türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Besinlerin sağlıklı şekilde hazırlanması, pişirilmesi ve muhafazası

Öncelikle sebze ve meyvelerin toz, toprak ve ilaç kalıntılarından temizlenmeleri için bol suda iyice yıkanması gerekir. Kabuklu sebzeler soyulurken dikkat edilmediğinde, sebzenin önemli bir kısmı kabukla beraber atılır. Yaprak sebzelerin dış kısımlarının büyük oranda atılması, uçlarının derin kesilmesi veya tamamen kesilip atılması en çok uygulanmakta olan yanlış hazırlama yöntemleridir. Özellikle her aşamada temiz ve içilebilir nitelikte su kullanılmalıdır.

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Besinlerin Sağlıklı Hazırlanması

Kuru baklagillerin pişirilmesinde yapılan bazı ön işlemler vardır; bunlardan biri ıslatma aşaması olup, oda ısısındaki suda 8- 24 saatte yapılmalıdır. Islatmada sıcak su kullanılırsa bu süre daha da kısalır. Islatılan taneler yumuşar ve gaz yapıcı öğeler ıslatma suyuna geçer. Kuru baklagillerin ön haşlama suyu atılmazsa besin ögesi kaybı çok azdır. Haşlama suyu atılırsa, B vitaminleri ve minerallerde kayıp olur. Bu nedenle haşlama suları kesinlikle dökülmemelidir.

Hijyenik risk açısından et, süt ve yumurta gibi potansiyel tehlikeli besinler hazırlık aşamasında buzdolabının dışında en fazla 2 saat bekletilmelidir.

Sözleşmeli diyetisyenler kadroya geçecek mi?, kpss diyetisyen habeleri, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kamu Hastaneler Kurumu KPSS Diyetisyen

Çapraz Bulaşma Nedir?

Çapraz bulaşma; temiz bir yiyeceğe besin olmayan ve bakteri içeren etmenlerden bakteri bulaşmasına denir. Çapraz bulaşmaya neden olan besin dışı etmenler;

Eller Araç-gereçler,
Doğrama tahtaları, Mutfak tezgahları
Mutfakta kullanılan bez ve süngerler, Öksürme, hapşırmadan kaynaklanan damlacıklar

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,
Çapraz bulaşmayı önlemek için;

 • Çiğ ve pişmiş besinler ayrı yerlerde ve araç gereçler ile hazırlanmalı ve bu besinler birbirinde uzak tutulmalı,
 • Çiğ besinlere (özellikle et, et ürünler, yumurta vb.) dokunduktan sonra eller yıkanmalı,
 • Dondurulmuş besinler, buzdolabı sıcaklığında, orijinal ambalajı içinde veya mikrodalga fırınlarda çözdürülmeli,
 • Bir kez çözdürülmüş besinler tekrar dondurulmamalıdır.
 güvenilir gıda, güvenilir besin, güvenli gıda, güvenilir gıda, helal gıda, sağlıklı gıda, gıda denetimleri, diyet denetimleri

Besinlerin Sağlıklı Pişirilmesi

Etkin bir pişirme işlemi, besin zehirlenmelerine sebep olan bakterileri etkisiz hale getirir. Bu nedenle besinlerin yeterli şekilde pişirilmesine dikkat etmek son derece önemlidir.

Pişirme sırasında uygun yöntemin seçilmesi tüketim kalitesini geliştirmek ve ekonomik açıdan önemlidir. Besinleri pişirmek için iç kısımlarına yeterli ısı transferi gereklidir. Besinlerin pişirilmesinin başlıca nedenleri sindirimi ve tüketimi kolaylaştırmak, lezzeti arttırmak, tat, doku ve renk açısından daha cazip hale getirmek ve mikroorganizmaların etkisini engellemektir. Bir besinin güvenilirliği, besinin iç sıcaklığının yeterli yüksekliğe çıkması ile sağlanır ve bu şekilde besinde mevcut tehlikeli patojen (hastalık yapan) bakterilerin yok edilmesi sağlanır. Uygun sıcaklıkta ve yeterli sürede yapılan pişirme ile besinlerin zararlı hale gelmesi önlenir

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Besinlerin pişirilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Etler: Etin çeşidine ve bağ dokusu içeriğine göre uygulanan pişirme yöntemi, etin lezzetini arttırır. Genelde bağ dokusu fazla olan etlerin sulu ısıda, az olanların ise kuru ısıda pişirilmesi gereklidir. Kuru ısıda pişen ette, ısı yükseldikçe su kaybı artar ve kurur. Kuruluğu önlemek ve pişirmeyi tam olarak sağlamak için etler ortaya yakın ısıda etin iç kısmındaki ısı en az75 °C ye ulaşana kadar iyice pişirilmelidir. Etler ızgara edilirken etle ateş arasındaki uzaklık (en az25 cm.) eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Aksi takdirde kanser yapıcı maddeler oluşur. Aynı nedenle etler çok yüksek sıcaklıkta uzun süre pişirilmemelidir.

