hakkı karaca diyetisyen spirülina

Fonksiyonel besin: “Spirülina”

Spirulina’nın 1524 yılında Texcoco gölü kıyısında yaşayan Aztekler tarafından tüketildiğine dair veriler bulunmaktadır ve spirulina 21. yüzyılın süper gıdası olarak görülmektedir.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet Spirulina proteinler, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen doğal bir besindir. Spirulinadan elde edilen protein vücut tarafından %95 oranında sindirilebilir özelliktedir.
spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyetSpirulina’nın, yapılan araştırmalar sonucunda viral hastalıklar, kanser, karaciğer toksitisesi, kalp damar hastalıkları, yüksek şeker, yüksek kolesterol, yüksek trigliserid ve bağışıklık sistemi yetersizliğinin tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Spirulina’nın bu hastalıklar üzerinde etkileri içerdiği omega-3 ve omega-6, beta-karoten, alpha-tocopherol, fikosiyanin, fenol bileşenleri ve Calcium Spirulan’a bağlanmaktadır.
spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyetSpirulina’nin antikor ve sitokin üretimini uyararak bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülmektedir. Ayrıca Spirulina’nın uçuk virüsü, cytomegalovirus, grip virüsü vb. virüslere karşı etkili olduğu, karsinojenezi engellemeye ve bağırsak florasini korumaya yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır.

hıv, HIV, AIDS Beslenme diyet test

Boston’da Harward Tıp Fakültesi’nin yaptığı çalışma ile , Spirulina’nin HIV-1 virüsünün çoğalmasını engellediği ve viral üremeyi %50 azalttığını keşfetmişlerdir.
spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyetFareler üzerinde yapılan bir çalışmada, Spirulina’nın muhteşem bir sinir koruyucu takviye olduğu belirlenmiştir. Ayrıca iskemik beyin hasarını azaltmada etkili olduğu ve inme sonrası lokomotor aktiviteleri iyileştirdiği ortaya konulmuştur. Yine yapılan çalışmalarda Spirulina’nin yaşlılarda beyin dejenerasyonunu azalttığı ve beyindeki oksidasyonu önlediği görülmüştür.

Spirulina yüksek oranda karotenoid içermektedir ve karotenoidler kansere karşı koruyucu olduğu gibi epidemiyolojik olarak birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.

Spirulina’ya mavimsi tonunu veren pigment fikosiyanindir. Fikosiyanin sadece Spirulina gibi mavi-yeşil alglerde bulunur ve oldukça güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. İspanya’da yapılan çalışmalar ,fikosiyanin içeren Spirulina özütünün, güçlü bir serbest radikal temizleyicisi olduğunu belirlemişlerdir.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Spirulina, GLA (Gamma Linolenik Asit) açısından zengin bir besindir. Vücudumuz GLA’ dan hormon benzeri bir madde olan PGE1 (prostaglandin E1) sentezler. PGE1 ise kalp krizi ve inmeyi önler. Vücuttan fazla sıvının atılmasına yardımcı olur ve kan dolaşımını iyileştirir. Kolesterol üretimini yavaşlatır ve sinir işlevlerini düzenler. Yapılan çalışmalar GLA takviyesinin eklem iltihabının iyileşmesinde, sedef hastalığının engellenmesinde ve adet öncesi sendromu hafifletmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Spirulina ve anne sütü tek doğal GLA kanyağıdır.
spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Spirulina doğal haliyle , toz olarak veya tablet haline getirilerek kimyasal işlem görmeden insanlarin tüketimine sunulmaktadır. Spirulina’nin kullanımını kolaylaştırmak için preslenerek tablet haline getirilmekte ve günlük 3-6 tablet önerilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar
1.Spirulina sp. ve Kullanım Alanları Üzerine Bir Araştırma Filiz GÜLER, Bahadır GÜLMEZ Erzincan Üniversitesi, Tercan Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Programı 24800, Erzincan, Türkiye

2.Chamorro, G., Salazar, M., Araujo, K.G., dos Santos C.P., Ceballos, G., and  Castillo, L.F. (Sept. 2002). “Update on the pharmacology of Spirulina  (Arthrospira), an unconventional food.” Arch Latinoam Nutr., 52(3):232-40.

