diyetisyen gözde bulat kurum diyetisyenliği

5 maddede: “Kurum diyetisyenliği”

Diyetisyenlerin birçok çalışma alanı vardır. Bunlardan biri de kurum diyetisyenliğidir.

1⃣Kurum diyetisyenliği nedir?

Önce Kurum Diyetisyenliği kavramını açıklayalım. Toplu beslenme hizmetleri veren kurumlarda görev yapan diyetisyenlerdir. Genelde çok bilenen ve tercih edilen bir alan değildir. Bu yüzden başka meslek dallarından insanların sık sık bu alanda çalıştığı görülmektedir. Bu çalışma alanı da diğer alanlar kadar önemlidir. Çünkü mutfaklar hazırlanan yemeklerin hazırlanma esnasında yapılacak en küçük hata kitleleri önemli ölçüde etkilemektedir.

2⃣Neler gerekli?

Öncelikte çalıştığımız yer yani mutfak uygun koşullara sahip olmalıdır. Buharlı kazanlar, yer ocakları, islim tavalar, kazanlar ve daha nice malzemeler istenilen kalite de olmalıdır. Mutfağın dışarıya açılan kapıları hijyene uygun olmalıdır.

3⃣ Personel

Sonrasında kalifiye personel çok önemlidir. Çünkü personel ne kadar tecrübeli ise ortaya çıkan iş o derece iyi olur. Personelin verilen eğitime açık olması da diğer önemli bir konudur. Çünkü belli bir kitleye yemek hizmeti yapıldığı için en önemli konu hijyendir ve personele sık sık hijyen eğitimi verilmelidir. Verilen bu eğitim personele olumlu bir şekilde yansıyor ise bu başarıya ulaşıldığının bir göstergesidir. Mesala personel çalışırken bone, kolluk, maske, eldiven kullanıyor ise bu eğitimin ilk adımın başarısıdır.

Personel yeşil saplı bıçakları sebze doğramada, sarı saplı bıçakları tavuk doğramada, kırmızı saplı bıçakları et doğramada kullanıyor ise bu da eğitimin diğer başarılarıdır.

Diğer bir yandan ise temizlik görevlileri zeminin kuru kalmasını sağlıyor ise bunlar önemli başarılardır. Sonraki aşama da ise hizmet verilen grubun özelliğine göre bir menü yazmak gelir.

4⃣Menü planı

Menü yazmak diyetisyen ile şef aşçının koordine çalışması ile ortaya çıkar. Menü de dikkat edilecek ile konu bira önce de belirttiğim gibi hizmet verilen grubun özelliğidir. Demek istediği yaşlıya, işçiye, çocuğa farklı özellikte menü hazırlanır. Hazırlanan menü de 1., 2., 3. kap yemekler birbirine uygun bir şekilde belirlenmelidir.

  • 1. kap dediğimiz grubu et, balık, tavuk, yumurta gurubunu oluşturur.
  • 2. kap dediğimiz grubu çorbalar, pilavlar, makarnalar, zeytinyağlı yemekler oluşturur.
  • 3. kap ise meyveler, salatalar, yoğurt, ayran, cacık türü yiyecekler oluşturur.

5⃣Şartnameler

Hazırlanan menünün kalitesini hizmet verilen grubun olumlu sonuçları gösterir. Yemeklerin dökülmemesi en önemli göstergedir. Bu çalışma alanının diğer bir işi de uygun kalite de malzemenin depoya girmesini sağlamaktır. Bunun için uygun teknik şartnameler hazırlanır. Sonrasında buna uygun et, tavuk, balık, sebze, meyve alınmalıdır. Eğer uygun kalite de değil ise ürünlerin depoya girmesine kesinlikle müdahale edilmemelidir. Depodan giren-çıkan ürünler için depo sorumlusu ile uyumlu bir çalışma içinde olunmalıdır.

Sağlıklı bir menü ve sağlıklı bir hizmet için bu alana çok fazla diyetisyen ihtiyacı vardır.

yumurta kaç kalori, yumurta besin değeri, yumurta faydaları, yumurta sporcu

Diyetisyenlere “yumurta” raporu sunuldu!