Balık: Balıklar hafif ateşte kısa sürede pişirilmelidir. Genellikle yağlı balıklar ızgara veya kendi suyu içinde (buğulama) pişirilir, yağı az balıklar ise yağda kızartılır. Kızartılırken dağılmayı önlemek için önce una bulanmalı sonra sıcak derin yağa konarak pişirilmelidir.

Yumurta: Yumurta kabuklarından kolayca mikroorganizmalar geçtiği için yıkandıktan sonra kullanılmalı, kabuklar uzaklaştırıldıktan sonra eller uygun şekilde yıkanmalı ve pişirme işlemene geçilmelidir. Özellikle iyi pişirilerek tüketilmelidir Bu nedenle taze yumurta tüketilmeli ve haşlama süresi katı yumurta için su kaynamaya başladıktan sonra 8-12 dakika ile sınırlandırılmalıdır.

Kuru Baklagiller: Ön hazırlık aşaması tamamlanan kuru baklagillerin sindiriminin kolaylaşması için uygun şekilde pişirilmesi gereklidir. Kuru baklagiller iyice pişirilirse gaz yapıcı etkileri azalır. Bu nedenle pişirme, basınçlı tencerelerde yapılmalıdır.

Süt ve Türevleri: Süt genel olarak içme sütü şeklinde veya yoğurt, peynir, çökelek haline getirilerek kullanılır. Pastörize veya Uzun Ömürlü Süt (UHT)  ve Pastörize süt ürünleri tercih edilmelidir. Sütün çok kaynatılması, vitamin kaybına neden olur.

Özellikle Sütlü tatlı yapımında şekerin pişirme esnasında eklenmesi süt ve şekerin yüksek ısıda kimyasal tepkimeye girmesi ile protein kaybına neden olacağından, sütlü tatlı ocaktan alınırken şeker eklenmelidir.

Sebze-Meyveler: Sebze ve meyvelerdeki pişirme kayıplarını önlemek ve en aza indirmek için sebze ve meyvelerin tüketilmeden veya pişirilmeden hemen önce doğranması gerekmektedir. Sebzeler hemen sıcak ortamla temas ettirilmeli, bekletilmeden pişirilerek C vitamini kaybı önlenmelidir. Sebzeye yeterince su konmalı veya susuz pişirilmelidir. Sebze ve meyveleri pişirirken tencerenin kapağı sık sık açılmamalıdır. Böylece buhar kaybı az olur ve pişme süresi kısalır. Ancak pırasa, lahana, karnabahar vb. sebzelerin pişirilmesi sırasında tencerenin kapağının ara sıra açılması önerilir. Sebzelerin haşlama suyu kesinlikle dökülmemelidir, dökülürse suda eriyen vitaminlerin büyük bir kısmı (C, B2 vitaminleri, folik asit vb.) suya geçtiği için besin değeri kaybı olur. Sebzeler pişirilirken asla soda, eklenmemelidir. Eklenen soda bazı vitaminlerde kayıplara neden olur.

Tahıllar: Tahılların pişirilmesi esnasında yapılan en yaygın yanlış uygulama kavurma yapmaktır. Unun ve pirincin kavrulması vitamin ve mineral kayıplarına neden olur.

Yağlar: Özellikle kızartma yapılırken uygun (dumanlanma noktası düşük) yağlar tercih edilmeli. Derin yağda kızartma, kırıntıların az olması, besinin her tarafının düzgün şekilde kızarması ve besinin az yağ çekmesi nedeni ile daha uygundur. Potansiyel riskli besinlerin (köfte, balık vb.) kızartıldığı yağlar bir kereden fazla kullanılmamalı, patates gibi sebzelerin kızartıldığı yağlar ise kullanıldıktan sonra iyice süzülerek kapalı bir cam kapta serin ve karanlık ortamda saklanmalı ve iki kereden fazla kullanılmamalıdır.

güvenilir gıda, güvenilir besin, güvenli gıda, güvenilir gıda, helal gıda, sağlıklı gıda, gıda denetimleri, diyet denetimleri

Besinlerin Sağlıklı Saklanması

Pişmiş yiyecekler oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletilmemeli, hızlı bir şekilde tüketilmeli kalan yiyecekler kısa sürede uygun koşullarda muhafaza edilmelidir.

Kısa sürede saklanacak gıdalar buzdolabının soğutucu bölümünde +4°C’de, uzun süre bekletilmesi gereken gıdalar ise buzdolabının dondurucu bölümünde -18°C’de muhafaza edilmelidir.

Gıdaları buzdolabında saklarken dikkat edilmesi gerekenler:

• Buzdolabının doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

• Buzdolabında gıdaları gereğinden uzun süre tutmamak gerekir.

