lykopen, laykopen, domates

Kırmızı mucize: Likopen

Likopen, parlak kırmızı insan vücudunda bulunan en yaygın karotenoiddir ve en güçlü karotenoid antioksidanlardan biridir.

Domatesin pişirilmesi sonucu kullanılabilir likopen oranı artar. Likopen suda çözünmediği için ve bitkisel liflere bağlı durumda olduğu için domatesin yemek için hazırlanması (parçalanması, yağ ile karıştırılması, pişirilmesi) likopenin vücut tarafından kullanılabilirliğini artırır. Likopen yağda çözündüğü için yağ onun sindirim sistemi tarafından emilmesini büyük ölçüde artırır.

Likopen kanserden korur

Akciğer kanseri ve lenf kanserinde önemli derecede risk düşürücüdür. Araştırmalar göstermiştir ki likopen DNA ve hücrelerdeki serbest radikal hasarın önlenmesinde, ayrıca bir çok kanser türünün gelişmesine katkıda bulunduğu bilinen yüksek risk faktörlerinin azaltılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan bir meta-analize göre toksisitesi olmayan ve tolerabilitesi iyi olan likofenin patolojik olarak HPIN (Benign Prostat Hiperplazisi) saptanan hastalarda koruyucu ve tedavi edici bir madde olarak kullanılabileceği önerilmektedir.

Likopen güçlü bir antioksidan

Beta-karoten de dahil olmak üzere tüm karotenoidlerden çok daha fazla antioksidan etkiye sahiptir. Likopenin antioksidan kapasitesi sadece oksidatif stres hücrelerini korumakla kalmaz, aynı zamanda hücreleri pek çok tehlikeden koruyan hücre zarlarını da kuvvetlendirir.
Likopen kalbi korur.

Kalp sağlığı için çok önemli

Likopen damar tıkanıklığını, damar sertliğini ve çeşitli kalpdamar hastalıklarına sebep olan LDL’ nin dengede olmasını sağlar.
Peki hangi besinlerde yüksek miktarda likopen vardır?
Likopeni yüksek meyve ve sebzeler arasında domates, karpuz, pembe greyfurt, pembe guava, ve kuşburnu bulunur.
diyetisyen ayşe özgül

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor


Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

likopin nedir, lykopen nedir, likopen nedir, domateste laykopen, domates yararları, domates zayıflatır mı

9 maddede domatesin özellikleri

  1. Domatesin içerisinde likopen isimli bir antioksidan madde bulunmaktadır, bu madde insan vücudunun üretemediği, domateste %85 dolayında bulunur. Domatese kırmızı rengi sağlayan bu pigmenttir. Çok güçlü bir antioksidandır. Likopen bizi bir çok kanser türüne ve kalp damar hastalıklarına karşı korur. Likopen kaynağı bir besin işlendiğinde, besinin içeriğindeki likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artar.
  2. Domates, aynı zamanda A, B grubu, C vitaminleri ile potasyum, folik asitten de zengindir.
  3. Domatesin tam da zamanıyken her gün tüketmeye özen gösterebiliriz. Mevsimindeyken domatesi, mevsimi dışında ise domates püresi, domates salçası, pişmiş domates konservesi tüketmeye özen göstermeliyiz.
  4. Domatesin kilo kontrolü üzerinde de etkisi çoktur.
  5. Domates lif içeriği yüksek olan bir besin olduğundan kan şekerini dengeleme, tokluk hissettirme, sağlıklı sindirim sistemini koruma gibi özelliklere de sahiptir.
  6. Ayrıca kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  7. Güçlü Antioksidan özelliğinden dolayı domatesin; yaşlanmayı geciktirme özelliği de bulunmaktadır.
  8. Hemen, hemen her yemeğin içerisinde kullanabileceğimiz gibi; kahvaltıda söğüş domates, menemen veya omlet şeklinde de tüketebiliriz. Öğle ve akşam öğünlerimizde de salatalarda yemeklerde sıklıkla kullanabiliriz.
  9. Domatesin suyu da oldukça faydalıdır. 1 su bardağı domates duyu ortalama 30 – 40 kkal enerji verir. Bu yüzden miktar göz önünde bulundurularak içilmelidir.