İskoçyalı Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton’ca yürütülen ve tıp alanında çalışan diyetisyenlere önerilerde bulunmak üzere raporlanan çalışma sonucu önemli bir bilgiye varıldı…

İskoçyalı Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton’nin yürüttüğü çalışmaya göre, yumurtanın sağlık açısından çeşitli yararları olduğunu ve diyabetten kas ve hafıza kaybına kadar her türlü hastalığa reçete edilmesi gerektiğini iddia ediliyor. Bu iddialar İskoçya’dan Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton tarafından yürütülen ve tıp alanında çalışan diyetisyenlere önerilerde bulunmak üzere raporlanan çalışma sonucu ortaya kondu.

Bu çalışmaya göre yumurta kaliteli protein ve yağ asitleri içermesinin yanında birçok başka önemli ve bazıları başka besinlerde bulunmayan besin ögeleri içeriyor. Bunlar D, B vitaminleri, selenyum, iyot ve kolin olarak sayılabilir. Bu araştırma bulguları, yıllardır içeriğindeki kolesterol nedeniyle kalp hastalığına yol açacağı yanlış görüşü yüzünden dışlanan yumurtanın müthiş geri dönüşünü sağlayacaktır.

Yumurtanın bilinen en önemli faydaları

  • Yumurta başka besinlerde bulunmayan besin ögeleri içerir, örneğin D vitamini.
  • Orta boy bir yumurta 6,4 gram protein içerir.
  • Orta yaş grubu erkekler düzenli olarak yumurta tüketirse stroke riskleri % 12 azalıyor.
  • Yumurta kas gelişimini destekleyen löysin adlı amino asidi bol miktarda içermektedir.
  • Yumurta geriyatrik bireylerin beyin fonksiyonlarını destekleyerek demans belirtilerini azaltır.
gıda taklit hile tağşiş yapan firmalar, gıda tarım bakanlığı

Bakan: “Üzerine gideceğiz!”

Bakan Çelik’ten et spekülatörlerine uyarı: “Üzerine gideceğiz”

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortis, kurban eti dondurucuda ne kadar bekletilir, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır, et ne zaman bozulur

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarındaki artışa ilişkin “Önümüzdeki süreçte yanlış yapanlara karşı biz önlemlerimizi alacağız. Bu serbest piyasa çerçevesinde ilgili kuruluşumuz Et ve Süt Kurumu gerekli müdahaleleri piyasaya girerek yapacaktır. Buna rağmen spekülatif bazı kazançlar peşinde olanlarla ilgili olarak da devletin diğer organlarıyla birlikte o yanlış yapanların da üzerine gideceğiz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada Türkiye’de vatandaşın yoğun tükettiği kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının, bir yılı aşkın süredir 30-40 lirada seyrettiğini söyledi. Et fiyatları konusunda Et ve Süt Kurumunun bir regülasyon görevi gördüğünü ve fiyatlarda anormal bir durum söz konusu olduğunda bu kurumun asli görevini yerine getirerek müdahale ettiğini anlatan Çelik, “Et ve Süt Kurumu olarak 23,80’den karkas etin satışını yapıyoruz, kesimini yapıyoruz. 23,80’e Et ve Süt Kurumu alırken niye 22,50’ye versin? Bu geçici müdahale yani.” diye konuştu.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Yanlış yapanların üzerine gideceğiz

Çelik, et fiyatlarının 2-3 gün içinde bir anda 27 liraya çıktığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

Anormal bir artış, 27 liraya çıkmış karkas et. Buraya siz 2 lira yükseltirseniz tabii ki müdahale kurumu olarak Et ve Süt Kurumu da size, piyasaya daha iyi şartlarda et sürecektir. Nitekim Et ve Süt Kurumu bu kararından sonra 1 liralık bir düşüş sağlandı. Önümüzdeki süreçte de yanlış yapanlara karşı biz önlemlerimizi alacağız. Bu serbest piyasa çerçevesinde ilgili kuruluşumuz Et ve Süt Kurumu gerekli müdahaleleri piyasaya girerek yapacaktır. Buna rağmen spekülatif bazı kazançlar peşinde olanlarla ilgili olarak da devletin diğer diğer organlarıyla birlikte o yanlış yapanların da üzerine gideceğiz. Hak etmediği bir kazancın peşinde olan ve piyasada gerekçesi olmadığı halde fiyatları anormal derecede yine piyasanın içinde olanlar tarafından yükseltilip kendilerine rant temin edenlere karşı da tabi ki tüm organlarımızla onların karşısında olacağız.

