diyetisyenler, beslenme uzmanları, diyet doktorları, beslenme ve diyet uzmanları

Uzman diyetisyen nedir, diyetisyen nasıl uzman olur?

Uzman diyetisyen; hastalarının ya da danışanlarının sağlıklarının korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla yaşam biçimi değişikliğinin en önemli basamağı olan beslenme tedavisi ya da danışmanlığı yapan sağlık profesyonelidir.

Uzman diyetisyen nerelerde çalışır?

Uzman diyetisyenler; kendi ofislerinde, hastanelerde, kliniklerde, tıp merkezlerinde, üniversitelerde, okullarda, spor salonlarında, gıda firmalarında, yemek şirketlerinde ve otellerde görev yapmaktadırlar.

Uzman Diyetisyen nasıl olunur?

Uzman diyetisyen olmak için aşağıdaki adımların sırasıyla takip edilmiş olması gerekmektedir:

  1. Üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültelerinin ya da yüksek okullarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.
  2. Bilim uzmanlığı unvanına hak kazanmak için lisans eğitiminin ardından, üniversitelerin Sağlık Bilimleri Enstitülerinde lisansüstü programlarına katılma ve en az tezli yüksek lisans düzeyinde sağlık diplomasına sahip olma şartı bulunmaktadır.

Uzman diyetisyenlerin lisans ve yüksek lisans diplomaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmaktadır.

Uzman Diyetisyen diploma tescil numarası sorgusu için tıklayınız (Diyetisyenler için)

beslenme ve diyet unvanları

(TARTIŞMA) Beslenme uzmanı mı diyetisyen mi?

Merhaba meslektaşlarım,

Diyetisyen ile beslenme uzmanı unvanlarının birçok mecrada eşdeğer kullanıldığını görüyoruz. Halbuki Beslenme uzmanı, diyet uzmanı, diyetisyen, beslenme ve diyet uzmanı, uzman diyetisyen… unvanları farklı şekillerde kazanılıyor ve lisans “beslenme ve diyetetik” mezunu bu unvanlardan yalnızca “diyetisyen”i kullanmalı. Zira Sağlık Bakanlığı VBK’nda da yalnızca DİYETİSYEN ibaresini görüyoruz.

diyetisyenler uzmanlık

Uzmanlığın üç yolu

Siz de çok iyi biliyorsunuz ki uzman unvanını kullanabilmek için üç yol var: Doktora eğitiminin tamamlanması, TUS ya da DUS.

Sizce yukarıda bahsettiğim unvan tanımları nasıldır / nasıl olmalı? Konuya ilişkin Türkiye Diyetisyenler Derneği’ne mail göndermemize karşın aylardır herhangi bir yanıt alamadık.

diyetisyenlerdeuzmanlik-2

Diyetisyenlerin görüşleri önemli

Değerli bilgi/görüşlerinizi aşağıda yer alan YORUM kısmında belirtirseniz bu konuyu açıklığa kavuşturacağımız kanaatindeyiz.

diyetisyenler uzmanlık