ŞOK: “Şeyda Coşkun yasadışı diyetisyen davasından beraat etti!”

Şeyda Coşkun hakkında diploması olmadığı halde insanlara diyet programı uygulattığı iddiasıyla, Sağlık Hizmetleri Kanunu’na muhalefet suçundan İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Geçtiğimiz günlerde görülen davada Coşkun, delil yetersizliği nedeniyle beraat etti.

Ünlü isimlere diyet programları uygulayan Şeyda Coşkun, Sağlık Bakanlığı’nın kriterlerine uygun Beslenme ve Diyetetik lisans diploması olmadığı için diyetisyenler tarafından eleştiriliyordu. Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi‘ne şikayet edilen Coşkun’un izinsiz ve yetkisiz sağlık hizmeti verdiği ileri sürülmüş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca soruşturma başlatılmıştı.

Belge sunamadı

Coşkun hakkında, Sağlık Hizmetleri Kanunu’na muhalefet suçundan dava açılmıştı. Şeyda Coşkun; mahkemede Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü diplomasından başka sağlık hizmeti vermeye yönelik bir yetki belgesi ortaya koyamamıştı. Kendisini yaşam koçu olarak tanıtan Şeyda Coşkun; Gülben Ergen, Hacı Sabancı, Derya Baykal, Gülşen, Derya Şensoy, Hadise ve Büşra Pekin gibi isimlerle çalıştı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşmanın ardından, yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle Coşkun’un beraatine karar verildi.

Derya Baykal

Derya Baykal tanık oldu

Duruşmada, oyuncu Derya Baykal da tanık sıfatıyla ifade verdi. Baykal, 8-9 yıldır tanıdığı Şeyda Coşkun’un hiçbir zaman diyetisyen olduğu iddiasında bulunmadığını ifade ederek onun sayesinde spor alışkanlığı edindiğini söyledi. Baykal, Coşkun’un kendisinin istediği yemekleri gönderdiğini ve aralarında spor aktivitesi dışında diyetisyen ilişkisi olmadığını ifade etti.

Ünlülere kilo verdirerek isim yaptı

Şeyda Coşkun, ünlü müşterilerine Bebek sahilinde yaptırdığı yürüyüşler ve kapılarına kadar gönderdiği diyet yemeklerle tanınıyor.

Sabah
https://www.sabah.com.tr/magazin/2018/11/13/yasadisi-diyetisyen-davasindan-beraat-etti
çakma diyetisyen şeyda

Ünlülerin çakma diyetisyeni Şeyda Coşkun’a soruşturma!

Seans başına 3.000 $ alıyordu.
Ünlü isimlere diyet programları uygulayan ancak Beslenme ve Diyetetik lisans diploması olmadığı için diyetisyenler tarafından sıklıkla eleştirilen Şeyda Coşkun hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Coşkun’un, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne şikâyet edildiği, yapılan araştırma sonucunda izinsiz ve yetkisiz sağlık hizmeti verdiği ileri sürüldü. Soruşturma sonunda Şeyda Coşkun hakkında, “Sağlık Hizmetleri Kanunu’na muhalefet” suçundan dava açıldı.

Coşkun, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü diplomasından başka sağlık hizmeti vermeye yönelik bir yetki belgesi ortaya koyamadı. Kendisini yaşam koçu olarak tanıtan Şeyda Coşkun, Gülben Ergen, Hacı Sabancı, Derya Baykal, Gülşen, Derya Şensoy, Hadise, Büşra Pekin gibi isimlerle çalıştı. Kişi başı 3.000 $ ücret talep eden Coşkun’un aylık kazancının 200.000 ₺’yi bulduğu iddia ediliyor.

Haberin Kaynakları
* http://www.saglikaktuel.com/haber/unlulerin-diyetisyeni-seyda-coskuna-sorusturma-diplomasinin-olmadigi-ortaya-cikt-60330.htm * http://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/devlet-duruma-el-koydu/ * https://www.egehaber.com/gundem/unlulerin-diyetisyeni-seyda-coskun-a-sorusturma-kisi-basi-h208989.html * http://www.milliyet.com.tr/unlulerin-diyetisyeni-seyda-magazin-2596024/ * https://haber.com/diyetisyen-seyda-coskunun-basi-diploma-yuzunden-dertte-24096/ * http://www.sivridilli.com/haber/diplomasiz-diyetisyen-seyda-coskuna-sorusturma/59216/
ÇAKMA diyetisyen şeydacık

Diploması yok, diyetisyenlik yapıyor! Aylık kazancı 200.000 ₺!

Sosyetenin ünlü isimlerini zayıflatan Şeyda Coşkun, yine hedefte! Diploması olmamasına rağmen danışanlarına diyet programı uygulatan ve birçok kez Sağlık Bakanlığı’na şikayet edilen Coşkun hakkında adli ve idari işlem başlatıldı.

Ünlü isimlere Diyet programları uygulayan ancak Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere uygun diploması olmadığı için diyetisyenler tarafından sıklıkla eleştirilen Şeyda Coşkun hakkında soruşturma başlatıldı.

Coşkun’un Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikayet edildiği, yapılan araştırma sonucunda izinsiz ve yetkisiz sağlık hizmeti verdiği kesinleşti.

Beslenme ve Diyetetik lisans diploması yok

Coşkun, daha önce de diploması olmadığı için çok kez gündeme gelmiş, Sağlık Bakanlığı’nın hedefi olunca kendisini röportajlarla savunmuştu.