• Çiğ ve pişmiş gıdaların birbiriyle teması engellenmelidir.

• Gıdaları buzdolabı poşetinde veya saklama kapları içinde muhafaza etmek gerekmektedir.

• Sıcak gıdalar buzdolabına direkt konulmamalıdır.

• Buzdolabı temiz tutulmalıdır.

Dondurma işlemi

 • Dondurma işlemi uygulanacak besinlerin taze ve temiz olmasına dikkat edilmeli, kolay çözünebilecek ve tüketilecek miktarlarda dondurulmalı,
 • Dondurulacak besinler uygun koşullarda ve üzerleri kapalı kaplarda muhafaza edilmeli ve dondurulmaya uygun ambalajlar ve materyali kullanılmalı,
 • Dondurulacak besinlerin etiketlerinde üretim ve son tüketim tarihi bilgileri ile birlikte muhafaza sıcaklığı da belirtilmelidir.

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Besin / Besin Grupları

Saklama / Depolama Sıcaklıkları (0C)

Süt ve süt ürünleri

 4 – 6

Kırmızı et ve et ürünleri

  0 – 4

Kıyma

  0 – 2

Yumurta

   5 -12

Kanatlı et ve ürünleri

   0 – 4

Taze balık ürünleri (veya erimekte olan buz içinde)

   0 – 4

Sakatat

    0 – 3

Meyve ve sebzeler

      0 – 12

Dondurulmuş  ürünler

-18 ve daha düşük sıcaklıklarda

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) 2015

Pansiyonlu Okullar İçin Toplu Beslenme Hizmetleri Rehberi, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Ankara 2016

Sağlıklı tarifler, sağlıklı yemek tarifleri, diyet yemekler, diyet tarifler, diyet yemek tarifler, gerçekdiyetisyenler yemek tarifleri, Gerçek Diyetisyenler yemek tarifleri, Milanez soslu makarna, Milanez soslu makarna hazırlanışı, Milanez soslu makarna malzemeleri, Milanez soslu makarna tarifi, Milanez soslu makarna kaç kalori,

Milanez soslu makarna

Sağlıklı “Milanez soslu makarna” için malzemeler:

 • 1 paket tortellini makarna
 • 1 yemek kaşığı sıvıyağ,
 • 1 tatlı kaşığı iyotlu tuz

Sağlıklı “Milanez soslu makarna” sosu için malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı tereyağ,
 • 500 g mantar,
 • 100 g dilim et salam ya da dana jambon,
 • 100 ml krema,
 • Çeyrek su bardağı kaşar peyniri,
 • İyotlu tuz,
 • Karabiber

Sağlıklı “Milanez soslu makarna”nın hazırlanışı:

Makarna, tuz ve yağ eklenerek bol suda 5 dakika kadar haşlanır. Makarna haşlanırken mantarlar salamlar dilimlenir. Geniş bir teflon tavada tereyağı ısıtılır, mantarlar ilave edilip, rengi biraz dönünceye kadar sotelenir. Salam ya da jambon eklenir, sotelenir ve ateş kısılır. Krema eklenir ve karıştırmadan hemen makarna eklenir. Kısık ateşte 4 – 5 dakika pişirilir. Çeyrek su bardağı kaşar eklenir, karıştırılır. İyotlu tuz, ve karabiber eklenir. Sağlıklı “Milanez soslu makarna”yı süslemek için nane, fesleğen ya da kekik kullanılabilirsiniz. Afiyet olsun…

kasım ayında beslenme, kasım besin listesi, kasımda sağlık, kasım sağlık, kasım diyet

Kasımda sağlık başkadır

Aşk, kahve, kitap, şarap, yağmur, battaniye, deri ceket… ‘Sonbaharda başlayan aşklar bitmez.’ diye yazıyordu bir kitapta. 

Hem aşık olmak istersin hem de yalnız kalmak… Ancak sonbaharın gelmesiyle birlikte güneş ışınlarından yararlanma süresi kısalır, iş temposu yoğunlaşır, evde geçirilen zaman uzar ve hastalılara yakalanma riski artar. Işıl ışıl geçen yaz mevsiminden sonra bunlar depresyona sebep olabilir. Sonbahar yoğunluğu ve stresi ile geliyor. Peki hazır mıyız? Yaz tatili bitti diye karamsarlığa kapılıp depresyona girmek yerine ‘Nasıl sağlıklı geçirebiliriz?’sorusuna cevaplar aramalıyız. Sonbaharı depresyondan uzak geçirmek istiyorsanız beslenme düzeninize ve fiziksel aktivitenize dikkat etmeniz gerekir. Böylece sonbaharın keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

