zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Sağlık Bakanlığı’ndan “Meksika biber hapı” uyarısı

Zayıflama hapı olarak satılan ve ölüm riski taşıyan Meksika biber hapının, Sağlık Bakanlığınca onaylı veya izinli bir ürün olmadığı, ürünün tekrar piyasaya çıkması üzerine incelemeye alınacağı ve analiz sonuçlarında etkin madde tespit edilmesi durumunda gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığından, ölümlere neden olduğu iddialarıyla medyada yer alan Meksika biber hapı isimli ürünün internet üzerinden satışının devam etmesine ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Söz konusu ürünün kilo vermeyi sağladığı belirtilerek internet siteleri ve sosyal medya platformlarında zayıflama ilacı adı altında satıldığı aktarılan açıklamada,

Öncelikle ‘Meksika Biber Hapı’ isimli ürün Bakanlığımızca onaylı/izinli bir ürün değildir, ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz, 2016 yılından bu yana toplamda 423 internet sitesini Biber Hapı, Pepper Time gibi isimlerle de anılabilen Meksika Biber Hapı nedeniyle Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirmiştir. Öte yandan, internet sitelerinde yapılan son incelemelerde bahsi geçen ürünlerin üzerinde ve açıklama kısımlarında ilaç etkin maddesi olan ‘sibutramin‘ ibaresine rastlanılmamıştır. Bununla birlikte bahsi geçen ürünlerin analizinin yapılması için sipariş verilecek ve analiz sonuçlarında etkin madde tespit edilmesi durumunda gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır. Tarafımızca yürütülen mücadelenin yanında, ilaç olmadığı halde ilaç izlenimi verilerek reklam ve tanıtımları yapılan bu ve benzeri ürünlere vatandaşlarımızın kesinlikle itibar etmemesi ve satın almaması büyük önem arz etmektedir.

NTV
https://www.ntv.com.tr/saglik/saglik-bakanligindan-meksika-biber-hapi-uyarisi,gY1sHZ69G0q2NMggPnbl7w
süt reçeli kilo yapar mı diyet

Süt reçeli tarifi

Süt reçeli (Dulce de Leche) ilk defa duyanların sütün de reçeli mi olurmuş dediği bir lezzet…

arjantin diyet beslenme

Süt reçeli, Güney Amerika ülkelerine, özellikle Arjantin‘e özgü bir tür tatlandırılmış karamelimsi kremadır.

Meksika diyeti beslenme

Meksika‘da inek sütü yerine keçi sütü kullanılarak yapılan ve tarçın eklenince cajeta deniyor. Pastalara, keklere ve kahvelere kullanabilir; dondurma yapabilir hatta kahvaltıda yalnız başına tüketilebilir.

süt reçeli kilo yapar mı diyet

Süt reçeli yapmadan önce bunları bilmekte yarar var…

Süt reçeli, büyük ve derin bir tencerede yapılmalıdır ki süt taşarak ocağı kirletmesin. Süt kaynarken ara ara karıştırmak sütün yanmasını engeller. Orta ateşte ve sürekli kontrol ederek pişirmek çok önemlidir. Kıvamını ayarladıktan sonra içine bir kare bitter çikolata ekleyerek krem çikolataya benzer bir tatlı elde edebilirsiniz. Arzuya göre şeker miktarını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Süt reçelinin içine ekleyeceğiniz fındık ya da badem tozu ile fındık kreması elde edebilirsiniz. Süt reçeli tarifinin detayları:

süt reçeli kilo yapar mı diyet

Süt reçeli için malzemeler

 • 1 litre inek sütü (tam yağlı)
 • 2 çay bardağı toz şeker, daha koyu renk için esmer şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı karbonat

süt reçeli kilo yapar mı diyet

Dikkat

Pastörize olmayan emin olduğunuz yerden temin edilmiş taze inek sütü kullandığınız takdirde reçel daha kısa sürede kıvam alacaktır.

Karbonat eklediğiniz an süt köpürmeye başlayacağından süt seviyesinin üzerinde epey boşluk kalacak büyüklükte bir tencere kullanmanız önerilir.

Vanilya kullanmadan da reçel yapabilirsiniz.

dulce-de-leche sür reçeli

Hazırlanışı

 • Tam yağlı inek sütü, toz şeker ve vanilyayı derin bir tencereye alın. Tencerenin derin olması çok önemlidir.
 • Kısık ateş üzerinde tahta bir kaşık yardımıyla toz şeker tamamen özümseyene değin karıştırın.
 • Süt göz göz olup, kaynamaya başladığında karbonatı katıp ocağın altını kısın.
 • Karbonat sütü kabartacak karıştırdıkça sönecektir. Reçel karışımını sürekli karıştırarak kısık ateşte bir saat kadar pişirin.
 • Vanilya çubuğunu tencereden alın. Çok uzun süre ara vermeden, sürekli karıştırdığınız reçeli, kısık ateşte yaklaşık bir saat kadar pişirmeye devam edin.
 • Tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri aralarda alıp temizleyin. Sürenin sonunda rengi ve kıvamı koyulaşan süt reçelini ocaktan alın.
 • Parlaklık kazanması ve pürüzsüz bir kıvam alması için son bir kez çırptıktan sonra temiz ve kuru bir kavanoza boşaltın.
 • Reçel soğuduktan sonra kapağını dikkatli bir şekilde kapatıp buzdolabında saklayın.