3.Blinkova, L.P., Gorobets, O.B., and Baturo, A.P. (March-April 2001). “Biological activity of Spirulina.” Zh Mikrobiol  Epidemiol Immunobiol, (2):114-8.

4.Ayehunie, S., Belay, A., Baba, T.W., and Ruprecht, R.M. (May 1, 1998).  “Inhibition of HIV1 replication by an aqueous extract of Spirulina platensis  (Arthrospira platensis).” J Acquir Immune Defic. Syndr. Hum. Retroviro,  18(1):7-12.

5.Wang, J., Chang, C.F., Chou, J., Chen, H.L., Deng, X., Harvey, B.K., Cadet, J.L., and Bickford, P.C. (May 2005). “Dietary supplementation with  blueberries, spinach, or spirulina reduces ischemic brain damage.” Exp. Neurol., 193(1):75-84.

6.Gemma, C., Meshes, M.H., Sepesi, B., Choo, K., Holmes, D.B., and Bickford, P.C. (July 15,  2002). “Diets enriched in foods with high antioxidant activity reverse age-induced decreases in cerebellar
beta-adrenergic function and increases in proinflammatory cytokines.” J Nerosci., 22(14):6114-20

7.Stahl, W., and Sies, H. (May 30, 2005). “Bioactivity and protective effects of natural carotenoids.” Biochem  Biophys Acta,  1740(2):101-7.

8.Pinero Estrada, J.E., Bermejo Bescos, P., and Villar del Fresno, A.M. (May-July 2001). “Antioxidant activity of different fractions of Spirulina platensis protean extract.” Farmco, 56(5-7):497-500.

9.Crisafi, Daniel J. (November/December 1992). “Gamma-linolenic acid, a vital nutrient.” Health Naturally. Cysewski, Gerald R. (1992). “Ocean-Chill Drying of  Microalgae and Microalgal Products.” Patent proposal.

10.Belch, J. J. F., D. Ansell, R. Madhok, and R. D. Sturrock (1988). “The effects of altering dietary essential fatty acids on requirements for non-steroidal anti- inflammatory drugs in patients with rheumatoid arthritis: a double-blind placebo controlled study.” Annals of the Rheumatic Diseases, 47:96-104.

11.Ziboh, Vincent A. and Mark P. Fletcher (1992). “Dose-response effects of dietary  gamma linolenic acid-enriched oils on human polymorphonuclear-neutrophil  biosynthesis of leukotriene B4.” American Journal of Clinical Nutrition, 55:39- 45.

12.Horrobin, D. F. (1983). “The role of essential fatty acids and prostaglandins in  the premenstrual syndrome.” Journal of Reproductive Medicine, 28:465-468.

Diyetisyen Hakkı KaracaDyt. Hakkı KARACA

 • Beslenme Uzmanı
 • Profesyonel Yazar
 • Muğla
eskişehir diyetisyen gülay sezgin, diyetisyen gülay sezgin, eskişehir beslenme ve diyet uzmanı, fora fizi tedavi diyetisyeni, fora diyetisyen, eskişehir fora beslenme uzmanı, fizik tedavi diyetisyeni, eskişehir beslenme ve diyet uzmanı gülay sezgin

Süper besin: “Spirülina”

Ülkemizde 1994 yılında 68,8 yıl olan doğuşta beklenen yaşam süresi, 19 yılda 7,5 yıl artarak 2013 yılında 76,3 yıla yükselmiştir. 2014 yılında ise doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için ortalama 78, erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,7 yıl olarak saptanmıştır. Günümüzde yaşam beklentisinin giderek artması, yaşanan sağlıklı yılların süre ve kalitesini nasıl artırabiliriz sorusunu gündeme getirmiş ve bu konuda da besin destekleri ön plana çıkmaya başlamıştır…

