Ulusal Beslenme Konseyi

Ulusal Beslenme Konseyi kuruluyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 9 Bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinin katılımıyla Ulusal Beslenme Konseyi kuruluyor.

Konsey ile beslenme konusundaki bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması, tartışmalı konuların açığa kavuşturulması, beslenme okuryazarlığının artırılması, sağlıklı beslenme kültürünün ülke genelinde yaygınlaştırılması, gıda güvenliği ve kronik hastalıklarla mücadele kapsamında politikalar geliştirilmesi hedefleniyor.

Ulusal Beslenme Konseyi’nin başlıca görevleri

  • Sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesi için politika ve strateji önerileri geliştirmek, önerilerin kurumlarda uygulanmasını tavsiye etmek ve uygulamayı izlemek,
  • Sağlıklı beslenme davranışlarının kazandırılması ve beslenme konularında araştırma ve geliştirmeye yönelik projeler önermek,
  • Doğrudan veya dolaylı olarak beslenme kaynaklı hastalıklarla ilgili gerekli hallerde bilimsel komisyon kurulmasına karar vermek,
  • Sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesi ile ilgili konularda toplum eğitimleri, bilgilendirmeleri, bilinçlendirme çalışmaları gibi konularda görüş bildirmek,
  • Sağlıklı beslenme, yiyecek ve içecekler konusunda tüketicileri ve özellikle de çocukları yanlış yönlendiren aldatıcı, yanıltıcı algı oluşturucu reklam ve tanıtımlar konusunda gerekli önlem önerilerinde bulunmak,
  • Tüketicilerin sağlıklı gıdaya erişme hakkı konusunda bilimsel ve sosyal önlemlerin alınması için görüş ve önerilerde bulunmak.

Konsey gerektiğinde sağlıklı beslenme, yiyecek ve içecekler ile ilgili konularda bilimsel komisyonlar kurabilecek ve bilim konseyinin raporu doğrultusunda kararlar alacak.

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Ulusal Beslenme Konseyinde Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu, Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu, Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Tüketici Dernekleri Federasyonu, Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden temsilciler bulunacak. İhtiyaç duyulması halinde özel sektör temsilcileri de konseye davet edilebilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Beslenme Rehberi de kısa süre içinde yayınlanacak.

Habertürk
https://www.haberturk.com/ulusal-beslenme-konseyi-kuruluyor-2305231
tere yağı, tereyağı, margarin, margarin kalorisi, margarin yasak mı, diyette margarin, margarinsiz kurabiye

Sağlık Bakan Yardımcısı: “Hedef trans yağ kullanımını sıfırlamak”

Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, çeşitli hazır gıdalarda yer alan trans yağlara ilişkin, “Kademeli olarak azaltarak zaman içerisinde sıfırlamak, hedeflerimiz arasında.” dedi.

Güven, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla, hareketli yaşamın önemi konusunda farkındalığın artırılması ve sağlıklı yaşam kültürünün geliştirilmesi amacıyla Harikalar Diyarı‘nda düzenlenen etkinlikte, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul düzeyinde yaklaşık bin öğrenci ile parkın etrafında 10 bin adım attı.

Yürüyüşün ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Güven, obezitenin sağlık sorunu ve hastalık olarak kabul edildiğini ifade ederek, hareketsiz yaşamın getirdiği sağlıksız beslenmenin, obeziteyi de ortaya çıkardığını hatırlattı.

Genetik ve çevresel faktörlerin de özellikle çocuklarda obezitenin ortaya çıkmasında etkili olduğuna işaret eden Güven,

Obezitenin sadece kendi başına bir problem olmaktan çok beraberinde getirdiği sorunlar var. Kalp hastalıkları, inme, diyabet, eklem veya iskelet sistemi gibi birçok hastalığın da ortaya çıkmasına neden oluyor. Çocukluk çağında ortaya çıkması durumunda ise ileri dönemlerde olumsuz etkileri olabiliyor, diye konuştu.

Bakanlık olarak toplumu, özellikle de çocukları daha sağlıklı bir yaşama teşvik ettiklerini dile getiren Güven, bu konuda farkındalık oluşturmak için sağlıklı ve hareketli yaşamı teşvik eden “Dünya Yürüyüş Günü” gibi etkinlikleri gerçekleştirdiklerini aktardı.

Çocuklar hazır gıdalardan uzak tutulmalı

Muhammet Güven, özellikle çocuklarda hareketli yaşam konusunda duyarlılığı artırmak istediklerine işaret ederek, “Etkinliğimize bin civarında öğrenci katıldı. Özellikle bu katılımı sağlayan öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum. İnşallah burada kalmaz. Bundan sonraki yaşamlarında da harekete devam ederler.” dedi.