Et fiyatlarıyla ilgili piyasada rant temin edenlere karşı mücadele konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Çelik, “Biz üreticimizin kazanmasını istiyoruz. Yani bin bir türlü zahmet ile hayvan besleyip piyasaya süren vatandaşımızın kaybetmesi değil kazanmasından yanayız. Destekliyoruz. Her türlü desteği de vereceğiz ama onun imkanlarını alıp speküle edip piyasada rant temin edenlere ise mücadelemiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Türkiye hayvan ithal eden ülke olmaktan çıkacak

Çelik, Türkiye’nin et sıkıntısı yaşamaması ve dışarıdan et temin etmemesi konusunda yoğun bir çalışma içinde bulunduklarını aktardı. Bu çerçevede buzağı ölümlerini engelleyici tedbirler aldıklarını, bunun son derece önemli bir çözüm olacağını dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

İkincisi, hayvan ırkının ıslahıyla ilgili ilk embriyo transferini gerçekleştirdik. Böylece hayvan ırkının ıslahı, et ırkını daha da öne çıkacağımız için bundan kazançlı çıkacağız. Üçüncüsü üretimle ilgili yaygın destek veriyoruz. Yani hayvancılığa çok ciddi desteklerimiz var. Bölgelere ayırdık bazı iller yetiştirici bölge ve onlara destek veriyoruz. Hayvancılıkla ilgili beklenen atılımları yaptık. Yakın, orta vadede Türkiye hayvan ithal eden ülke olmaktan çıkacak.

et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

Kurban Bayramı için önlemimizi aldık

Çelik, Türkiye’de Kurban Bayramı’nda küçük ve büyükbaş hayvan sıkıntısının yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarına da değindi.

Şu an hayvan varlığında bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Çelik, “42 milyon civarında küçükbaş, 14 milyon civarında büyükbaş hayvanımız var. Kurban Bayramı’nı dikkate alarak bugünden her türlü önlemlerimizi aldığımızı da herkesin bilmesini istiyorum, değerlendirmesinde bulundu.

gıda taklit hile tağşiş yapan firmalar, gıda tarım bakanlığı

Gıdalara tatlılığı tek bir şeker vermez

Oturumda şekere ilişkin bir sunum yapan Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, gıda konusunda medyada çok büyük “bilgi obezitesi” söz konusu olduğunu söyledi.

Şunu yemeyin, bunu yemeyin” gibi söylemlerin hem tüketiciyi hem üreticileri hem de gıda sanayicilerini olumsuz etkilediğini belirten Artık, şöyle devam etti:

Dünyada şeker üç temel hammaddeden üretilir. Şeker pancarı, şeker kamışı ve mısır şekerinden üretilen nişasta bazlı şeker. Şeker pancarı ve kamıştan sakaroz, mısır şekerinden ise glikoz ve früktoz kullanılmaktadır.

Son dönemde ‘Bal yemeyin’ deniliyor. Balın bileşiminde de fruktoz ve glikoz vardır. Zaten kimse her gün 1 kg bal yemez. Herhangi bir gıdada tatlılık hissediyorsanız, tek bir şekerden oluşmaz. ‘Bizim ürünlerimizde glikoz früktoz yoktur’ gibi ilanlar görürsünüz. Gerçekte içinde hem glikoz hem früktoz bulunmaktadır.

şeker, kurabiye, tatlı, karbonhidrat

Şekerin herhangi bir hastalıkla ilişkisi yok!

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için dengeli ve yeterli beslenmenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Artık, şekerlerin de belli düzeylerde tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) basit şekerlerin tüketiminin %10’u geçmemesini söylediğini, önerilen düzeyleri aşmamak kaydıyla şeker tüketiminin herhangi bir hastalıkla ilişkisinin bulunmadığını kaydetti.

Oturumu yöneten Prof. Dr. Gülden Pekcan da,

Medyada konuşurken çok dikkatli olmak lazım. Bireyin ihtiyacına göre beslenme düşünülmeli. Bir işçinin ihtiyaç duyduğu şekerden alacağı karbonhidrat miktarı ile bir ev kadınının ihtiyaç duyduğu miktar aynı olmaz. Türk toplumu için şeker, tuz gibi besinlerin azaltılması önemli ama bu arada da sebze meyve tüketiminin, güneşe çıkmanın, D vitamininin artırılması lazım, dedi.

