tarçın

Tarçın dozuna dikkat!

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, tatlılarda ve içeceklerde kullanılan tarçının aşırı tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.

İnsanların yaşamında kan sulandırıcıya ihtiyaç duyduğunu ve tarçının içindeki kumarinin güçlü bir kan sulandırıcı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdem Yeşilada,

Tarçını dozunda kullandığınızda o sizi dengeleyecektir. Ama fazla ve yanlış kullandığınızda, hatta kan sulandırıcıyla beraber kullanıyorsanız hafif bir şekilde kafanızı bir yere vurduğunuzda beyin kanaması geçirebilirsiniz. Kan sulandırdığı için beyin kanaması, kanın durmaması gibi riskler ortaya çıkabiliyor, dedi.

Star
http://www.star.com.tr/saglik/tarcina-dikkat-haber-1427865/

süt reçeli kilo yapar mı diyet

Süt reçeli tarifi

Süt reçeli (Dulce de Leche) ilk defa duyanların sütün de reçeli mi olurmuş dediği bir lezzet…

arjantin diyet beslenme

Süt reçeli, Güney Amerika ülkelerine, özellikle Arjantin‘e özgü bir tür tatlandırılmış karamelimsi kremadır.

Meksika diyeti beslenme

Meksika‘da inek sütü yerine keçi sütü kullanılarak yapılan ve tarçın eklenince cajeta deniyor. Pastalara, keklere ve kahvelere kullanabilir; dondurma yapabilir hatta kahvaltıda yalnız başına tüketilebilir.

süt reçeli kilo yapar mı diyet

Süt reçeli yapmadan önce bunları bilmekte yarar var…

Süt reçeli, büyük ve derin bir tencerede yapılmalıdır ki süt taşarak ocağı kirletmesin. Süt kaynarken ara ara karıştırmak sütün yanmasını engeller. Orta ateşte ve sürekli kontrol ederek pişirmek çok önemlidir. Kıvamını ayarladıktan sonra içine bir kare bitter çikolata ekleyerek krem çikolataya benzer bir tatlı elde edebilirsiniz. Arzuya göre şeker miktarını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Süt reçelinin içine ekleyeceğiniz fındık ya da badem tozu ile fındık kreması elde edebilirsiniz. Süt reçeli tarifinin detayları:

süt reçeli kilo yapar mı diyet

Süt reçeli için malzemeler

 • 1 litre inek sütü (tam yağlı)
 • 2 çay bardağı toz şeker, daha koyu renk için esmer şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı karbonat

süt reçeli kilo yapar mı diyet

Dikkat

Pastörize olmayan emin olduğunuz yerden temin edilmiş taze inek sütü kullandığınız takdirde reçel daha kısa sürede kıvam alacaktır.

Karbonat eklediğiniz an süt köpürmeye başlayacağından süt seviyesinin üzerinde epey boşluk kalacak büyüklükte bir tencere kullanmanız önerilir.

Vanilya kullanmadan da reçel yapabilirsiniz.

dulce-de-leche sür reçeli

Hazırlanışı

 • Tam yağlı inek sütü, toz şeker ve vanilyayı derin bir tencereye alın. Tencerenin derin olması çok önemlidir.
 • Kısık ateş üzerinde tahta bir kaşık yardımıyla toz şeker tamamen özümseyene değin karıştırın.
 • Süt göz göz olup, kaynamaya başladığında karbonatı katıp ocağın altını kısın.
 • Karbonat sütü kabartacak karıştırdıkça sönecektir. Reçel karışımını sürekli karıştırarak kısık ateşte bir saat kadar pişirin.
 • Vanilya çubuğunu tencereden alın. Çok uzun süre ara vermeden, sürekli karıştırdığınız reçeli, kısık ateşte yaklaşık bir saat kadar pişirmeye devam edin.
 • Tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri aralarda alıp temizleyin. Sürenin sonunda rengi ve kıvamı koyulaşan süt reçelini ocaktan alın.
 • Parlaklık kazanması ve pürüzsüz bir kıvam alması için son bir kez çırptıktan sonra temiz ve kuru bir kavanoza boşaltın.
 • Reçel soğuduktan sonra kapağını dikkatli bir şekilde kapatıp buzdolabında saklayın.
tarçın pelin güloğlu

Tarçının 8 yararı!