Etkinlik alanında çocuklara sağlıklı yiyeceklerin dağıtıldığına dikkati çeken Güven, şunları kaydetti:

Çocukların da aileleri tarafından sağlıklı beslenmeye teşvik edilmesi lazım. Hazır gıdalar, katkılı gıdalar sağlıksız beslenmeye yol açıyor. Özellikle çocuklar için çok cazip olan bu gıdalardan uzak tutulması önemli. Okullarda da kantinlerde bu tür gıdaların satılması yasak. Genetik faktörleri ortadan kaldıramayız. Genetik faktörlere ilave olabilecek obezite, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların ortaya çıkmasını sağlayacak ya da geç ortaya çıkmasını sağlayacak etkinlikleri teşvik etmemiz lazım. Sağlık Bakanlığı ekibi olarak bunu yapıyoruz. Bugün bu etkinlik 81 ilde eş zamanlı olarak yapılıyor.

Hedef trans yağı sıfırlamak

Bir gazetecinin,

Kanada Sağlık Bakanlığınca, hidrojenize edilmiş yapay trans yağların kullanımı resmen yasaklandı. İki yıl önce de Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye’de de trans yağların kullanımının sıfırlanacağına ilişkin açıklama yapılmıştı. Gelinen nokta nedir?” şeklindeki sorusu üzerine Güven, 100 günlük Eylem Planı içerisinde trans yağ oranının azaltılmasının da yer aldığını hatırlattı.

Güven,

Kademeli olarak azaltarak zaman içerisinde sıfırlamak, hedeflerimiz arasında, yanıtını verdi.

Türkiye’de obezite sıklığına ilişkin bir soru üzerine Güven, obeziteyle mücadelede ilk olarak çocukluk çağı obezitesini öncelediklerini vurguladı. Çocukluk çağındaki obezitenin ilerleyen yaşlar için de önemli bir risk faktörü olduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı Güven, şu değerlendirmede bulundu:

Bunun için gıdalarda yapılacak düzenlemeler konusunda Tarım Bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışmalarımız devam ediyor. Sağlıklı yaşam ortamının oluşturulmasını ve hareketli yaşam için parkların artırılmasını önemsiyoruz. Bunu teşvik etmek için de çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Ancak bu sadece bizimle değil toplumun da katılımı ve özen göstermesiyle mümkün olabilir. Şehir yaşamı artıkça maalesef hareketsiz bir topluma dönüştük. Şunu biliyoruz gerek obezite gerek diyabet, sadece gıda kontrolü ya da sadece hareketle kontrol altına alınamıyor. Başarılı olabilmek için ikisini de birlikte yapmak gerekiyor.

Sağlıklı yaşamın özendirilmesi için bu tür etkinlikleri artırarak sürdüreceklerine dikkati çeken Güven, bu konuda özellikle ailelerinin de hem çocuklarına davranış biçimleriyle örnek olması hem de sağlıklı beslenme ve yeterli fiziksel aktivite konusunda çocuklarını teşvik etmesini istediklerini dile getirdi.

Tansiyon, kan şekeri, beden kütle indeksi ölçümleri yapıldı

Öte yandan, etkinlik kapsamında, alanda yer alan Sağlıklı Yaşam Aracı’nda, isteyenlere tansiyon, kan şekeri, beden kütle indeksi ölçümleri yapıldı. Çeşitli oyunların yer aldığı etkinlikte, vatandaşlara sağlıklı yaşam alışkanlıkları hakkında bilgi alabilecekleri broşürler dağıtıldı, sırt çantasının içinde masa tenisi raketi, sayaçlı atlama ipi, etiket, şapka, tişört ile Doğru Egzersiz Sağlıklı Yaşam kitapçığı hediye edildi. Çeşitli istasyonlarda dereceye giren katılımcılara ve basın mensuplarına özel yapılan yarışmayı kazanan bir kişiye de bisiklet hediye edildi

diyetisyen unvan değişikliği

Diyetisyen için unvan değişikliği sınav sorusunun doğru cevabı değiştirildi!

Sağlık Bakanlığı açıklamasıdır. Bakanlığımız personeline yönelik 08 Ekim 2017 tarihinde yapılan unvan değişikliği yazılı sınav sorularına ve sınav uygulamasına yapılan itirazlar, sınavı yapan Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmiştir.

İşte o soru!

diyetisyen sorusu

A kitapçığında 38. soru (B kitapçığında 23. soru)’nun doğru cevabı B olarak değiştirilmiştir. Diğer sorularda hata tespit edilmemiştir.

diyetisyen unvan değişikliği

2017 Diyetisyen unvan değişikliği sınavı soru ve cevapları!

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Unvan Değişikliği Sınavı’nın soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını yayımladı.

08/10/2017 tarihinde yapılan Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Unvan Değişikliği Sınavının soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları:

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Biyoloji dersi, fizik ve kimya ile eşitlendi!

Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre orta öğretim kurumlarında yani liselerde 2017- 2018 öğretim yılından itibaren haftalık ders saatleri çizelgesinde değişiklik yapıldı.