Bunun üzerine 5996 sayılı Gıda Kanunu’na göre konuyla ilgili olmayan kişilerin konuşmaması gerektiğini belirten Nevzat Artık’ın,

Ben gıda uzmanı olarak ameliyata girdiğimde ne kadar hata yaparsam, gıdayı bilmeyenler de o kadar hata yapar. Bal tükettiğiniz zaman dikkat kaybınız az olur, telefonla arandığınızda paranızı kaybetmezsiniz, sözleri salonda alkışlarla karşılandı.

etiket okuma, gıda alışverişi, market ihtiyaç listesi, gluten intoleransı olan bireyler için özel olarak formüle edilmiştir, çölyak hastaları için özel olarak formüle edilmiştir, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı etiket, etiket bilgisi, gıda etiketleri,

Kursağımızdan ne geçtiğini düşünmemiz lazım

Sunumunda “Süt ve yoğurt sağlık açısından zararlı mıdır?” sorusuna yanıt veren Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Atila Yetişemiyen de, süt ve yoğurt tüketiminin sağlık için faydalarını sıralayarak, “Ne süt ne yoğurt sağlık için zararlı olamaz. Zaten bu yüzden dünyada 70-80 yıldır, bizde de 5-6 yıldır okul sütü programları uygulanıyor” dedi.

Sokak sütüyle ilgili kimilerinin bilinçli ya da bilinçsiz olarak dile getirdiği söylemlere dikkat çeken Yetişemiyen,

Sokak sütünü tanıdığınız üreticiden alıyorsanız bile o sütte çiftlikten gelen zararlı maddeler bulunabilir. Sizin evinize gelip, kaynatılıncaya kadar zararlı patojenlerin oluşturduğu toksinler kaynatsanız da kalıyor. Ne olduğumuz bilmediğimiz sütleri ya da bu sütlerden yapılmış peynir, tereyağı, yoğurdu alıp tükettiğimizde, neleri kursağımızdan geçirdiğimizi iyi bilmemiz gerekiyor, diye konuştu.

Yetişemiyen, kayıtlı, onaylı işletmelerde üretilen süt ve süt ürünlerinin içerisinde kesinlikle hiçbir katkının olmadığını kaydetti.

gmo, GDO, Genetiği değiştirilmiş organizma (1)

Tüketici şaşırıyor, endüstri zan altında kalıyor

Kanatlı sektörü ve tavuk eti konusundaki tartışmalara açıklık getiren Veteriner Tavukçuluk Derneği’nden Prof. Dr. Erol Şengör ise sunumuna,

Bu oturumun başlığı aslında ‘Yararları tartışılmayan gıdalar’ olmalıydı, diyerek başladı. Tartıştığımız konu medyadaki bilgi kirliliği. Bilgi kirliliği o kadar yüksek boyutlara ulaştı ki, bir defa tüketici şaşırıyor, ne yapacağını bilemiyor. Endüstri zan altında kalıyor. Gıda güvenliği de sahipsiz kalıyor diyen Şengör, piliç etinde antibiyotik, hormon, GDO olduğu ve hatta kanser yaptığı iddialarına tek tek cevap verdi.

Piliçler hastalığında antibiyotik tedavisi uygulandıktan sonra iyileşme için 7-10 gün, ardından hayvanın performansını geri kazanması için bir süre daha beklendiğini, bu sürenin antibiyotiğin atılması için gerekli süre olduğunu belirten Şengör,

Endüstride üretim yapan firmaların tek değerleri markalarıdır. Marka son derece kıymetlidir. Piliç etinde antibiyotik varsa, o piliç eti yasal değildir, dedi.

gmo, GDO, Genetiği değiştirilmiş organizma (1)

Bakanlık DUR demeli!

Broyler piliç yetiştiriciliğinde hiçbir zaman hormon kullanılmadığını bildiren Erol Şengör,

Bir market firmamızın reklamında tavuklar geliyor, ‘buraya her tavuk giremez, buraya hormonsuz tavuklar girer’ diyor. Buna GTHB’nin dur demesi gerekiyor, ifadesini kullandı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın çeşitli hormon ilaçlarını onayladığını, bunların hayvanların ete dönüşme verimliliğini artırdığını vurgulayan Şengör, ancak büyüme amaçlı olarak hormonların onaylanmadığını kaydetti.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı IARC’ın işlenmiş etlerin fazla tüketiminin kanserle ilişkisi uyarısı yaptığını hatırlatan Şengör,

