TBV Türk Böbrek Vakfı

3 milyon morbit obezin 1,8 milyonu çocuk yaşta

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Türk Böbrek Vakfı’nca Kanyon AVM’de, Şeker ve tuzu azalt, hayatını uzat sloganıyla gerçekleşen ve Çocuklarda Obezite temasını ele alan programda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinlikte, Bilgi Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Dr. Dilistan Shipman moderatörlüğünde, oyuncuların katılımıyla, çocukların sağlıklı atıştırmalıklar yapacağını söyledi.

Türk toplumunda, beslenmede en önemli etkenin anne olduğunu vurgulayan Erk,

Dolayısıyla burada iki hedef kitlemiz var. Birincisi beyinleri sünger gibi olup, her işi çok çabuk kavrayan 9-12 yaş arası çocuklar, ikincisi de annelerdir, diye konuştu. Annelere, neyin doğru neyin yanlış olduğunu, yanlış beslenme alışkanlıklarının neyle değiştirilebileceğini yani alternatiflerin nasıl ve ne olduğu konusunda bilgi verebilirsek ne mutlu bize. Hedef burada bir ortam oluşturmak ve çocuklara uzmanımız eşliğinde bir takım örneklerle onların çok daha iyi alternatiflere kolayca erişeceklerini göstermektir. Bana göre en önemli hedef anneler çünkü onlar kendi annelerinden öğrendikleri yanlışları devam ettiriyorlar ve bizim o yanlışları düzeltmekle işe başlamamız gerekiyor.

Yiyeceklerin raf ömrünü artırmak için aşırı tuz ve nişastalı ürünlerle desteklemeye ihtiyaç yok. Eskiden anneannelerimizin tel dolapları vardı ama şimdi artık derin dondurucular var ve her şeyi günlük halledebiliyoruz. Teknoloji gelişmişken teknolojiyi kullanıp, imkanları seferber etmemiz lazım aksi taktirde 82 milyon nüfusta 3 milyon morbit obez varsa, 3 milyon morbit obezin de 1,8 milyonu çocuk yaşında, yani 18 yaş altında ise bir sıkıntı var demektir. En büyük sıkıntı da bunun yüzde 8 artış sağlamasıdır. Bizler bu artışı yüzde 4’lere çekebilirsek, ne mutlu bizlere…

Türkiye’de obezite artıyor

Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu da gerçekleştirilen etkinliğin önemine dikkati çekerek,

Obezite, ülkemiz için artık çok ciddi bir problem çünkü bu konuda Avrupa’da birinciyiz. Bu durumun neden böyle olduğunu irdelemek lazım. Obezite çok önemli bir sorun ve birçok hastalığa yol açıyor, şeklinde konuştu.

Annelerin mutfaklarında alacağı küçük önlem ve değişiklikler sayesinde obeziteyi önlemek için çok büyük adımların atılabileceğini ifade eden Evliyaoğlu, şöyle devam etti:

Obezite sorunu tek bir nedene bağlı değil, birçok nedenden dolayı obezite Türkiye’de artıyor bunlardan bir tanesi beslenmedir. Burada annelere çok büyük görev düşüyor mutfaklarında yapabilecekleri ufak tefek değişiklerle ve ayrıntılara dikkat ederek, çok önemli yol alabilirler. Obeziteyi tek bir şeye bağlamak mümkün değildir. Hareket azlığı ve okullardaki yemekhanelerin ele alınması ve hatta sosyal sorumluluklar çerçevesinde devlet politikası şeklinde de ele alınması gerekiyor. Herkesin elinden geleni, ucundan biraz tutarak, yapması gerekiyor o yüzden buradaki etkinliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türk Pediatri Kurumunun da bu konuyla ilgili çalışmalarının olduğunu özellikle söylemek istiyorum. Web sitelerinde sağlıklı atıştırmalıklarla ilgili güzel çalışmaları var, anneler buralardan istifade edebilirler.

Şeker yerine hurma, keçi boynuzu unu ve pekmezini tercih ediyorum

Çocuklarla mutfağa girip sağlıklı atıştırmalıklar yapan oyuncu Ayça Erturan ise sağlıklı beslenmeyi çok küçük yaşlarda öğrendiğini belirterek,

Şimdi bahçemde ekip-diktiklerimle doğal tohumlar elde ettim ve hatta bu yüzden Buğday Derneği’ne üye olup orada eğitimler aldığım için çok şanslı olduğumu düşünüyorum, dedi. Dışarıdan bir şey yememeye çalışıyorum çünkü neyle yapıldığını, hangi yağların kullandığını ve nasıl hijyenik şartlarda hazırlandığını bilmediğim için yiyeceklerimi yanımda taşımaya gayret ediyorum. Çevremdeki arkadaşlarıma alternatif yiyeceklerin hazırlanması ve teşvik etmek için hazırladıklarımdan ikram ediyor ve öğretmeye çalışıyorum. Evimde beyaz un ve şeker kullanmıyorum. Şeker yerine hurma veya keçi boynuzu unu ve pekmezini tercih ediyorum. Böylece küçük devrimi kendi mutfağından başlattım, arkadaşlarıma da bu konuda örnek olmaya çalışıyorum.

Doğanın bozulmasından dolayı üzgün olduğunu dile getiren Erturan,

Keşke doğamız, kendi ürünlerimiz bozulmasaydı da anneannelerimiz ve ninelerimizden kalan adetleri devam ettirebilseydik. Hırslarımıza yenik düşmeseydik ve daha çok üreteceğiz diye doğal tohumlarımızı berbat etmeseydik. Annelere mesajım hazır gıdalardan uzak dursunlar. Evdeki alternatif-eğlenceli içerikler üreterek çocuklarına ikram etsinler, önerisinde bulundu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ev sahipliğinde ve Dr. Dilistan Shipman moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğe, oyuncu Ayça Erturan‘ın yanı sıra Aslı Bekiroğlu ve Almila Ada da katıldı.

AA
https://www.aa.com.tr/tr/saglik/3-milyon-morbit-obezin-1-8-milyonu-cocuk-yasta/1414695
Obez market, türk böbrek vakfı

ObezMarket açıldı!

Türk Böbrek Vakfı’nın (TBV) obeziteye dikkati çekmek amacıyla geliştirdiği proje kapsamında, sanal olarak işleyecek ObezMarket açıldı.

Türkiye Böbrek Vakfı, Dünya Böbrek Günü kapsamında, Çocuklarda Obezite temasıyla farklı bir projeye imza attı. Proje kapsamında açılan ve sanal olarak işleyecek ObezMarket’te alışveriş sepetine eklenen abur-cuburlar fiyatlarıyla değil, kalori miktarı ve şeker/tuz oranlarıyla hesaplanıyor. Ailecek Hastası Olacaksınız! sloganıyla hayata geçirilen uygulamada, öncelikli olarak çocukların sağlıklı beslenmesi amaçlanıyor.

Çocuk obezitesiyle mücadele ana hedefimiz

Bahçelievler’de kurulan ObezMarket’in açılışını gerçekleştiren TBV Başkanı Timur Erk, Türkiye’deki obezlerin % 60’ının 0-18 yaş aralığında olduğunu söyledi.

ObezMarket’in bilinçli tüketen çocuklar ve sağlıklı beslenmeye adım atmak isteyen ebeveynler için iyi fırsat olduğunu belirten Erk, ObezMarket’in açılışındaki hedefimiz Türkiye’deki çocuk obez nüfusunun yıllık % 8’lik artışını % 4-5’lere çekmek. Çocuk obezitesiyle mücadele ana hedefimiz. Burada para harcamak yok, onun yerine kalori, şeker ve tuz miktarı var. dedi.

Erk, ObezMarket projesi ile Dünya Böbrek Günü’nde, artan çocuk obezitesine dikkati çekmeyi ve tüketim alışkanları konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını aktardı.

Marketin internet sitesine girildiğinde ürünler sepete eklenirken fiyatının değil zararlı içerikleri ve kalori hesaplarının görüleceğini belirten Erk, çocukları bilinçlendirmek istediklerini vurguladı.

Çocukların çoğu baklanın, enginarın, kerevizin tadını bilmiyor

Timur Erk, özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocukların abur cubur olarak adlandırılan ürünlere karşı savunmasız kaldığına işaret ederek, Çoğu belki baklanın, enginarın, pırasanın, kerevizin tadını bilmiyor, işlem görmüş hazır gıdalar, besin değeri az ancak kalorisi yüksek yiyeceklerle öğün geçiriyorlar. Maalesef ellerimizle çocuklarımızın damak tadını bozduk. Oysa geleneksel mutfak kültürümüz ve sofralarımızdan alışkın olduğumuz yemek tariflerimiz, bugün dünyada kabul gören en sağlıklı beslenme biçimi olan Akdeniz beslenme tarzıyla birebir örtüşüyor. Yaptığımız saha eğitimlerinde çocukların yarısının okula kahvaltı yapmadan geldiğini üzülerek gözlemliyoruz. diye konuştu.