Gelecek öğretim yılından itibaren liselerde ders saatleri değişti. Kademeli olarak uygulanacak bu değişiklikler önce hazırlık ve dokuzuncu sınıflardan başlayacak. Haziran ayı Tebliğler Dergisi‘nde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre orta öğretim kurumlarında yani liselerde 2017- 2018 öğretim yılından itibaren haftalık ders saatleri çizelgesinde değişiklik yapıldı.

  • Kademeli geçişin öngörüldüğü karara göre 1 saat olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi haftada 2 saate çıkarıldı.
  • Yine haftada 1 saat olan 9’uncu sınıftan itabaren başlayan Görsel Sanatlar ile Müzik dersi de 2 saat oldu.
  • Biyoloji dersi ise 3 saatten 2 saate indirilerek, fizik ve kimya ile aynı ders saatine getirildi.

FELSEFE 11’İNCİ SINIFA DA GELDİ

Felsefe dersi ise 10’uncu sınıflarda zorunlu olarak okutuluyordu. Gelecek yıl 11’inci sınıflarda da 2 saat olarak zorunlu ders oldu. Ancak 12’nci sınıflarda ise yine felsefe yok. Dil ve Anlatım ile Türk Edebiyatı dersleri Türk Dili ve Edebiyatı adı altında birleştirildi ve 9’uncu sınıftan itibaren 5 saat oldu. TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 11’inci sınıftan kaldırıldı, 12’nci sınıfa 2 saat olarak kondu. 9’uncu sınıfta 3, diğer sınıflarda 2’şer saat olan birinci yabancı dil ders saatleri 9’uncu sınıftan itibaren 4’er saat olarak yeniden düzenlendi. Ancak hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinde ise birinci yabancı dil ikinci sınıfta 6 saat iken, 4 saate düşürüldü. Bu değişikliklerle birlikte 9’uncu sınıflarda ortak ders toplamı 30 saatten 34’e, 10’larda ise 28’den 35’e, 11’lerde 15’ten 21’e, 12’nci sınıflarda ise 12’den 19’a çıktı. Seçmeli derslerin toplam sayısı da 35’ten 40’a çıktı.

http://www.memurlar.net
Sözleşmeli diyetisyenler kadroya geçecek mi?, kpss diyetisyen habeleri, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kamu Hastaneler Kurumu KPSS Diyetisyen

Kamuya 60.000 personel alınacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliği için adımlar atılmaya başladı. 

Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere kamuya toplam 60.000 personel alımı yapılacak. Kamuda üç bakanlık toplam 60.000 memur için taleplerini Maliye Bakanlığı’na gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliği için ilk somut adımlar gelmeye başladı. Kamu ve özel sektörün tam destek verdiği seferberlikte kamu kurumları personel alımı için düğmeye bastı. Bu yıl için 60 binin üzerinde memur alımı öngörülürken, bakanlıklar taleplerini Maliye’ye göndermeye başladı. Adalet Bakanlığı 10 bin, Sağlık Bakanlığı da 29 bin 500 personel alacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) da 30.000’e yakın öğretmen ataması yapması bekleniyor.

hekim sağlık doktor

İlk atama martta!

Sağlık Bakanlığı martta 4 bin kişi alacak. Yaklaşık 13.000 de tabip istihdamı öngörülüyor. Adalet Bakanlığı da, yıl sonuna kadar hakim ve savcıların da içinde bulunduğu 10.000’e yakın personel almayı planlıyor. İlk etapta 3.500 hakim ve savcı alımına ilişkin sınav süreci devam ederken, 5.000’e yakın zabıt kâtibi ve infaz koruma memuru alacak. Haziran ayında yapılacak sınav ile 2.000 hakim ve savcı alınacak.

Bakanlık, 810 icra katibi alımı için ilana çıktı. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından uzman erbaşlıktan ayrılanlar arasından da 3.000 koruma memuru alımına yönelik sınavlar tamamlandı, atamaları gerçekleştirilecek. MEB yılsonuna kadar 30 bine yakın öğretmen alımı planlarken, şubat ayında okullara 4.300 hizmetli ve güvenlik görevlisi alınacak. 1.500 de engelli öğretmen alınacak.

mehmet müezzinoğlu eşi, mehmet müezzinoğlu sasyal, mehmet müezzinoğlu sağlık, mehmet müezzinoğlu, mehmet müezzinoğlu son dakika,

İşsizlik oranı %10’un altına düşer

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da kasım ayı işsizlik oranlarını da değerlendirdi. Ocak 2017 sayılarının gelmesiyle işsizliğin düşmeye başlayacağını söyleyen Müezzinoğlu,

Yıl sonu hedef %10 ama Cumhurbaşkanımızın verdiği bu büyük destekle inanıyorum ki işsizlik rakamları 2017 Aralık sonu yüzde 10’un da altına inecektir, dedi.