Piliç eti ve balık tüketimi kanser riskini artırmamaktadır. DSÖ kırmızı et az miktarda olmalı, tavuk eti ve daha fazla balık tüketimi tercih edilmeli önerisinde bulunmaktadır, ifadelerini kullandı.

tavuk şiş, tavuk eti, sağlıklı yemek

GDO ve resmi kuruluşların sessizliği

Sunumunda piliç eti ve GDO iddialarına da yanıt veren Prof. Dr. Erol Şengör, şunları söyledi:

GDO bir biyoteknoloji ürünü. GDO’lu DNA’larla beslenen hayvanlardan elde edilen ürünlere ilişkin EFSA beyanında, GDO’lu yemlerde bulunan DNA ve proteinlerin diğerlerinden farklı olmadığı belirtiliyor.

GDO’lu bitkilerden gelen DNA’lar veya proteinler, çiftlik hayvanlarından elde edilen et, süt ve yumurtada tespit edilmemiştir.

GDO konusunda dünyada fikir birliği içinde olan çok sayıda bilim kuruluşu vardır. Her ürünün riski vardır, burada da aynısıdır. Maalesef Türkiye’de hiçbir resmi kuruluş, bu konuda fikir beyan etmiyor.

tavuk, ölü tavuk yemi, helal etmiyem, helal etmiyorum, helal gıda, halal foods, helal gıdalar, helal besin, helal nedir, whats halal

O zaman size afiyet olsun!

Organik tavuk-gezen tavuk söylemine de değinen Şengör,

Organik tavuktan ‘yürüyen tavuklar’ anlaşılmakta. Yetiştirme süresi 3-4 aya kadar uzanır. Hayvanların açık havaya çıkmalarına olanak tanınması gerekir. Organik tavukçulukta daha yavaş gelişen ırklar tercih ediliyor. Gezen tavuk solucan, böcek ve hayvan dışkılarında sindirilemeyen tahıllarla besleniyor. Lezzeti daha güzel diyorlar, o zaman afiyet olsun demek gerekiyor, diye konuştu.

Gezen tavuklar yabani kuşlarla da temas ettiğini, bu nedenle biyogüvenlik önlemlerinin uygulanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Şengör, Avrupa Komisyonu’nun kuş gribi vakaları üzerine gezen hayvanları 12 hafta süreyle içeri kapattığını, hastalık devam ederse bu sürenin daha da uzatılacağını kaydetti.

Şengör,

2010 verilerine göre 550 ton organik tavuk eti, 1 milyon 444 bin 057 ton klasik tavuk üretimi olmuş. Organik tavuk üretimi, Türkiye tavuk eti üretimine alternatif olamaz. Bunlar değişik bir damak tadı olabilir. Ancak besleyici değer açısından herhangi bir farkı yok, değerlendirmesini yaptı.

GÜÇLÜ İMMÜN SİSTEM YAĞMUR GÖKKAYA DİYETİSYEN

Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural!

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.

Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli noktadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sistemimiz zayıflar ve hastalıklara yakalanma olasılığında artış görülür. En ufak soğuk havalarda bile anında hasta oluyorsanız bağışıklık sisteminiz zayıf demektir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilacınız besinler olmalıdır.

tavuk şiş, tavuk eti, sağlıklı yemek

1. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Aminoasitler ve proteinler”

Proteinlerin, bağışıklık sisteminin aktif oyuncularından olan antikorların yapımında önemli görevleri vardır. Arginin, glutamin, histidin, metionin bu yapılarda rol alan önemli aminoasitlerdir.

Hayvansal besinler genel olarak protein açısından zengindir. Günlük beslenme programınızda süt ve süt ürünleri,et,tavuk,balık ve yumurta mutlaka bulunmalıdır.Kuru baklagiller ve yağlı kuru yemişler de protein açısından zengin besinlerdendir.

 vitamin d, d vitamini, d vitamini kilo, d vitamini diyet, d vitamini beslenme

2. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “A vitamini”

A vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri vardır. DNA sentezine yardım eder ve doku mekanizmasında etkilidir. Bağışıklığı düzenleyici bir vitamin olmasının yanı sıra, immün sistemin önemli bir oyuncusu olan lenfosit ve kan hücrelerinin normal büyümesi için gereklidir. A vitamini yetersizliğinde (doğumda ve sonradan kazanılmış) bağışıklıkta baskılanma görülür. A vitamini kaynakları süt yağı ve yumurta sarısıdır.
A vitamininin öncüsü olan ß-karoten de iyi bir bağışıklık sistemi koruyucusudur. Havuç, pazı, ıspanak, kayısı gibi besinlerde bulunur.

