ösym kpss diyetisyen atamaları 2017

KPSS branş sıralamaları sağlıkçıları şoke etti!

ÖSYM tarafından KPSS branş sıralamaları açıklandı.

Aldığı puana göre sıralamasına bakan adayların yüksek puanla geri sıralarda kaldığını gördü. Yani yığılma aşırı derecede artış durumda. Örneğin 2 sene önce 80 puanla 500’ün sıralamada olan bir paramedik bu yıl 80 puanla 4.000’inci sırada kendine anca yer bulabildi. Hemen hemen bütün 2 yıllık önlisans bölümlerinde aynı durum söz konusu.

Eğer 2019’da da 2018’deki sayılarda alım yapılırsa hemşirelik dışında 90 puan altında atamaların gerçekleşmesi çok zor. Eğitim sisteminin bir düzene oturtulmaması, önüne gelen üniversitenin sağlıkla ilgili bölüm açması, özel üniversitelere abartlı sayıda kontenjan ayrılması bu yığılmaya neden oldu. Kasım 2018 itibariyle ülkemizde sağlık okullarından mezun olmuş 670 bin atama bekleyen sağlık mensubu bulunuyor. Bu sayı her geçen yıl katlayarak artıyor. Bu sayılarda mezun verilmesi durumunda durum çok daha kötü olacak, sağlık personeli işsizlik ve asgari ücrete mahkum edilecek. Acilen okulların sağlık kontenjanları düşürülmeli, yığılma önlenmelidir.

Personel Sağlık
https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/kpss-brans-siralamalari-saglikcilari-sok-soktu-h75921.html

Paramedikleri bekleyen acı tablo!

Sağlığın son yıllarda parlayan yıldız bölümü olan paramediklik ne yazık ki üniversitelerde çok fazla kontenjan açılmasından dolayı işsizler ordusu yaratacak…

Sadece bu yıl üniversitelere 11.424 yeni paramedik öğrencisi yerleşti. Hem kamu hem özel bütün kontenjanlar doldu. En ücra ilçeye bölüm açıldı. İlk mezunlarını 90’lı yıllarda veren bu bölüm 2000’li yıllara kadar yılda 100-150 mezun verdi. 2004 yılında yapılan sınavla ilk defa devlete (112’ye) 500 paramedik alındı. O kadar az mezun vardı ki 4924 sayılı kanuna göre yapılan sınavdan sıfır puan alanlar dahi göreve başlamıştı. 2007 yılında Türkiye’de 112 sisteminde köklü değişiklikler oldu ve ambulanslarda sadece ATT ve paramediklerin çalışmasına dair düzenlemeler yapıldı. Bu düzenleme ile 112’lerde aniden ATT ve paramedik ihtiyacı doğdu. 2007 – 2012 yılları arasında 20.000 ATT ve paramedik işe alındı. Bu alımlar doluluk oranını ciddi şekilde artırdı. 2012’den sonra ise ATT alımı neredeyse durdu (çünkü PDC doldu) paramedik alımına yoğunlaşıldı.

Bugün itibariyle ülke geneli 3.500 civarında 112 acil istasyonu var. İstasyon PDC’si A2 tipi için 6 paramedik 11 ATT’den oluşuyor. A1 Tipinde paramedik kadrosu dahi yok. Çok az sayıda da komutalarda paramedik PDC’si var. Elimizde 3.500 istasyondan A1, A2 ayrımına dair veriler yok Ancak tahmini olarak her ilde ez az 1 tane A1 tipi istasyon olduğunu düşünür ve büyük illeri işin içine katarsak en iyi hesapla 3.400 tane A2 tipi istasyon var olduğunu sayarsak 3.400*6=20.400 eder. 20.400’e komuta kontroller, hastane acilleri, 112 başhekimliği, sağlık müdürlüklerinide katıp iyimser bir sayı olan 30.000’e ulaşabiliriz. Yani tüm sağlık tesislerine %100 doluluk oranı ile paramedik alsalar en fazla 30 bin kişi iş bulabilir, Hali hazırda 12-13 bin paramedik zaten 112’de çalışıyor. Dolayısı ile sağlığın son yıllarda gözde bölümü olan paramediklik, üniversitelerde çok fazla bölüm açılması sebebi ile işsizler ordusuna eleman yetiştiren bir bölüm olacak. Çok fazla bölüm açılmasıyla beraber okullarda eğitim kaliteside düşmüş, sistem değişikliği ile meslek lisesi dışında alımlar olmuştur. Paramedikliğin kalitesinin düşmesi adına sistem elinden gelen bütün çabayı sarf edip bu güzelim mesleği ziyan etmiştir. Bilenler bilir 1995-2005 arası mezun olan paramedikler acil servisin göz bebeği doktorların imrendiği bir gruptu…

Personel Sağlık Haber
https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/paramedikleri-bekleyen-aci-tablo-h74345.html
pratisyen att

Paramediğin pratisyenlerle ilgili sosyal medya paylaşımına soruşturma!