Sabah sihri

Sabah biraz daha fazla uyumak için kahvaltıyı atlamak kolay bir seçenek haline geliyor. Ancak uyurken bile çalışan vücut gece boyunca aç kaldığı için güne kahvaltı ile başlamak oldukça önemlidir. Özellikle beynin temel enerji kaynağı glikozdur. Bu nedenle beyin fonksiyonları için glikoza ihtiyaç duyar. Kahvaltı yapmadan güne başlamak kan şekerinde dengesizlik, yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve baş ağrısına neden olabilir. İşte size kolay hazırlayabileceğiniz sabah sihri; chia tohumu !

chia tohumu

Chia tohumu

Maya dilinde ‘güç’ anlamına gelen Chia tohumunun besin değeri de oldukça yüksektir. Kalsiyum: RDA’ nın %18’i, magnezyum: RDA’ nın %30’u karşılar. Protein ve omega-3 içerir. Ancak bitkisel kaynaklar, hayvansal kaynaklar kadar iyi emilemez. Bu nedenle et, tavuk, balık gibi hayvansal ürünlerin yerine geçmediği unutulmamalıdır.

1 porsiyon (28 gram) chia tohumunda yaklaşık 11 gram lif bulunur. Bu da günlük alınması gereken lif ihtiyacının %40-42’sini karşılar. Lifin, karbonhidrat emilimini azaltıcı ve kan şekerini daha kontrollü yükseltici etkisi vardır. Lif içeriği fazla olan besinler daha düşük kalorili ve midede hacim kaplayarak doygunluk hissini arttırır. Böylece kilo kontrolünü kolaylaştırır. Chia tohumu su veya süt ile karıştırılıp bekletildiğinde jöle kıvamına gelir. Kahvaltıda veya ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

28 gr Chia tohumu

 • 137 kcal
 • 11 g lif
 • 4 g protein
 • 5 g Omega-3

chia pudingi diyet tarifi

Chia pudingi ile hem doyurucu hem lezzetli kahvaltı!

Malzemeler

 • 2-3 yemek kaşığı Chia tohumu
 • 1 bardak hindistan cevizi sütü
 • 50 gr yaban mersini
 • 5-6 tane badem
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Vanilya ekstresi

Yapılışı

Küçük bir kase veya cam kavanoz içine chia tohum, hindistan cevizi sütü, vanilya, balı koyun ve karıştırın. Bir gece boyunca buzdolabında bekletin. Sabah karışımın puding gibi jöle kıvamını aldığını göreceksiniz. Üzerine yaban mersini ve bademleri ekleyip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Stafilokokus aureus , Gıda Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Besin Güvenliği Uzmanlar Komitesi, intoksikasyon, intoksikasyon nedir, intoksikasyon ne demek, Besin güvenliği, Besin güvenliği nedir, Besin güvenliği diyetisyen, gıda ve Besin güvenliği, hijyen ve Besin güvenliği, diyetisyen ve Besin güvenliği,

Besinlerin ruhumuza etkisi…

Besinler duygu durumumuzu etkiler. Bazı besinler mutlu ederken bazılarının yetersiz tüketimi bizi endişeli veya sinirli yapabilir. Aynı zamanda açlık ve tokluk durumumuzun da psikolojik olarak etkisi vardır. Uzun süre aç kaldığımızda kan şekeri düşer, sinirli ve halsiz olabiliriz. ‘Ne yiyeceğim? sorusuna mantıklı cevap veremeyebiliriz. Ara öğün ve glisemik indeks bu durumda oldukça önemlidir. Beyaz ekmek, beyaz un, pirinç gibi glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerinde dengesizliklere neden olur.

Magnezyum içeriği yüksek besinler daha sakin hissetmemizi sağlar ve bizi rahatlatır. Kabak çekirdeği, badem, koyu yeşil sebzeler ve chia tohumu magnezyumdan zengindir.

Selenyum ve B vitaminleri yetersiz tüketildiğinde huzursuz ve endişeli hissedebiliriz. Bu nedenle kuru yemişleri, tam tahılları ve koyu yeşil sebzeleri tüketmeye dikkat etmemiz gerekir.

Tirozin içeren besinler ise daha enerjik ve hareketli olmamızı sağlar. Et, tavuk, balık ve yumurta tirozin içerir.

Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Beslenme programına eklenen antioksidan besinler oksidatif stresten korunmaya yardımcı olur. A,C, E vitaminleri ve selenyum içeren besinler bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin iştahı, uyku düzenini ve ruhsal durumu etkiler. Kanda düşük miktarda bulunması açlığa neden olabilir. Serotonin miktarının arttırılmasını da çinko, omega-3, magnezyum ve tripptofen içeren besinler sağlar. Kakao da triptofan içerir. Yapılan son araştırmalara göre kakaonun vücuda yararlı olduğu saptanmıştır. Günde %70 oranında kakao içeren 20 g bitter çikolata tüketebilirsiniz. Sağlıklı beslenmeye ek olarak egzersiz yapmak mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını sağlar. Bu nedenle haftada 2-3 gün egzersiz size iyi gelecektir. Gün ışığından yararlanmak için dışarıda zaman geçirmeyi de deneyebilirsiniz.

