Sağlıkta mülakat uygulaması neden tepki çekiyor?

Sağlık Bakanlığı kamuda yapacağı atamalar için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) ek olarak, adaylarla mülakat uygulamasını da hayata geçirmeyi planlıyor ancak meslek örgütleri ve atanamayan yüz binlerce sağlık personeli mülakat uygulamasına karşı çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü geçtiğimiz hafta, Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme ile Sözlü Sınav Usul ve Esasları‘nı yayımladı. 2016 yılında çıkarılan 663 sayılı KHK’ya dayandırılarak hazırlanan usul ve esaslar, kamuoyunda sağlıkta mülakat tartışmalarına neden oldu. Resmi internet sitesinde yayımlanan usul ve esaslar henüz bakanlık tarafından yürürlüğe konmadı ancak özellikle atanmayı bekleyen sağlıkçıların yaşadığı rahatsızlık Twitter’da Türkiye gündeminden düşmedi.

Sağlık profesyonellerine ait 10 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek kurduğu Sağlık Profesyonelleri Platformu, sağlık alanındaki atamalarda mülakat sistemine karşı çıkıyor. Platforma göre Türkiye’de 39 farklı branştan 550.000 kişi atanmayı bekliyor. BBC Türkçe’ye konuşan Sağlık Profesyonelleri Platformu Yöneticisi Aras Altıntaş, sağlık alanında atanmayı bekleyen kişi sayısının beş yıl önce 250.000 olduğunu ve bu sayının her sene 70.000 arttığını belirtiyor.

Sağlık Bakanlığı’na yakın kaynaklar ise, sosyal medyada geçen haftadan beri süren tepkiler üzerine bakanlığın mülakat sisteminden geri adım atmayı planladığını aktarıyor. Yayımlanan usul ve esaslara göre, mülakatlar her ilde ayrı ayrı yapılacak ve her ilde farklı bir il sınav komisyonu kurulacak. Ayrıca il sınav komisyonunda en az bir tabip veya uzman tabibin bulunması ve diğer üyelerin ise tabip, uzman tabip veya başkan yardımcısı düzeyinde olması şartı getiriliyor.

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Sadece iki Diyetisyen atandı

Türkiye Diyetisyenler Derneği‘ne göre, halihazırda kamuda atanmayı bekleyen 10.000 diyetisyen bulunuyor. Türkiye’deki 102 üniversiteden her yıl toplamda 5.000 diyetisyenin mezun olduğunu söyleyen dernek başkanı Nevra Koç, son KPSS’de sadece 2 diyetisyenin atamasının yapıldığını belirtiyor.

Farklı meslekler tarafından diyetisyenlerin yeterliliğinin denetlenmesini asla kabul edemeyiz

Koç’a göre mezunlar KPSS ile nispeten adil bir atama şansına sahip oluyor. Ancak Koç, mülakat sistemiyle mezunlar arasında adil bir eleme yapılacağına inanmıyor:

KPSS ile herkes kaderine razı olup sırasını bekliyor. Sağlıkta kesinlikle mülakat olmaz çünkü mülakatı yapacak kişiler bile diyetisyen olmayacak. 30.000 kişinin alınması için 90.000 kişi mülakata girecek. Beş dakika sürecek mülakatta o diyetisyenin yeterliliğini kim ölçecek? Yöntemin nasıl olacağı, nasıl bir mülakat sisteminin yapılacağı da muallak… Bu kadar kişiye adil bir mülakat yapılabileceğini düşünmüyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Farklı meslekler tarafından diyetisyenlerin yeterliliğinin denetlenmesini asla kabul edemeyiz.

Türkiye’de obezite ve diyabet sorunlarının salgın gibi arttığını belirten Koç’a göre, pek çok devlet kurumunda diyetisyen istihdam edilmiyor ve Sağlık Bakanlığı’nın atamalarda sistem değişikliği yerine bu sorunu çözmesi gerekiyor:

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ‘yeşil kantin, sağlıklı beslenen okul’ gibi projeler var ama bir tane diyetisyen çalıştırmıyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı fabrika ve işletmelerde hiçbir diyetisyen çalışmıyor. Halbuki, buralarda işçilerin enerji harcamalarına alması gereken yevmiyelerini diyetisyen belirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı en az 20 farklı kurum var. Çocuk yuvaları, sevgi evleri, huzur evleri… Burada yaşayan insanlar pediatriden geriatriye beslenme ile ilintili birçok yeme problemi yaşıyor ve buralarda da diyetisyen çalışmıyor.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Logo

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkanı Tülin Düger, Sağlık Bakanlığı’nın resmî sitesinde yayımlanan sözlü sınav usul ve esasları okuduktan sonra mülakat sistemine dair endişelerinin arttığını ifade ediyor:

İşe alınacak kişi sayısının üç katı kişi mülakata çağrılacak ve her şehirde farklı mülakat yapılacak. Dolayısıyla her jürinin beklentisi farklı olacak ve ucu açık olacak. Ayrıca jüride yer alacak hekimler belirlenirken branş ayrımı yapılmayacak. Mülakatta bir hekim oturup, bir fizyoterapistin deneyimini nasıl eleyecek? Radyoterapide neyin kıymetli olduğunu nereden bilecek ya da bir hemşireyi nasıl değerlendirecek?

Ataması yapılan ya da atanmayı kıl payı kaçıran kişilerin KPSS puanlarının birbirine çok yakın olduğunu hatırlatan Düger, değerlendirmeye bir de mülakat puanının eklenecek olmasını şöyle eleştiriyor:

Örneğin bu yıl fizyoterapistler için 400 atama yapılacak. Bunların büyük bir kısmı 90 üstü puan aldılar ve puanlar arasındaki aralık çok dar. Bir de bunun üzerine mülakat notunun eklenmesi tüm dengeleri bozacak. Sağlık atamalarında mülakat yapılması bizim için liyakata son verilmesi ve torpilin öne çıkması anlamına geliyor.

Düger, atama bekleyen binlerce sağlıkçı olduğu düşünüldüğünde esas çözümün ne KPSS’de ne de mülakat sisteminde olduğunu, dünyada olduğu gibi çeşitli meslek örgütleri tarafından bağımsız bir sınav yapılması gerektiğini düşünüyor:

Bu öğrenciler mezun olduktan sonra da aylarca kursa gidip KPSS’de bir not alıyorlar: Öyle ya da böyle, objektif bir not. Eğer düşük almışlarsa bir sonraki sene için bir hedef belirliyor ve en azından önlerini görüyorlar ama mülakat olursa hangi notu alırsanız alın atanmanıza yetip yetmediğini bilemeyeceksiniz. Fakat mezunların mesleki yetkinliğini ölçmek istiyorsak, KPSS’de onlara kendi alanlarıyla tamamen ilgisiz bir şekilde ‘üçgen, kare sorusu’ sormak yerine, kendi alanlarından sorular içeren bir mesleki yeterlilik sınavı yapılabilir. Dünyada böyle yapılıyor.

