salata, yeşillik, sebze, popüler diyetler, akdeniz diyeti

‘Popüler diyetler hasta edebilir’ uyarısı

Kısa sürede fazla kilo kaybı sağladığı öne sürülen popüler diyetlerin, kalp-damar, böbrek ve kemik eklem hastalıkları riskini artırdığı, vitamin mineral yetersizliğine neden olduğu, verilen kilonun da hızla geri alındığı belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Gökmen Özel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı bir yaşamın ön koşullarından birinin doğru beslenme alışkanlığı olduğunu söyledi. Sağlıklı kiloya erişmek için uzman kontrolünde hareket edilmesi ve kişiye özel bir programın hazırlanması gerektiğini belirten Özel, son yıllarda şok diyet adı altında, kısa zamanda ağırlık kaybı vaadinde bulunan popüler diyetlerin medyada sık sık yer aldığını ifade etti.

Özel, her kişinin cinsiyet, yaş ve boyuna özgü ideal vücut ağırlığının korunmasının günlük enerji alımı ile harcaması arasındaki denkleme bağlı olduğunu anlattı. Yetişkin bir kişinin yeterli ve dengeli beslenmesi için toplam enerjinin %55-60’ının karbonhidratlardan, %12-15’inin proteinlerden ve %25-30’unun ise yağlardan sağlanması gerektiğini aktaran Özel, popüler diyetlerde genel olarak tek bir besin ögesine odaklanarak bazı besinlerin kısıtlanması ya da fazla alınmasının önerildiğini söyledi.

AA
https://www.aa.com.tr/tr/saglik/populer-diyetler-hasta-edebilir-uyarisi/1497300
yanlış 7 diyet algısı büşra güneş

Yanlış 7 diyet algısı

Gelişen zaman şartları içerisinde hayat düzenimizde birçok şey değişmiştir. Bunlardan biri de beslenme düzenimizdir.

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi, katkı maddelerinin kullanılması, fast-food kültürünün yaygınlaşmasıyla dünyada ve Türkiye’de şişman olmak zenginlere özgü olmaktan çıkmıştır. Buna bağlı olarak bireyler dış görünüşlerinden rahatsız olup obeziteyle mücadeleye başladı. Günümüzde artan obezitenin farkında olan devletlerde bu işe el atmak durumunda kaldı.

Örneğin; Türkiye Obezite Araştırma derneğinin verilerine göre bu sayı Türkiye’de 5 milyar civarındadır.

Her ülkenin olduğu gibi Türkiye’nin de yaygın ve kalıplaşmış bir beslenme düzeni vardır. Bu da çeşitli diyet algılarının oluşmasına sebep olur.

Bu diyet algılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Algı: “Diyetin anlamını zayıflamak olarak görmek”

Diyet kelime anlamıyla sağlıklı beslenmek için uygulanan düzen demektir. Yani diyeti hastalıkların tedavisinde, zayıflamak, kilo almak ve genel vücut dengesini korumak amaçlı uygulamak mümkündür.

2. Algı: “Diyeti kısıtlama olarak görmek”

‘’sevdiğim bütün yiyecekler yasak’’ Aslında öyle değil ; önemli olan porsiyon kontrolüdür. Yasaklarla aç kalarak değil, tok olup şişkin olmadan da diyet yapılır.

3. Algı: “Ekmeği günah keçisi yapmak”

Oysa ekmeksiz diyet olmaz. Bizler yemekleri ekmeğin yanına katık olarak gören bir toplumken bu ekmeksiz diyetin sürdürülebilir olması mümkün mü? Hele ki ekmeğin karbonhidrat ihtiyacımızı, B vitamini ihtiyacımızı en masum şekilde karşıladığını biliyorsak.

4. Algı: “Mucizevi şok diyetler, zayıflama ilaçlarını kurtarıcı olarak görmek”

Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin en çok başvurduğu yollardır. Bu amacı bir yerde yerine getiriyor olsalar bile yanında sebep olduğu organ bozuklukları ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

5. Algı: “Yeşil çayı diyetin olmazsa olmazı görmek”

Yeşil çayın düzenli kullanımda metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğunu biliyoruz. Ancak hiçbir besinin tek başına zayıflamaya etkisi olmadığını bilmemiz gerekir.

