diyet dikkat, zayıflama uyarı

Diyetisyenler de denetimsizlikten şikayetçi!

Ne enteresan bir ülke olduk böyle? Ülkemizde meslek örgütleri sıkça ya yollara düşüyor ya da açıklama, kınama yapmak zorunda kalıyor. Neredeyse sorunlu olmayan meslek dalı yok. Herkes sorunları için kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor, çünkü yetkililerden yeterli desteği alamıyorlar.

En sonunda diyetisyenler de isyan etti

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği (KTDB) Başkanı Hidayet Ağören, ekinde tüm diyetisyenlerin isimlerinin de bulunduğu bir bildiri yayınladı. Hidayet Ağören, diyetisyen olmayan kişilerin spor salonları ve güzellik salonlarında diyet yazdığını söyledi.
Ağören,

İnsanların sağlığıyla oynuyor, mesleki sınırlarımızı gasp ediyorlar. Yetkililer önlem almalı. Bu iş çığırından çıktı, dedi.

Şimdiye kadar

  • 3 spor salonu,
  • bir beslenme danışmanı ve
  • birliğe üye olmadan diyetisyenlik yapan bir diyetisyen hakkında polise suç duyurusunda bulunmuşlar.

Aslında polise suç duyurusu bulunmadan önce Sağlık Bakanlığı’na gitmişler ama bakanlık sorunu çözememiş… Enteresan bir durum, sağlıkla ilgili bir sorunu nasıl olur da bakanlık çözemiyor? Çözememiş işte…

Diyetisyenler Birliği, söz konusu spor salonları konusunda Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunmuş, bakanlık da Spor Dairesi’ne yazı yazmış. Bakanlık, “spor salonlarının uyarıldığını” söylemiş ama bu kişiler gerilemek yerine daha da cesaretle insanların eline listeler vermeye başlamış. Yani kimsenin yetkilileri taktığı yok…

Yani yine denetimsizlik…

Evet birçok sorunun baş nedeni olan denetimsizlik, diyetisyenlerin de sorunu. Sağlık Bakanlığı ile Spor Dairesi, tedbir alamayınca birlik, polise suç duyurusunda bulunmak zorunda kalmış. Diyetisyenler Birliği Başkanı, hem mesleklerine saldırı olarak görüyor salonların tavrını hem de insanların sağlığından endişe ediyor.

Kişinin beslenme programını diyetisyenden alması gerektiğini belirten Ağören, sağlıksız beslenmenin kişide nörolojik, böbrek, karaciğer hastalıklarına neden olabileceğini söylüyor.

Vücut geliştirmenin ülkede bir merak haline geldiğini kaydeden Ağören, bu alandaki tek sorunun sadece gıda takviyesi ya da protein tozu olmadığını, spor salonlarında insanlara steroidler, hormon ilaçları verildiğini belirtiyor.

Spor salonlarında bir sürü ilaçlar döndüğünü söyleyen Hidayet Ağören, Sağlık Bakanlığı’nı ve Spor Dairesi’ni yeniden önlem almaya çağırıyor.

Devlet ciddiyetinin ve denetimin olmaması birçok konuda karşımıza sorun olarak çıkıyor. Bir meslek örgütü şikayette bulunuyor, tespitleri var, bunlara bakılmasını istiyor ama yapılan yalnızca “uyardık” oluyor.

Uyarmışlar… Buna bile inanmak zor

Uyarmış olsalar yapılan ihlaller azalacağına artar mı? İhlaller sürecek… Kişiler devletin ciddiyetini hissetmedikçe ve onlara ceza uygulanmadıkça hiçbir şey düzelmez. Bakalım yarın hangi meslek örgütü şikayette bulunacak, yollara düşecek?

Kıbrıs Gazetesi, kibris@kibrisgazetesi.com
http://www.kibrisgazetesi.com/yazarlar/kibris-basyazi/diyetisyenler-de-denetimsizlikten-sikayetci/3751
sahte diyetisyen

“Diyetisyen” unvanına sahip olmadan mesleği icra etmek artık suç!