Hükümeti zor durumda bırakmak için gündeme getiriliyor

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkanı Barış Cavlı, İstanbul’da tekrarlanacak yerel seçim öncesi sağlık atamalarında mülakat tartışmalarının gündeme gelmesinin hükumeti zor durumda bırakacak bir hamle olduğunu savunuyor. Şu anda Radyoloji Bölümü’nden mezun olan yaklaşık 60.000 kişinin atanmayı beklediğini belirten Cavlı’ya göre hükumet bu konuda yanlış yönlendiriliyor:

Bizim için ‘sağlıkta mülakat’ demek ne yazık ki kamu atamalarında güven ortamının ve liyakatin sağlanamaması demek. Millî Eğitim Bakanlığı atamalarında görüyoruz, KPSS’den 90-95 alan kişiler mülakatla eleniyor. Bunun yaşanmış örneklerini görmek, insanların böyle puanlarla sırf mülakat yüzünden elenmiş olması, sağlıkta da ‘torpil’ olacağı endişesi yaratıyor.

Cavlı, Türkiye’deki Radyoloji bölümlerinden her sene ortalama 6.000-7.000 mezun verildiğini ancak çok az bir kısmının Sağlık Bakanlığı atamalarıyla kamuda iş bulabildiğini söylüyor. Özellikle yeni mezun ve henüz iş tecrübesi olmayan kişilerin özel sektör tarafından tercih edilmediğini ve bu nedenle esas önceliklerinin kamuda istihdam edilmek olduğunu şöyle anlatıyor:

Tecrübesiz oldukları için özel sektörde iş bulamayanlar, gece gündüz ders çalışıp devletin röntgen ve Xray cihazlarına atanmak istiyorlar. Bu nedenle sağlık atamalarında mülakat haberleri hepimizde ciddi kaygı ve soru işaretleri oluşturdu.

Üniversitelerde radyoloji alanında 2 yıllık ön lisans bölümleri de bulunuyor. Bu kişilerin özel sektörde iş bulmak açısından daha da dezavantajlı olduğunu belirten Cavlı, KPSS’de çok yüksek puanlar aldıklarını anlatıyor:

KPSS’de sağlık alanında ilk 150’ye giren 20 radyoloji mezunu arkadaşımız var. Mesela, KPSS’de Türkiye 156’ncısı olan arkadaşımız hala atanmayı bekliyor. İki yıllık ön lisans Radyoloji mezunu olan bu arkadaşlarımız, devlet hastanelerinde röntgen teknikeri olmak için uğraşıyorlar çünkü özel sektörde çok şansları yok.

Atama bekleyen 550 bin kişi için çözüm ne?

Sağlık Bakanlığı atamalarında mülakat meselesi ilk olarak 2016 yılında 663 Sayılı KHK ile gündeme geldi. KHK’da Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı atamalarda ister sadece KPSS puanını baz alarak atama yapabileceği, isterse sözlü mülakat yapabileceği belirlendi. Bu KHK’nın ardından sağlıkta mülakat endişesi zaman zaman kamuoyunda kendisini hissettirse de geçen haftaya dek bu konuda somut herhangi bir adım atılmamıştı.

Sağlık Bakanlığı’na yakın kaynaklar geçen haftadan beri süren tepkiler üzerine bakanlığın mülakat sisteminden geri adım atma hazırlığı içerisinde olduğu bilgisini verdi. Konuyla ilgili açıklama yapmak üzere başvurduğumuz bakanlık ise mülakat sisteminin hayata geçip geçmeyeceği hususunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Sağlık Profesyonelleri Platformu’na göre ise her sene 70 bin artan işsiz sağlıkçı sayısı daha büyük bir sorun oluşturuyor. Sağlık Profesyonelleri Platformu Yöneticisi Aras Altıntaş’a göre ilk olarak üniversite kontenjanlarının azaltılması ve giderek artan mezun sayısının önüne geçilmesi gerekiyor:

Mezun sayısı böyle devam ederse birkaç yıl içinde atanmayı bekleyen sağlıkçı sayısı milyonu bulacak. Özellikle vakıf üniversitelerinde plansızca artırılan öğrenci kontenjanlarının azaltılması gerekiyor. Bakanlığın bütün sağlıkçıları istihdam edemeyeceğini çok iyi biliyoruz ancak buna karşın özel sektör de yeteri kadar denetlenmiyor. Özel sektörde üç sağlıkçının istihdam edilmesi gereken işte bir sağlıkçı çalıştırılıyor ve tüm iş ona yaptırılıyor. Aldıkları ücretle yaptıkları iş birbiriyle alakasız durumda. Binlercesi asgari ücretle ya da daha ucuza çalışıyor.

BBC Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-48360433
Türkiye Diyetisyen Odası

Birleşik Diyetisyenler Platformu

Değerli Meslektaşlarım; 1968 yılından beri var olan ancak o zamandan bu zamana paramedikal sınıf içindeki hak ettiği yeri bulamamış bir mesleğin mağdurlarıyız.

Bu mağduriyette payı olanlar şu anda elde ettikleri akademik kadrolarla günü gün etmeye çalışırken mesleğin sorunları her geçen gün katlanarak artmaktadır. Tarihte tek üniversitenin tek bölümü olarak mezun veren okul bugün 82 sayısına ulaşmış ve kabuğunu kırma noktasına gelmiştir. Bugün bu mesleğin mensupları Türkiye Diyetisyenler Derneği adı altında kurulan ve sen ben bizim çocuklar misyonunun üzerinde meslek adına ortaya bir icraat koymamış ve bence ömrünü tamamlamış bir kuruluştan icraat beklemektedir.

Birleşik Diyetisyenler Platformu

Bu enkazın altına girip zaten yürümeyen bir kurumun pasif politikaları ile boğuşacağımıza, sorunlarımızı demokratik bir şekilde birlikte belirleyip birlikte aksiyon planı oluşturup işe koyulacağımız bir Birleşik Diyetisyenler Platformu kurmayı teklif ediyorum.

Türkiye Birleşik Diyetisyenler Derneği

Bu adla işlerimize başlarken bir yandan da dernek tüzüğünün yazımına başlayıp aynı adla Türkiye Birleşik Diyetisyenler Derneği adı altında dernekleşelim diyorum.

Türkiye Diyetisyenler Odası

Bu meslek eğer odalaşamaz ise 3 vakte kadar dibe vurmaya mahkumdur. Odalaşmak bize ne kazandıracak?