Tarçın, anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan defnegiller familyasına ait bir bitkidir. Türkçede tarçın Çin ağacı anlamına gelmektedir. Tarçının kokusu kuvvetli, kesin ve uzun süreli; tadı tatlımsı ve yakıcıdır.

Tarçın genelde baharat olarak kullanılmaktadır. Özellikle sütlü tatlılarda çeşni olarak katılmaktadır. Kahve, çikolata gibi içeceklerde de yaygın olarak kullanımı mevcuttur.

Tarçının faydalarından bahsedilecek olunursa:

1. Sekiz maddede tarçın:Tarçın, yüksek miktarda antioksidan içerir

Tarçın, yüksek miktarda antioksidan içerir. Böylece serbest radikallerin vücuttan uzaklaşmasında yardımcı olur. Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasıyla beraber kanser gibi rahatsızlıkların riskini en aza indirmektedir.

tarçın

2. Sekiz maddede tarçın:Tarçın anti-iflamatuar etkiye sahiptir”

Tarçının özellikle kas ağrısı, premenstrüal ağrı ve yaşa bağlı ağrıları yönetmekte etkili olduğu araştırmalar sonucunda kaydedilmiştir.

3. Sekiz maddede tarçın: “Tarçın, kalp rahatsızlıkları riskini en aza indirir”

Araştırmalara göre tarçının yüksek kan kolesterolünü, yüksek kan trigliseritini ve hatta yüksek kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Bu da tarçının kalp rahatsızlıklarını engellemedeki rolünün nereden geldiğini bizlere açıklamaktadır.

4. Sekiz maddede tarçın: “Tip 2 Diyabeti önleyebilir”

Diyabet, insülin direnci oluştuğunda kişinin kendi kan şekerini yönetemediğinde ve kötü glisemik kontrol gerçekleştiğinde ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalar, tarçının glikozun kana karışmasında etkili olan enzimlerin bloke olmasında etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Böylece kan şekeri kontrol altına alınmaktadır.

5. Sekiz maddede tarçın: “Tarçın, beyin fonksiyonlarını korur”

Antioksidan içeriği sayesinde tarçının Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarını önlediği yapılan araştırmalar sayesinde kanıtlanmıştır.

6. Sekiz maddede tarçın: “Kanser gelişimini önleyebilir”

Tarçın, antikarsenojenik etkiye sahiptir, kanserin gelişmesini engeller.

7. Sekiz maddede tarçın: “Bağışıklığı güçlendirir”

Tarçın, bağışıklık sistemini destekler. Enfeksiyonlarla savaşmak için etkili bir besin maddesidir.

tarçın ağacı, zencefil, tarçın zayıflatırmı, tarçın ve arkadaşları, öjenol, öjenol nedir, öjenol ve tarçın, şeker hastalığında tarçın, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nelerdir, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nasıldır, tarçın ve şeker hastalığı, şeker hastalığında tarçın,

8. Sekiz maddede tarçın: “Mantar oluşumunu engelleyebilir ve sağlığa birçok katkısı vardır”

Tarçın, antifungal etki gösterir. Yani vücutta mantarların üremesini engeller. Tarçın, alerji semptomlarını azaltabilir. Yiyeceklere şeker eklemeden tatlandırmamızı sağlar. Doğal gıda koruma maddesi olarak kullanılabilir. Tarçının faydaları bu şekildedir. Tarçını kullanırken aşırıya kaçmayalım. Herhangi bir yan etki görüldüğünde diyetisyene ya da tabibe danışınız. Sağlıklı günler.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Pelin Güloğlu

diyabet obezite flavonoidler fatma yılmaz diyetisyen

Flavonoidlerin “Diabetes mellitus” ve “Obezite”ye etkileri

Besinlerle aldığımız biyo-aktif bileşikler sindirim sisteminde bazı enzimleri inhibe etme, termojenezi artırma, adipoz farklılığını önleme, lipit metabolimasını artırma, iştahı azaltma gibi etkilerle ağırlık kontrolünde etkili olup obeziteye karşı yaklaşım olarak geliştirilmektedir.