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Doğuşta beklenen yaşam süresi ülkeden ülkeye ve yıldan yıla değişiklik göstermesine rağmen Japonlar 81-83 yıl ortalama yaşam süresi ile en uzun yaşayan milletler arasında. Yanı sıra Japonya’da 100 yaşını geçmiş 50 binin üzerinde insan var. Japonların bu denli uzun yaşamalarının sırrı nedir diye merak ettik ve beslenmelerini yakından inceledik.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Japonya’da beslenme alışkanlıkları

 • Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketiliyor.
 • Diyette genellikle kırmızı et yerine balık ve tavuk eti tercih ediliyor.
 • Ekmek yerine tükettikleri temel besin maddesi pirinç ve hemen her öğünde pirinç lapası veya pilav karşımıza çıkıyor. ( Ekmek yerine pirinç tüketimi Japonların yaptığı en büyük beslenme hatalarından biri.)
 • Kahvaltı Japonların vazgeçilmez öğünü. Kahvaltıda genellikle yeşil çay, tofu peyniri, bir kase pirinç lapası, nori yosunu yaprakları, miso çorbası tercih ediliyor.
 • Japonlar besinleri oldukça çiğ tüketme eğilimindeler. Bu da sebze ve meyvelerdeki vitamin ve mineral kayıplarının en aza inmesini sağlıyor.
 • Yemek pişirme tekniği olarak da genellikle haşlamayı tercih ediyorlar ve Japon kültüründe kızartılmış yiyeceklere pek de yer yok.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

 • Soya fasulyesi Japonların vazgeçilmez besinlerinden bir tanesi. Soya fasulyesinin linoleik asitten zengin buna karşın kolesterolden fakir bir besin olması kalp damar hastalıklarını önlemede oldukça etkili.
 • Japonların diyetleri günlük %26-28 aralığında yağ içeriyor.
 • Diyetlerinde tatlı tüketimi yok denecek kadar az ve tatlı deyince ilk akıllarına gelen mevsim meyveleri.
 • Japonların beslenme alışkanlıklarından bir diğeri ise deniz yosunu tüketmeleri. Deniz yosununu kahvaltıda yaprak şeklinde, suşinin içerisinde meze olarak veya kurutulmuş deniz yosunundan hazırladıkları soslarla yemeklerini tatlandırarak tüketiyorlar.
 • Aslında tükettikleri besin bir mavi-yeşil alg türü olan Spirulina ve Spirulina 21. yüzyılın süper besini olarak tanımlanıyor.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Spirulina nedir?

Spirulina mikroskobik ve ipliksi yapıdaki bir siyanobakteridir.

Spirulina temiz dünya sularında oksijenli fotosentez yapan Arthrospira platensis’in kurutulmuş biyokütlesidir. Bu algler bireylerin diyetlerinde önemli bir besini temsil ederler ve insanlarda protein ve vitamin suplemanı olarak yaygın şekilde kullanılırlar.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Spirulina’nın besin içeriği

Spirullina %65’ten fazla protein içerir ve B12 vitamini, provitamin A (β-karoten) ve demirden zengindir.

Spirulina yüksek oranda fenolik asit, tokoferol, γ-linolenik asit içerir.

B12 içeriği bakımından ikinci en yüksek besin olan dana ciğerine göre 2 ila 6 kat daha fazla B12 içermektedir.

Spirulina doğada en yüksek demir, tokoferol ve γ liolenic asit (GLA) içeren besindir. Ispanaktan 58 kat fazla demir, buğday filizinden ise 3 kat fazla E vitamini içermektedir. Selüloz yapıda bir hücre çepherine sahip olmadığından spirulinanın sindirimi de oldukça kolaydır.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Spirulina’nın sağlık üzerine etkileri

Spirulina güçlü bir antioksidandır ve yapılan çalışmalarda oksidatif stresi azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca Spirulina antiviral ve antikanserojenik etki göstermekte, immünolojik yanıtı arttırmakta ve karaciğer koruyucu etki göstermektedir.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