6. Algı: “Başkasına ait diyeti uygulamak”

Diyet herkesin yaşına, boyuna , kilosuna ve metabolizma durumuna göre kişisel olarak diyetisyenler tarafından planlanır. Yani diyet kişiye özeldir.

7. Algı: “Sporu sadece zayıflama aracı olarak görmek”

Belli bir süre mümkün olan en fazla spor yapılıp sonrasında spor bırakılır. Sonuçta verilen kilolar fazlasıyla geri alınır. Oysaki önemli olan düzenli fiziksel aktiviteyi yaşamımızda bulundurmaktır.

Sonuç olarak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmek bizim elimizdedir. Bunun için diyetisyenlerden yardım almamız ömrümüz boyunca kendimize vereceğimiz en güzel hediyemiz, sağlıklı bir vücut için değmez mi?
dytbusragunes@gmail.com

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Büşra Güneş

aralıklı oruç - intermittent-fasting

Aralıklı oruç diyeti

Oruç diyeti yaparak hem sağlıklı kalmak hem de kilo vermek mümkün mü? Aslında dini bir anlam içermeyen oruç diyeti kişiyi belirli aralıklar ile aç bırakarak metabolizmasının hızlanmasını ve bu sayede hızlı bir şekilde yağ yakmasını amaçlıyor…

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır?

Aralıklı oruç diyeti (IF: Intermittent fasting) olarak da geçen oruç diyetinde ilk kural en az 8 saat aç kalmak. Diyet farklı şekillerde uygulanabilir. Birincisi belirli aralıklar belirlemek ve sadece bu aralıklarda yemek tüketmek. Burada diyeti uygulayan kişi kendisine 4 – 6 saat aralığında saatler belirler ve sadece bu saatlerde yemek tüketir. Günün 16 saati aç geçecek şekilde toplam 8 saatlik bir öğün süresi vardır.

Diğer seçenekte ise diyeti uygulayan kişi günde sadece tek öğün yemek yiyerek kalan zamanında oruç tutmalıdır. Yani eğere akşam saat 19.00’da yemek yenildiyse, bir sonraki yemek de 1 gün sonra yani saat 19.00’da yenmelidir. Yenilen tek öğünde kişi istediği türden istediği kadar kadar yemek yiyebilir.

Bir diğer aralıklı oruç türü ise 5 gün 2 gündür. 5 gün 2 gün türünde, diyeti uygulayan kişi 5 gün boyunca harcadığı kadar kalori tüketir. Kalan 2 günde ise erkekler için 600 Kcal, kadınlar için 500 Kcal alınmaktadır.

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

Kilo avcıları

ABD’de 1960’ların başında kilo veren ve tekrar almaktan korkan bir ev kadını tarafından başlatılan hareketin, 30’dan fazla ülkede taraftarları bulunuyor.

Kilo avcıları, internet ortamında, düzenlenen toplantılarda sık sık bir araya gelerek, hem birbirlerine destek oluyor, hem de diğerlerini denetliyor. Avcılar, diyet ve egzersiz yoluyla vücut kütle indeksini 20-25 aralığında tutma konusunda birbirine destek oluyor…

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Alan diyeti

Dr. Barry Spears tarafından geliştirilen Alan diyeti, beslenme düzeninde %40 oranda karbonhidrat, %30 yağ ve %30 protein tüketimi prensibine dayanıyor.

Rafine edilmemiş karbonhidratlar ve yağların tüketimine ağırlık verilen Alan diyetinde, işlenmiş ürünler yerine karbonhidrat ihtiyacının meyvelerden ve lif bakımından zengin sebzelerden karşılanması tavsiye ediliyor.

Alan diyeti, diğer diyetlerden farklı olarak, alınan kalori miktarının azaltılmasını öngörmüyor, yiyeceklerin doğru şekilde porsiyonanmasını öneriyor. Her öğün, bir porsiyon et, bunun iki katı oranında iyi karbonhidrat ve zeytinyağı, fındık, ceviz gibi “iyi” yağlar tüketiyorsanız, sağlıklı bir alanda yaşamayı sürdürüyorsunuz demektir.

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

vegan

Vegan beslenme

Vegan beslenme, bir diyet yönteminden daha çok net bir yaşam biçimi, yaşam felsefesi olarak kabul ediliyor.