 • Odamız olduğunda odanın izni olmadan kimse ofis açamayacak.
 • Diyetisyen olmayan hiç kimse bu işten para kazanamayacak.
 • Diyetisyen olsa dahi etik çalışmadığını tespit ettiğimiz diyetisyenlere yaptırım uygulama şansımız olacak.
 • Meslek platformlarında temsil hakkımız olacak.
 • Kamuda çalışan meslektaşlarımızın arkasını dayayacağı bir güç olacak ve meslektaşlarımızın mesleki ve idari sorunlarını masaya yatırma şansımız olacak.
 • Odalaştığımızda gerçek bir meslek mensubu olacağız.
 • Daha önemlisi başarısız doktorların diyetisyenlik hayallerine son vereceğiz.

Bu işte, birlikte yürüyecek yürekli meslektaşlarımı arıyorum ve birlikte çalışmaya davet ediyorum. Gelin el birliği ile bu işe başlayalım. Ancak bu iş için biz yola çıktık diyebileceğimiz ve dikkat çekici bir sayıya ihtiyacımız var. Başlangıç itibari ile benim aklımdan geçen sayı 800-1000 kişi. Eğer bu sayıya ulaşırsak ilk toplantımızı yapar, basını da davet eder, kamuoyuna adımızı duyururuz.

Bu işte ben de varım!

Bu işte bende varım diyen sevgili meslektaşlarım bana isim yazdırsınlar lütfen. İlk toplantımızı Kasım ayında yapmak üzere, Eylül, Ekim olarak 2 aylık bir zamanımız var. Bu zaman zarfında işi sıkı tutup bu sayıya ulaşacağımızı ümit ediyorum. Bana yazdıracağınız isimler içinden bir geçici yürütme kurulu oluşturup ilk toplantıyı düzenleyerek bu toplantıda görev alacak kişileri ve kurulları oluşturup yol haritamızı birlikte çizeceğiz.

Bu yol ve bu platform hepimizin omuzlarında yükselen bize ait bir şey olacak ve bu mesleğe gönül veren mezun, çalışan tüm meslektaşlarımızın katkılarıyla kısa zamanda sorun çözen bir platforma dönüşecek.  Bu davetimi, bu oluşuma ilgi duyan herkes listesindeki meslektaşlarımıza yaysın. İsim için buradan bana özelden yazabilirsiniz .İsim ve bulunduğunuz şehir bilgisi şimdilik yeterlidir.

Saygı ve Sevgilerimle; Tamer Kerimoğlu, Diyetisyen

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Türkiye Diyetisyenler Derneği iletişim bilgileri!

Türkiye Diyetisyenler Derneği, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları tarafından1969 yılında kurulmuştur. Diyetisyenler, meslek üyelerini bir birlik altında toplamak, mesleki gelişimlerine destek vermek, mesleki uygulamalarına yönelik standartları oluşturmak, yasal düzenlemeleri sağlamaya yardımcı olmak için bir meslek örgütüne gereksinim duymuşlardır. 

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin adresi

Talat Paşa Bulv. Gevher Nesibe İş Hanı, No:113 D:44, 06080 Hamamönü Altındağ/Ankara

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin telefon numarası

+90 (312) 311 13 76

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin mail adresi

diyet dikkat, zayıflama uyarı

BİMER’den DİYETİSYEN unvanları ile ilgili ÇOK ÖNEMLİ yanıt!

Merhaba,
YÖK bilgi edinme sayfasından buraya yönlendirildim, sorum YÖK’e.
Beslenme ve Diyetetik lisans mezunuyum. Sorun unvan kullanımı ile ilişkili:
* Diyetisyen
* Uzman Diyetisyen
* Beslenme Uzmanı
* Diyet Uzmanı
* Beslenme ve Diyet Uzmanı
Yukarıdaki unvanların rastgele kullanıldığını görüyoruz. Türkiye Diyetisyenler Derneği yalnızca DİYETİSYEN ile BESLENME VE DİYET UZMANI tanımlarını yapmış durumda. Sorularım şunlar:
* Uzman Diyetisyen, tanımı nedir? Herhangi bir alanda yüksek lisans yapmak, diyetisyenleri uzman diyetisyen yapar mı? Tezsiz yüksek lisans yapan bir diyetisyen, uzm. dyt. unvanı alır mı?
* Beslenme Uzmanı, diyet uzmanı tanımları ve diyetisyen ile farkı nedir? Çoğu yaşam koçu, Herbalife’ci biz diyetisyen değil beslenme uzmanıyız diyip bu unvanı fitursuzca kullanıyor.
* Beslenme ve Diyet Uzmanı tanımı TDD tarafından ilgili alanlarda (beslenme bilimleri, diyetetik programı, toplu beslenme, toplum beslenmesi, halk sağlığı diyetisyenliği) yüksek lisans/doktora yapmış diyetisyen olarak tanımlanmış. Diyetisyenler olarak bu konuda geniş kapsamlı bilgilendirme rica ediyoruz.
Teşekkür ederiz, iyi çalışmalar.

Yanıt

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz  başvurunuz 23.10.2017 tarihinde ÜNVAN BİRİMİ tarafından cevaplanmıştır:

29.07.2012 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurul’un görüşü de dikkate alınarak, Beslenme ve Diyetetik Bölümü‘nde görülen öğrenim itibariyle “Diyetisyen” unvanının kullanılmasının uygun olduğuna karar verilmiştir.

6569 sayılı Kanun’un Geçici 69. maddesi uyarınca lisans tamamlama hakkı verilen lisans programlarından aşağıda yer alan programların sağlık hizmetleri sınıfında değerlendirilmesine,
 • Sağlık Yönetimi, 
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi,
 • Sosyal Hizmet, 
 • Biyoloji, 
 • Beslenme ve Diyetetik, 
 • Gerontoloji, 
 • Ebelik,
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon,
 • Ergoterapi,
 • Hemşirelik,
 • Odyoloji Dil ve Konuşma Terapisi,
 • Perfüzyon
Üniversitelerarası Kurul ve Yürütme Kurulu’nun unvanların lisans kademesinde kazanılacağına ilişkin aldığı kararlar dikkate alınarak, lisansüstü (yüksek lisans, doktora…) öğrenimi sonunda alınan unvanlar lisans öğrenimi sonunda kazanılan unvanı değiştirmemektedir. 
Yürütme Kurulu’nun 30/10/1989 tarihli toplantısında; Sosyal Bilimler Enstitülerinde yüksek lisans öğrenimini tamamlayanlara “Bilim Uzmanı” doktora öğrenimini tamamlayanlara ise ”Doktor” unvanı verildikten sonra ayrıca diplomalarına uzmanlık ve doktora alanlarının parantez içinde belirtilmesi uygun görülmüştür.

Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri BİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Beslenmede Gıda Güvenliği eğitimleri tamamlandı!

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği ikili iş birliği protokolü kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde Beslenme ve Diyetetik öğrencilerine yönelik soru ve cevap şeklinde interaktif eğitimler gerçekleştirildi.

Eğitimlere değerli akademisyenlerden;

 • Prof. Dr. Ali Esat KARAKAYA,
 • Prof. Dr. Nevzat ARTIK,
 • Prof. Dr. Tansel ŞİREL,
 • Prof. Dr. Muhittin TAYFUR
 • Prof. Dr. Atilla YETİŞEMEYEN,
 • Prof. Dr. Ayhan FİLAHİ,
 • Doç. Dr. Aylin AYAZ,
 • Yrd. Doç. Dr. Mevlüde KIZIL
 • Doç. Dr. F. Esra GÜNEŞ katkıda bulundu.

Toplantının ilk ayağı olan Ankara’da programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Tayfur; gıda ve beslenme alanında yapılan toplantılarda ve basın açıklamalarında konu hakkında yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip olmamasına rağmen ses getirici yanlış bilgilendirmelerden Dernek olarak büyük üzüntü duyuyoruz. Kanıta dayalı olmayan ve alanında uzman olmayan kişilerin yaptığı açıklamaların güvenilir olmadığından bahsetti.

Tayfur;

 • E kodları,
 • aspartam,
 • şeker,
 • ekmek,
 • gıda katkı maddeleri,
 • süt ürünleri,
 • tavuk eti gibi konularda yapılan yanlış açıklamalar sebebiyle bir bilgi kirliliği mevcut özellikle bu gibi karmaşık konularda spot ve doğru bilgileri öğrencilerimizle paylaşarak Türk toplumunun sağlıklı, doğru ve dengeli beslenme noktasında doğru ve güvenilir bilgilere ulaşmasını sağlayacağız dedi.

Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği Genel Sekreteri Yusuf Can Kayaoğlu yaptığı açılış konuşmasında geçtiğimiz üç yıl içerisinde Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız ile fiziksel aktivitenin arttırılması amacıyla Hareketli Hayatı Teşvik Projesi kapsamında Türkiye genelinde birçok çalışma gerçekleştirdik. Sağlıklı Beslenme alanında ise yakın zamanda Beslenme Standartlarının Geliştirilmesi Projesini geliştirerek lifli gıdaların tüketilmesini odağımıza aldık ve 9 adet kısa film hazırlayarak sosyal medya üzerinden yaklaşık 8 milyon kişiye ulaştık. Türkiye Diyetisyenler Derneği ile birlikte proje geliştirmek bizim için gurur verici dedi.

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde gerçekleştirilen eğitim serisine toplam 987 Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi katılım gösterirken tüm toplantılarda katılımcılar gündem konusu olan ya da aklında soru işareti bulunan konularda akademisyenlere sorularını sorarak detaylı bir şekilde cevap alma fırsatı buldular. Tüm akademisyenlerin özellikle vurgu yaptığı konu bilime dayalı olmayan ya da ispatlanmamış olan hiç bir bilgiyi kullanmamaları konusunda özellikle çağrı yaptılar.

Beslenme ve gıda konusunun çok derin ve karmaşık bir konu olduğuna vurgu yapan akademisyenler mezuniyet sonrasında yanlış bilgiler ile dolu bir gündem olduğunun altını çizerek gündem konularını ve beslenme ve gıda alanındaki güvenilir merkezlerden takip etmeleri gerektiklerini ilettiler. Özellikle internet ortamında özellikle web sayfa uzantılarında gov, edu gibi akademik ya da bakanlık kaynaklı bilimsel makaleler üzerinden bilgilerin alınmasının çok önemli olduğu vurgulandı.

TDD
https://www.tdd.org.tr/guncel-haberler/dernegimiz-ve-saglikli-hayati-tesvik-ve-saglik-politikalari-dernegi-isbirligi-ile-ankara-istanbul-ve-izmirde-beslenmede-gida-guvenligi-egitimleri-tamamlandi-2/
gıda güvenliği ve beslenme

Beslenmede gıda güvenliği ÜCRETSİZ eğitimi

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikları Derneği işbirliğinde Nisan ve Mayıs aylarında 3 ilde (Ankara, İstanbul ve İzmir) düzenlenecek olan eğitim serilerinden ikincisi İstanbul ilinde 05.05.2017 Cuma günü Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü‘nün desteği ile gerçekleştirilecektir.

Beslenme ve Diyetetik öğrencilerine yönelik yapılacak eğitimlere “KATILIM ÜCRETSİZ” olup “KATILIM FORMU DOLDURULMASI ZORUNLUDUR” form aşağıdaki linkte yer almaktadır.

BESLENME ve GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNDE İŞLENECEK KONULARLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZA CEVAP BULACAĞINIZ EĞİTİM SERİLERİ İLE SİZLERLE BERABERİZ

gıda güvenliği ve beslenme

Adres

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ PROF. DR. RAŞİT KÜÇÜK KONFERANS SALONU, Mahir İz Caddesi Bağlarbaşı 34662 Üsküdar / İstanbul

Sevgi ve Saygılarımızla, TDD YÖNETİM KURULU duyurusudur.

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Geleneksel Türk Mutfağında Fermente Besinler Sempozyumu

 

Sayın meslektaşlarımız ve değerli öğrencilerimiz, Türkiye Diyetisyenler Derneğimizin desteği ve Marmara Üniversitesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulüpleri işbirliği ile düzenlenen 21 Nisan 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Başıbüyük Sağlık Kampüsü Tıp Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilecek olan “Geleneksel Türk Mutfağında Fermente Besinler” sempozyumuna sizleri davet etmekten onur duyarız.

Sempozyum Başkanları, Doç.Dr. F. Esra GÜNEŞ, Prof.Dr. Ahmet BELCE

tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

(ÜCRETSİZ) Beslenmede gıda güvenliği eğitimi

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikları Derneği işbirliğinde Nisan ve Mayıs aylarında üç ilde (Ankara, İstanbul ve İzmir) düzenlenecek olan eğitim serilerinde birincisi Ankara ilinde 21.04.2017 Cuma günü Ankara Üniversitesi Gıda Kürsüsü’nün desteği ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

ankara üniversitesi beslenme ve diyetetik

Beslenme ve Diyetetik üçüncü ve dördüncü sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik yapılacak eğitimlere “KATILIM ÜCRETSİZ” olup “KATILIM FORMU DOLDURULMASI ZORUNLUDUR” form aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Kayıt Formu Linki

Kayıf formu için buraya tıklayınız.