Son olarak…

Sonbahar stres değil sağlık getirsin! 

perihan kılıç, diyetisyen perihan kılıç, dyt perihan kılıç, beslenme uzmanı perihan kılıç, uzman diyetisyen perihan kılıç, doktor perihan kılıç

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

 

Kahveli & kakaolu puding, Kahveli & kakaolu puding tarifi, Kahveli & kakaolu puding hazırlanışı, Kahveli & kakaolu puding malzemeleri, diyet Kahveli & kakaolu puding, diyetisyen nida çelebioğlu, Sağlıklı tarifler, sağlıklı yemek tarifleri, diyet yemekler, diyet tarifler, diyet yemek tarifler, gerçekdiyetisyenler yemek tarifleri, Gerçek Diyetisyenler yemek tarifleri,

Kahveli & kakaolu puding

1 porsiyonu 180 kalori olan “Kahveli & kakaolu puding” için malzemeler ve hazırlanışı aşağıda yer almaktadır:

6 Diyet porsiyonu için malzemeler

 • 5 su bardağı süt -1su bardağı su,
 • 10 silme tatlı kaşığı toz şeker,
 • 5 tatlı kaşığı un,
 • 3 tatlı kaşığı nişasta,
 • 2 tatlı kaşığı kakao,
 • 1 tatlı kaşığı türk kahvesi,
 • 1 tatlı kaşığı granül kahve,
 • 10 adet çiğ badem

Kahveli & kakaolu pudingin hazırlanışı

Küçük bir tencereye 2,5 su bardağı sütü, 4 tatlı kaşığı şekeri, 2 tatlı kaşığı unu, 1 tatlı kaşığı nişastayı ve kakaonun tümünü koyup karıştırın kıvam alana kadar pişirin. Kaselerin yarısına kadar kakaolu pudingi doldurun. Tencereyi yıkayıp içine kalan sütü koyun ve 1 su bardağı su ekleyin. Kalan şekeri, unu, nişastayı ve kahveleri ekleyip karıştırın, kıvam alana kadar pişirin. Kakaolu pudinglerin üzerine kahveli pudingi doldurun. Ilıyınca dolapta 1 saat bekletip çiğ bademle servis edin, afiyet olsun 🙂

Kahve sevmeyenler sade olarak ve ya meyve parçaları ekleyerek de yapabilir. Daha sağlıklı bir tatlı istiyorsanız şeker yerine bal ya da pekmez kullanabilirsiniz.

Gerçek diyetisyenler sitesi yazarı diyetisyen nida çelebioğlu kimdir

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

sebzeli fava tarifi

Fava

Malzemeler

 • 2 su bardağı kuru bakla
 • 3/4 su bardağı zeytinyağı
 • 2 orta boy kuru soğan
 • 1 tam limon
 • 1 avuç maydanoz yaprağı
 • 4 – 5 adet siyah zeytin
 • Tuz

Hazırlanışı

Bakla ayıklanıp yıkanır.
Rendelenmiş soğanla zeytinyağı pembeleştirilir, kavrulmaz.
Bakla, tuz ve su konulup pişirilir.(3 ila 4 bardak su ile)
Kaşık yardımı ile tel süzgeçten geçirilir. Tabağa alınır.
Üzerine zeytinyağı gezdirilir.Limon dilimleri, zeytin ve maydanoz yapraklan ile süseyebilirsimiz.

Borani, Borani tarifi, Borani malzemeleri, Borani diyet yemeği, Borani yemeği, Borani hazırlanması, Borani pişirilmesi, Borani için neler gerekir, Boraninin içine ne konur, diyet Borani, Borani kalorisi, 2016 wp eklentileri

Borani

4 diyet porsiyonu için malzemeler

 • 1000 g kök pazı
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 500 g kuzu eti
 • 100 g nohut
 • 100 g ince bulgur
 • 100 g kuru börülce
 • 40 g tereyağı
 • Tuz
 • karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber tozu

Hazırlanışı

Nohut ve kuru börülceyi bol suda yıkayıp ayrı kaplarda şişmesi için bir gece önceden bekletin.

Nohut ve börülceyi bol suyla yıkayıp süzün ve geniş bir tencereye alın.

Üzerini iki misli geçecek kadar su ilave edin. Hububatlar yumuşayıncaya kadar pişirin, süzüp bekletin. Bulguru ıslatıp rendelenmiş soğan, tuz ve karabiber ile yoğurun.

Misket şeklinde köfteler hazırlayın. Soğanı temizleyip kıyın.

Tereyağını tencerede ısıtıp soğanı kavurmadan çevirin.

Kuzu etini ekleyip suyunu çektirinceye kadar kavurmadan çevirin.

Yeteri miktarda et suyu ekleyip kaynatın.

Önceden haşlayıp süzdüğünüz hububatları, pazının kök kısımlarını ve köfteleri ekleyip pazılar yumuşayıncaya kadar pişirin.

Tuz ve karabiber ile tatlandırın.

Servis tabağına alıp üzerine tereyağında kızdırılmış toz kırmızı biberi gezdirerek dökün.

Taze biberiyeyle süsleyip servis yapın. Borani (Urfa) artık hazır, afiyet olsun.

 • Pişirme Süresi: 60 dk
 • Hazırlama Süresi: 30 dk

 

dible tarifi hazırlanışı

Dible

Malzemeler

 • 500 g taze fasulye,
 • 3 adet orta boy soğan,
 • 3 orta adet domates,
 • 1 su bardağı pirinç ya da bulgur,
 • 1 tatlı kaşığı salça,
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 çay kaşığı iyotlu tuz,
 • Sıcak su

Hazırlanışı

Bulgur ya da pirinçleri tuzlu sıcak suda 20 dakika bekletelim ve daha sonra yıkayıp, suyunu süzelim. Fasulyeleri ayıklayıp 1 cm kalınlığında keselim. Domatesleri rendeleyelim. Soğanları ince şekilde doğrayalım ve sıvı yağda pembeleşene kadar kavurmadan çevirelim. İçine fasulyeleri ilave edelim ve çevirelim. Sonrasında domatesleri ve salçayı ilave edelim ve karıştıralım. Fasulyelerin üzerini geçecek şekilde sıcak suyu ekleyelim ve fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişirelim. Yemeğin suyu azaldığında bulgur ya da pirinçleri ve tuzu ilave edelim. Kısık ateşte pirinçler suyunu çekene kadar pişirelim. Dibleyi ılık şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Sağlıklı tarifler, sağlıklı yemek tarifleri, diyet yemekler, diyet tarifler, diyet yemek tarifler, gerçekdiyetisyenler yemek tarifleri, Gerçek Diyetisyenler yemek tarifleri, topik tarifi, topik malzemeleri, topik nedir, ermeni topiği

Ermeni mezesi: Topik

Malzemeler

 • 1 su bardağı nohut (geceden ılık su ve tuzla ıslatılacak)
 • 2 orta boy haşlanmış patates
 • 1 su bardağı tahin
 • 5 orta boy kuru soğan (piyazlık doğranmış)
 • 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
 • 1 yemek kaşığı kuş üzümü
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı yeni bahar

Hazırlanışı

Soğanları bir tavaya koyup üzerine tuz ve şekeri ilave edin. Kavurmadan, soğanların rengi dönene değin. Kuş üzümünü fıstığı da ekleyip 1 dk kadar daha çevirin ve 1 bardak su koyup kapağını kapatın ve haşlanmaya bırakın. Haşlanıp pişen soğanları, yarım su bardağı tahini ekleyip ocaktan alın.
Nohutların kabuklarını çıkartın, haşlanmış patatesleri de ekleyip püre eziciyle ya da rondodan geçirin, üzerine 1/2 su bardağı tahini ve tuzu ekleyip hamur haline getirin ve 6 parçaya ayırın. 

Streç filmi iki kat yapıp parçalara ayrılan hamurları tek tek avuç içimiz kadar açın ve içine soğan harcını koyup streç yardımıyla top şeklini verin, üzerine isteğe göre limon suyu ve tarçın ekleyip servis yapabilirsiniz.

mengen çorba tarifi

Mengen çorba

8 Diyet porsiyonu için malzemeler

 • 1 TK Pul biber
 • 1 TK Kuru Nane
 • 1 ÇK Tuz (İyotlu)
 • 1 SB Su
 • 2 SB Et suyu
 • 2 YK Buğday Unu
 • 1 YK Tereyağı
 • 1 Adet (Orta/Normal) Kuru Soğan
 • 1 TK Acı Biber Salçası
 • 2 YK Domates Salçası
 • 4 YK Bulgur

Hazırlanışı

Hazırlık süresi 20 dk. ve pişirme süresi 25 dk’dır. Öncelikle bulgurdaki taşları ayıkla ve bulgurları yıka. Yıkadığın bulgurları sıcak suda haşlanana kadar beklet. Bulguru bekletirken bir tencereye tereyağını koy ve erit. Soğanı ince ince doğrayıp tereyağında gezdirilir. Unu da ekle ve kavurmaya devam et. Kavurduktan sonra salçaları ilave et. Daha sonra suyu ilave et ve karıştır. Et sularını da ilave edip karıştırmaya devam et. En son haşlanmış bulguru süzüp baharatlarla beraber tencereye ekleyip karıştır. Mengen çorbası servise hazırdır.

Eskişehirde Diyetisyen Şenol YILDIZ
Gerçek Diyetisyenler Sitesi Diyetisyen Yazıları

Diyetisyen

Şenol Yıldız

?Eskişehir Büyükşehir Belediyesi diyetisyeni
?Ankara Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik, Lisans, 2014
?Osmangazi Üniversitesi, Tıbbi Biyokimya AD, Master, 2018
?Anadolu Üniversitesi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Önlisans, 2016
?Anadolu Üniversitesi, Spor Yönetimi, Önlisans, 2018
?Bireysel Koçluk, 2015
?NLP Uygulayıcılığı, 2015

diyet havuç tatlısı tarifi

Havuç tatlısı

4 Diyet porsiyonu için malzemeler:

 • 500g havuç
 • 4 yemek kaşığı elma suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tereyağı
 • 1/2 çay kaşığı muskat rendesi

Hazırlanışı:

Havuçları ince halkalar şeklinde doğrayın. Buharda aldante pişirin. Bir küçük tavada, su, tereyağı elma suyunu karıştırıp, tereyağı eriyinceye kadar pişirin  İçine 1 yemek kaşığı bal karıştırın. Düz bir tabağa aldığınız havuçların üzerine bu karışımı gezdirin. Üzerine muskat rendesi serpin. Tarçın da ekleyebilirsiniz.

Gazpacho çorbası ispanyol

İspanyol soğuk çorbası: Gazpaço

6 Diyet porsiyonu için malzemeler:

 • 1 salatalık (soyulmuş, küçük doğranmış)
 • 6 iri taze domates
 • 1 yeşil dolmalık biber
 • 1 iri soğan (ince kıyılmış)
 • 1 – 2 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 6 çay kaşığı toz şeker
 • 600 mL domates suyu
 • 2 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

Tüm malzemeyi karıştırın. Üstünü kapatıp 1,5 – 2 saat kadar buzdolabında dinlendirin.

 

Yoğurtlu makarna Sağlıklı tarifler, sağlıklı yemek tarifleri, diyet yemekler, diyet tarifler, diyet yemek tarifler, gerçekdiyetisyenler yemek tarifleri, Gerçek Diyetisyenler yemek tarifleri, Yoğurt & naneli Light Makarna, Yoğurt & naneli Light Makarna tarifi, Yoğurt & naneli Light Makarna malzemeleri, Yoğurt & naneli Light Makarna hazırlanışı, diyet makarna tarifi,

Yoğurt & naneli light makarna

6 Diyet porsiyonu için malzemeler:

 • ½ paket kepekli makarna
 • 1 Çorba kâsesi yoğurt
 • 1 Tutam taze nane
 • 2 Adet domates
 • 2 Diş sarımsak
 • 6 Adet taze fasulye
 • 1 Tatlı kaşığı çiçek yağı
 • Tuz
 • Yeteri kadar su

Hazırlanışı

Tencereye su koyuyoruz. Kaynayan suya tuz ve yağ ilave ediyoruz. Kepekli spagettiyi suya döküyoruz. Haşlanınca soğutup, süzüyoruz. Makarnamızı servis tabağına alıyoruz. Diğer tarafta yoğurdu çırpma teli ile çırpıyoruz. İnce doğranmış taze nane, tuz ile karıştırıyoruz. Makarnamızın orta kısmına sosumuzu döküyoruz. Diğer tarafta kabuğu soyulmuş domatesleri rendeliyoruz. Tavanın içerisinde sarımsakla birlikte soteliyoruz. Bu sosu makarnanın üzerine döküyoruz. Taze fasulyeyi ince ince doğrayıp haşlıyoruz. Soğuk suya alıp bekletiyoruz. Süzüp makarnaya döküyoruz. Servise hazır hale getiriyoruz.

 

diyet musakka, diyet musakka, Sağlıklı tarifler, sağlıklı yemek tarifleri, diyet yemekler, diyet tarifler, diyet yemek tarifler, gerçekdiyetisyenler yemek tarifleri, Gerçek Diyetisyenler yemek tarifleri,

Diyet musakka

6 Diyet porsiyonu için malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 orta boy doğranmış soğan
 • 2 diş doğranmış sarımsak
 • 2 doğranmış havuç
 • 360g az yağlı dana kıyması
 • 60 ml kuru beyaz şarap (arzu ederseniz çıkartabilirsiniz)
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Yarım çay kaşığı yenibahar
 • Yarım kilo konserve domates
 • 2 yemek kaşığı domates püresi
 • 2 avuç maydanoz
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 3 adet patlıcan

Üzeri için

 • 2 adet tavuk yumurta
 • 200 gr yoğurt
 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • 30 gr rendelenmiş parmesan peyniri
 • Kırmızı soğan
 • 1 doğranmış domates
 • Tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