Astronomik kazancıyla sık sık haber olan ve kendisini yaşam koçu olarak lanse eden Coşkun, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü diplomasından başka sağlık hizmeti vermeye yönelik bir yetki belgesi ortaya koyamamıştı.

Birçok ünlü ismi zayıflattı

Kendisini yaşam koçu olarak tanıtan Şeyda Coşkun; Gülben Ergen, Hacı Sabancı, Derya Baykal, Gülşen, Derya Şensoy, Hadise, Büşra Pekin gibi isimlerle çalıştı. Kişi başı 3.000 $ ücret talep eden Coşkun’un aylık kazancının 200.000 ₺ bulduğu ileri sürülüyor.

ÇAKMA diyetisyen şeydacık

Ünlülerin zayıflamak için para bayıldığı diplomasız Şeyda Coşkun‘a soruşturma!

Sosyetenin, ünlüler camiasının isimlerini zayıflatan Şeyda Çoşkun yine hedef gösterildi. Diploması olmamasına rağmen diyetisyenlik yapan Çoşkun bu konuda bir çok kez şikayet edilip hakkında adli ve idari işlemler başlatıldı.

Sosyetenin, ünlüler camiasının isimlerini zayıflatan Şeyda Çoşkun yine hedef gösterildi. Diploması olmamasına rağmen, diyetisyenlik yapan Çoşkun bu konuda bir çok kez şikayet edilip hakkında adli ve idari işlemler başlatıldı. YAPILAN İNCELEMELER VE ARAŞTIRMALAR SONUCUNDA YETKİSİZ SAĞLIK HİZMETİ VERDİĞİ KESİNLEŞTİ. Ünlü isimlere diyet programları uygulayan ancak Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere uygun olarak SAĞLIK BİLİMLERİ BESLENME ve DİYETETİK LİSANS diploması bulunmayan Çoşkun, diplomalı diyetisyenler tarafından sıklıkla eleştiriliyor. Çoşkun’un Başbakanlık İletişim Merkezine şikayet edildiği, yapılan araştırmalar sonucunda izinsiz ve yetkisiz sağlık hizmeti verdiği kesinleşti.

Çoşkun daha öncelerinde de bir çok kez gündeme gelmişti. Sağlık bakanlığının hedefinde olunca kendini verdiği ropörtajlarda savunmuştu.

Aylık kazancı 200.000₺

Astronomik kazancı ile sık sık haber olan ve kendisini yaşam koçu olarak lanse ettiren Çoskun, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü diplomasından başka sağlık hizmeti vermeye yönelik bir yetkisi olduğunu ortaya koyamamıştı.

Kişi başı 3 bin lira talep eden Çoşkun’un aylık kazancı 200 bin lirayı buluyor. Kendisini yaşam koçu olarak tanımlayan Şeyda Çoşkun, Gülben Ergen, Derya Baykal, Hacı Sabancı, Gülşen, Derya Şensoy, Hadise ve Büşra Pekin gibi bir çok ünlü ismi zayıflattı.

TR Gazete
https://www.trgazete.com/magazin/unlulerin-zayiflamak-icin-para-bayildigi-diplomasiz-seyda-coskun-a-h17156.html
diyet dikkat, zayıflama uyarı

Dikkat bunlar diyetisyen değil!

Burada ismi geçen kişiler sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyen değil.

Bu yüzden resmi anlamda “diyetisyen”, “beslenme uzmanı”, “beslenme ve diyet uzmanı” gibi unvanları kullanamaz ve beslenme önerilerinde bununamazlar. Lütfen beslenme ve diyet alanında uzman olan diyetisyenleri tercih edin.

Şeyda Coşkun

“Kısa süreli hayat arkadaşı”

*

Gül Kaynak

Turizmci

*

Haluk Saçaklı

Beden eğitimi öğretmeni

*

Ahmet Maranki

Endüstri mühendisi

*

Canan Karatay

Dahiliye uzmanı ve kardiyolog

*

Ayça Kaya

Dahiliye uzmanı

*

Muzaffer Kuşhan

Genel cerrah

*

Ender Saraç

Aile hekimi

*

İbrahim Saraçoğlu

Kimya profesörü

*

Yasemin Bradley

Pratisyen hekim

*

Candan Pötöy

Spor eğitmeni

*

Feryal İlkova

Gastroloji uzmanı

*

Haluk Gürışık

Anestezi uzmanı

*

Gürkan Kubilay

Dahiliye uzmanı

*

Leyla Onay

Dahiliye uzmanı

*

Murat Topoğlu

Pratisyen hekim

*

Murat Berksoy

Aile hekimi

*

Oya Yalçın

Sağlıklı yaşam uzmanı

*

Sinan İbiş

Radyoloji uzmanı

 

Ne yazık ki ülkemizde de kendini diyetisyen olarak tanımlayan ve halka yanlış önerilerde bulunan bazı spor eğitmenleri, hekimler ve kendini yaşam koçu ilan eden şahıslar mevcuttur. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, zayıflama – kilo aldırma gibi beslenme programlarını düzenlenmesinde, metabolizma hastalıklarında beslenme programı oluşturmada başvuracağınız kişileri seçmeden önce iyice araştırarak, gerçek anlamda diyetisyen olduğundan emin olmanız, alacağınız hizmet açısından oldukça önem arz etmektedir.