 b grubu vitaminler

3. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “C vitamini”

Bağ doku, elastik doku, kemik dokusunun sentezinde rol alır, yara ve yanıkların iyileşmesini kolaylaştırır, pek çok vitamin ve mineralin vücut tarafından rahatça kullanılmasını sağlar. C vitamini eksikliğinde bağışıklık sisteminin hücrelerinin fonksiyonlarında azalma ve hücresel bağışıklık yanıtlarında bozulmalar belirlenmiştir. C vitamini bir antioksidan olmasının yanı sıra, diğer immün sistem üzerinde rol oynayan vitamin ve minerallerin kullanılmasına da yardımcı olur. Bu yüzden beslenmemizde mutlaka taze sebze ve meyveler yer almalıdır. Turunçgiller (greyfurt, portakal, mandalina), kivi, nar, elma C vitamininden zengin meyvelerdir. Ayrıca limon da C vitamininden zengindir. Salatalara limon sıkarak,suyun içine limon dilimi ekleyerek veya limonata halinde tüketerek C vitamini alabilirsiniz.

 iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

4. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “B6 vitamini”

Vitamin B6 bağışıklık sistemi hücrelerinin yapısında rol alır ve antikor üretimine yardımcıdır. Eksikliğinde hücresel bağışıklık yanıtının düştüğü, antikor sayısında azalma olduğu tespit edilmiştir. B6 vitamini et, tavuk, balık, kuruyemişler, sütte bulunur.

Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

5. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Selenyum”

Selenyum çok güçlü bir antioksidandır, glutatyon peroksidaz enziminin yapısında bulunur ve vücudu hasarlara karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi metal zehirlenmelerine karşı da vücudumuzu korur. Selenyum; tam tahıllı ekmeklerde, yağlı kuruyemişlerde, balık ve deniz ürünlerinde, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Ceviz ve fındık selenyum açısından zengindir.

 diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

6. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Çinko”

Çinko yetersizliğinde vücuda enfeksiyon girişi kolaylaşır ve hücresel bağışıklık sistemi yavaş cevap vermeye başlar. Çinko serbest radikallere karşı da vücudumuzu korur. Kabuklu deniz ürünleri, et, tavuk, balık ve tam tahıllı ekmekler ve kuru baklagiller çinko açısından zengindirler.

Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

7. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Folik asit”

Folik asit yetersizliğinde, hücresel boyutta bağışıklık sistemi yanıtının düştüğü ve antikor üretiminin azaldığı ispatlanmıştır. Folik asit tahıllarda, yeşil yapraklı sebzelerde, portakal suyunda ve kuru baklagillerde bulunur.

 et, keçi eti, keçi eti ucuz mu

8. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Demir”

Demir yetersizliği büyüme ve gelişmeyi etkilediği gibi, bağışıklık sisteminin çalışması ve devamlılığını da etkiler. Demir, bitkisel ve hayvansal kaynaklarda bulunur. Her iki grubun kombinasyonu ile vücuda yeterli demir alımı sağlanır. Et,yumurta,ıspanak,semizotu,pekmez ve kuru üzüm demir kaynaklarıdır. Demir içeren besinlerin yanında C vitamininin tüketilmesi hem demirin emilimini arttırır hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarar sağlar. Et yemeklerinizin yanında bol yeşillikli ve limonlu salata tüketerek demir ve C vitamini kaynaklarını bir arada almış olursunuz.

 probiyotikler, prebiyotikler, diyet

9. Güçlü bir immün sistem için 9 altın kural: “Prebiyotik ve probiyotikler”

Prebiyotik ve probiyotikler, bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Evde mayalanan yoğurtlarda, maya olarak prebiyotik maya kullanılarak, yoğurdun prebiyotik yapısı artırılabilir. Benzer şekilde kefir, içerdiği prebiyotikler açısından zengin bir besindir. Yoğurt, ayran ve peynirin yapısında doğal olarak prebiyotik bulunmaktadır.