1. Spirulina’nın antioksidan etkisi

Spirulina doğadaki en zengin antioksidan kaynaklarından biridir. Çinko, mangan, selenyum ve bakır gibi mineralleri içerir. β-karoten, metiyonin, E vitamini, B6, B1 vitaminleri ile serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında aktif rol oynar. Kuvvetli antioksidanlardan biri olan süperoksit dismutaz (SOD) enziminin en önemli kaynaklarından biridir.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

2. Spirulina’nın antiviral etkisi

Spirulina güçlü antiviral aktivite sergiler. Spirulinanın polisakkaritleri herpes(uçuk virüsü) dahil olmak üzere grip virüsü, kızamık virüsü, kabakulak virüsünü gibi bir çok zarflı virüsü inhibe eder. Spirulina ekstreleri AIDS hastalarında da destek tedavi olarak kullanılabilir.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet
3. Spirulina’nın antikanserojenik etkisi

Spirulina β-karoten ve fikosiyaninden zengin doğal bir besindir. Hem β-karoten hem de fikosiyanin antikanserojeniktir. Fikosiyaninin karaciğer kanserinde hayatta kalma süresini uzatabileceğine dair çalışmalar vardır. Yanı sıra DNA’ya hasar veren ajanların vücuttan atılmasını sağlayarak kanseri önleyebilir.

Kalsiyum ve Spirulina Platensis preparatlarının birlikte kullanılması asidik karaciğer tümör hücreleri, kemik ve yumuşak doku tümör hücrelerinde DNA ve RNA sentezine etki ederek kanser hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasını önler.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

4. Spirulina’nın metabolizmaya etkisi

Spirulina lipit ve karbonhidrat metabolizmaları üzerinde etkilidir. Vücutta hipokolesterolemik ve hipoglisemik etki gösterir. Diyet ile alınan Spirulina suplemantasyonu özellikle kan şekeri sevisini düzenler. Spirulina kullanan Tip 2 diyabetli hastalarda Spirulina suplemantasyonu HbA1c düzeylerinin hedeflenen aralığa yaklaşmasında etkili olabilmektedir.. Spirulina suplemantasyonu ile Tip 2 diyabetin ikincil komplikasyonlarının azaltılabileceği ortaya konmuştur.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

5. Spirulinanın diğer etkileri

Spirulina yüksek oranda gamma linoleik asit(GLA) içerir. GLA’ nın diyetle alınması artirit, kalp hastalıkları, manik depresyon ve şizofrenide tedaviye destek sağlar. Bunun yanında ilaçların, kafeinin ağır metallerin oluşturduğu toksinlerin atılmasını sağlayan faz-1 detoksifikasyonu aktive eder.

Spirulina preparatları antiviral, antifungal, antibakteriyal etkilerinden dolayı kremlerde kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar kilo kaybından sonra kilo korumada Spirulina suplemantasyonunun faydalı olabileceğini göstermiştir.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Spirulina’ nın besin desteği olarak tüketilmesi

Ülkemizde deniz yosunu tüketimi Uzak Doğu ülkelerinde olduğu gibi gerektiği ölçüde yaygın değildir.

Geleneksel beslenme alışkanlıkları ve Türk damak tadı göz önüne alındığında deniz yosununun sofralarda yerini alması da zor gözükmektedir. Ancak Spirulina içeren besin desteklerine yöneliş son yıllarda ülkemizde de artmıştır.

spirulina, spirulina nedir, spirulina tablet, spirulina tozu, spirulina zayıflatır mı, gnc spirulina, arifoğlu spirulina, spirulina fiyatı, spirulina diyet

Spirulina içeren besin destekleri antioksidan ihtiyacının artığı, bağışıklık sisteminin zayıfladığı veya viral enfeksiyonların görüldüğü durumlarda kullanılabilir. Ancak diğer besin destekleri gibi Spirulina suplemanları da diyetisyen veya doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

eskişehir diyetisyen gülay sezgin, diyetisyen gülay sezgin, eskişehir beslenme ve diyet uzmanı, fora fizi tedavi diyetisyeni, fora diyetisyen, eskişehir fora beslenme uzmanı, fizik tedavi diyetisyeni, eskişehir beslenme ve diyet uzmanı gülay sezgin

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: