmak “grip ve nezle”yi önleyebilir

İngiltere’de yapılan bir araştırma sonuçları sağlıklı beslenmenin yanında D vitamini kullanmanın grip ve nezleyi önleyebileceğini ortaya koydu.

d vitamini, vitamin d

Bağışıklık sistemi, D vitaminini mikroplara karşı hücreler yaratmak için kullanarak bakteri ve virüslerle savaşıyor. D vitamini güneş ışınlarıyla alınıyor, ancak kışın bu pek mümkün olmuyor.

d vitamini, vitamin d

İngiltere Tıp Dergisi‘nde yayımlanan analiz, D vitamininin bağışıklık sistemi için oldukça önemli olduğunu gösteriyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurumu Public Health England (PHE), verilerin kesin bir sonuç vermediğini söylüyor.

d vitamini, vitamin d

PHE Beslenme Uzmanı Profesör Doktor Louis Levy,

Bu araştırmaya bakarak D vitaminin üst solunum yolları hastalıklarını önlediğini söyleyemeyiz çünkü yeterli bir kanıt sunmuyor, diyor.

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

PHE, yine de kemik ve kas sağlığını kuvvetlendirmek için kış ve sonbahar aylarında D vitamini kullanmayı öneriyor. Londra’daki Queen Mary Üniversitesi‘nde (QMUL) yapılan araştırmada çeşitli üst solunum yolları enfeksiyonları incelendi. Enfeksiyonları önlemek için yapılan D vitamini takviyesi denemeleri karmaşık sonuçlar verince, araştırmacılar daha kesin sonuçlar bulmak için 11.321 kişi ve 25 farklı denemeden veri topladılar. Sonuçta araştırmacılar D vitamini kullanan her 33 kişiden birinin grip veya nezle olmadığını keşfettiler. Aylık büyük dozlar almak yerine her gün veya her hafta D vitamini takviyesi yapmanın daha yararlı olduğu gözlemlendi.

d vitamini, vitamin d

Birmingham Üniversitesi Endokronoloji bölümünden Profesör Martin Hewison da, bulguların çarpıcı olduğunu söylüyor. Araştırmanın D vitaminin yalnızca kemik sağlığından daha fazla önemi olduğunu gösterdiğine katılıyorum, diyor.

Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR) araştırmanın genişletilmesi gerektiğini düşünüyor. Araştırma takımı D vitamininin ABD’de olduğu gibi İngiltere’de de yiyeceklere eklenmesini istiyor. Profersör Martineau,

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

Besinlere D vitamini takviyesi yapılması, vitamini dengeli ve az miktarlarda almayı sağlayarak D vitamini eksikliğini önleyebilir. D vitamininin başka yararlarını gösteren araştırmamız, İngiltere’de yiyeceklere D vitamini takviyesi yapılması savını güçlendiriyor, diyor.

D vitamini ve depresyon - Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Pelin GÜLOĞLU

D vitamini ve depresyon

D vitamini, vücudun sağlıklı kalması için gereken en önemli vitaminlerden biridir.

d vitamini, vitamin d

D vitamininin vücuttan emilmesi için iki yol var

Bunlardan birincisi bilindiği üzere güneş ışığına çıkmaktır fakat bazı insanlarda güneşe çıksa dahi D vitamini almadım gibi şikayetler işitilebilir. İşte bu tip insanlarda ortaya çıkan tehlike ise D vitamini eksikliğidir. D vitamini eksikliği, duygu durum bozukluğu gibi çok sayıda hastalığın tetikleyicisi olabilir.

D vitamini ve depresyon arasındaki ilişki nedir? Basit bir D vitamini eksikliği benim depresif ruh halime nasıl neden olabilir? Bu inanın, göründüğünden çok daha karmaşık…

d vitamini, vitamin d

D vitamini ve ruh hali

Depresyon ve D vitamini ile ilgili birçok çalışma mevcuttur. Gözlemsel çalışmalarda ne yazık ki aralarındaki ilişki saptanamamıştır. (örneğin, düşük D vitamini düzeyi, depresyonu tetikler veyahut tam tersi) Gözlemsel çalışmaların on üçü, D vitamini ve duygu durum bozuklukları ile ilgili birkaç veri elde etmiştir; fakat bu yeterli olmamıştır.
2014 yılında yapılan büyük bir çalışmada, kadınlarda D vitamini eksikliğinin küçük bir oranda depresyonu etkilediği gözlemlenmiştir.

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

Bunlar özetlenecek olunursa

Yaygın kanaatin aksine, depresyon ve D vitamini arasında küçük, hatta ince bir şerit halinde adlandırılabilecek bir ilişki gözlenmiştir. En son yapılan çalışmalarda, küçük bir grubu etkilediği de ortaya çıkarılmıştır.
Ne olursa olsun, D vitamini genel sağlık için önemlidir.

 • kan basıncı, hipertansiyon,
 • multiple skleroz(MS) gibi hastalıkların risklerini azalttığı ve hatta
 • tip 1 diyabete olumlu yönde etkilediği de yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur.