Veganlar, bal, süt ürünleri ve yumurta dahil, hiçbir hayvansal besini tüketmiyor, bu beslenme biçimini sağlıklı yaşamak kadar, çevresel ve etik gerekçelerle seçiyor.

Tüketilen besinlerin yeterince çeşitlendirilebilmesi durumunda, veganlar, lakto-ovo vejetaryenler gibi, sağlık konusunda birçok avantaja sahip oluyorlar.

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

popüler diyetler, akdeniz diyeti

Akdeniz diyeti

Yapılan değerlendirmede, popüler diyetler arasında tüketilen ürün çeşidi, zenginliği bakımından en sağlıklı ve başarılı beslenme türleri arasında gösteriliyor.

Güney İtalya, özellikle de Yunanistan’ın Girit adasındaki beslenme biçiminin esas alındığı bu diyet, bol miktarda taze sebze ve meyve, tahıl, yağlı tohum, peynir, yoğurt, et olarak bol miktarda balık, az miktarda kırmızı et ve bolca zeytinyağı, makul oranda şarap tüketimine dayanıyor…

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

japon mutfağı, suşi, çiğ balık

Çiğ diyet

Çiğ beslenme yöntemini seçenler, çoğunluğu organik olmak üzere, tamamen bitkisel temelli ve hiçbir şekilde işlenmemiş besinleri tüketiyorlar.

Bu beslenme biçiminde, tüketilen besinlerin en az üçte ikisi pişirilmeden alınıyor. Çiğ besin tüketenlerin tamamına yakını hayvansal besinleri diyetine dahil etmiyor.

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

Yin besinler, yang besinler, nötr besinler, Yin ve yang tarzı beslenme, Çin tıbbı, yin yang diyeti, yang yin diyeti, yin-yang, çin, çin diyeti, yin, yang, yin yang, Yin Yang felsefesi, Yin Yang felsefesi nedir, Yin Yang felsefesi ne demek, Yin Yang felsefesine göre beslenme, denge, dengeli beslenme

South Beach diyeti

Bir kardiyolog ve bir beslenme uzmanı tarafından geliştirilen diyet de kandaki şeker oranının düşük tutulması ve özenle seçilmiş karbonhidrat tüketimi prensibine dayanıyor.

Diyet, sürekli çok az yağ tüketimi yerine, iyi yağlar olarak kabul edilenlerin tüketilmesini, aksi takdirde diyetin beslenme alışkanlığına dönemeyeceğini savunuyor.

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

vejeteryan beslenmesi izmir diyetisyen

Vejetaryen beslenme

Vejetaryenliğin farklı türleri olmasına karşın, lakto-ovo vejetaryenlik en sık görülen tür olarak biliniyor.

Lakto-ovo vejetaryenler, yumurta, süt ürünleri ve bal dışında hayvansal gıda tüketmiyorlar. Son yıllarda yapılan araştırmalar, vejetaryenlerin daha ince görünümlü olduklarını, metabolik hastalıklara daha nadir yakalandıklarını ve daha uzun yaşadıklarını ortaya koyuyor…

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Atkins diyeti

ABD’li kardiyolog Robert Atkins tarafından geliştirilen Atkins diyeti, vücuttaki insülin oranının ani yükseliş ve düşüşlerini engelleme prensibine dayanıyor.

Atkins diyetinde rafine karbonhidratların vücutta insülin düzeyinin hızla yükselmesine, sonra da hızla düşmesine neden olduğuna, bu döngünün de kişinin daha çok yeme isteğiyle sonuçlandığına işaret ediliyor.

Bugüne kadar çok sayıda kişinin beslenme düzenine öncülük eden Atkins diyeti, kişiyi normalde tükettiğinden daha fazla protein almasına teşvik ettiği gerekçesiyle diyetisyenler / beslenme uzmanları tarafından eleştiriliyor.

Diyetin özellikle eleştirilen bir diğer yönü de, uygulayıcıları tarafından bir yaşam biçimi olarak benimsenmesinin zorluğu ve bir süre sonra bırakılması.

Lütfen sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili konular için diyetisyeninize başvurunuz. Tüm popüler diyetler için buraya tıklayınız.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

Gel vatandaş: 5 günde 5 kilo verdiren diyet listesi!