Batman Kozluk Devlet Hastanesi’nde çalışan R. S. adlı sağlık çalışanının geçtiğimiz pazar günü nöbet esnasında yaptığı pratisyen hekimlerle ilgili paylaşım için soruşturma açıldı.

Sosyal medya platformu İnstagram aracılığıyla kendi fotoğrafı üzerine:

Pazar günü nöbet tutmaktan daha kötü bir şey varsa yeni mezun bişey bilmeyen pratisyenlerle nöbet tutmak, şeklinde yazı yazarak paylaşan paramedik R. S.’ye özellikle doktorlardan büyük tepki geldi.

Herkesin kendi işini yapması ve haddini bilmesi gerektiğini vurgulayan yorumlarda bu tür paylaşımların sağlık camiasını kendi içinde yıprattığını ve her sağlık mensubunun daha dikkatli olması gerektiği ifade edildi.

Gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesaplarını kapatan R. S. için hastane başhekimliği de devreye girdi ve soruşturma açıldığını belirtti.

Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. İbrahim Ersoy, son dönemlerde sosyal medya paylaşımları yüzünden sağlık çalışanlarına açılan soruşturmaların arttığına dikkat çekerek bu alanda bilinçli kullanımın şart olduğunu, sağlık çalışanlarının hastane içinde her fotoğrafı, her metni sosyal medya üzerinden paylaşmaması gerektiğini, Sağlık Bakanlığı‘nın sosyal medya kullanımı ile ilgili çalışanlarına hizmet içi eğitim vermesinin bu tür olayların ve soruşturmaların önüne geçebileceğini vurguladı.

avm, alışveriş merkezi, en yakın avm, avm diyetisyen

AVM’lere hekim zorunluluğu geldi!

Alışveriş merkezlerine doktor ve ATT zorunluluğu 26 Şubatta başlıyor…

hekim sağlık doktor

Bir yıl önce alışveriş merkezlerine “acil tıbbi müdahale ünitesi” bulundurma şartı getirilmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmeliğe göre AVM’lerin bu şartı yerine getirmeleri için son gün ise 26 Şubat 2017.

avm, alışveriş merkezi, en yakın avm, avm diyetisyen

Henüz bir reviri olmayan alışveriş merkezleri için son gün: 26 Şubat 2017

Medline Operasyon Müdürü Özgür Özalp yönetmeliğin,

Yaralanan ya da hastalanan kişinin hızlıca sağlık ünitesine ulaşması, ilk müdahalesi yapıldıktan sonra da hızlıca ambulansa ulaşabilecek şekilde kurgunun sağlanmış olması gerekir, dediğini söyledi.

diyetisyenler, beslenme uzmanları, diyet doktorları, beslenme ve diyet uzmanları

AVM’lerdeki revirin en az 20 m² olması ve acil durumlarda müdahale için belirlenen asgari ekipmanı bulundurması gerekiyor. Yönetmeliğe göre, satış alanı

  • 20.000 – 50.000 m² arasındaki AVM’lerde 2 acil tıp teknisyeni,
  • 50.000 – 100.000 m² arasındaki AVM’lerde 1 paramedik ve 1 acil tıp teknisyeni,
  • 100.000 m² ve üzeri AVM’lerde ise bir hekim ve bir acil tıp teknisyeni bulunması şart.

avm, alışveriş merkezi, en yakın avm, avm diyetisyen

AVM’lerde her zaman tıbbi desteğe ihtiyaç olabileceğini belirten Trump AVM İşletme Müdürü Volkan Demir,

Zaten revir hizmeti veriyorduk, yönetmeliğe göre şartlarımızı geliştirdik ve hizmetimize bu şekilde devam ediyoruz, dedi.

Bunun beş buçuğu da var!, sağlıkta şiddet, doktor darp

Alışveriş merkezlerinde en sık basit yaralanmalar ve tansiyon problemleri yaşandığını belirten Medline Operasyon Müdürü Özgür Özalp da,

Küçük yaralanmalar, yemek katlarındaki boğulma tarzı boğazına bir şey kaçma, tansiyon yükselmesi, ateş, solunum yolu rahatsızlıkları görülebiliyor, değerlendirmesinde bulundu.