Sağlık personeli mutsuz unvanlar

En mutsuz meslekler açıklandı!

Türkiye gün geçtikçe işsizlikten kaynaklanan mutsuzluğun arttığı araştırmalar yapılırken yeni yapılan bir araştırmanın sonucuna göre ise sadece işsiz vatandaşlar değil çalışan vatandaşların da mutsuz olabildiği ortaya konuldu.

Ülkede günden güne yayılan iş ve işsizlik tartışmaları sokaktaki vatandaşın ana gündem maddelerinden birisi olarak görünmektedir. Fakat yapılan son çalışmada düşünülenin aksine mutlu olabilmek için iş sahibi olmak tek başına yeterli olmadığı ortaya çıktı. Nitelikli eleman statüsünde sayılan bazı meslek gruplarının gerek sosyal şartlardan gerekse mesaileri gereği emek verdikleri durumlar ve şartlar açısından memnuniyet seviyelerinde ciddi oranda eksiklik tespit edildi. Bu meslek gruplarından birisi ise avukatlık oldu.

En mutsuz meslekler (Unvan)

Avukat
Din görevlisi
Hemşire
Taksi şoförü
Hekim
Araştırma görevlisi
Özel güvenlik
Sigortacı
Mimar

Bursa Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Aşkın Sezer’in “Çalışma Yaşamında Motivasyon” ismi ile yaptığı bir araştırma çalışmasının sonuçları meslek gruplarının mutluluk seviyesini ölçtü. Prof. Sezer’in araştırmasında Türkiye’de mutluluk oranının en yüksek düzeye sahip olan meslekleri ortaya çıkarılmış oldu. Yapılan bu çalışmaya göre, memnuniyet düzeyi en yüksek mesleklerin ilk sırasında %82 ile mimarlık geldiği ortaya çıktı.

Mimarlık mesleğini, yüzde 75 ile sigortacılık takip ederken, bu mesleği de yüzde 74 ile özel güvenlik, yüzde 73 ile araştırma görevliliğinin takip ettiği bildirildi. Prof. Sezer’in yaptığı araştırmaya göre: Tatmin düzeyi en düşük meslekler de şu şekilde açıklandı. Yüzde 54 ile Avukatlık bu listenin en başta yer alıyor. Avukatlık mesleğini ise din görevliliği, hemşireler, taksi şoförlüğü ve doktorluk takip ediyor.

Personel Sağlık Haber
https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/arastirma-hemsirelik-en-mutsuz-3-meslek-h77290.html

doktorlar

YÖK açıkladı: “En çok ilgi sağlık bölümlerine oldu, beslenme ve diyetetik…”

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar verebilmesini desteklemek amacıyla geliştirilen ve ilk kez 2016’da hizmete giren sistem, bugüne kadar 12.170.000 kişi tarafından kullanıldı.

Üniversite adaylarına adeta rehber öğretmenlik yapan sistemi, YKS tercih döneminde 1.963.000 kullanıcı ziyaret etti. Ek yerleştirmelerin gerçekleşeceği eylül sonuna kadar bu sayının 2.200.000’e ulaşması bekleniyor. Sistemi kullananların % 38’si bilgisayarlarından YÖK Atlas’a ulaşırken, %62’si cep telefonu ya da tabletlerini kullandı.

2018'in en gözde sağlık meslekleri

Adaylar ortalama 8 bölüm inceledi

Adayların sistemde kalma ve arama izlerinden derlenen istatistiklere göre, 2018-YKS tercih döneminde, ziyaretçiler sitede ortalama 7 dakika 55 saniye zaman geçirdi ve 8 farklı bölümü inceledi. Sistemi kullanan her 3 adaydan 2’si en az bir kez daha sistemi kullanmak için geri döndü.

Kullanıcıların

  • %25’i İstanbul,
  • %17’si Ankara,
  • %8,3’ü İzmir,
  • %6’sı Adana,
  • %4,2’si Antalya,
  • %3,4’ü Bursa ve
  • %3,3’ü Gaziantep’ten sisteme ulaştı.

Lisans düzeyinde en çok incelenen alan: Tıp

Verilere göre, bu yıl lisans düzeyinde üniversite tercihi yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok tıp, hukuk ve bilgisayar mühendisliği alanlarını inceledi. Bu programları, hemşirelik, diş hekimliği, elektrik-elektronik mühendisliği, mimarlık, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümleri izledi. Mühendislik bölümleri içinde en çok ilgi çeken lisans programı bilgisayar mühendisliği oldu.

Ön lisans verilerinde sağlık programları ön planda

Ön lisans düzeyinde de en çok ilgi çeken programlar, sırasıyla ilk ve acil yardım, anestezi ve tıbbi laboratuvar teknikleri oldu. Bu bölümleri sırasıyla, tıbbi görüntüleme teknikleri, fizyoterapi, çocuk gelişimi, ağız ve diş sağlığı, bilgisayar programcılığı, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik ile adalet bölümleri izledi.

Haber Sağlıkçılar
https://www.habersaglikcilar.com/yok-acikladi-en-cok-ilgi-saglik-bolumlerine-oldu-iste-o-bolumler.html