Fazlalıklardan kurtulmak için 5 günde 5 kilo diyetimiz:

  • İlk 3 gün; sabah, öğle, akşam ve her acıktığımızda sadece haşlanmış patates yiyoruz.
  • gün; haşlanmış patates yemeye devam ediyor ve ilaveten elma, armut, portakal, mandalina meyvelerinden tercihen bir tanesini yiyoruz. Akşam yemeğinde 1 adet haşlanmış tavuk budu ilave ediliyor.
  • gün; yine haşlanmış patates, meyve, salata yiyoruz.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

5 günde 5 kilo verdiren şok diyet listesi

İnternette sürekli bu ve benzeri şok diyetleri görüyoruz. Kısa sürede fazla kilo vermek isteyenler çareyi şok diyetlerde arıyor. 5 günde bu diyeti uygulayarak tartıda mutluluk yaşayabilirsiniz ama vücudunuz sizinle aynı mutluluğu paylaşmayacaktır.

Verilen 5 kilo verildiği gibi yine çok kısa sürede daha fazlasıyla geri alınır. Şok diyetler günlük almanız gereken karbonhidrat, protein, yağ ve lif değerlerini karşılayamaz. Şimdi gelin yukarıdaki diyette vücudunuza neler alıyorsunuz bakalım ?

obezite hakkında gerçekler

5 günde 5 kilo verdiren şok diyet listesinde patates

Diyete göre ilk 3 gün sadece haşlanmış patates tüketilmesi söyleniyor. 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere minumum 6 tane haşlanmış patates tükettiğinizi varsayarsak 90 gram karbonhidrat, 12 gram protein ve 408 kalori almış oluruz. Bu günlerde sadece karbonhidrattan besleniyoruz neredeyse. 4. Ve 5. Günler bu kaloriye ek olarak 1 porsiyon meyve yediğimizi varsayarsak ( 1\2 orta boy muz, 1 orta boy elma, 1\4 orta boy ayva 1 porsiyon meyve yerine geçer.)15 gram karbonhidrat, 60 kalori ve salatayı 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile yediğinizi varsayarak 6 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 5 gram zeytinyağı ve toplam 73 kalori ve 100 gram bir tavuk budu yediğinizi varsayarak 20 gram protein, 16 gram yağ ve toplam 230 kalori alarak gün içinde toplam 112 gram karbonhidrat, 33 gram protein ve 771 kalori almış oluruz.

5 günde 5 kilo verdiren şok diyet listesi uygulama örneği

25 yaşında, 170cm, 70 kg bir kadının ortalama 265 gram karbonhidrat, 65 gram protein ve toplam 1800 kalori alması gerekir. Bu miktarlarda kilosunu koruyabilir. Şok diyetle aldıklarımız, almamız gereken besin ögelerinin çok çok altındadır. Tabaklarımızı hazırlarken süt, et, tahıl, sebze-meyve gruplarının bir arada olması gerekiyor. Ancak o zaman yeterli ve dengeli beslenmiş oluruz.

Peki şok diyetlerin ne gibi zararları vardır?

  • Şok diyetleri uygulayan kişilerde baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu, kansızlık, saçların güçsüzleşmesiyle birlikte hızla dökülmesi, zayıf tırnaklar, kas ve doku kaybı görülebilir.
  • Düzensiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı, insülin direncine sebep olarak şeker hastalığı riskini artırmaktadır.
  • Uzun süreli açlık, midede gastrit ve yanma gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.
  • Öğün atladığımız için metabolizma yavaşlar, yemek yeme durumu kontrolsüz olabilir.
  • Az kalori aldığımız için kalp atışları düzensiz olabilir ve karbonhidrat olmadığı zaman vücudumuzun yağ hücrelerini enerji kaynağı olarak kullandığı ketozis durumu meydana gelebilir ve bu durum komayla sonuçlanabilir.
  • Her öğün sıvı tüketirsek kilo kaybı su, beden sıvıları ve kas miktarında olur. Bizim istediğimiz yağ miktarında azalma olmasıdır.

Sağlığımız en değerli hazinemizdir, değerini kaybetmeden bilelim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıkla kalın, dahası için diyetisyeninizden yardım alın…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Gülşah Karmil kimdir

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: