TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin KOVID-19 beslenme önerileri

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin Koronavirüs (Covid•19) hakkında beslenme önerileri aşağıdadır:

1. Genel Beslenme Önerileri

Dünya Sağlık Örgütü’nün artık bir pandemi olarak kabul ettiği koronovirüs hastalığı (Covid-19) ülkemizde de önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaktadır. Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Sağlıklı beslenme, koronavirüs pandemisi bağlamında değerlendirildiğinde ülkemiz için sağlıklı bireylere yönelik öneriler aşağıdaki gibidir;

1.1.Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Önemlidir

Covid-19 ile ilgili bilinen en net uygulama her türlü temasın minimuma indirildiği sosyal izolasyon olduğu için, birçok küresel sağlık kuruluşu herkese olası karantina uygulamalarını da kapsayacak şekilde en az iki haftalık ilaç ve gıda bulundurulmasını önermektedir. Alınacak gıdaların olabildiğince besleyici, raf ömrü uzun ve dayanıklı olması uygun olacaktır. Bu zor dönemi olabildiğince rahat atlatmak için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olması dengeli beslenme yönünden büyük önem taşımaktadır.

1.2.Sebze ve Meyve Tüketimi Ön Planda Tutulmalıdır

Dayanıklı gıda dendiğinde akla hemen gelmese de; aslında günlük yeterli sebze ve meyve tüketimi her gün ve her öğün sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden uzman hocalarımızın hazırladığı Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nin önerileri bu konuda en güncel kaynaktır. Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde önerilen Sağlıklı Yemek Tabağı’na göre her ana öğünde tabağın bir çeyreği sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli gıdalardan (kurubaklagiller, et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar, vb.) ve süt ürünlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) gelmesi önerilmektedir (Şekil 1). Bunların yanı sıra yeterli su tüketiminin sağlanması ve günlük beslenmede zeytinyağı kullanılması önerilmektedir.

Şekil 1. Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde önerilen “Sağlıklı Yemek Tabağı”

Bu bilgiler ışığında yiyecek alışverişlerinde sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir. Taze sebze ve meyvenin bir kısmının daha sonra tüketilmeye ve/veya pişirilmeye uygun miktarlarda dondurularak saklanması da evden uzun süre çıkılamayan durumlarda sağlıklı beslenmenin sürekliliğinin sağlanabilmesi için gereklidir.

1.3.Mevsime Uygun ve Dayanıklı Sebze ve Meyveler Satın Alınmalıdır

İçinde bulunduğumuz mevsim düşünüldüğünde uzun süre dayanabilecek bazı sebzelere karnabahar, lahana, kabak, brokoli, biber, turp, havuç, patates; meyvelere ise elma, portakal, greyfurt, mandalina, olgun olmayan muz örnek verilebilir. Özellikle narenciye grubu meyveler bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin olduğu için bu meyvelerin tüketimine ağırlık verilmeli, mümkünse yemeklere taze limon sıkılmalıdır. Dayanıklı sebzelerin raf ömrünü uzatmak için yıkanmadan ve kesilmeden buzdolabında saklanmaları gerekmektedir. Bunlara ek olarak kuru meyve, kuru bamya, patlıcan, biber, domates gibi gıdalar da raf ömrü uzun; lif ve mineral kaynağı gıdalar olduğu için evde bulundurulmak faydalı olacaktır.

1.4.Kuru Baklagiller Her Gün Tüketilebilirler

Oldukça dayanıklı ve besin değeri yüksek bir başka protein kaynağı alternatifi ise kuru baklagillerdir. Yeşil, kırmızı mercimek, nohut, fasulye çeşitleri, barbunya, vb. gıdalar her gün tüketilebilirler. Yalnız, pişirme süresi uzun olabilen bu ürünlerin önceden büyük miktarlarda haşlanıp daha sonra hızlıca pişirilebilecek şekilde buzlukta saklanması kuru baklagillerin tüketimini kolaylaştıracaktır. Konserve olarak da alınabilecek bu ürünlerin evde hazırlanması, konserveden başka alternatifi sınırlı olabilecek ürünler düşünüldüğünde Türkiye’de önerilerin oldukça üzerinde seyreden tuz tüketiminin azaltılması açısından daha uygun olacaktır.

1.5.Haftada İki Kere Balık Tüketimi Önemlidir

Haftada en az iki defa tüketilmesi önerilen balığın tazesinin bulunamadığı durumlarda donmuş veya konserve ton balığı alternatiflerinin karantina durumlarına karşı evde bulundurulması önerilebilir. Zengin protein kaynakları olan kırmızı et ve kümes hayvanlarının etlerine kıyasla balık, daha fazla yağ içerebilmesine rağmen genel olarak aynı miktardaki kırmızı ve beyaz etlerden daha az enerjiye sahip olduğu için de tüketiminin artırılması gereken yiyeceklerdendir.

1.6.Kaliteli Hayvansal Protein Tüketimine Yönelik Tavsiyeler

Yumurta ve peynir çeşitleri de uygun koşullarda saklandığında uzun süre dayanabilen kaliteli hayvansal protein içeren gıdalardır. Hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudun önemli savunma mekanizmalarından olan antikorların görevlerini yerine getirebilmeleri için her gün yeterli protein alınması gerekmektedir. Bunlara ek olarak probiyotik takviyeli yoğurt ve kefir gibi ürünlerde bulunan faydalı mikroorganizmalar da bağışıklık sistemini destekleyici etkide bulunabildikleri için özellikle bu dönemde sevenlerce tüketilebilir.

1.7.Tüketimi Sınırlandırılması Gereken Yiyecek ve İçecekler

Bu dönemde tüketilmesi sınırlandırılması gereken yiyecek ve içecekler; kan şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek de dâhil hamur işi ürünler, işlenmiş et ürünleri, aşırı tuz içeren besinlerdir (hazır soslar, cips gibi tuzlu ürünler, patlamış mısır, tuzlu kurabiyeler, vb.). Enerji içeriği yüksek alkollü içeceklerin de vitamin, mineral emilimini olumsuz etkileyebildiği ve uyku problemlerine yola açabildiği için tüketimi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır. Alkol tüketiminin koronovirüs enfeksiyonunu önlediğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığı gibi, içinde etil alkol yerine metil alkol bulunan sahte içkiler de çok ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir.

1.8.Yemek Hazırlarken Temizlik ve İyi Pişirmek Önemlidir

Koronavirüsün gıdalarla bulaştığına dair bir bulgu olmasa da gıda hazırlama süreçlerinde temizliğin en üst düzeyde sağlanması, et ürünleri başta olmak üzere; pişen tüm yiyeceklerin yüksek iç sıcaklığa erişmesi yani iyi pişirilmesi oldukça önemlidir.

1.9.Günlük Yeterli Vitamin ve Mineral Alımı Sağlanmalıdır

Son olarak; yeterli vitamin ve mineral tüketiminin sebze, meyve, tam tahıl ve yağlı tohumlar gibi yiyeceklerle sağlanması esas tercih edilecek yol olsa da; Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde önerilen “Sağlıklı Yemek Tabağı”na göre beslen(e)meyen kişilerin günlük vitamin ve mineral takviyesi almaları da bu özel geçici dönemde bir alternatif olarak önerilebilir.

2. Sağlık Personeline Yönelik Beslenme Önerileri

2.1. Sağlık personelinin bağışıklığını geliştirmek için besleyici bir diyet sağlanmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılabilecek en önemli girişim yeterli ve dengeli beslenmenin her gün ve her öğün sağlanmasıdır.

2.2.Sağlık meslek mensupları koronavirüs pandemisinin ülkemizde önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturduğu bu dönemde sebze ve meyve tüketimine bilhassa dikkat etmelidirler.

2.3.Sağlık personelinin iyi beslenmesinin sağlanması, gerektiğinde vitamin-mineral takviyesi, probiyotik ve prebiyotikler gibi besin destekleri alarak görevlerine devamın sürdürülebilirliğini sağlamaları gerekmektedir.

2.4. Sağlık personelinin mümkün olduğunca çoğunluk oluşturmamaya gayret etmesi, toplantılar için olabildiğince dijital platformları kullanmaları gerekmektedir.

3. Toplu Beslenme Sistemlerindeki Uygulamalara Yönelik Öneriler

Covid-19 nedeniyle bazı toplu beslenme yapılan kurumlarda çalışanların beslenme gereksinimleri kumanya ile sağlanmaktadır.

3.1.Kumanyaların hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken noktalar;

3.1.1. Servis edilen grubun, servis edilen öğünü için gereksinimlerini karşılıyor olması,

3.1.2. Besin çeşitliliğinin sağlanması,

3.1.3. Hijyen kurallarının üretim zinciri, paketleme ve sevkiyat aşamalarında sağlanması,

3.1.4. Servis edilen meyvelerin ve sebzelerin (domates, salatalık vb.) tekrar bir yıkama işlemi gerektirmeyecek şekilde, dezenfekte edilmiş tüketime hazır olması,

3.1.5. Kumanya paketi içinde, tek kullanımlık servis malzemeleri (çatal, kaşık, bıçak vb.), peçete, ıslak mendil vb. malzemelerin bulunması,

3.1.6. Tüketim saatine yakın bir saatte hazırlanmış olması tüketicilerin gereksinimlerinin sağlıklı bir şekilde sağlanması için önemlidir.

Örnek Kumanya Menüsü;

Ton balıklı sandviç, söğüş sebze (domates, salatalık), Meyve suyu, tahin helva

Izgara köfte, söğüş sebze (domates, salatalık), Ayran, Şekerpare

3.2.Yemekhane ve Mutfak Temizliği

Bu dönemde tüm yemekhanelerin ve mutfakların temizliği yüksek risk göz önünde bulundurularak sıklıkla ve ISO 22000 temizlik ve sanitasyon ilkelerine göre yapılmalıdır.

3.3.Karantina Hastanesinde Yemek Dağıtımı

3.3.1. Karantina hastanesinde yemek dağıtımı tek kullanımlık önü kapalı önlük, maske, eldiven, kolluk ve mümkünse tulum kullanılarak gerçekleştirilmelidir.

3.3.2. Hastalara yemek dağıtımı tek kullanımlık servis kaselerinde yapılmalıdır.

3.3.3. Sağlık personeline yapılan yemek servisinin, yemek salonlarındaki kalabalığı önleyecek şekilde planlanması faydalı olacaktır. Kalabalığın önlenmesine yönelik servis saati uzatılabilir.

3.3.4. Sağlık personeline yapılan yemek servisinde yemek salonlarındaki masalar arası mesafenin en az bir metre olması gerekmektedir.

3.3.5. Sağlık personeline yapılan yemek servisinde çatal, kaşık ve bıçağın zarflar içinde, içme suyunun kapalı bardak veya şişeler halinde, tuz vb. baharatların tek kullanımlık paketlerde verilmesi gerekmektedir.

4. COVID• 19 ile İlgili Klinik Beslenme Tedavisi

(Aşağıda paylaşılan öneriler Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin COVID-19 Önleme Ve Tedavi El Kitabı’ından alınmıştır.)

4.1. Bağırsak Mikroekolojisi Dengesi ve Beslenme Desteği

Bazı COVID-19 hastalarında, bağırsak mukozasının doğrudan viral enfeksiyonu veya antiviral ve anti-enfektif ilaçlar nedeniyle gastrointestinal semptomlar (karın ağrısı ve ishal gibi) vardır. COVID-19 hastalarında bağırsak mikroekolojik dengesinin bozulduğu ve laktobasillus ve bifidobacterium gibi bağırsak probiyotiklerinde önemli bir azalma olduğu bildirilmiştir. Bağırsak mikroekolojik dengesizliği bakteriyel translokasyona ve sekonder enfeksiyona yol açabilir, bu nedenle mikroekolojik modülatörler ve beslenme desteği ile bağırsak florasının dengesini korumak önemlidir.

4.2. Mikroekolojikler kullanımı

(1) Mikroekolojiler bakteriyel translokasyonu ve sekonder enfeksiyonu azaltabilir. Baskın bağırsak bakterilerini artırabilir, bağırsak zararlı bakterileri inhibe edebilir, toksin üretimini azaltabilir ve bağırsak mikroflora disbiyozunun neden olduğu enfeksiyonu azaltabilir.

(2) Mikroekolojiler hastaların gastrointestinal semptomlarını iyileştirebilir. Dışkıdaki suyu azaltabilir, dışkı karakterini ve dışkılama sıklığını artırabilir ve bağırsak mukozası atrofisini inhibe ederek ishali azaltabilir.

(3) Eğer hastanelerinde mevcut ise bağırsak florası analizini yapılmalıdır. Bu nedenle, sonuçlara göre bağırsak florası rahatsızlığı erken keşfedilebilir. Antibiyotikler zamanında ayarlanabilir ve probiyotikler reçete edilebilir. Bunlar bağırsak bakteri translokasyonu ve bağırsak kaynaklı enfeksiyon olasılığını azaltabilir.

(4) Beslenme desteği, bağırsak mikroekolojik dengesini korumak için önemli bir araçtır. Bağırsak beslenme desteği, beslenme risklerinin, gastroenterik fonksiyonların ve aspirasyon risklerinin etkili değerlendirmeleri temelinde zamanında uygulanmalıdır.

4.3. Beslenme Desteği

Şiddetli stres durumunda olan ciddi ve kritik derecede hasta COVID-19 hastaları yüksek beslenme riskindedir. Beslenme, gastrointestinal fonksiyonlar ve aspirasyon risklerinin erken değerlendirilmesi ve bunun sonucunda zamanında enteral nütrisyonal destek hastanın prognozu için önemlidir.

(1) İlk oral beslenme tercih edilir. Erken intestinal nutrisyon, beslenme desteği sağlayabilir, bağırsakları besleyebilir, bağırsak mukozası bariyerini ve bağırsak bağışıklığını geliştirebilir ve bağırsak mikroekolojisini koruyabilir.

(2) Enteral nutrisyon yolu. Şiddetli ve kritik hastalarda sıklıkla karın şişliği, ishal ve gastroparezi şeklinde ortaya çıkan akut gastrointestinal hasarlar görülür. Trakeal entübasyonu olan hastalar için, pilor sonrası beslenme için intestinal nutrisyon tüpünün yerleştirilmesi önerilir.

(3) Nutrisyon solüsyon seçimi. Bağırsak hasarı olan hastalar için, bağırsak emilimi ve kullanımı kolay olan önceden belirlenmiş kısa peptit preparatları önerilmektedir. İyi bağırsak fonksiyonlarına sahip hastalar için, nispeten yüksek kalorili tam protein preparatları seçilebilir. Hiperglisemi hastaları için glisemik kontrole faydalı besin preparatları önerilmektedir.

(4) Enerji sağlama. kg vücut ağırlığı başına 25-30 kcal, hedef protein içeriği günlük 1.2-2.0 g/kg’dır.

(5) Nutrisyon uygulama yöntemi. Besin maddelerinin pompa infüzyonu, düşük bir dozajdan başlanmalı, kademeli olarak artırılıp, sabit bir hızda yapılamalıdır. Mümkünse, intoleransı azaltmak için besinler beslenmeden önce ısıtılabilir.

(6) Yüksek aspirasyon riski olan yaşlı hastalar veya belirgin abdominal distansiyonu olan hastalar geçici olarak parenteral beslenme ile desteklenebilir. İyileşme durumundan sonra yavaş yavaş bağımsız diyet veya enteral beslenme geçilebilir.

Türkiye Diyetisyenler Derneği Ek Önerileri

1) Kuru öksürük ve boğaz ağrısı şiddetlenen hastanın katı ve sert gıda alımı azalabilir. Bu nedenle yumuşak, zenginleştirilmiş gıdalar ve oral enteral beslenme destekleri hastaların besin ögesi ve enerji ihtiyaçlarını karşılamada faydalı olabilir.

2) Akut respiratuar distres sendromu (ARDS) gelişen hastalarda ESPEN ve ASPEN kriterleri dikkate alınarak beslenme desteği uygulanabilir.

3) Hastalarda organ yetmezliği geliştiği takdirde organ yetmezliği göz önünde bulundurularak beslenme tedavisi planlaması yapılabilir.

Seçilmiş Kaynaklar

1) Bakanlığı TS. Türkiye'ye Özgü Besin ve Beslenme Rehberi. Ankara: Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü. 2015:96.

2) Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin COVID-19 Önleme Ve Tedavi El Kitabı; https://www.medimagazin.com.tr/templates/default/ckfinder/userfiles/files/pdf/covidelkitabi.pdf

3) Insel PM. Discovering nutrition. Jones & Bartlett Publishers; 2013. 4) Dünya Sağlık Örgütü resmi websitesi: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

TDD’nin Diyetisyenler Günü mesajı!

Değerli meslektaşlarımız, Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim, Denetim, Onur Kurulları olarak bütün meslektaşlarımızın 6 Haziran Diyetisyenler Gününü ve Türkiye Diyetisyenler Derneğinin kuruluşunun 50. Gurur Yılını en iyi dileklerimizle kutluyoruz.

Bizleri yetiştiren, hayata hazırlayan değerli hocalarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Kendilerine şükran, minnet ve saygılarımızı sunuyoruz. Ülkemizin dört bir tarafında hiç bir fedakarlıktan kaçınmayarak çeşitli imkansızlıklar içinde mesleğini en iyi şekilde yapmaya çalışan değerli meslektaşlarımızın, topluma hizmet etme çabaları, fedakarlıkları her türlü takdirin üzerinde ve yaptıkları paha biçilemez değerdedir. Onlara çok teşekkür ediyoruz.

Mesleğimizin geleceği sevgili öğrencilerimiz ve genç meslektaşlarımız, sizlerden umutluyuz, hepiniz için derin, coşkulu umutlar besliyoruz. Mesleğimizi daha ileriye taşıma sorumluluğu sizlerin omuzlarındadır, sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Biz büyük bir aileyiz, ne mutlu bize ki, beslenme ve diyetetik camiası gibi çok özel bir topluluğun parçasıyız. Mesleğimize ve nerede çalışıyorsak çalışalım işimize, meslek etik kuralları içinde kalarak, sevgiyle, inançla, iyimserlikle, dört elle ve bin yürekle sarılmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Bu vesile ile değerli hocamız Prof. Dr. Ayşe Baysal’ı bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Diyetisyenler Günümüzü ve derneğimizin kuruluşunun 50. Gurur Yılınıen içten dileklerimizle kutluyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Ülkemizde 2.905 diyetisyene ihtiyaç var!

Türkiye Diyetisyenler Derneği Genel Sekreteri Uzman Diyetisyen Banu Süzen: Ülkemizde diyetisyen açığı var. 25 yatağa bir diyetisyenin düştüğünü varsaydığımızda 2 bin 905 diyetisyene ihtiyaç olduğunu görüyoruz.

Uzm. Dyt. Süzen Türkiye’de 850 kamu hastanesinde 650 diyetisyenin olduğunu belirterek,

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 25 yatağa 1 diyetisyenin düşmesi gerekir. Şu anda 134 bin 682 yatak var. Nitelikli yatak sayısı ise 72 bin 608 civarında. Ülkemizde diyetisyen açığı var. 25 yatağa bir diyetisyenin düştüğünü varsaydığımızda 2 bin 905 diyetisyene ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu da çok ciddi bir rakam, şeklinde konuştu.

Memurlar.net
https://www.memurlar.net/haber/830044/ulkemizde-2-bin-905-diyetisyene-ihtiyac-var.html
TDD Tartı akademiye akredite etti

TARTI Akademi, TDD tarafından akredite edildi!

TARTI Akademi eğitimleri artık TDD tarafından akredite belgeli olarak yapılacak!

Bilindiği üzere Türkiye Diyetisyenler Derneği; Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları tarafından 1969 yılında kurulmuştur. Diyetisyenler, meslek üyelerini bir birlik altında toplamak, mesleki gelişimlerine destek vermek, mesleki uygulamalarına yönelik standartları oluşturmak, yasal düzenlemeleri sağlamaya yardımcı olmak için bu meslek örgütüne gereksinim duymuşlardır.

Tartı Grubu olarak eğitime yatırım en önemli stratejilerimizden biri. Bu çerçevede Tartı Akademi eğitim ve gelişim alanında da öncü yaklaşımımızı temsil ediyor. Sağlık için insan, insan için gelişim felsefesiyle Tartı Akademi sizlerin hayatına değer yaratacak çözümler için gelişim desteği sağlıyor.

Modern iletişim teknolojisinin tüm kaynaklarında, sizlerden aldığı güçle, kendisine inanan herkese güç katıyor. Kendini, kariyerini ve işini geliştirmek, beslenme ve iletişim dünyasının geleceğinde yer almak isteyen tüm diyetisyenlerimizin ihtiyaç duydukları her konuda gelişim sağlıyor. Tartı Akademi yurt içi ve yurt dışı üniversiteler, iletişim ve gelişim profesyonelleri ve en önemlisi iç eğitmenlerinin desteğiyle eşsiz bir eğitim deneyimi sunuyor.

Tartı Akademi, eğitimden sağlığa, pazarlamadan finansa, iletişimden psikolojiye, teknolojiden müşteri hizmetlerine ve Liderler Okulu gibi seçkin programlara kadar Diyetisyen Dünyasında gelişim ihtiyaçlarına cevap veriyor, kurum stratejilerine katkı sağlıyor.

Geleceğin başarılarına imza atmaya hazırlanan Tartı Akademi, burada, geleceğin profesyonellerini yetiştirmeye devam ediyor.

mavi halka evrensel diyabet şeker hastalığı simgesi, Diyabetes Mellitus, Diyabetin görülme sıklığı, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehtap Tınazlı,

TDD’den “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” açıklaması!

Beslenme ve yaşam tarzındaki değişmeler, yanlış tutum ve davranışlara bağlı olarak son yıllarda çocuklarda ve gençlerde de tip 2 diyabet prevalansı hızla artmaktadır.

Ülkemizde 1997-1998 yıllarında yapılan Türkiye Diyabet Epidemiyoloji (TURDEP-I) çalışması sonuçlarına göre tip 2 diyabet prevalansı %7.2, bozulmuş glukoz toleransı (BGT) sıklığı ise %6.7 olarak belirlenmiştir. TURDEP-II çalışmasında ise ülkemiz genelinde 20 yaş üzerindeki 26.499 birey incelenmiş ve tip 2 diyabet sıklığının geçen yıllarda önemli derecede arttığı ve diyabet prevalansının %13.7’ye ulaştığı görülmüştür. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) ülke sıralamasında ise Ülkemiz maalesef 2. sırada yer almaktadır. Dünyadaki 2013 yılı itibari ile diyabetli birey sayısı 382 milyon iken diyabet vakalarında görülen bu artış hızıyla diyabetli sayısının 2035 yılında %55 daha artarak 600 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünyada diyabetin görülme sıklığı hızla artmakta, sağlık bakımı ve ekonomiye olan yükü de ağırlaşmaktadır.

Tip 2 diyabetes mellitus çağımızda hızla en yaygın karşılaşılan kronik hastalık olma eğilimindedir. Diyabet önemli bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalarda insanların çoğunluğunun diyabeti ciddi bir hastalık olarak düşünmedikleri belirlenmiştir. Ülkeler ulusal diyabet eğitim programları çerçevesinde diyabetli bireyler için tedaviyi geliştirmek ve sonuçları iyileştirmek, erken teşhisi desteklemek ve sonuçta diyabet oluşumunun önlenmesini sağlamak için işbirliği ile yoğun emek harcamaktadır. Diyabet körlük, böbrek yetmezliği, sinirsel sorunlar, uzuv kayıplarına neden olabilir. Fakat bu komplikasyonların riskleri uygun tedavi ile düşürülebilir. Tip 2 diyabetli bireylerde kardiyovasküler hastalıklar ve kalp krizi riski 2-4 kat daha artmaktadır. Diyabetin bu komplikasyonları, sorunların ve harcamaların artmasına neden olmaktadır. Diyabetle ilgili komplikasyonları, morbidite ve mortaliteyi düşürmek için bazı hedefler konmuştur. Bu hedefler:

 • Toplumun diyabetin ciddi hastalık olduğu, diyabetin risk etkenleri, diyabeti ve komplikasyonların önlemek yönünde yaklaşımlarla farkındalığını arttırmak,
 • Diyabetin kontrolünü, diyabetli bireyler arasında kendini denetleme davranışını desteklemek,
 • Diyabetin kontrolü için sağlık bakım profesyonellerinin anlayışını geliştirmek, diyabet bakımında bütüncül yaklaşımı desteklemek,
 • Diyabet bakımında sağlık bakım politikalarını desteklemek, diyabet bakımında kaliteyi geliştirmek.

Diyetisyenler diyabet bakımında multidisipliner takımın ve çalışma çevresinin bir üyesi olarak önemli konuma sahiptir. Diyetisyenler, diyabet bakımında beslenme yönünden özel bilgi ve yeteneklere de sahip kişiler olarak tanınmaktadır. Diyetisyenler tarafından verilen yüksek kaliteli beslenme eğitimi ve danışmanlık hizmetleri diyabet bakımında bütünleyici bileşen olarak yer almaktadır. Diyabetli bireyler için beslenme önerileri; ölçümler, tedavi çıktıları ve genel besin alımı değişiklikleri temelinde yapılmalıdır.

Diyetisyenlerin diyabet için uygulamakta oldukları tıbbi beslenme tedavisinin başlıca hedefleri metabolik kontrolü (glukoz ve lipidler) düzenlemek, uygun enerjiyi sağlamak, optimal beslenme süresince hasta bireyin sağlığını geliştirmektir. Diyetisyenler tarafından uygulanan tıbbi beslenme tedavisinin değişik sosyal yararları vardır. Hastanın (ve ailesinin) sağlığı gelişir, sağlık maliyetleri düşürülebilir ve hastanın üretkenliği artar. Örneğin Hollanda’da obez ve diyabetli bireylerin diyet danışmanlığı almak için harcadığı her 1€ ile toplumun net olarak 63€ kazandığı hesaplanmıştır. Bu kazancın dağılımı; sağlık koşullarında gelişmeyle 56€, toplam sağlık bakım maliyetlerinde net 3€ tasarruf ve üretkenlikte artışta 4€ olarak belirlenmiştir. Tıbbi beslenme tedavisi tıbbi ve klinik çıktılara bağlı olarak kapsam ve maliyetle ilgilidir. Hastanın yaşam kalitesi, maliyet-yarar, maliyet-verimlilik çıktılarına dayanmaktadır. Diyetisyenler tarafından uygulanan tıbbi beslenme tedavisi sağlık çıktılarını geliştirmekte ve birçok hasta için maliyeti düşürmektedir. Bu nedenle diyabetin tıbbi beslenme tedavisinin çıktılarının sürekli ölçümü ve dökümante edilmesi zorunludur.

Diyetisyenler yapmakta oldukları diyabet bakımında toplumsal sorumluluk için bir temel sağlamakta, hizmet ve kaynakların planlanmasında yönetime yardımcı olmakta ve doğal iletişim yetenekleri ile mesleki kimliğimizin de tanınmasını sağlamaktadır.

Besvak, beslenme vakfı

II. BESVAK Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Günleri Kursu! (13-14 Ekim 2018)

TDD tarafından beslenme uzmanı (diyetisyen) duyurusudur.

Sevgili Meslektaşlarımız, II. BESVAK Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Günleri “Obezitede Yenilikler Kursu 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul’da InterContinental Otel – Taksim’de yapılacaktır. Kurs programında obezite ile ilgili son bilimsel bilgiler, araştırmalar, T.C. Sağlık Bakanlığı Obezite Mücadele Programı değerlendirmeleri ile eğitim modülleri temelinde pratik uygulamalara yer verilecektir.

Kurs kayıt için @besvak instagram hesabından detayları takip edebilirsiniz.

Dikkat, ünlem

Birleşik Diyetisyenler Platformu konusunda son gelişmeler!

Sevgili Meslektaşlarım;

Hız kesmeyiniz lütfen… Sayımız 462 kişi oldu. Bu hem sevindirici hem üzücü tabi… Sevindirici çünkü 500 yeter sayısına çok az kaldı. Üzücü çünkü bu ülkede on binlerce Diyetisyen var.

Özelden bana yazıyorsunuz, herkesin bir grubu var gördüğüm kadarıyla odalaşmak için. Herkes bir oda açamaz dostlar. 40 parçaya bölünmüşlükle bir yere varamayız.

On binlerce Diyetisyenin olduğu bir ülkede bir ayda çoktan bu sayıları aşmamız lazımdı. Nedir sesimizi çıkarmaya engel olan. Kime sorsan durumdan memnun değil ancak kimsede rahatını bozmak niyetinde değil.

Bir – iki grup arkadaşımız var hareketi izliyormuş. Henüz karar vermemiş. Ne zaman karar vereceksiniz arkadaşlar hareketin başarılı olacağına kanaat getirdikten sonra destek verecekseniz zahmet etmeyiniz bize harekata başlamak için güç lazım…

Bu mesleği kendisine maske edinmiş abuk subuk işlerle uğraşan bir çok arkadaş var. Onlar destek vermemekte haklı çünkü dediğim gibi onlar böyle bir harekat ya başarılı olursa korkusu ile tutuşmuşlar. 45 yıldır sessiz sinema oynayan Dernekten umudu olanlara da lafım yok bir şeye inanmakta iyidir.

Ancak bunun dışındaki arkadaşlardan neden ses yok anlayabilmiş değilim. Biz kendimize sahip çıkmazsak kimseye söz söylemeye hakkımız kalmaz arkadaşlar.

Kıssadan hisse

Nemrud, ona karşı gelen Hz İbrahim peygamberin ateşte yakılması emrini vermiş. Meydanda odunlardan büyük bir yığın yapıp odunları tutuşmuşlar.  O kadar büyük bir alevmiş ki bulutlara kadar yükselmiş. Bütün hayvanlar ateşten korkmuş kaçmış. Nemrud, ne güçlü bir kral olduğunu herkes anlasın, görsün istemiş. Nemrud’un askerleri İbrahim peygamber’i mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklarmış.

Bu sırada göklere kadar varan ateşe doğru bir karınca ağzında küçücük bir damla su ile telaşla gidiyormuş. Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş:

– Acele ile nereye gidiyorsun?

Telaşla yetişmeye çalışan karınca, ağzındaki bir damla suyu ellerinin arasına alıp cevap vermiş:

– Haberin yok mu? Nemrud, İbrahim peygamberi ateşe atacakmış. Meydana, ateşin olduğu yere su götürüyorum.

Diğer karınca kahkahalarla gülerek demiş ki:

– Senin yanan büyük ateşten haberin yok mu? Ateşe hiç bakmadın mı? Ne kadar büyük, senin bir damla suyun ateşe ne yapabilir ki?

Bir damla su taşıyan karınca:

– Olsun, hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır.

Arkadaşlar bu yolda en azından tarafımızı belli edelim, 45 yıldır yan gelip yatanları uyandıralım..

Saygı ve sevgiyle kalın…

Değerli Meslektaşlarım; 1968 yılından beri var olan ancak o zamandan bu zamana paramedikal sınıf içindeki hak ettiği yeri bulamamış bir Devamını okuyun…

Bu meslek eğer odalaşamaz ise 3 vakte kadar dibe vurmaya mahkumdur. Odalaşmak bize ne kazandıracak?

 • Odamız olduğunda odanın izni olmadan kimse ofis açamayacak.
 • Diyetisyen olmayan hiç kimse bu işten para kazanamayacak.
 • Diyetisyen olsa dahi etik çalışmadığını tespit ettiğimiz diyetisyenlere yaptırım uygulama şansımız olacak.
 • Meslek platformlarında temsil hakkımız olacak.
 • Kamuda çalışan meslektaşlarımızın arkasını dayayacağı bir güç olacak ve meslektaşlarımızın mesleki ve idari sorunlarını masaya yatırma şansımız olacak.
 • Odalaştığımızda gerçek bir meslek mensubu olacağız.
 • Daha önemlisi başarısız doktorların diyetisyenlik hayallerine son vereceğiz.

Bu işte, birlikte yürüyecek yürekli meslektaşlarımı arıyorum ve birlikte çalışmaya davet ediyorum. Gelin el birliği ile bu işe başlayalım. Ancak bu iş için biz yola çıktık diyebileceğimiz ve dikkat çekici bir sayıya ihtiyacımız var. Başlangıç itibari ile benim aklımdan geçen sayı 800-1000 kişi. Eğer bu sayıya ulaşırsak ilk toplantımızı yapar, basını da davet eder, kamuoyuna adımızı duyururuz.

Bu işte ben de varım!

Bu işte bende varım diyen sevgili meslektaşlarım bana isim yazdırsınlar lütfen. İlk toplantımızı Kasım ayında yapmak üzere, Eylül, Ekim olarak 2 aylık bir zamanımız var. Bu zaman zarfında işi sıkı tutup bu sayıya ulaşacağımızı ümit ediyorum. Bana yazdıracağınız isimler içinden bir geçici yürütme kurulu oluşturup ilk toplantıyı düzenleyerek bu toplantıda görev alacak kişileri ve kurulları oluşturup yol haritamızı birlikte çizeceğiz.

Bu yol ve bu platform hepimizin omuzlarında yükselen bize ait bir şey olacak ve bu mesleğe gönül veren mezun, çalışan tüm meslektaşlarımızın katkılarıyla kısa zamanda sorun çözen bir platforma dönüşecek.  Bu davetimi, bu oluşuma ilgi duyan herkes listesindeki meslektaşlarımıza yaysın. İsim için buradan bana özelden yazabilirsiniz .İsim ve bulunduğunuz şehir bilgisi şimdilik yeterlidir.

Saygı ve Sevgilerimle; Tamer Kerimoğlu, Diyetisyen

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Düşük kalorili ya da kalorisiz tatlandırıcıların yararları ve güvenliliği: Görüş birliği bildirisi

Sevgili Meslektaşlarımız

Derneğimiz ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliğinde 1 Aralık 2017 tarifinde Ankara’da, 2 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Düşük Kalorili ya da Kalorisiz Tatlandırıcılar Konferansları’na katılım gösteren yerli ve yabancı akademisyenlerin desteği ile hazırlanan Düşük Kalorili ya da Kalorisiz Tatlandırıcıların Yararları ve Güvenliliği Görüş Birliği Bildirisi’ne aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 • Türkçe versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
 • İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Saygı ve sevgilerimizle, TDD YÖNETİM KURULU

Birleşik Diyetisyenler Platformu

(VİDEO) Dyt. Tamer Yahşi, “Birleşik Diyetisyenler Platformu”nu anlatıyor!

Değerli Meslektaşlarım; 1968 yılından beri var olan ancak o zamandan bu zamana paramedikal sınıf içindeki hak ettiği yeri bulamamış bir Devamını okuyun…

Bu meslek eğer odalaşamaz ise 3 vakte kadar dibe vurmaya mahkumdur. Odalaşmak bize ne kazandıracak?

 • Odamız olduğunda odanın izni olmadan kimse ofis açamayacak.
 • Diyetisyen olmayan hiç kimse bu işten para kazanamayacak.
 • Diyetisyen olsa dahi etik çalışmadığını tespit ettiğimiz diyetisyenlere yaptırım uygulama şansımız olacak.
 • Meslek platformlarında temsil hakkımız olacak.
 • Kamuda çalışan meslektaşlarımızın arkasını dayayacağı bir güç olacak ve meslektaşlarımızın mesleki ve idari sorunlarını masaya yatırma şansımız olacak.
 • Odalaştığımızda gerçek bir meslek mensubu olacağız.
 • Daha önemlisi başarısız doktorların diyetisyenlik hayallerine son vereceğiz.

Bu işte, birlikte yürüyecek yürekli meslektaşlarımı arıyorum ve birlikte çalışmaya davet ediyorum. Gelin el birliği ile bu işe başlayalım. Ancak bu iş için biz yola çıktık diyebileceğimiz ve dikkat çekici bir sayıya ihtiyacımız var. Başlangıç itibari ile benim aklımdan geçen sayı 800-1000 kişi. Eğer bu sayıya ulaşırsak ilk toplantımızı yapar, basını da davet eder, kamuoyuna adımızı duyururuz.

Bu işte ben de varım!

Bu işte bende varım diyen sevgili meslektaşlarım bana isim yazdırsınlar lütfen. İlk toplantımızı Kasım ayında yapmak üzere, Eylül, Ekim olarak 2 aylık bir zamanımız var. Bu zaman zarfında işi sıkı tutup bu sayıya ulaşacağımızı ümit ediyorum. Bana yazdıracağınız isimler içinden bir geçici yürütme kurulu oluşturup ilk toplantıyı düzenleyerek bu toplantıda görev alacak kişileri ve kurulları oluşturup yol haritamızı birlikte çizeceğiz.

Bu yol ve bu platform hepimizin omuzlarında yükselen bize ait bir şey olacak ve bu mesleğe gönül veren mezun, çalışan tüm meslektaşlarımızın katkılarıyla kısa zamanda sorun çözen bir platforma dönüşecek.  Bu davetimi, bu oluşuma ilgi duyan herkes listesindeki meslektaşlarımıza yaysın. İsim için buradan bana özelden yazabilirsiniz .İsim ve bulunduğunuz şehir bilgisi şimdilik yeterlidir.

Saygı ve Sevgilerimle; Tamer Kerimoğlu, Diyetisyen

Türkiye Diyetisyen Odası

Birleşik Diyetisyenler Platformu

Değerli Meslektaşlarım; 1968 yılından beri var olan ancak o zamandan bu zamana paramedikal sınıf içindeki hak ettiği yeri bulamamış bir mesleğin mağdurlarıyız.

Bu mağduriyette payı olanlar şu anda elde ettikleri akademik kadrolarla günü gün etmeye çalışırken mesleğin sorunları her geçen gün katlanarak artmaktadır. Tarihte tek üniversitenin tek bölümü olarak mezun veren okul bugün 82 sayısına ulaşmış ve kabuğunu kırma noktasına gelmiştir. Bugün bu mesleğin mensupları Türkiye Diyetisyenler Derneği adı altında kurulan ve sen ben bizim çocuklar misyonunun üzerinde meslek adına ortaya bir icraat koymamış ve bence ömrünü tamamlamış bir kuruluştan icraat beklemektedir.

Birleşik Diyetisyenler Platformu

Bu enkazın altına girip zaten yürümeyen bir kurumun pasif politikaları ile boğuşacağımıza, sorunlarımızı demokratik bir şekilde birlikte belirleyip birlikte aksiyon planı oluşturup işe koyulacağımız bir Birleşik Diyetisyenler Platformu kurmayı teklif ediyorum.

Türkiye Birleşik Diyetisyenler Derneği

Bu adla işlerimize başlarken bir yandan da dernek tüzüğünün yazımına başlayıp aynı adla Türkiye Birleşik Diyetisyenler Derneği adı altında dernekleşelim diyorum.

Türkiye Diyetisyenler Odası

Bu meslek eğer odalaşamaz ise 3 vakte kadar dibe vurmaya mahkumdur. Odalaşmak bize ne kazandıracak?

 • Odamız olduğunda odanın izni olmadan kimse ofis açamayacak.
 • Diyetisyen olmayan hiç kimse bu işten para kazanamayacak.
 • Diyetisyen olsa dahi etik çalışmadığını tespit ettiğimiz diyetisyenlere yaptırım uygulama şansımız olacak.
 • Meslek platformlarında temsil hakkımız olacak.
 • Kamuda çalışan meslektaşlarımızın arkasını dayayacağı bir güç olacak ve meslektaşlarımızın mesleki ve idari sorunlarını masaya yatırma şansımız olacak.
 • Odalaştığımızda gerçek bir meslek mensubu olacağız.
 • Daha önemlisi başarısız doktorların diyetisyenlik hayallerine son vereceğiz.

Bu işte, birlikte yürüyecek yürekli meslektaşlarımı arıyorum ve birlikte çalışmaya davet ediyorum. Gelin el birliği ile bu işe başlayalım. Ancak bu iş için biz yola çıktık diyebileceğimiz ve dikkat çekici bir sayıya ihtiyacımız var. Başlangıç itibari ile benim aklımdan geçen sayı 800-1000 kişi. Eğer bu sayıya ulaşırsak ilk toplantımızı yapar, basını da davet eder, kamuoyuna adımızı duyururuz.

Bu işte ben de varım!

Bu işte bende varım diyen sevgili meslektaşlarım bana isim yazdırsınlar lütfen. İlk toplantımızı Kasım ayında yapmak üzere, Eylül, Ekim olarak 2 aylık bir zamanımız var. Bu zaman zarfında işi sıkı tutup bu sayıya ulaşacağımızı ümit ediyorum. Bana yazdıracağınız isimler içinden bir geçici yürütme kurulu oluşturup ilk toplantıyı düzenleyerek bu toplantıda görev alacak kişileri ve kurulları oluşturup yol haritamızı birlikte çizeceğiz.

Bu yol ve bu platform hepimizin omuzlarında yükselen bize ait bir şey olacak ve bu mesleğe gönül veren mezun, çalışan tüm meslektaşlarımızın katkılarıyla kısa zamanda sorun çözen bir platforma dönüşecek.  Bu davetimi, bu oluşuma ilgi duyan herkes listesindeki meslektaşlarımıza yaysın. İsim için buradan bana özelden yazabilirsiniz .İsim ve bulunduğunuz şehir bilgisi şimdilik yeterlidir.

Saygı ve Sevgilerimle; Tamer Kerimoğlu, Diyetisyen

tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

Diyetisyenler Derneği tüzük değişikliği onaylandı!

Türkiye Diyetisyenler Derneği tüzük değişikliği onaylandı.

T.C. Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün değerlendirmiş olduğu dernek tüzüğümüz 5253 sayılı Dernekler Kanunu ve/veya 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve bu kanunlara atfen çıkarılmış olan dernekler yönetmeliği hükümlerine uygun bulunmuş olup onaylanmıştır.

Mesleki açıdan haklarımızı koruyacak ve günümüz koşullarında mesleğimizin tanımını tam olarak ifade edecek yeni tüzüğümüzün hepimize hayırlı olmasını dileriz.

Sevgi ve Saygılarımızla, TDD Yönetim Kurulu

TDD tüzüğü

Madde 1 / Derneğin Adı: Türkiye Diyetisyenler Derneğidir. Derneğin merkezi Ankara’dadır.

Diyetisyen: Diyetisyen, Türkiye içinde faaliyet gösteren herhangi bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakülte veya Yüksekokulu- Beslenme ve Diyetetik Bölümünden, hazırlık sınıfı hariç en az 4 yıllık lisans diplaması ile “Diyetisyen” Unvanı alarak mezun olmuş sağlık meslek mensubudur.

Diyetisyenlik: Diyetisyenlik, büyüme, gelişme ve ömür boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenleyen; besin güvenliğinin sağlanmasında ve kalite sistemlerinin kurulmasında; besin ögesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, değerlendiren, çözüm yolları bulan; var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan, besin denetimini yapan, bu konularda fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine, besinlerin besinlerle ve/veya ilaçlarla etkileşimlerine göre diyet programı plânlayan, bireylere verilecek olan oral, enteral ve parenteral beslenme ürünlerinin seçiminde, hazırlanmasında, uygulamalarında ve yukarıda sözü edilen tüm beslenme girişimlerinde eğitim veren, eğitim programlarını plânlayan, uygulatan ve izleyen sağlık meslek alanıdır.

Madde 2 / Amaç

Türkiye Diyetisyenler Derneği;

Üyeleriyle düşünce ve eylem birliği içinde olmanın koşullarını sağlamak,
Beslenme ve Diyetetik biliminin uygulayıcısı olarak diyetisyenlik mesleğinin toplumun yararına üst düzeyde çağdaş, nitelikli ve güvenilir hizmet verecek özerk bir sağlık mesleği olması için çalışmak,
Diyetisyenlik mesleğinin eğitimi ve uygulanması ile ilgili standartlar oluşturmak ve işlerlik kazandırmak
Diyetisyenler arasında birlik, beraberlik ve dayanışma sağlayarak, beslenme ve diyetetik biliminin ve diyetisyenlik mesleğinin ülkemizde tanıtılması, geliştirilmesi ve toplumun yararına kullanılması için çalışmalarda bulunmak,
Diyetisyenlik mesleği ile ilgili etik kuralları oluşturmak, uygulanmasını sağlamak üzere çalışmalar yapmak,
Toplumda, beslenme hizmetlerinin verildiği veya bireylerin beslenme gereksinimlerinin karşılandığı, besin hazırlama, pişirme, üretim servis süreçlerinin yer aldığı her sektörde beslenme ve diyetetik biliminin doğru uygulanmasını sağlayarak bu bilimin ülkemize katkılarını arttırmak,
Toplum sağlığının temel unsuru olan doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının toplumun her yaştan bireyine kazandırılması için çalışmak, toplumun beslenme konusunda bilinçlendirilmesini sağlamak,
Beslenme ve sağlık ile ilişkili ulusal ve/veya uluslararası tüm çevre, gıda ve sağlık politikaları ve stratejilerinin oluşturulmasında yer almak,
Başta obezite olmak üzere bulaşıcı olmayan hastalıkların (BOH) önlenmesi amacı ile yürütülen çalışmalarda yer almak, bununla ilgili olarak kamu ve özel kurum ve kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ile iş birliği yapmak,
Besin kaynaklı hastalık risklerini önlemeye yönelik olarak tüm gıda güvenliği çalışmalarında, stratejik planlar ve politikaların geliştirilmesinde yer almak,
Beslenme ve diyetetik biliminin her alanında çalışan diyetisyen ve diğer sağlık çalışanlarının eğitim-öğretim ve çalışmalarına katkıda bulunacak nitelikte mesleki tanıtım, yaygınlaştırma ve uygulamaları sağlayacak faaliyetlerde bulunarak beslenme ve diyetetik biliminin ve diyetisyenlerin mesleki uygulama alanının gelişimini sağlamak,
Beslenme ve Diyetetik konularına ve diyetisyenlik mesleğine ilişkin konularda danışmanlık hizmeti vermek,
Özerk bir meslek olan Diyetisyenlik konusunda çalışmalar yapmak, yapılanmalar oluşturmak ve ulusal ve uluslararası yapılanmaların içinde yer almaktır.
Meslek standartlarını yükseltmeye yönelik çalışmalar yapmak, gerektiğinde bu kapsamda yasal yollara başvurmak,
Türkiye’de çalışan diyetisyenlerin mesleki hak ve özgürlüklerini korumak yetkilerini iyileştirmek,
Diyetisyenlerin mesleki çalışma olanak, ortam ve eğitim haklarını her türlü platformda savunmak ve temsil etmek,
Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden mezun olarak lisans diploması almamış, YÖK tarafından beslenme ve diyetetik lisans mezunu olarak eş değerlik onayı verilmemiş ya da yasalarca diyetisyenlik mesleği tanımına giren iş ve uygulamaları yapan veya bu unvanı takınanlar hakkında yasal işlemleri yapmakla yetkili makamlara gerekli bildirimleri yapmak ve bu hususta gerekirse Dernek Yönetimi olarak hukuki yollara başvurmak, dava açmak.
Diyetisyen olup da meslek ilke ve gereklerine aykırı davrananlar hakkında TDD Yönetim Kurulu ve TDD Etik Kurulu görüşleri doğrultusunda gerekli görülen müdahaleleri yapmak,
Madde 3’de belirtilen faaliyetleri gerçekleştirmek amacı ile kurulmuştur

Madde 3 / Derneğin Faaliyetleri

1- TDD tüzüğü Madde 2 ‘de belirtilen tüm amaçlara ulaşmak için her türlü faaliyeti planlar, organize eder, yürütür ve değerlendirir.

2- TDD Yönetim Kurulu görüşü doğrultusunda diğer oluşumlar tarafından gerçekleştirilen Beslenme ve Diyetetik alanında ve/veya bu alanla ilgili olarak düzenlenen faaliyetlere katılır.

3- Diyetisyenliğin meslek olarak gelişmesini, Beslenme ve Diyetetik konusunun Türkiye’de tanıtılmasını, anlaşılmasını, yayılmasını, halkın doğrudan doğruya yararlanacağı pratik bir bilim dalı olmasını sağlamak için, her türlü mevzuat ve müfredat programlarının yürütülmesi ve uygulanmasında mesleki, kamu ve özel kurum ve kuruluşları ile birlikte çalışır,

4- Mevzuat bakımından diyetisyenlerin sağlık çalışanları arasındaki yerlerini tayin etmek, bağlı oldukları kurumlardaki yetki ve sorumluluklarını saptamak, tanımlamak, diyetisyenlerin meslek etiğine uygun çalışmasını denetlemek, asli üyelerin çalışma sahalarını hazırlamak, istihdam ve çalışma koşullarını iyileştirmeki, mesleki zorlukları önleyici ve yasal güvencelerini sağlamak için çalışmalar yapar,

5- Diyetisyenlik meslek standardını yönlendirecek ve sürdürülebilecek meslek etiği ilkelerini evrensel değerler temelinde oluşturur ve geliştirir,

6- Üyelerinin istihdam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalışma yapar,

7- Derneğin amacı, çalışma konuları, üyelerinin mesleki yönden yasal haklarının korunması ve/veya iyileştirilmesi ile ilgili olarak gerektiğinde her türlü hukuksal girişimde bulunur, dava açar.

8- Mesleğin onurunu korumak için kişi ya da kuruluşlar tarafından mesleği değer kaybına uğratabilecek sözlü ya da yazılı beyanlar karşısında girişimde bulunur,

9- Diyetisyenlerin yalnızca bir birey değil aynı zamanda bir meslek mensubu olarak da Beslenme ve Diyetetik hizmetlerinin öncelikle sağlığın geliştirilmesi, hastalıkların önlenmesi ve dolayısıyla tedavi maliyetlerinin azaltılması ve/veya sağlığın geri kazanımı amacıyla etkin şekilde görev aldığı sağlık sistemi içerisinde sistemi yönlendiren politikaları izler, gerektiğinde ilgili karar mekanizmalarında politika oluşturulmasına ve belirlenen politikanın izlenmesine katkı verir ve yine gerektiği zaman ve yerde görüşlerini açıklar,

10- Yaşamın her alanı ve her döneminde Beslenme ve Diyetetik hizmetlerinin doğru ve daha yaygın yürütülebilmesi amacıyla başta TDD üyeleri olmak üzere tüm diyetisyenler arasında ortak bir dil ile yürütülen, ölçülebilen ve değerlendirilebilen, beslenme hizmetlerinin görünür olduğunu ortaya koymaya yönelik olarak beslenme biliminin çeşitli alanlarında araştırmalara teşvik eder, Bakanlıklar, kamu ve/veya özel kurum ve kuruluşları ile çalışmalarda bulunur, çalışma sonuçlarını sürekli izleyerek belgeler oluşturur, geliştirir ve ilgili kurumlara iletir;

11- Başta TDD üyeleri olmak üzere tüm diyetisyenlere, Beslenme ve Diyetetik bilim ve Diyetisyenlik mesleğindeki güncel bilgileri ve gelişmeleri aktarabilmek için Beslenme ve Diyetetik konusunda ulusal ve uluslararası mesleki ve bilimsel konferanslar, açık oturumlar, seminerler, sempozyumlar, hizmet içi eğitim toplantıları, kurslar, kongreler ve çalıştaylar düzenler,

12- TDD tarafından benimsenen aynı amaçlar için diğer kuruluşlarla iş birliği yaparak üyelerinin yurt içi ve yurt dışında Beslenme Diyetetik ve ilişkili diğer konularda konferans, açık oturum, seminer, sempozyum, hizmet içi eğitim toplantıları, çalıştay ve kurslara katılımını sağlar,

13- Bu maddede belirtilen amaçlara ulaşmak için TDD yayını olan Beslenme ve Diyetetik Dergisi başta olmak üzere çeşitli konularda kitap, dergi vb. bilimsel yayınlar yapar,

14- Yurt içinde ve dışında konusu ve amacı ile ilgili diğer bilimsel dernek, kuruluş ve mesleki örgütler ile iletişim sağlayarak ilgili dernek ve kuruluşlara üye olur, ülkemizi ve Türkiye Diyetisyenler Derneğini bu kurum ve kuruluşlarda temsil ederek, yurt içi ve yurt dışında yararlı gördüğü bilimsel toplantılara katılır,

15- Düzenlenmesi planlanan konferans, açık oturum, seminer, sempozyum, hizmet içi eğitim toplantıları, kurs, çalıştay, proje vb. bilimsel etkinlikleri uluslararası meslek örgütleri ve Avrupa Birliği ülkelerinin benimsediği standartlara uygun olması için gerekli inceleme ve çalışmaları yapar,

16- Bu etkinliklerin nasıl düzenleneceği, Türkiye Diyetisyenler Derneği ile etkinliği düzenleyecek kurul ya da kuruluşlar arasında imzalanacak olan bir protokol ile belirlenir,

17- Diyetisyenliğin meslek olarak gelişmesi için, her türlü mevzuat ve müfredat programlarının hazırlanması, yürütülmesi ve uygulanmasında mesleki, özel ve resmi kuruluşlarla iş birliği yapar, ilgili çalışmalara ve toplantılara katılır,

18- Nitelikli diyetisyen yetiştirilmesini teşvik edici faaliyetlerde bulunur,

19- Diyetisyen yetiştirmek üzere 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik lisans eğitimi veren okullarda çağdaş ve bilimsel eğitimin sağlanması, kalite standartlarının oluşturulması ve akredite edilmesi, bu okulların yönetim ve denetiminde TDD’nin de yer alması için çalışmalara katılır,

20- Beslenme ve Diyetetik alanında Diyetisyenler için mesleki yeterlilik/yetkinlik (board) kurulunun oluşturulması ve çalışması için gerekli girişimleri yapar ve bununla ilgili çalışmaları yürütür,

21- Diyetisyenlik mesleğinin toplum sağlığına getireceği katkıları toplumla iş birliği içerisinde tartışarak, her ne amaçla olursa olsun yaşamın her alanında ve her döneminde beslenme hizmetlerine özel uygulamaların gerektirdiği özenle verilecek şekilde yönetilmesi ve yürütülmesi için çalışır. Bu bağlamda, beslenme sorunu olan bölgelere, toplumu etkisi altında bırakan beklenmedik sosyal ve/veya afet durumlarında gıda güvenliği ve beslenme eğitimi çalışmalarına katkıda bulunur ve ilgili kuruluşlarla işbirliği yapar,

22 – Amaçlarını gerçekleştirebilmek için, gerekli gayrimenkullere sahip olur ve/veya kiralar,

23- Üyeleri için kredilendirilmiş sertifika programlarını ilgili kamu ve akredite özel kuruluşlarla iş birliği içinde düzenler,

24- Yasa dahilinde beslenme ve diyetetik alanına giren eğitim, araştırma, geliştirme ve hizmet merkezleri açar.

25- Dernek faaliyetlerini gerçekleştirmek ve gelir temin etmek üzere iktisadi işletme kurar,

26- Yardım Toplama Kanunu ve bu ana tüzük hükümlerine uygun olarak yardım ve bağış alır,

27- Yasal koşulları yerine getirerek araştırmalar ve projeler için ulusal ve uluslar arası kişi, kurum ve kuruluşlardan maddi yardım alır,

28-Amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, dernek, vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere yönetim kurulu kararı ile platform oluşturabilir.

29- Beslenme ve Diyetetik bölümlerinde eğitim görmekte olan öğrencilere burs verir ve bursla ilgili hususlar bir yönergeyle belirlenir.

Madde 4 / Derneğin Kurucularının Ad ve Soyadları,

 • Dyt. Güneş SOYSAL,
 • Dyt. Şenda HASEKİ TUNCA,
 • Dyt. Türkan KUTLUAY MERDOL,
 • Dyt. Ufuk GÜNEYLİ,
 • Dyt. Sevinç YÜCECAN

Madde 5 /

Derneğin 2 çeşit üyeliği vardır.

a- Asli

b-Fahri
a. Asli Üyelik: Türkiye içinde veya dışında Fakülte veya Yüksekokullarının Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden mezun olup “DİYETİSYEN” ünvanını alanlar bu üyeliğe ait mali mükellefiyetini yerine getirme taahhüdü ile üye olma talebinde bulunurlar.
b. Fahri Üyelik: Bilfiil Beslenme ve Diyetetik mesleğinde çalışmayan fakat derneğe çalışmalarıyla yardımcı olan kişiler derneğin fahri üyesi sayılırlar.

Madde 6/

Derneğe asli üye olmak isteyenler 2 fotoğrafla birlikte şekli Yönetim Kurulunca belirtilecek başvuru formunu imza ederek genel kurulca belirlenen aidatı ödemeyi taahhüt ederler. Üye olmak için Yönetim Kurulu Başkanlığına müracaatta bulunulur. Yönetim Kurulu, üyelik için yapılan müracaatları en çok 30 gün içinde üyeliğe Kabul veya isteğin reddi şeklinde karara bağlayıp sonucu müracaat sahibine yazılı olarak bildirir.

Başvuruları kabul edilenler asli ve fahri üye olarak deftere kayıt edilir ve kendilerine birer üyelik kartı verilir.
Asli üyeliği isteme, bu tüzük ile öngörülen maddi ve manevi yükümlülüklerin muntazaman yerine getirileceğini ve Yönetim Kurulu’nca alınan ve ilan edilen kararlara tamamen uygulanacağı kabul ve taahhüt anlamını taşır.

Madde 7 /

Fahri üyeler istedikleri taktirde aidat verebilirler, fakat bu üyelerin seçme ve seçilme hakkı yoktur. Toplantılara dinleyici olarak katılabilirler.

Madde 8 /

Her çeşit üye, derneğin yönetimi ile ilgili dileklerini yazılı olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı’na verme yetkisine haizdirler.

Madde 9 /

Dernekten herhangi bir suretle ayrılan üyenin ayrılma tarihine kadar olan aidat ve hizmet karşılığı olan borçlarını ödemeleri şarttır. Aksi hareket edenler hakkında özel hukuk hükümleri uygulanır.

Madde 10 /

Türk vatandaşı olmayanların derneklere asli üye olabilmeleri için Türk vatandaşlarında aranan şartlardan başka, o yabancının Türkiye’de ikamet hakkına sahip olması ve Türk vatandaşının yerine getirmekle sorumlu olduğu maddi ve manevi yükümlülüklerini muntazaman yerine getirmeleri gerekir.

Madde 11/

Her üyenin genel kurulda bir oy hakkı vardır. Üye, oyunu bizzat kullanmak zorundadır.

Madde 12/ Üyelikten çıkma ve üyelikten çıkarılma

a. Dernek üyeleri eşit haklara sahiptir.
b. Hiç kimse derneğe üye olmaya veya üyelikte kalmaya zorlanamaz.
c. Her üye yönetim kuruluna yazılı olarak bildirmek kaydı ile dernek üyeliğinden çıkma hakkına sahiptir.
Üyelikten ayrılma, üyenin derneğe olan birikmiş borçlarını sona erdirmez, her ne neden ile ayrılma talebinde bulunan üyenin ayrılma tarihine kadar olan aidat ve hizmet karşılığı olan borçlarını ödemesi gerekir. Aksi hareket edenler hakkında özel hukuk hükümleri uygulanır.
e. Üyenin, üyelikten çıkma talep dilekçesi yönetim kurulunda yapılacak olan değerlendirmeden sonra karar defterine yazılarak çıkış işlemleri sonlandırılır.
Dernek üyesi iken, medeni haklarını kullanma yetkisini ve dernekte üye kalma haklarını kaybedenler ve dernek tüzüğüne aykırı hareketlerinden dolayı üyelikten çıkarılma kararı verilenlerin üyelikleri sona erer. Yukarıda belirtilen durumlardan birinin tespiti halinde, üyelik kaydı dernek yönetim kurulunca silinir. Dernek tüzüğüne aykırı hareketlerinden dolayı üyelikten çıkarılanların ilk yapılacak Genel Kurula itiraz hakları vardır.

Madde 13/ Derneğin organları şunlardır:

Genel Kurul
Yönetim Kurulu
Onur Kurulu
Denetleme Kurulu
Dernek başka organlarda kurabilir. Ancak bu organlara zorunlu organların görev yetki ve sorumlulukları devredilemez.

Madde 14/

Genel kurul olağan ve olağanüstü olarak toplanır.

Üç yılda bir Ocak ayında olağan,
b. Yönetim veya denetleme kurulunca gerekli görüldüğü hallerde veya dernek asil üyelerinden 1/5 yazılı isteği üzerine olağanüstü toplanır.

Madde 15/ Genel Kurulu Toplantıya Çağırma Usulü

Genel kurul olağan ve olağanüstü toplantıya yönetim kurulunca çağrılır. Tüzüğüne göre genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesini düzenler. Genel kurula katılacak üyeler en az 15 gün önceden günü, saati, yeri ve gündemi bir gazetede ilan edilmek veya yazılı ya da elektronik posta ile bildirmek suretiyle toplantıya çağrılır.

Bu çağrıda çoğunluk sağlanamaması sebebiyle toplantı yapılamazsa, ikinci toplantının hangi gün, saat ve yerde yapılacağı da belirtilir. İlk toplantı günü ile ikinci toplantı arasındaki süre yedi günden az, altmış günden fazla olamaz.

Toplantı, çoğunluk sağlanamaması dışında başka bir nedenle geri bırakılırsa, bu durum geri bırakma nedenleri de belirtilmek sureti ile ilk toplantı için yapılan çağrı usulüne uygun olarak üyelere duyurulur. İkinci toplantının geri bırakma tarihinden itibaren en geç altı ay içinde yapılması zorunludur. Üyeler ikinci toplantıya, birinci fıkrada belirtilen esaslara göre yeniden çağrılır.

Madde 16/

Genel kurul toplantıları Ankara’da yapılır.

Madde 17/Toplantı Yeter Sayısı

Genel kurul dernek tüzüğüne göre genel kurula katılma hakkı bulunan üyeler ile şubelerin 3 yılda bir merkez genel kurulundan en az iki ay önce yapacakları genel kurul toplantısında 10 (on) asil üyeyi temsilen 1 (bir) delegenin katılmasıyla toplanır. İlk toplantıda yeter sayı sağlanamazsa, ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak bu ikinci toplantıya katılan üye sayısı dernek yönetim ve denetleme kurulları üye tam sayısı toplamının 2 katından az olamaz. Şubeleri, şube genel kurullarında seçilmiş delegeleri temsil eder. Şube genel kurulları toplantılarını 3 yılda bir Genel merkez genel kurulundan en az iki ay önce yaparlar.

Madde 18/ Toplantının Yapılış Usulü

Genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesi toplantı yerinde hazır bulundurulur. Toplantı yerine girecek üyelerin resmi makamlarca verilmiş kimlik belgeleri, yönetim kurulu üyeleri veya yönetim kurulunca görevlendirilecek görevliler tarafından kontrol edilir. Üyeler, yönetim kurulunca düzenlenen listedeki adları karşısına imza koyarak toplantı yerine girerler. Kimlik belgesini göstermeyenler, belirtilen listeyi imzalamayanlar ile genel kurula katılma hakkı bulunmayan üyeler toplantı yerine alınmaz.

Bu kişiler ve dernek üyesi olmayanlar, ayrı bir bölümde genel kurul toplantısını izleyebilirler. Toplantı yeter sayısı sağlanmışsa durum bir tutanakla tespit edilir ve toplantı yönetim kurulu başkanı veya görevlendireceği yönetim kurulu üyelerinden biri tarafından açılır.

Toplantı yeter sayısı sağlanamaması halinde de yönetim kurulunca bir tutanak düzenlenir. Açılıştan sonra, toplantıyı yönetmek üzere bir başkan ve yeteri kadar başkan vekili ile yazman seçilerek divan heyeti oluşturulur.

Toplantının yönetimi ve güvenliğinin sağlanması divan başkanına aittir. Genel kurul, gündemdeki konuların görüşülerek karara bağlanmasıyla sonuçlandırılır.

Genel kurulda her üyenin bir oy hakkı vardır; üye oyunu şahsen kullanmak zorundadır. Toplantıda görüşülen konular ve alınan kararlar bir tutanağa yazılır ve divan başkanı ile yazmanlar tarafından birlikte imzalanır.

Toplantı sonunda, tutanak ve diğer belgeler yönetim kurulu başkanına teslim edilir. Yönetim kurulu başkanı bu belgelerin korunmasından ve yeni seçilen yönetim kuruluna yedi gün içinde teslim etmekten sorumludur.

Madde 19/ Genel Kurul Toplantısında Görüşülecek Konular

Genel kurul toplantısında yalnız gündemde yer alan maddeler görüşülür. Ancak toplantıda hazır bulunan üyelerin en az 1/10 tarafından görüşülmesi istenen konuların gündeme alınması zorunludur.

Madde 20 / Genel Kurulun Görev ve Yetkileri

Genel kurulun karar alma yeter sayısı katılan üyelerin yarıdan bir fazlasıdır. Ancak tüzük değişikliği ve derneğin feshi kararları toplantıya katılan üyelerin 2/3 (üçte iki) çoğunluğu ile alınabilir.

Aşağıdaki hususlar genel kurulca görüşülüp karara bağlanır:
a. Dernek organlarının seçilmesi,
b. Dernek tüzüğünün değiştirilmesi,
c. Yönetim ve denetleme kurullarının raporlarının görüşülmesi ve yönetim kurulunun ibra edilmesi,
d. Yönetim kurulunca hazırlanan bütçenin görüşülüp aynen veya değiştirilerek Kabul edilmesi,
e. Dernek için gerekli taşınmaz malların satın alınması veya mevcut taşınmaz malların satılması hususunda yönetim kuruluna yetki verilmesi,
f. Derneğin feshedilmesi,
g. Yıllık aidatlarının saptanması
h. Yönetim kurulunca gösterilen diğer tekliflerinin incelenip karara bağlaması
i. Yurt içinde ve yurt dışında şube açılmasına ve kapatılmasına karar verilmesi,

j. Önemli görülen mesleki konularda Yönetim Kurulu’na yardımcı olmak üzere uzman komisyonlar (kurullar) oluşturabilir. Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan bu komisyonların çalışmalarının koordinasyonunu sağlamak üzere her komisyon için en az bir Yönetim Kurulu asıl üyesini görevlendirir.
Madde 21 / Yönetim Kurulu Teşkili ve Görevleri

Yönetim kurulu Genel kurulca Üç yıllığına gizli oyla seçilen 7 asil 5 yedek üyeden oluşur. Kurul ilk toplantısında kendi aralarından başkan, başkan yardımcısı, genel sekreter, sayman, veznedar seçer.
Görevleri:
a. Derneği ve diyetisyenlik mesleğini temsil etmek veya bu hususta kendi üyelerinden biri veya birkaçına yetki vermek,
b. Derneğin gelir ve gider hesaplarına ilişkin işleri yapmak ve gelecek döneme ait bütçeyi hazırlayarak genel kurula sunmak,
c. Dernek tüzüğünün ve mevzuatın kendisine verdiği işleri yapmak ve yetkileri kullanmak,

Derneğin amaçlarını gerçekleştirmek için gerekli kararları almak ve uygulamak,
Dernek çalışmaları için gerekli olan hallerde hizmet satın almak,
Derneğe üye alınmasına veya üyelikten çıkarılmasına karar vermek.
Mazeretsiz olarak üst üste üç Yönetim Kurulu toplantısına veya bir yıl içerisinde mazeretsiz olarak altı yönetim kurulu toplantısına katılmayan Yönetim Kurulu üyesinin üyeliği Yönetim Kurulu Kararı ile düşürülür.
h– Derneğin amacı, çalışma konuları, üyelerinin mesleki yönden yasal haklarının korunması ve/veya iyileştirilmesi ile ilgili olarak gerektiğinde her türlü hukuksal girişimde bulunmak, dava açmak.

Madde 22/ Yönetim Kurulunun Yedek Üyelerle Tamamlanması

Yönetim kurulu üye sayısı, boşalmalar sebebiyle yedeklerin de getirilmesinden sonra, üye tam sayısının yarısından aşağıya düşerse genel kurul mevcut yönetim kurulu üyeleri veya denetleme kurulu tarafından bir ay içinde toplantıya çağrılır. Çağrının yapılmaması halinde, dernek üyelerinden birinin başvurması üzerine mahallin sulh hukuk hakimi dernek üyeleri arasından seçeceği üç kişiyi bir ay içinde genel kurulu toplamakla görevlendirilir.

Madde 23 / Denetim Kurulu Oluşumu Görevleri ve Derneğin İç Denetim Şekilleri

Denetim Kurulu 3 asil ve 3 yedek üye olmak üzere genel kurulca üç yıllığına seçilir.

Denetim kurulu; derneğin, tüzüğünde gösterilen amaç ve amacın gerçekleştirilmesi için sürdürüleceği belirtilen çalışma konuları doğrultusunda faaliyet gösterip göstermediğini, defter, hesap ve kayıtların mevzuata ve dernek tüzüğüne uygun olarak tutulup tutulmadığını, dernek tüzüğünde tespit edilen esas ve usullere göre ve bir yılı geçmeyen aralıklarla denetler ve denetim sonuçlarını bir rapor halinde yönetim kuruluna ve toplandığında genel kurula sunar.

Denetim kurulu üyelerinin istemi üzerine, her türlü bilgi, belge ve kayıtların, dernek yetkilileri tarafından gösterilmesi, verilmesi, yönetim yerleri, müesseseler ve eklentilerine girme isteğinin yerine getirilmesi zorunludur.

İç Denetim Şekli : Dernek’ de iç denetim esastır. Genel kurul, yönetim kurulu veya denetim kurulu tarafından iç denetim yapılabileceği gibi, bağımsız denetim kuruluşlarına da denetim yaptırılabilir. Genel kurul, yönetim kurulu veya bağımsız denetim kuruluşlarınca denetim yapılmış olması, denetim kurulunun yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Madde 24/ Türkiye Diyetisyenler Derneği Etik Kurulu’nun Oluşturulması

Türkiye Diyetisyenler Derneği Etik Kurulu, Yönetim Kurulu’nca en az 10 yıl çalışma deneyimine sahip TDD üyeleri arasından 3 asıl, 2 yedek üyeden seçilir.

Madde 25/ Etik Kurulu’nun Görevleri

Etik Kurulu Aşağıdaki görevlerden sorumludur.

a)Üyelik şartlarından herhangi birini kaybeden veya dernek amaçlarına, tüzüğüne ve/veya meslek ilkelerine aykırı fiillerde bulunan, insan hak ve hürriyetlerine zarar veren üyeler hakkında söz konusu fiillerinin içeriği ve önemine göre uyarma, kınama veya dernek üyeliğinden çıkarma cezası vermek hususunda Yönetim Kurulu’na yazılı tavsiyede bulunur.
b)Yönetim Kurulu’nun belgelere dayalı disiplin kovuşturma isteği hakkındaki soruşturma, ilgili üyeyi, taahhütlü mektupla davet etmek ve gelenin savunması alındıktan sonra gelmeyenlerin de gıyaplarında evraklar incelenerek gerekli karar verir.
c) TDD Etik Kurulu, bu görevleri TDD Etik Süreç Yönetmeliği’ne göre yerine getirir.

Madde 26/ Organlara Seçilenlerin İdareye Bildirilmesi

Genel kurulca yapılan seçimi izleyen 30 gün içinde, yönetim kurulu başkanı tarafından yönetim, denetleme ve onur kurulları ile derneğin diğer organlarına seçilen asil ve yedek üyelerin ad ve soyadları, baba adları, doğum yeri ve tarihleri, meslekleri ve ikametgahları en büyük mülki amirliğine bir yazı ile duyurulur.

Madde 27/Şubelerin Kuruluşu

Şubeler; Dernek faaliyetlerinin yürütülebilmesi için Genel Merkeze bağlı olarak açılan, tüzel kişiliği olmayan ancak bünyesinde organları (Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu) bulunan alt birimlerdir.

Dernek, Merkez Genel Kurulu kararı ile yurt içinde ve yurt dışında şube açabilir. Dernek şubesi, en az 50 asil üyenin bulunduğu illerde açılabilir. Merkez genel kurulunca şubenin açılacağı yerde Merkez yönetim kurulu tarafından belirlenen en az üç kişilik kurucular kurulu, mahallin en büyük mülki amirine Şube kuruluş Bildirimini ve gerekli belgeleri vererek, mevzuata uygun olarak dernek şubesinin açılışını gerçekleştirir.

Madde 28/ Şubelerin Organları

Şubeler genel kurul olağan toplantılarını 3 yılda bir olmak üzere Genel Merkez Genel Kurulu toplantısından iki ay önce yapmak zorundadır. Yönetim kurulu ve denetleme kurulu Şube genel kurulunca gizli oyla seçilir. Yönetim kurulu 7 asil, 5 yedek, denetleme kurulu 3 asil, 3 yedek üyeden oluşur. Bu organların görev ve yetkileri Genel Merkez organlarının görev ve yetkileri gibidir.

Her yıl hazırlanan şube bütçeleri genel merkez tarafından onaylanır. Şubeler net gelirlerinin en az %10’unu heryıl genel merkeze gönderirler. Şubeler dernek tüzüğünün faaliyet amaçlarına uygun olarak çalışmak ve her türlü faaliyetlerinde genel merkezi bilgilendirmek ve onayını almak zorundadır. Şubelerin faaliyet ve harcamaları Genel Merkez Yönetim Kurulu’nca izlenir ve denetlenir. Şubeler 10 asil üye için 1 delege olmak üzere genel kurulda temsil hakkına sahiptirler. Şubeler; Genel Merkez Genel Kurulunda şubeyi temsil edecek delegeleri, genel merkez genel kurulundan en az iki ay önce yapacakları şube genel kurul toplantısında hazır bulunan üyeler arasından seçerler.

Madde 29/Yasak Faaliyetler

Tüzükte belirtilenlerin dışındaki faaliyetler yasaktır.

Madde 30 / Dernek Gelirleri ve Ödenti Miktarının Tespit Edilme Şekli

Dernek gelirleri

Üye giriş ve yıllık ödenti.
Dernekçe yapılacak yayın, sergi, fuar, toplantı, eğitim, seminer ve konferans gibi faaliyetlerden sağlanan gelirler,
Dernek üyesi gerçek veya tüzel kişiler ile bunların temsil ettiği firmaların derneğin araştırma, tanıtım faaliyetleri sebebi ile yapacakları bağış ve yardımlar,
Derneğin mal varlığından elde edilen gelirler,
Bağış ve yardımlar,
İktisadi işletmelerden elde edilen gelir ve bağışlar,
Yardım toplama hakkındaki mevzuat hükümlerine uygun olarak toplanacak bağış ve yardımlar.
Giriş ve Yıllık ödentiler; genel kurul tarafından belirlenerek üyelere ve şubelere duyurulur. Ödentilerin takibi, tahsili ve muhasebeleştirilmesi yönetim kurulunca yerine getirilir.

Madde 31/ Defter ve Kayıtlar

1) Karar defteri: Yönetim kurulunun kararları tarih ve numara sırasıyla bu deftere yazılır ve kararların altı toplantıya katılan üyelerce imzalanır.
2) Üye kayıt defteri: Derneğe üye olarak girenlerin kimlik bilgileri, derneğe giriş ve çıkış tarihleri bu deftere işlenir. Üyelerin ödedikleri giriş ve yıllık aidat miktarları bu deftere işlenebilir.
3) Evrak Kayıt Defteri: Gelen ve giden evraklar, tarih ve sıra numarası ile bu deftere kaydedilir. Gelen evrakın asılları ve giden evrakın kopyaları dosyalanır. Elektronik posta yoluyla gelen veya giden evraklar çıktısı alınmak suretiyle saklanır.
4) Demirbaş Defteri: Derneğe ait demirbaşların edinme tarihi ve şekli ile kullanıldıkları veya verildikleri yerler ve kullanım sürelerini dolduranların kayıttan düşürülmesi bu deftere işlenir.
5) İşletme Hesabı Defteri: Dernek adına alınan gelirler ve yapılan giderler açık ve düzenli olarak bu deftere işlenir.
6) Alındı Belgesi Kayıt Defteri: Alındı belgelerinin seri ve sıra numaraları, bu belgeleri alan ve iade edelerin adı, soyadı ve imzaları ile aldıkları ve iade ettikleri tarihler bu deftere işlenir.

Madde 32/ Gelir ve Giderlerde Usul

Dernek gelirleri alındı belgesi ile toplanır ve giderler harcama belgesi ile yapılır.

Madde 33/ Derneğin Logosu

Derneğin logosu lacivert üzerine beyaz Türkiye Diyetisyenler Derneği ve kuruluş yılı ile derneğin açık adının baş harfleri kullanılarak aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Yönetim kurulu izini olmadan kullanılamaz. Bu logo şubeler tarafından aynı şekliyle kullanılır, değişiklik ve ekleme yapılamaz.

TDD logosunun her türlü kullanımı Yönetim Kuruluna yapılacak yazılı müracaatla Yönetim Kurulunun vereceği karar doğrultusunda yazılı izne bağlıdır. TDD logosunun izinsiz kullanılması durumunda TDD hukuk danışmanı aracılığı ile yasal süreç başlatılır

Madde 34/

Borçlar kanunu ve diğer mevzuat hükümlerine göre yönetim kurulu, derneğin çalışmalarını ve amaçlarını gerçekleştirebilmek için dernek adına menkul ve gayrı menkul alımlarında Genel Kurul izniyle ileriye yönelik borçlanabilir.

Madde 35/ Tüzük Değişikliği

Tüzük değişikliği genel kurul kararı ile yapılabilir.

Genel kurulda tüzük değişikliği yapılabilmesi için genel kurula katılma ve oy kullanma hakkı bulunan üyelerin 2/3 çoğunluğu aranır. Çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle toplantının ertelenmesi durumunda ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak, bu toplantıya katılan üye sayısı, yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katından az olamaz.

Tüzük değişikliği için gerekli olan karar çoğunluğu toplantıya katılan ve oy kullanma hakkı bulunan üyelerin oylarının 2/3’ü’dür. Genel kurulda tüzük değişikliği oylaması açık olarak yapılır.