“BESLENME ve GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNDE İŞLENECEK KONULARLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZA CEVAP BULACAĞINIZ EĞİTİM SERİLERİ İLE SİZLERLE BERABERİZ”

Sevgi ve Saygılarımızla, TDD YÖNETİM KURULU

Besin ve İlaç Etkileşimleri Kursu TDD yayını kitap çıktı!

2017 yılının şubat ayında Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin gerçekleştirdiği Besin ve İlaç Etkileşimleri Kursu TDD yayını haline getirilmiştir.

tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

Satın almak isteyenler Türkiye Diyetisyenler Derneği’nden temin edebilirler. Emeği geçen tüm hocalara ve konuşmacılara teşekkür ederiz.

Dernek iletişim no: 0312 311 13 **

diyetisyen makarna

300 Diyetisyen makarnaya evet dedi

Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından Hastalıklarda Beslenme Sempozyumu: Karbonhidrat Sayımı programı gerçekleştirildi.

makarna, diyette spagetti

Düzenlenen sempozyumda 300 diyetisyen eğitim aldı sonrasında da makarna tadımı yaptı.

makarna, diyette spagetti

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD), Obezite Diyetisyenliği Derneği ve Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin katkılarıyla, Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde “Hastalıklarda Beslenme Sempozyumu: Karbonhidrat Sayımı” düzenlendi.

makarna, diyette spagetti

Sempozyum kapsamında 300 diyetisyen, diyabet tedavisinde etkin bir şekilde uygulanan karbonhidrat sayımı yöntemi ile ilgili temel prensiplerin ve güncel bilgilerin uygulamalı olarak aktarıldığı, doğal, besleyici ve sağlıklı bir besin olan makarnanın sofralarımızda nasıl önemli değişiklikler yapabileceğini içeren bir eğitim aldı.

makarna, diyette spagetti

Eğitimden sonrasında ise diyetisyenler makarna tadımı yaptı. Sağlıklı beslenme arttıkça kişi başına düşen tüketim miktarının da arttığını ifade eden TMSD Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu,

Türkiye makarna üretiminde üçüncü sırada, makarnanın ham maddesi olan durum buğdayında ise dördüncü sırada üreticiyiz. Artık dünya Türk makarnasını lezzetiyle biliyor ve dünyadaki ihracatçı ikinci ülke konumundayız. Uzun yıllar sonra bu yıl kişi başına düşen tüketim miktarı sekiz buçuk kiloya çıktı, derneğimizin faaliyetleriyle bunu 10 kiloya taşımak istiyoruz, şeklinde konuştu.

makarna, diyette spagetti

Karbonhidrat tüketimi 130 gramın altına düşmemeli

Zayıflamak için ekmek veya makarnadan uzak durulaması gerektiği algısının yanlış olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevin Şanlıer ise,

Yeterli ve dengeli beslenmede karbonhidratların yeri oldukça fazla çünkü biz günlük enerjimizin %50-60’ını karbonhidratlardan sağlıyoruz, dolayısıyla da karbonhidratlar en çok kullandığımız besin ögesi grubudur. Karbonhidratlar içerisine ekmek, tahıl grubu, buğday unu, arpa, yulaf gibi ürünlerin hepsi bizim ana besin kaynağımız. Dolayısıyla günlük beslenme programlarımızdan makarnayı, ekmeği veya bulguru çıkaralım diye bir şey yok.

Zaten günlük olarak karbonhidrat tüketimi yetişkin bir bireyde 130 gramın altına düşmemesi gerekiyor. Biz zayıflama diyetlerimizde de mutlaka tahıl grubunu kullanıyoruz. Ne kadar çok protein miktarını artırırsanız doymuş yağ oranını yükseltiyorsunuz bu da kalp damar hastalıklarının oluşumuna sebep oluyor.

Makarnayı her şekilde kullanabiliriz, bizim için önemli olan pişirme tekniğidir. Makarnayı etli ürünlerle tüketecekseniz ana yemek olarak veya sebzeyle birleştirerek tükettiğinizde daha sağlıklı olmuş oluyor. Hepimizin fiziksel aktivitesi, yaşı, özel durumu veya hastalıkları var burada önemli olan gereksinimiz kadar tüketmek, ifadelerini kullandı.

diyet dikkat, zayıflama uyarı

Diyetisyenler Derneği’nden çok önemli uyarı

Son zamanlarda Türkiye Diyetisyenler Derneği’ne yapılan yazılı ve sözlü bildirimlerde bazı şehirlerde henüz mezun olmamış Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin tek başlarına, bir diyetisyenin yanında veya bir kuruluşta çalışarak diyet verdikleri iletilmiştir.

Beslenme ve diyet danışmanlık merkezi açmak için devlet KOBİ desteği veriyor mu, Beslenme ve diyet danışmanlık merkezi açmak için devlet desteği, diyet merkezi açmak için devlet desteği, diyetisyen için ofis açmak, diyet ofisi için krediler

Diyetisyen 2011 yılında tanımlandı

Diyetisyenin tanımı 26 Nisan 2011 tarih ve 27916 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunda yapılmıştır.

diyetisyen, maaş, hastane

Bu kanunda Ek Madde 13ç’de Diyetisyeni:

Beslenme ve diyetetik alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun; sağlıklı bireyler için sağlıklı beslenme programları belirleyen, hastalar için tabibin yönlendirmesi üzerine gerekli beslenme programlarını düzenleyen, toplu beslenme yerlerinde beslenme programları hazırlayan ve besin güvenliğini sağlayan sağlık meslek mensubudur şeklinde tanımlanmıştır.

Bu tanımda açıkça belirtildiği gibi Diyetisyen, sağlıkla ilgili herhangi bir yükseköğretim kurumunun en az 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” ile “Diyetisyen” unvanı alarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan kişidir.

diyetisyen maaşları 2016, Diyetisyen ücretleri, Diyetisyen ücretleri 2016, Diyetisyen ücretleri istanbul, online diyetisyen bedava, diyetisyen dünyası, diyetisyen iş ilanı, Diyetisyen iş ilanı 2016, diyetisyen maaşları 2016, diyetisyen taban puanları, diyet listesi, diyetisyen nedir, sözleşmeli diyetisyen ücretleri

Mezun olmayan diyetisyen unvanı kullanamaz

Henüz mezun olmamış ve Diyetisyen unvanını almamış, diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanmamış öğrencilerin bireyler için beslenme programları düzenlemeleri diyetisyenlik mesleği standartları ve meslek etiğine uygun davranışlar değildir. Bu nedenle Beslenme ve Diyetetik bölümlerindeki akademisyenler, hastane ve kuruluşlardaki staj danışmanlığı yapan diyetisyenlerin mezun olmamış öğrencileri uyarmaları gerekmektedir. Devlet Diyetisyenlik hizmetlerinin standartlarını belirlemiştir.

yuksek lisans

Adli ve idari işlem uygulanır

Devletin belirlediği Diyetisyenlik hizmetleri standartlarının dışında kalan ve halkın sağlığına zarar verenlere yönelik gerekli adlî ve idarî işlemler uygulanabilir. Diyetisyenlerin hak ve sınırlarını meslek dışından olan haksız rekabetçilere karşı korumaya çalışmaktayız. Eğer öğrencilerimiz belirtildiği üzere bu tür davranışlarda bulunmaya devam ederlerse haksız rekabetçilere de fırsat tanımış olmaktadır.
TDD, Türk diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Diyetisyenlik mesleğinde, diğer birçok iş kolunda olduğu gibi, meslek dışından olan engelleyiciler mesleğimizi uygulamamızı etkilemektedir.