İlk olarak 1 kaşık yağı tavaya koyun ve çok hafif kızartın. Soğan ve sarımsakları da ekleyip, 10 dakika kadar renkleri altın rengine dönene kadar kızartın. Eti tavada kızartın ve kızartırken parçalarına ayırın. Kıyma pembe rengini bırakana kadar pişirin. Şarabı dökün ve sıvı buharlaşana kadar pişirin. Yenibaharı ve tarçını ekleyin. Domatesleri, domates püresini ve 1 kaşık suyu ekleyin ardından domatesler ezilene kadar karıştırın. Karabiberle harmanlayın sonra maydanozun yarısını ekleyin. Düşük ısıda 50 dakika boyunca kaynatın ve karıştırın. Kalan maydanozu ekleyin. O pişerken patlıcanları hazırlayın. Fırını 200 °Cde ısıtın. Fırın tepsilerine kalan yağın bir kısmını sürün. Kalan yağı da limon suyuyla karıştırın. Patlıcanları kalın uzun parçalarla doğrayın ve fırına ekleyin. Limon suyu ve yağ karışımını sürün. 25 dakika pişirin ve bir kenara kaldırın. Fırının ısısını 180 °Cye düşürün. 2 dolu kaşık kıymayı bor cama yayın. Patlıcan dilimlerini üste ekleyin. Geri kalan kıymayı en üste yayın. Yumurtaları bir kaba kırın. Yoğurdu ayrı bir kaba koyun, mısır unuyla karıştırın ve üzerine biraz daha yoğurt ekleyin. Bunu peynirin yarısıyla yumurtalara ekleyin. Karabiberle harmanlayın. Etin üstünü kaplayacak şekilde dökün. Peynirin geri kalanı, biraz tarçın ve karabiber serpiştirin. 50 dakika pişirin. 10 dakika musakkayı dinlenmeye bırakın ve sonrasında üzerine maydanoz ekleyip kare dilimlerine bölün. Domates, kırmızı soğan, roka ve zeytinyağı ile yaptığınız salatayla servis edebilirsiniz.

Sebzeli biftek, Sebzeli biftek tarifi, diyet Sebzeli biftek, Sağlıklı tarifler, sağlıklı yemek tarifleri, diyet yemekler, diyet tarifler, diyet yemek tarifler, gerçekdiyetisyenler yemek tarifleri, Gerçek Diyetisyenler yemek tarifleri,

Sebzeli biftek

2 Diyet porsiyonu için malzemeler

 • 120g biftek,
 • 3 dal brokoli,
 • 2 adet soğan,
 • 3 diş sarımsak,
 • 6 adet yeşil sivri biber,
 • 3 adet domates,
 • Yarım demet maydanoz,
 • Yeteri kadar baharat

Hazırlanışı:

Biftekleri yanmaz tavada ızgara usulü pişirin.Soğan, sarımsak, biber domates, brokoli, maydanoz ve salçayı başka bir tavada (bifteğin çıkan suyundan da içine katarak) pişirin. Pişmiş olan biftekleri yaklaşık 40´ar gram kesip üzerine bir yemek kaşığı domatesli sostan koyarak servis edin.

 

domates soslu biftek, domatesli biftek

Domatesli biftek

2 Diyet porsiyonu için malzemeler

 • 120g biftek,
 • 2 adet soğan,
 • 4 diş sarımsak,
 • 6 adet yeşilbiber,
 • 3 adet domates,
 • 1 demet maydanoz,
 • 1 yemek kaşığı salça

 

Hazırlanışı:

Domates ve maydanoz hariç diğer tüm malzemeleri 1 yemek kaşığı yağ koyduğunuz tavada iyice karıştırarak pişirin.

Etler piştikten sonra kare halide doğranmış domatesleri ve kıyılmış olan maydanozları üzerine atarak 5 dakika daha ocakta beklettikten sonra servis ediniz.

sebzeli fırın makarna, sebzeli fırında makarna, Sağlıklı tarifler, sağlıklı yemek tarifleri, diyet yemekler, diyet tarifler, diyet yemek tarifler, gerçekdiyetisyenler yemek tarifleri, Gerçek Diyetisyenler yemek tarifleri,

Sebzeli fırın makarna

4 Diyet porsiyonu için malzemeler

 • ½ paket tam buğday makarna
 • 2 domates
 • 4 siyah zeytin
 • Maydanoz
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • Tuz
 • Kekik

 

Hazırlanışı:

Domatesleri soyup dilimleyin. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarın. Makarnayı diri kıvamda haşlayıp süzün. Doğranmış maydanozla karıştırın. Dikdörtgen fırın kabını yağlayıp dibine domates dilimlerini dizin. Zeytinlerin yarısını ilave edip tuz ve kekikle tatlandırın. Makarnayı ekleyip kalan zeytinyağını gezdirin. Kalan domatesleri dizip zeytinleri serpiştirin. Önceden ısıtılmış 180 °C’ye ayarlı fırında 20-25 dakika pişirin.