Aynı zamanda genel kemik sağlığı için önemli görülmekte ve D vitamini eksikliği osteoporoz yani kemik erimesi riskini de arttırmaktadır.

vitamin d ve kalsiyum

Sadece her gün açık havada birkaç saatinizi harcayarak D vitamini alabilmeniz mümkün ancak soğuk mevsimlerde veya iklimlerde bu her zaman mümkün olmayabilir. Böyle zamanlarda dozunu aşmadan, doktor kontrolünde D vitamini desteği alabilirsiniz ancak az önce bahsedildiği gibi D vitamini eksikliği ile duygu durum bozuklukları arasında çok küçük bir bağıntı vardır. Bu da alınan ilaçlarla beraber istenilirse D vitamini desteği alınabileceğini bizlere açıklar…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Pelin GÜLOĞLU

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

d vitamini, vitamin d

5 madde ile vitamin D

Vitamin D gereksinimi büyük oranda güneş tarafından karşılanır. Güneşin UV ışınları deri yağını Vitamin D üretmesi için harekete geçirir…

d vitamini, vitamin d

Günde 10 ila 15 dakika güneş ışığı almak Vitamin D üretimi için yeterlidir. Yaz ayları süresince üç hafta güneşlenmenin altı aylık Vitamin D gereksinimini karşılayabileceği diyetisyenlerce belirtilmektedir.

d vitamini, vitamin d

Cilt rengi koyu olanların, açık tenlilerden daha fazla güneşte kalmaları gerekir.

d vitamini, vitamin d

1. Vitamin D Hangi besinlerde bulunuyor?

Vitamin D, besinler yoluyla alınabilir.

 • balık yağı,
 • süt ve süt ürünleri,
 • morina balığı yağı,
 • sardalye,
 • uskumru,
 • somon,
 • ton balığı,
 • yumurta sarısı,
 • tereyağı,
 • yulaf ezmesi gibi besinlerde Vitamin D bulunur.

d vitamini, vitamin d

2. Vitamin D içeren besinlerde Vitamin D etkin halde bulunmaz

Önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür ancak beslenmeyle Vitamin D gereksinimini karşılamak oldukça zordur.

 • bir tam yumurta 20 IU,
 • bir bardak süt 100 IU,
 • bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU Vitamin D içerir.

Saat 10 ila 15 arasındaki bölümde 10 dakika kadar güneşlenmek 3000 IU civarında ciltten Vitamin D üretimini sağlar.

Vitamin D, Vitamin Dşeklinde bitkilerde de bulmakla birlikte, sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır.

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

3. Vitamin D’nin yararları

• Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum ve fosforun emilimi için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonlarin düzenlenmesinde görev alır.

• Vitamin D kalsiyumu kemiklerde tutar. Yeteri kadar Vitamin D yoksa vücut alınan kalsiyumdan gerektiği kadar faydalanamaz.

• Solunum yolu hücrelerinden sentezlenen koruyucu bazı maddelerin üretimini artırır, akciğer ve solunum yolu organlarını enfeksiyonlara karşı korumaya yardım eder.

• Vitamin D eksikliği kemik ve kas güçsüzlügüne sebep olur.

• Bebeklerde ve çocuklarda Vitamin D eksikliği ; Bebekler ve 5 yaşaltı çocuklar için Vitamin D oldukça önemlidir. Eksiklik durumunda vücut kalsiyumu kullanamaz ve raşitzm meydana gelir.

• Raşitizm kemiklerin yapı taşı olan kalsiyumun bağırsaklardan emilimi için gerekli olan Vitamin Dnin eksikliğinden kaynaklanır. Bu hastalıkta kemiklerinde yeteri kadar kalsiyum bulunmayan çocukların bacakları eğrilir ve büyümeleri gecikir.

• Güçlü kemik yapısı için yaşlı insanların kalsiyum ile birlikte Vitamin D almaları da önerilmektedir.

• Menopoza bağlı osteoporozda kalça ve omurga kırıklarını engellemek için sadece kalsiyum almak yeterli değildir. Kalsiyumun emilimi için Vitamin D de gereklidir. Vitamin D kalsiyumun emilimini %65 oranında artırmaktadır.

• Vitamin D eksikliğinde kemiklerde ağrılar, yorgunluk, ilerleyen dönemlerde PTH hormonu, kemik erimesi düzeyinde artış meydana gelir.

• Oxford Üniversitesinde görevli profesör George Ebers gebelik sırasında ve çocuklukta Vitamin D yetersizliğinin, kişinin küçük yaşta Multiple Skleroz hastalığına yakalanma ihtimalini artırabileceğini belirtmektedir. Multiple Skleroz (MS) hastalığı merkezi sinir sistemini etkileyerek beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonları üzerindeki kontrol yeteneğini bozmaktadır.

• Finlandiya’daki Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nün , 12 bin kişi üzerinde yaptığı çalışmaya göre, çocukken alınan Vitamin Dni, yetişkin yaşta ‘tip 1’diyabet hastalığına yakalanma riskini %80 oranında azaltmaktadır.

• İngiliz Tıp Dergisinde açıklanan araştırmaya göre Vitamin D kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır.

• Son dönemde yapılan araştırmalar Vitamin Dnin kalbin pompalama gücünü ve kalp hücresinin yapısını olumlu olarak etkilediğini göstermektedir.

• Amerika’da yapılan ve Amerikan Kalp Derneği‘nin yıllık toplantısında sunulan araştırmaya göre, yeteri kadar Vitamin D almayan gençlerin alanlara göre yüksek tansiyon ve diyabet hastalığına yakalanma riski 2 kat, kalp damar hastalıklarının en ciddi sebebi olan metabolik sendroma yakalanma olasılığı ise 4 kat daha fazla olmaktadır. Araştırmalara göre Vitamin D, bakterileri öldüren hücrelerin çoğalmasına da yardımcı oluyor.

• Araştırmalar güneşli ülkelerde ya da Vitamin D yönünden zengin beslenen toplumlarda belli kanser türlerine çok daha az rastlandığını göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda Vitamin D, lösemi ya da tümörü olan hayvanların hayattta kalma olasılığını %30 ila %50 oranında artırmıştır. Ayrıca diğer tümörlerin de oluşumu ve boyutları da Vitamin D ile azalma göstermiştir.

• Finlandiyalı bilim adamlarınca yapılan ve Archives of Neurology dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre kanındaki Vitamin D düzeyi yüksek olanların düşük olanlara göre Parkinson’a yakalanma riskleri %65 daha az olmaktadır.

• Graz Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 2300 erkek üzerinde yapılan ve birkaç ay süren çalışmaya göre Vitamin D cinsel isteği artırıcı etkiye sahiptir. Araştırmacılar, vücudunda daha fazla Vitamin D olan erkeklerin testosteron düzeylerinin yüksek, idrak kabiliyetleri ve hafızalarının da daha güçlü olduğunu tespit etmişlerdir.

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

4. Vitamin D için günlük doz

Yetişkinler için günde 200 IU, 51-71 yaş arasında 400 IU, Vitamin D gereksinimi vardır. Daha ileri yaşlarda ise günlük Vitamin D gereksinimi 600 IU olarak belirtiliyor.

Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları Vitamin D emilimini etkiler.

Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar Vitamin D’nin karaciğerde etkin forma dönüşmesine engel olmaktadır.

vitamin d ve kalsiyum

5. Vitamin D fazlalığı/doz aşımı

• İştahsızlık, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

• Vitamin D yağda çözünen bir vitamin olduğundan dolayı fazla alımı halinde vücutta depolanarak zehirlenmeye yol açabilir.

• Vitamin D’nin fazla alımı kemikler için zararlıdır. Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan incelemeye göre kanında fazla Vitamin D’yi tespit edilen kadınların kemiklerinin kırılgan olduğu görülmüştür.

• Fazla Vitamin D kullanımı bebeklerde zihinsel ve fiziksel geriliğe, çocuklarda boyun kısa kalma sonucuna sebep olabilir.

• Fazla Vitamin D zehirlenmeye neden olabileceği için hekim/diyet uzmanı gözetiminde kullanılmalıdır.

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

Öldüren “vitamin”e yasak geldi!

Fransa Sağlık Bakanlığı bir bebeğin ölümüne yol açan D vitamini takviyesi yapan  adlı ilacın satışını yasakladı.

Bakanlık kararın soruşturmanın tamamlanmasına kadar önlem amaçlı olduğunu açıkladı.

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

Fransa’da 21 Aralık’ta 10 günlük bir bebek D vitaminin verilmesinden kısa süre sonra yaşamını yitirmişti. Sağlık Bakanlığı bu skandalın ardından D vitamini takviyesi yapan Uvesterol D adlı ilacın satışını yasakladığını açıkladı.

bebek beslenmesi, bebek beslenmesi diyeti, diyet bebek beslenmesi, bebek beslenmesinde neler kullanılmalı, bebek beslenmesi bilgiler

İlaç niçin kullanılıyordu?

Bu ilaç dört ayrı vitaminin bir arada olduğu bir ilaç ve damla şeklinde. Uvesterol D yurt dışında kullanılıyor. Prematüre ve yeni doğan bebekler için vitamin eksikliği ve emilim bozukluğu tedavisinde yazılıyor, diye konuştu.

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

Sağlık Bakanı’nın açıklaması

Sağlık Bakanı Marisol Touraine,

Anne babalara tavsiye edilen bu ilacın riskler barındırdığı açık, dedi.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

İlaç Türkiye’de satılıyor mu?

Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ilacın Türkiye’de satılmadığını belirterek, muadili bir ilacın da bulunmadığını söyledi.

 

vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

Eczacılar ise Türkiye’de içinde çeşitli vitaminlerin bulunduğu ilaçların reçetesiz ve besin takviyesi olarak satıldığına dikkat çekti. Fransa’da yasaklanan ilacın Türkiye’de satışının olmadığını belirten eczacılar, ilacın ölümcül olmadığı vurgusunu yaparken:

Bunun için karaciğer yetmezliğinin bulunması gerekir, açıklaması yaptı.