ObezMarket’te sadece çocuklara değil, yetişkinlere de tükettikleri yiyecek ve içeceklerin kalorileri, tuz ve şeker miktarlarını belki de biraz acımasız bir yöntemle gösterdiklerini ifade eden Erk, çocuğa aman sussun diye verilen paketli gıdanın onu sadece sakinleştirmekle kalmadığını, şişmanlatarak bağışıklığını zayıflattığını dile getirdi.

Erk, bağışıklık sistemini bozan en büyük etkenin şeker olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

Hiçbir zaman yiyeceklere yasak konulması taraftarı değiliz. Yasak, ilgiyi ve isteği artıracaktır. Kakao oranı yüksek bir çikolatadan küçük bir parça, sürekli olmayacak şekilde tüketilebilir. Yumuşak şekerler yerine doğal yöntemlerle kurutulmuş bir avuç kuru meyve tüketimi doğru tercih olacaktır. Şeker içeriği yüksek olan paketlenmiş aromalı sütler yerine evde şekersiz ve mevsim meyvelerinden hazırlanan aromalı sütler tercih edilmelidir. Evde, ince dilimlenmiş, tuz yerine baharatlarla tatlandırılmış ve çok az bir yağ ile fırında pişirilmiş patatesle de cipslerden hazırlayarak farklı ve lezzetli tatlar elde edebilirsiniz.

TBV
https://www.tbv.com.tr/tr/content/main/page/p/706-obezmarket-acildil
obez çocuk spor, diyet

Türkiye’de obez çocuk sayısı artıyor

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Ülkemizdeki 3 milyon obez hastadan %60’ı çocuk. Her sene de çocuk obezitesi %8 artıyor, dedi.

Erk, Türk Böbrek Vakfı ve Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, ilk ve orta öğrenimdeki öğrencilere eğitim verilmesine ilişkin iş birliği protokolü imza töreninde, Türkiye’de obezitenin her yıl arttığını, bu nedenle bir an önce bu konuda önlem alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de 3 milyondan fazla obez olduğunu ifade eden Erk,

Ülkemizdeki 3 milyon obez hastasından yüzde 60’ı çocuk, her sene de çocuk obezitesi yüzde 8 artıyor. Bu nedenle bir an önce önlem almamız gerekiyor. Obeziteyle mücadele için bunu milli politika haline getirmemiz gerekiyor. Bunun da en önemli boyutu sağlık ve eğitimden geçiyor. Bu nedenle Trakya’daki bütün illere öğrencilerimize eğitim veriyoruz, diye konuştu.

Türkiye’de tuzla mücadele edildiği gibi şekerle de mücadele edilmesinin önemini vurgulayan Erk, özellikle nişasta bazlı şekerlerin hastalığa davetiye çıkartarak obeziteye neden olduğunu sözlerine ekledi. Edirne Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ise protokol kapsamında çocuklara böbrek sağlığı konusunda bilinçlendirme ve farkındalığın arttırılması amacıyla eğitim vereceklerini anlattı.

Protokol kapsamında Edirne ve ilçelerdeki 7.500 öğrenciye eğitim verileceğini vurgulayan Cırıt,

Tabii ki 7 bin 500 öğrenci diyoruz ama bunun yanında öğrenci velilerimiz de var. Onlara da büyük görevler düşüyor. Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için eğitim şart. Öğrencilerimize sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmak zorundayız, ifadelerini kullandı.

Edirne Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan ise böbrek sağlığı ve obezite konusunda Milli Eğitim’le birlikte hareket ederek, yaptıkları etkinliklerle sağlıklı beslenme ve spor konusunda vatandaşları daha fazla bilinçlendirmeyi planladıklarını kaydetti. Konuşmaların ardından Türk Böbrek Vakfı ve Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ilk ve orta öğrenimdeki öğrencilere eğitim verilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Medi magazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-turk-bobrek-vakfi-baskani-turkiyede-obez-cocuk-sayisi-artiyor-11-681-78177.html