 • Sağlık koçları,
 • beslenme koçları,
 • yaşam koçları,
 • kişisel eğiticiler

sağlıklı bireylere ve kronik hastalıkları olanlara beslenme eğitimi ve diyet önerileri vermektedir. Doğal olarak meslek alanımızla ilgili her türlü sorun, bizim tüketicileri korumak, kendi mesleğimizin hakları ve sınırlarını korumak sorumluluğumuzun ışığında ele alınmalıdır. Beslenme danışmanlığı arayan tüketiciler eğitimsiz ve lisanssız olan, sorumluluk hissetmeyen kişilerden korunmalıdır. İnsanlar kişisel eğiticilerin genel beslenme eğitimi dışında herhangi bir sorunu ele almaları için gereken öğrenim artılarına sahip olmadıklarını bilmemektedir. Diyetisyenler olarak halkın bizim kim olduğumuzu ve verdiğimiz hizmetleri bilmelerini sağlamak, halkımızı ve mesleğimizi korumak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır. TDD Yönetim Kurulu

muhittin tayfur, nestle, zeynep sungu

Nestlé iyi beslen sağlıklı yaşa Trabzon programı

tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

Diyetisyenler Derneği temsilcisi diyetisyenlerin listesi

ADANA İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Özgen ARI
E-posta: ozgenari@gmail.com
Gsm: 0506 543 4191
ADANA İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Fadime ÖZGÖK ŞENSES
E-posta: fadime.ozgok@acibadem.com.tr
Tel: 0322 455 4950
Gsm: 0532 781 9996
Dyt. Nilgün ÇELİK
E-posta: nilgunceli@gmail.com
Gsm: 0533 347 1566
AFYON İL TEMSİLCİSİ
Uzm. Dyt. Merve İNCE PALAMUTOĞLU
E-posta: dytmerveince@gmail.com
Gsm: 0506 734 4400
AFYON İL TEMSİLCİSİ YARDIMCISI
Dyt. Esen KARACA
E-posta: dyt_esen@yahoo.com
Gsm: 0542 622 01 51
ANTALYA İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Mehmet Refik SEZGİN
E-posta: refocan@gmail.com
Gsm: 0505 897 10 81
ANTALYA İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Berna ERTUĞ
E-posta: bernaertug@gmail.com
Gsm: 0505 319 16 68
Dyt. Deniz SEZGİN
E-posta: deniz.emsen@gmail.com
Gsm: 0505 897 10 80
BURSA İL TEMSİLCİSİ
Yrd. Doç.Dr. Esin ŞEKER
E-Posta: esin.seker@gmail.com
Tel: 0 224 452 63 33
Gsm: 0 532 442 1366
Faks: 0 224 452 63 33
BURSA İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Petek ARI TURACI
E-posta: pturaci@asg.com.tr
Gsm: 0532 680 79 50
Dyt. Öznur YILDIZ
E-posta: yyildizz_22@hotmail.com
Gsm: 0535 370 73 71
DİYARBAKIR İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Muhammed ŞAHİN
E-posta: dytmuhammed@gmail.com
Gsm: 0536 775 9352
DİYARBAKIR İL TEMSİLCİSİ YARDIMCISI
Dyt. Dilşah KOLAÇ
E-posta: dilsahkolac@hotmail.com
Gsm: 0506 248 9388
EDİRNE İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Halime ÇELİK
E-posta: halimecelik@trakya.edu.tr
Tel: 0284 236 0909
Gsm: 0533 234 7902
EDİRNE İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Nurdan AKKOÇ
E-posta: nurdanakkoc@trakya.edu.tr
Gsm: 0551 242 1597
Dyt. Esra BİLGE ÇELAKIL
E-posta: esrabilge78@gmail.com
Tel: 0284 236 10 10
Gsm: 0530 467 79 89
ELAZIĞ İL TEMSİLCİSİ
Uzm. Dyt. Zuhal CİHANGİROĞLU
E-posta: zuhalmahir@hotmail.com
Gsm: 0533 726 0093
ELAZIĞ İL TEMSİLCİSİ YARDIMCISI
Dyt. Handan AYTİMUR
E- posta: haytimur@hotmail.com
Gsm: 0536 683 0514
ERZURUM İL TEMSİLCİSİ
Uzm. Dyt. Gülten ÖZBEN ÜNAL
E-posta: gultenozbenunal@hotmail.com
Gsm: 0533 813 4937
ERZURUM İL TEMSİLCİSİ YARDIMCISI
Dyt. Mevra AYDIN ÇİL
E-posta: mevra.aydin@atauni.edu.tr
Gsm: 0505 577 8759
ESKİŞEHİR İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Erhan ARISOY
E- posta: dyterhanarisoy@yahoo.co.uk
Gsm: 0532 367 5697
ESKİŞEHİR İL TEMSİLCİSİ YARDIMCISI
Dyt. Anıl Çiğdem UYGUR
E-posta: cigdemuygur@windowslive.com
Gsm: 0530 372 3925
GAZİANTEP İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Ufuk KEPKEP
E-posta : ufukkepkep@hotmail.com
Tel: 0342 231 3045
Gsm: 0543 795 5219
GAZİANTEP İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Mehmet YAZ
E-posta : mehmetyaz06@hotmail.com
Tel: 0342 338 2626 / 1432
Gsm: 0532 548 3876
Dyt. İrem Neci ÜNAL
E-posta: iremneci@gmail.com
Tel: 0342 231 7900
Gsm: 0532 392 8558
İSTANBUL İL TEMSİLCİSİ
Prof.Dr. Murat BAŞ
E- posta: Murat.Bas@acibadem.edu.tr
Gsm: 530 657 77 54
İSTANBUL İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Uzm. Dyt. Şefika AYDIN SELÇUK
E- posta: sefikaant@hotmail.com
Gsm: 05058422970
Dyt.Feyhan BELEN
E- posta: feyhanbelen@hotmail.com
Gsm: 0532 735 81 07
Dyt. Hülya YILMAZ ÖNAL
E- posta: dyt_hulya@hotmail.com
Gsm: 0555 200 70 47
İZMİR İL TEMSİLCİSİ
Yrd.Doç.Dr. Özge KÜÇÜKERDÖNMEZ
E- posta: dytozgek@hotmail.com
0232 311 33 85
Gsm: 0535 276 95 96Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 35100 Tıp Fakültesi kampüsü Bornova- İzmir
İZMİR İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Uzm. Dyt. Selda SEÇKİNER