Diyetisyenler Birliği Yasası, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

kıbrıs diyetisyen birliğiDiyetisyencilik oynayanlara, para hatta hapis cezası var!

Yasa uyarınca, diyetisyen unvanına haiz olmadan diyetisyenlik mesleği icra eden kişilere hapislik ve para cezası verilebilecek.

Cumhuriyet Meclisi’nin 3 Nisan 2017 tarihli birleşiminde oy birliğiyle kabul edilen yasayla, Diyetisyenler Birliği’nin yapısı, çalışma şekli ve derneğe üyelik koşulları kural altına alınıyor ve “diyetisyenlik” mesleğinin tanımı yapılıyor. Buna göre diyetisyen herhangi bir yükseköğretim kurumunun beslenme ve diyetetik ile ilgili bir bölümünden lisans diplomasına sahip olup diyetisyen unvanını alan kişileri anlatıyor.

2 yıla kadar hapis cezası!

Diyetisyen unvanına sahip olmadan diyetisyenlik mesleğini icra eden, tıbbi beslenme tedavisi üzerine medyada yazılı belge sunan, sosyal medya aracılığıyla sağlıklı beslenme tavsiyesinde bulunan kişilerin suç işlemiş sayıldığı yasaya göre, bu kişiler mahkumiyetleri halinde 2 yıla kadar hapis cezasına veya asgari ücretin 5 katına kadar para cezasına ya da her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

beden tipleri, vücut türleri

Beden tipiniz hangisi?

Beden tipiniz bazı kronik hastalıkların riskini artırıyor olabilir…
Günlük kullanımda dilimize yerleşmiş olan elma tipi ve armut tipi şişmanlık bedendeki yağ dağılımını vurgulamaktadır. Elma tipi şişmanlık android beden tipi anlamına gelmektedir ve bu beden tipinde deri altı yağı gövdede, özellikle bel çevresinde aşırı birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bel çevresindeki aşırı yağ birikmesi kalp ve damar hastalıkları, Tip 2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, hepatosteatoz ve felç gibi riskleri artırmaktadır.

Armut tipi şişmanlık ise jinoid tipi şişmanlık anlamına gelmektedir ve deri altı yağ birikimi basen ve kalça bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bu tip yağlanma elma tipe göre sağlık açısından daha az risk taşımaktadır. Fakat unutulmaması gereken nokta bedende aşırı yağlanma uzun vadede kan basıncı gibi faktörlerin artmasına neden olacaktır.

Mutlaka diyetisyenle görüşülmeli

Bel çevresi kadınlarda 80 santimetrenin erkeklerde ise 94 santimetrenin üzerine çıkmamalıdır. Bel çevresinin kadınlarda 80 santimetre erkeklerde 94 santimetrenin üzerine çıkması risk, kadınlarda 88 santimetre erkeklerde ise 102 santimetrenin üzerine çıkması yüksek risk şeklinde tanımlanmaktadır.

ktdb.com
kıbrıs diyetisyen birliği

“Diyetisyenler Birliği Yasa Tasarısı” onaylandı!

Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, “Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Yasa Tasarısı”nı görüşerek, oy birliği ile onayladı.

TBMM

Cumhuriyet Meclisi Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Komite önceki gün saat 10.00’da UBP Milletvekili Komite Başkanı Ahmet Kaşif başkanlığında toplandı.

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi toplantısı, CTP Milletvekili Komite Başkan Vekili Ahmet Gülle, DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu ve CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin katılımıyla yapıldı. Toplantıda, davetli olarak Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği’nden yetkililer de yer aldı.

Yasa Tasarısı, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği’nin kurulmasını; örgüt, faaliyet, denetim ve organlarının seçimine ilişkin esasları düzenliyor.