Madde 36/ Derneğin Feshi

Dernek genel kurulu her zaman derneğin feshine karar verebilir. Genel kurulun derneğin feshine karar verebilmesi için, tüzüğe göre genel kurula katılma hakkına sahip bulunan dernek üyelerinin en az üçte ikisinin toplantıda hazır bulunması şarttır. İlk toplantıda bu çoğunluğun sağlanamaması halinde üyeler ikinci toplantıya çağrılır, ikinci toplantıya katılan üye sayısı yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katından az olamaz. Feshe ilişkin kararın toplantıda hazır bulunan üyelerin üçte iki çoğunluğu ile verilmesi zorunludur. Derneğin feshi yönetim kurulu tarafından mahallin en büyük mülki amirliğine yazıyla bildirilir, fesih kararı ile birlikte derneğin mal varlığının genel kurulun alacağı karar doğrultusunda tasfiyesi yapılır

a) Tasfiyenin dernek tüzüğünde gösterilen esaslara göre yapılması:
Derneğin para, mal ve haklarının devri, son yönetim kurulu üyelerinden oluşan tasfiye kurulunca yapılır. Bu işlemlere, feshe ilişkin genel kurul kararının alındığı veya kendiliğinden sona erme halinin kesinleştiği tarihten itibaren başlanır. Tasfiye süresi içinde bütün işlemlerde dernek adında “Tasfiye Halinde Türkiye Diyetisyenler Derneği” ibaresi kullanılır.

Tasfiye kurulu, önce derneğin hesaplarını inceler. İnceleme esnasında derneğe ait defterler, alındı belgeleri, harcama belgeleri, tapu ve banka kayıtları ile diğer belgelerinin tespiti yapılarak varlık ve yükümlülükleri bir tutanağa bağlanır. Tasfiye işlemeleri sırasında varsa derneğin alacaklılarına çağrıda bulunulur ve varsa malları paraya çevrilerek alacaklılara ödenir. Derneğin alacaklı olması durumunda borçlulardan alacaklar tahsil edilir. Alacakların tahsil edilmesi ve borçların ödenmesinden sonra kalan para ve mallar son genel kurul toplantısında kararlaştırılan kuruma devredilir.

Derneğin para, mal ve haklarının tasfiye ve intikal işlemlerinin tamamlanmasını müteakip tasfiye kurulu tarafından durumun yedi gün içinde bir yazı ile dernek merkezinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine bildirilmesi ve bu yazıya tasfiye tutanağının da eklenmesi zorunludur.

Tasfiyeye ilişkin tüm işlemler tasfiye tutanağında gösterilir ve tasfiye işlemleri, mülki idare amirliklerince haklı bir nedene dayanılarak verilen ek süreler hariç üç ay içinde tamamlanır.

Derneğin defter ve belgelerini tasfiye kurulu sıfatıyla son yönetim kurulu üyeleri saklamakla görevlidir. Bu görev, bir yönetim kurulu üyesine de verilebilir. Bu defter ve belgelerin saklanma süresi beş yıldır.

b) Tasfiyenin mahkeme kararı ile yapılması:
Tüzükte tasfiyenin ne şekilde yapılacağının genel kurul kararına bırakıldığı hallerde, genel kurul tarafından bir karar alınmamış veya genel kurul toplanamamış veya son yönetim kuruluna yapılan tebligata rağmen tasfiye işlemleri yapılmamışsa, yahut dernek mahkeme kararı ile feshedilmişse, derneğin bütün para, mal ve hakları, mahkeme kararıyla bulunduğu ildeki amacına en yakın ve kapatıldığı tarihte en fazla üyeye sahip derneğe devredilir.

Bu durumda derneğin para, mal ve haklarının tasfiyesi mahkeme kararında belirtilen esaslara göre yapılır ve tasfiyenin tamamlanmasını müteakip, durum ilgili mülki idare amirliğine bildirilir.

Madde 37/

Derneğin genel kurul kararı veya Dernekler Kanunu’na göre feshi halinde malları Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne intikal eder.

Madde 38/ Hüküm Eksikliği

Bu tüzükte belirtilmemiş hususlarda Dernekler Kanunu, Türk Medeni Kanun’u ve bu Kanunlara atfen çıkartılmış olan Dernekler Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuatın dernekler hakkındaki hükümleri uygulanır.

Dermatolog uyardı: “Plastik kapların altındaki rakamlara dikkat edin”

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dermatolog Uzm. Dr. Sema Karaoğlu, kozmetiklerin içine konulduğu plastik kapların zararlı olabileceğine dikkat çekerek, bunu anlamanın yolunun plastik kapların altında bir üçgen içinde yazan rakamlara bakmaktan geçtiğini söyledi. Peki hangi rakam ne anlama geliyor?

Kozmetiklerin içine konulduğu plastik kapların sağlığımıza zararlı olabileceğini belirten Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dermatolog Uzm. Dr. Sema Karaoğlu, bunu anlamanın yolunun plastik kapların altında bir üçgen içinde yazan rakamlara bakmaktan geçtiğini ifade etti.

Hormon, üreme, kanser ve kalp hastalığın nedeni̇ olabi̇li̇r

İHA’nın haberine göre; plastiklerin içinde bulunan başta bisfenol A(BPA), polivinil klorür ve fitalatlar gibi zararlı kimyasalların, uzun süre temas halinde hormon, üreme, meme ve prostat başta olmak üzere bazı kanser hastalıklarına neden olabileceğini ifade eden Dr. Karaoğlu, kapların altında üçgen içerisinde bulunan rakamların plastik içeriğine dair bilgi verdiğini dile getirdi. Polivinil klorür adı verilen PVC maddesinin, özellikle sıkılabilir ya da esnek plastik şişelerde kullanıldığını kaydeden Dr. Karaoğlu, kapların altında yer alan 3 rakamının PVC’nin varlığına işaret ettiğine dikkat çekti.

1, 2, 4 ve 5 kodları güvenli

1, 2, 4 ve 5 kodlarının güvenli olduğunu ifade eden Karaoğlu, üçgen içerisindeki rakamlara dair şu bilgileri verdi: “Üçgenin içinde 1, 2, 4 ve 5 kodlarını görüyorsak bu plastiklerin sağlığımız için güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer 3 ve 7 rakamları varsa bu plastiklerin özellikle ısıtıldıklarında, içine sıcak bir ürün konulduğunda veya tepkimeye girecek bir kimyasal konulduğunda zehirli kimyasalları dışarı verebilirler. Bu durum sağlığımız için tehlike arz edebilir. Eğer plastik şişelerin altında hiçbir ibare yoksa bunun güvenli olduğunu söyleyemeyiz.

1.Tür – PETE Polyethylene Terephthalate (PET)
Soda ve su şişeleri, su geçirmeyen bazı ambalajlar.
2.Tür – HDPE Yüksek yoğunluktaki Polyethylene (HDPE)
Süt, deterjan ve yağ şişeleri. Oyuncak ve plastik torbalar.
3.Tür – V Vinyl/Polyvinyl Chloride (PVC)
Gıda ambalajları, bitkisel yağ şişeleri, kabarcıklı ambalajlar.
4.Tür – LDPE Düşük yoğunluktaki Polyethylene (LDPE)
Çoğu plastik torba, ısıya duyarlı folyo, giysi torbası.
5.Tür – PP Polypropylene (PP)
Vakumlu ambalajlar, bazı torbalar, şişe kapakları, bazı halılar ve bazı gıda ambalajları.
6.Tür – PS Polystyrene (PS)
Tek kullanımlık sofra takımı, et ambalajı, koruyucu paketleme.
7.Tür – DİĞER Genellikle katmanlı yada karışık türde plastikten üretilenler.
Geri dönüşüm potansiyeli yoktur. Çöplük alanlarını doldururlar.

Sıcak ve gün ışığına maruzi̇yet sakıncalı

Plastiklerin bir anda hasta etmeyeceğini ancak uzun süreli maruziyetlerde sağlığımıza zararlı sonuçlara yol açabileceğini vurgulayan Dr. Karaoğlu,

Plastikler mutlaka serin yerde tutulmalı, güneş ışığına direkt maruz edilmemeli, farklı kozmetikler tekrar tekrar aynı plastik kutulara konmamalı. Sürekli mikro-travmalar söz konusu olduğunda koca bir çınarı devirebilirsiniz. İşte sürekli mikro kimyasal maruziyet de sağlığımıza ciddi zararlar verip, hastalık oluşturabilir, unutmamak lazım, ifadelerini kullandı.

Medi Magazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-uzman-dermatolog-uyardi-plastik-kaplarin-altindaki-rakamlara-dikkat–11-681-77777.html
TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

TDD’den DİYETİSYEN ATAMALARI ile ilgili ÇOK ÖNEMLİ duyuru!

Ataması Yapılmayan Sağlıkçılar Platformu öncülüğünde düzenlenecek olan 2017 yılı için verilen ek atama sözünün tutulmaması ve 2018 yılında alınacak personel sayısı konulu basın açıklamamıza tüm sağlıkçılar, aileleri, tüm dernek ve sivil toplum kuruluşları ve tüm sağlık komisyonu üyesi milletvekillerimiz davetlidir.

Katılımcılar

 • Türk Sağlık Sendikası,
 • Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği,
 • Ebeler Derneği,
 • Türkiye Elektro Nörofizyoloji Platformu,
 • Tıbbi LaboratuvarPlatformu,
 • Çevre Sağlığı Teknikerleri ve Teknisyenleri Derneği,
 • Fizik Tedavi Teknikerleri Platformu

Yer

Sağlık Bakanlığı yanı Abdi İpekçi Parkı

Tarih

8 Kasım Çarşamba, 12:30

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

TDD, Sağlıklı Beslenme Kongresi’nde sizlerle!

TDD duyurusudur:

Sevgili Meslektaşlarımız, 5 – 7 Ekim 2017 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek Uluslararası Sağlıklı Beslenme Kongresi’nde standımızla sizlerleyiz. Standımızda üyelik evraklarını doldurarak eksiksiz getiren meslektaşlarımızın başvuru dosyaları alınacaktır. Üyelik şartları: https://www.tdd.org.tr/uyelik-basvurusu/ Standımızda dergi ve kitaplarımız yer alacaktır.

Sevgi ve Saygılarımızla, TDD YÖNETİM KURULU

İŞKUR DİYETİSYEN BESLENME UZMANI

İşkur diyetisyen ilanlarını kınıyoruz!

İşkur üzerinden yayımlanan Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik iş ilanlarına baktığımızda, neredeyse tamamına yakınının hatalı nitelik bilgileri ile dolu olduğunu görüyoruz. Bunlardan bazıları şunlar:

 • Lise mezunu diyetisyen arıyoruz,
 • Gıda veya aşçılık mezunu diyetisyen arıyoruz,
 • 18 – 45 yaş arası diyetisyen arıyoruz,
 • Gıda ve beslenme uzmanı arıyoruz,
 • Orta öğretim mezunu diyetisyen arıyoruz,
 • Önlisans mezunu diyetisyen arıyoruz,
 • Gıda mühendisi diyetisyen arıyoruz,
 • 2 yıllık mezunu diyetisyen arıyoruz,
 • Gıda denetleyecek gıda mühendisliği bitirmiş diyetisyen arıyoruz.

yuksek lisans

Her ne hikmetse yanlış nitelik bilgileri ile dolu bu hatalı ilanların çoğu devletin resmi bitimi İşkur’dan çıkıyor. İşkur’un iş ve meslek danışmanlarına baktığımızda, lisans mezuniyet alanları:

 • Biyoloji bölümü,
 • Gıda mühendisliği,
 • Kimya bölümü

Olduğunu görüyoruz. Bu meslek mensuplarının tamamı Beslenme ve Diyetetik eğitiminin en az dört yıl sürdüğünü biliyor (olmalılar).

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Biz Gerçek Diyetisyenler Sitesi olarak, meslek örgütlerinin İşkur ile gereken resmi irtibatı sağlayıp bu karalayıcı ilanların son bulmasını istiyoruz.