E- posta: seldaseckiner@yahoo.com
0232 390 47 03
Gsm: 0532 515 36 30Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Polikliniği 35100 Bornova- İzmir
Doç.Dr. Reci MESERİ
E- posta: recimeseri@yahoo.com
0232 311 34 10
Gsm: 0532 405 88 63Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 35100 Tıp Fakültesi kampüsü Bornova- İzmir
Dyt. Semra Eroğlu Erkmen
semraeroglu@gmail.com
0232 412 60 82
0505 477 15 03Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Hizmetleri Müdürlüğü Çocuk Hastanesi Diyet Polikliniği Narlıdere/İzmir
Dyt.Ebru Güneş Yağcı
ebruyagci@superonline.com
0232 463 53 67
0532 344 83 30Doramed Teknik Medikal İletişim Besl.Danış.Hiz.Tic.Ltd.Şti. Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 4/7 Alsancak/İzmir
İZMİT İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Ercan KAPLAN
E-mail: diyetman@yahoo.com
Tel: 0533 333 9766
İZMİT İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Güniz TANRIBER VARİLCİ
E-mail: gtanriber@gmail.com
Gsm: 0532 317 8881
Dyt. Özlem UZCAN DURAN
E-posta: ozlemuzcanduran@gmail.com
Gsm: 0532 200 5991
KAYSERİ İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Hülya TULGAR
E- posta: h.tulgar@hotmail.com
Gsm: 0537 842 99 65
KAYSERİ İL TEMSİLCİSİ YARDIMCISI
Dyt. Merve ÇAPAŞ
E-posta: dyt-merve@hotmail.com
Tel: 0352 207 39 51
Gsm: 0505 552 38 92
KIRIKKALE İL TEMSİLCİSİ
Yrd. Doç. Dr. Biriz ÇAKIR
E- posta: birizcakir@gmail.com
Gsm: 0532 623 4813
KONYA İL TEMSİLCİSİ
Yrd. Doç. Dr. Mehmet AKMAN
E-posta: makman@mevlana.edu.tr
Gsm: 0532 676 5866
KONYA İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Uzm. Dyt. Gökhan ESMER
E-posta: g_esmer@hotmail.com
Gsm: 0533 473 7751
Dyt. Özlem ELMASKAYA
E-posta: elmas.ozlem@hotmail.com
Gsm: 0507 772 9515
MERSİN İL TEMSİLCİSİ
Uzm. Dyt. Zuhal BAYEL AYNACI
E-posta: zubayel@hotmail.com
Tel: 0324 999 1714
Gsm: 0532 265 23 16
MERSİN İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Şükran USLU ALPARGIN
E-posta: salpargin@gmail.com
Gsm: 0533 267 7199
Dyt. Gülhan ATALAY SÜRMELİ
E-posta: gkusdemir@hotmail.com
Gsm: 0505 737 2263
SAMSUN İL TEMSİLCİSİ
Uzm. Dyt. Güzin TÜMER
E-posta: gtumera@gmail.com
Tel: 0362 312 1919/3244
Gsm: 0533 269 8908
Faks: 0362 457 6029
SAMSUN İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Ertan İĞCİ
E-posta:dytertan@hotmail.com
Gsm: 0506 817 7076
Dyt. Mine ÖZKAZANÇ
E-posta: mine.ozkazanc@medicalpark.com.tr
Gsm: 0537 846 9275
SİVAS İL TEMSİLCİSİ
Prof. Dr. Gülay KOÇOĞLU
E-posta: gulay.kocoglu@gmail.com
Gsm: 0532 730 19 20
SİVAS İL TEMSİLCİSİ YARDIMCISI
Dyt. Kibar GÜLTEKİN KURT
E-posta: kibargultekin@cumhuriyet.edu.tr
Gsm: 0505 852 9197
TRABZON İL TEMSİLCİSİ
Dyt. Osman Zeki KAHRİMAN
E-posta: dytosman@hotmail.com
Tel: 0532 514 5873
TRABZON İL TEMSİLCİSİ YARDIMCILARI
Dyt. Merve KARA ÇIRAY
E- posta: dyt.merveciray@hotmail.com
Tel: 0462 229 7070-713
Gsm: 0533 395 6938
Uzm. Dyt. Simge ERDOĞAN
E-posta: erdogansimge@hotmail.com
Gsm: 0533 438 1603

Türkiye Diyetisyenler Derneği

TDD, Türk diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Türkiye diyetisyenler derneği

Kurucu üyemiz Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol‘un kaleminden derneğimizin tarihçesi:

Bir mesleğe mensup kişilerin mesleklerinde başarılı olabilmesi,

 • ulusal ve uluslararası düzeyde dayanışma ve işbirliği içinde olmaları,
 • aldıkları eğitimin sürekli geliştirilmesi ve
 • mesleklerini uygulamalarına yönelik standartların ilgili yönetmelik ve yasalarla korunması gerekir.

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin kurulma çalışmaları

Bu hususların gerçekleştirilebilmesi için meslek mensuplarının bir çatı altında örgütlenmeleri gerekir. İşte bu noktadan hareketle mesleğin ilk uygulayıcıları olan bizler, 1969 yılında Türkiye Diyetisyenler Derneği‘ni kurduk. Derneği kurma faaliyetlerine başladığımızda çok az sayıdaki ilk mezunların bir bölümü yurt dışında idi ve eğitimimizi aldığımız Türkiye’nin ilk kurulan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü üçüncü yıl mezunlarını henüz vermişti. Hemen bu konunun diğer ülkelerde nasıl yürütüldüğünü anlamak üzere araştırmalara giriştik. O tarihte Hacettepe Üniversitesi Kütüphanesi çok zengindi ve Amerikan Diyetetik Derneği yayın organı olan Journal of American Dietetic Association dergisi kütüphaneye düzenli olarak geliyordu. Bu sayede diyetisyenliğin tarihçe ve uygulamaları ile bilgileri elde ettik ve dernek kurmak için gerekli aktiviteleri başlattık.

Biz bir avuç arkadaş gerekli işlemleri tamamlayarak 1969 yılında Türkiye Diyetisyenler Derneği adı ile derneğimizi kurduk.