 Antioksidant,B6 vitamini,bağışıklık hüreleri,bağışıklık sistemi,besin çeşitliliği,Çinko,folik asit,yeşil yapraklı sebzeler, Diyetisyen Sibel Mumcu, Diyetisyen Sibel Mumcu kimdir, Diyetisyen Sibel Mumcu yazıları, Diyetisyen Sibel Mumcu bağışıklık sistemi, gıda hattı, gıda gündemi, bağışıklığı yükselten besinler, bağışıklığa iyi gelen gıdalar,

Geleceğin diyetisyeninden öneriler…

* Günlük beslenmenizde yumurta,et-tavuk-balık,süt ve süt ürünleri gibi protein kaynakları eksik olmamalıdır.
* Mevsimine uygun taze sebze ve meyveler sofranızdan eksik olmamalıdır.
* E vitamini kaynağı olan kuru yemişler(ceviz,badem,fındık vs.) ölçülü bir şekilde beslenmenizde yer almalıdır.
* Kış aylarında portakal,mandalina ve elmadan oluşan meyve salataları yapabilirsiniz.
* Güçlü bir antioksidan olan narı salatalarınızın üzerine ekleyebilir ya da ara öğünlerde tüketebilirsiniz.
* Salatalarınıza mutlaka limon ekleyin. Gün içerisinde içtiğiniz suyun içerisine limon dilimi katarak hem C vitamini alıp hem de suya aroma sağlayabilirsiniz.
* Domates yaz aylarında her gün mutlaka tüketilmelidir. Hatta yaz domatesleri konserve yapılarak kış aylarında da yemeklerde ve sos şeklinde tüketilebilir.
* Yemeklerin içerisinde mutlaka sarımsak ve soğan kullanılmalıdır.
* Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut ,mercimek vb.) haftada 2-3 kez tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında çorba olarak tüketilebilir. Salatalarda kullanılmasıyla farklı lezzetler elde edilebilir ve böylece tüketimleri arttırılabilir.
* Günlük veya uzun ömürlü sütlerin probiyotikli yoğurtlarla mayalanmasıyla ev ortamında sağlıklı yoğurtlar elde edilebilir. Beslenmenize kefir,turşu gibi mayalandırmış ürünleri ekleyebilirsiniz.
* Haftada 2 kez balık tüketilmelidir.
* Günde en az 5-6 porsiyon tam taneli tahıllar (tam buğday , esmer pirinç vb.) tüketilmelidir. Bu nedenle beyaz ekmekten ziyade tahıllı ekmekler tüketilmelidir.
* Vücutta gerçekleşen çoğu reaksiyon için su gereklidir. Bu nedenle günlük 2-2.5 lt su tüketilmelidir.
* Detaylı bilgi ve kişisel beslenme tedavisi için diyetisyeninize başvurmalısınız.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Yağmur Gökkaya

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

tavuk, ölü tavuk yemi, helal etmiyem, helal etmiyorum, helal gıda, halal foods, helal gıdalar, helal besin, helal nedir, whats halal

Ölü hayvanlar üretimde kullanılıyor!

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, üretimde ölü hayvanların tüm kısımlarının değerlendirilmesinin başlandığını ve bu durumun insanların hayatlarında normal bir şekilde yer etmeye başladığını kaydetti.

helal etmiyem, helal etmiyorum, helal gıda, halal foods, helal gıdalar, helal besin, helal nedir, whats halal

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Sertifikalandırma ve Denetleme Araştırmaları Derneği (GİMDES) Dr. Hüseyin Kami Büyüközer,

Az maliyetle daha çok para kazanma hırsı, üretimde domuz ürünlerini yaygın bir şekilde kullanma, ölü hayvanların her şeyini üretimde değerlendirme, gıda katkı maddelerinin alabildiğince yaygınlaşması, hormonlar ve genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) bu yaşam tarzıyla birlikte insanların hayatlarında normal bir şekilde yer etmeye başladı.

helal etmiyem, helal etmiyorum, helal gıda, halal foods, helal gıdalar, helal besin, helal nedir, whats halal

Büyüközer, gayrimüslim ülkelerde yaşayan Müslümanların, kendilerine ve çocuklarına helal yiyecek ve içecek bulmak için büyük gayretler sarf etmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de GİMDES’in çalışmaları sonucu ürünlerin helal ve tayyib sertifikalandırma süreci de devreye girerek binlerce helal ve tayyib şartlarda sertifikalanmış ürünler gerek yurt içinde gerek yurt dışında Müslümanların hizmetine ulaşmaktadır, şeklinde konuştu.