şişmanlık ve obezite

Bazı besinlerin obeziteyle olan ilişkileri

 • Pankreatik lipaz aktivitesinin inhibisyonu:  Kitosan, levan, mate çayı, oolong çayı, yasemin çayı, yeşil çay
 • Termojenezi artırma: Turunç, soya fasulyesi
 • Adiposit farklılığı önleme: Zerdeçal, kırmızı biber, muz yaprağı, sarımsak, keten tohumu, siyah soya
 • Lipit metabolizmasını artırma: Bitki çayları, tarçın
 • İştahı azaltma: Çam fıstığı, nar yaprağı, gingseng

mate çayı zayıflatır mı, mate kilo verdirir mi

Polifenoller lipit ve nişasta sindiriminde yer alan lipaz, proteaz ve glikosidaz gibi enzimleri inhibe ederek besinlerin emilimi azalttığı yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Bu durum da enerji alımı ve kan glikozunun kontrolü üzerine olumlu etkiler göstermektedir.

Flavonlar, flavonoller, tanen ve kalkon gibi birçok polifenol bileşeni pankreatik lipaz üzerine inhibisyon etkisi gösterir. Meyve, sebze ve özellikle kırmızı şarap ve çay gibi besinler tripsin, amilaz, lipaz gibi sindirim enzimlerine inhibitör etki göstererek lipit emilimini azaltarak plazma trigliserit düzeyinin azalmasına yardımcı olurlar. Elmada bulunan klorojenik asit, kateşin, epikateşin, rutin ve prosiyanidinler pankreatik lipaz aktivitesini inhibe ettiği bildirilmiştir.

fitokimyasallar

Çay polifenollerinden kateşin, epigallokateşin, epigallokateşin gallat ve epikateşin; alfa amilaz, pepsin, tripsin, ve lipaz üzerine inhibitör etki göstermektedir. Üzüm çekirdeği ekstratı da fitokimyasallar açısından zengin olup pankreatik lipaz ve lipoprotein lipaz üzerine inhibitör etki ederek yağ emilimini azaltır ve adipoz dokuda birikmesini azaltır.

Böğürtlen içerdiği antosiyanin ve ellagitanin gibi bileşenlerle postprandiyal hiperglisemi üzerine azaltıcı etki göstermektedir. Aynı zamanda pankreatik lipaz üzerine de inhibisyon etkisi gözlenmiştir. Saponinler birçok sebzenin kök ve rizomlarında bulunan bir fitokimyasaldır. Bu fitokimyasallar pankreatik lipazı inhibe ederek obezite ve bununla ilişkili hastalıkların tedavisinde etkilidir.

ginseng, cinsenk, cinsellik hapı
Ginseng ve kapsülü

Gingseng yapraklarının saponinlerce zengin taraflarından elde edilen maddeler in vitro çalışmalarda pankreatik lipaz üzerine inhibe edici etki göstermiştir. Japon atkestanesi ve Avrupa atkestanesi çekirdeklerinde yer alan triterpenler antidiyabetik ve anti obezite etkisi gösterir.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen fatma yılmaz

kitab el tiryak

“Tiryak” nedir?

Azerbaycan ve İran coğrafyalarında yetişen bir bitkidir tiryak. Uyuşturucu etkisi bulunan bitkiyi çok kullanan kişilere tiryaki denilmiştir. Tiryaki sözcüğü günümüzde halen kullanılmaktadır. Bir maddeye bağımlısı kişiler için kullanılan tiryaki sözcüğünün çıkış noktası bu bitkidir.

Tiryak şurubu

Tiryak bitkisinin de bulunduğu bir çok baharat ve şekerli su kullanılarak hazırlanan şuruba da tiryak denmektedir. Tiryak şurubunun içindeki malzemeler:

anason,

çivit,

çam sakızı,

çiçek otu,

çöpçini,

darı fülfül,

eksir,

gün balı,

hardal,

havlican,

hindistan cevizi,

hindistan çiçeği,

hiyerşambe,

kalanga,

karabiber,

karanfil,

kebabiye,

kimyon,

kişniş,

kremartar,

kakule,

limon kabuğu,

 

limon tuzu,

meyanbalı,

portakal kabuğu,

ravend,

rezene,

sarı helile,

şamlı,

tarçın,

tarçın çiçeği,

teke otu tohumu,

tiryak,

Akiri Karha,

vanilya,

yeni bahar,

safran,

zencefil,

zerdeçal,

zulunba,

su,

şeker.

Bu şurubun antidot yani panzehir etkisi olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda bir çok hastalığa karşı koruma sağladığına yönelik bilgiler bulunmaktadır.