Türkiye Diyetisyenler Derneği Beslenme ve Diyet Dergisi

Dernek çalışmalarına hızlı bir şekilde başladık ve hemen Beslenme ve Diyet adı ile bir dergi çıkarmanın uygun olacağını gündeme getirdik ve 1970 yılında dergimizin ilk sayısını yayınlamayı başardık.

İlk Yayın Kurulu: Türkan Kutluay Merdol, Gülden Köksal, Sevil Yeğinobalı, Vahide Özbayer ve Merih Beygo’du.

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin kurucuları

 • Dyt. Türkan E. KUTLUAY,
 • Dyt. Sevinç YÜCECAN,
 • Dyt. Ufuk GÜNEYLİ,
 • Dyt. Güneş SOYSAL,
 • Dyt. Şenda HASEKİ TUNCA
TDD, Türk diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Diyetisyenler Derneği ne iş yapıyor?

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin, 

Türkiye içinde diyetisyen unvanını alarak ilgili fakülte ve yüksekokullardan mezun olan diyetisyenleri bir araya toplamak

 yanında şu görevleri bulunuyor:

 1. Diyet ve Beslenme konusunun Türkiye’de yayılması ve tanıtılmasını sağlamak
 2. Diyet ve Beslenme konusunda ulusal ve uluslararası konferanslar ve seminerler tertiplemek ve bu gibi çalışmalara iştirak etmek
 3. Diyet ve Beslenme konusunda bilimsel yayın yapmak
 4. Beslenme sorunu olan bölgelere veya afet durumlarında gıda ve beslenme eğitimi çalışmalarına katkıda bulunmak ve bu gibi teşkilatlarla işbirliği yapmak
 5. Asli üyelerin çalışma sahalarını hazırlamak ve kanuni teminatlarının alınması için çalışmalar yapmak
 6. Mevzuat bakımından sağlık personeli arasındaki yerlerini tayin etmek ve mesleki zorlukları önleyici çarelere başvurmak
 7. Diyetisyen yetiştirmeyi teşvik edici faaliyette bulunmak
 8. Beslenme ve diyetetik bilimi ile ilgili yurt dışı dernek ve benzeri kurum ve kuruluşlara üye olmak,
 9. Beslenme ve diyetetik bilimi ile ilgili tek başına veya yurt içi ve yurt dışı çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak araştırma, proje, vb… yapmak.
 10. Dernek faaliyetlerini gerçekleştirmek ve gelir temin etmek üzere iktisadi işletme kurulabilir.
 11. Yardım Toplama Kanunu ve bu ana tüzük hükümlerine uygun olarak yardım ve bağış alır.
 12. Yasal koşulları yerine getirerek araştırmalar ve projeler için yurt içi, yurt dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlardan maddi yardım alır.
 13. Amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, dernek, vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere yönetim kurulu kararı ile platform oluşturabilir.

TDD

TDD, Türk diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol’un kaleminden Diyetisyenler Derneği’nin tarihçesi

Kurucu üyemiz Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol‘un kaleminden derneğimizin tarihçesi:

Bir mesleğe mensup kişilerin mesleklerinde başarılı olabilmesi,

 • ulusal ve uluslararası düzeyde dayanışma ve işbirliği içinde olmaları,
 • aldıkları eğitimin sürekli geliştirilmesi ve
 • mesleklerini uygulamalarına yönelik standartların ilgili yönetmelik ve yasalarla korunması gerekir.

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin kurulma çalışmaları

Bu hususların gerçekleştirilebilmesi için meslek mensuplarının bir çatı altında örgütlenmeleri gerekir. İşte bu noktadan hareketle mesleğin ilk uygulayıcıları olan bizler, 1969 yılında Türkiye Diyetisyenler Derneği‘ni kurduk. Derneği kurma faaliyetlerine başladığımızda çok az sayıdaki ilk mezunların bir bölümü yurt dışında idi ve eğitimimizi aldığımız Türkiye’nin ilk kurulan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü üçüncü yıl mezunlarını henüz vermişti. Hemen bu konunun diğer ülkelerde nasıl yürütüldüğünü anlamak üzere araştırmalara giriştik. O tarihte Hacettepe Üniversitesi Kütüphanesi çok zengindi ve Amerikan Diyetetik Derneği yayın organı olan Journal of American Dietetic Association dergisi kütüphaneye düzenli olarak geliyordu. Bu sayede diyetisyenliğin tarihçe ve uygulamaları ile bilgileri elde ettik ve dernek kurmak için gerekli aktiviteleri başlattık.

Biz bir avuç arkadaş gerekli işlemleri tamamlayarak 1969 yılında Türkiye Diyetisyenler Derneği adı ile derneğimizi kurduk.

Türkiye Diyetisyenler Derneği Beslenme ve Diyet Dergisi

Dernek çalışmalarına hızlı bir şekilde başladık ve hemen Beslenme ve Diyet adı ile bir dergi çıkarmanın uygun olacağını gündeme getirdik ve 1970 yılında dergimizin ilk sayısını yayınlamayı başardık.

İlk Yayın Kurulu: Türkan Kutluay Merdol, Gülden Köksal, Sevil Yeğinobalı, Vahide Özbayer ve Merih Beygo’du.

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin kurucuları

 • Dyt. Türkan E. KUTLUAY,
 • Dyt. Sevinç YÜCECAN,
 • Dyt. Ufuk GÜNEYLİ,
 • Dyt. Güneş SOYSAL,
 • Dyt. Şenda HASEKİ TUNCA

Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD) Web Sitesi

TDD, Türk diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Diyetisyenler Derneği’ne nasıl üye olunur?

Türkiye Diyetisyenler Derneği‘ne üye olmak için aşağıdaki belgeleri adresimize göndermeniz gerekmektedir. Üyelik başvuruları dernek yönetim kurulunda görüşüldükten sonra tarafınıza bilgi verilecektir.

Üyelik için gerekli belgeler:

 1. Üyelik başvuru formu (Üyelik formunu indirmek için tıklayınız)
 2.  İki adet vesikalık fotoğraf
 3. Diploma fotokopisi
 4. Nüfus hüviyet cüzdanı fotokopisi
 5. Dernek hesabına yatırılmış 2016 yılı için 50 ₺ üyelik ücreti, 10 ₺ başvuru ücreti dekont fotokopisi. (Toplam 60 ₺)

Banka Hesap Numaralarımız:

 • Ziraat Bankası Hamamönü Şubesi: 56521324
 • Uluslararası Hesap No: TR85 0001 0007 0656 5213 2450 01

Başvuru Belgelerinin Gönderileceği Adres:

 • Talatpaşa Bulvarı, Gevher Nesibe İşhanı, No:113/44 Hamamönü, Altındağ / ANKARA

Kaynak: TDD