kpss diyetisyenlik 2017

KPSS’den yüksek puan alanlar dahi atama korkusu yaşıyor!

Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Sağlık Bakanlığı’nda görev yapmak isteyen sağlık görevlisi, hemşire, acil tıp ve sağlık bakım teknisyenlerin ek atama müjdesi beklediğini söyledi.

Hastanelerde kadro eksikliği olduğunu, büyük aksamaların meydana geldiğini söyleyen Bülbül, personel sayısının yetersiz olduğunu, sağlıkçıların omzuna yoğun çalışma saati ve fazla mesai yükünün bindiğini vurgulayarak, atama yapılıp yapılmayacağını Fahrettin Koca’ya sordu.

Bülbül,

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapmak isteyen hemşire, sağlık görevlisi, acil tıp ve sağlık bakım teknisyenleri ek atama bekliyor. Hastanelerde kadro eksikliği nedeniyle verilen hizmette büyük aksamalar yaşanıyor. Yetersiz personel sayısı, hâlihazırda çalışan sağlık emekçilerinin omuzuna yoğun çalışma saati ve fazla mesai olarak yükleniyor. Bu durumda 600 bine yakın mezun gencimiz boşta bekliyor hem de sağlık personelimiz yıpranmış oluyor. KPSS’den yüksek puan alan gençlerimiz bile “Acaba atanacak mıyım?” korkusuyla yaşıyor. Hem sağlık hizmetlerinin aksamaması hem de gençlerimizin hak ettiği kadroyu alabilmesi için sağlık çalışanlarına acilen istihdam yaratılması gerekiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sormak istiyorum: Sağlık çalışanı gençlerimiz için atama yapılacak mı, dedi.

Kamu Bülteni
http://www.kamubulteni.com/kamu-haberleri/kpssden-yuksek-alanlar-dahi-atama-korkusu-yasiyor-h3796.html
memur, kpss, kamu personeli, kpss haberleri

Üreten ve çalışan memura daha fazla maaş ve ödül geliyor!

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine geçiş sonrasında kamu personel sisteminin modern kamu yönetimi anlayışına ve ülkemizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılandırılması devam ediyor.

Son dönemde yapılan çalışmalar ile kamu personel rejiminde devrim niteliğinde değişiklikler de hayata geçmeye başladı. Önümüzdeki dönemde esnek çalışma, etkinlik ve verimlilik analizi, performansı dikkate alan bir değerlendirme sistemi devreye sokulacak.

Bütün bu çalışmalar devam ederken yeni bir düzenleme de gündeme geldi. Kamuda daire başkanlığının yanında daire başkan yardımcısı unvanının gelmesi de konuşulmaya başlandı. Çalışmalarla ilgili bilgi veren kaynaklar bakanlıklarda, merkez teşkilatlarında daire başkanlıklarına yardımcı olmak üzere daire başkan yardımcısı unvanının ihdas edileceğini belirtiyor. Bu kadroların sınavsız atanacağı ve ek göstergesinin 3.000 olacağı da gelen bilgiler arasında.

Üreten memur

Öte yandan 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı‘nda da kamu personeli ile ilgili önemli detaylar yer aldı. Programda mevcut durum anlatılırken,

Kamu hizmetleri ile personel sayı ve yapısının analiz edilmesi mevcut insan kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması, hizmet – personel – ücret ilişkisinin sağlıklı bir şekilde kurulması ihtiyacı kamu personel sisteminde göze çarpan sorunlardır. Kamu personelinin performansının ölçülmesinde nesnel ve açık standartların geliştirilmesi önem arz etmektedir, ifadeleri kullanıldı.

Böylece Derece-kademeye göre belirlenen ücret sistemindeki aksaklıklar giderilecek. Üreten, çok çalışan memur daha fazla maaş alacak.

Neler değişecek?

 • Hizmet içi eğitim uygulamaları yaygınlaştırılarak kamu personelinin bilgi ve beceri düzeyi artırılacak
 • Kamu insan kaynakları süreçlerinde liyakat temel alınacak
 • Uygun kurumlardan başlanarak etkin çalışma biçimleri yaygınlaştırılacak
 • İşlevsel bir performans değerlendirme sistemi geliştirilecek.
 • 2018 yılı Aralık sonuna kadar Kamu personeli bilgi sistemi çalışması tamamlanacak.
 • Aralık sonuna kadar kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması yapabilmek için esnek çalışma modelleri geliştirilecek.

Çalışan kamu personeline ödül!

Aralık sonuna kadar kamu kurum ve kuruluşlarında personel sistemi, işe alımdan emeklilik sonrasına kadarki süreçleri kapsayan bir insan kaynakları yönetimi anlayışıyla ele alınması amacıyla bir model geliştirilecek.

Etkinlik ve verimlilik analizini de içeren yeni bir sistem oluşturulacak, verimlilik ve başarı ödüllendirilecek. Kamuda performansı da dikkate alan bir değerlendirme sistemi teşkil etmek amacıyla yönetmelik hazırlanacak.

Yetenek envanteri

İlk kez Türkiye’nin insan kaynakları, yetenek envanteri çıkarılıyor. Kamuda yaklaşık 3.200.000 personel çalışıyor. İlk adımda kamu genelinde bir norm kadro çalışması yapılacak. Bunun ardından yetenek ölçümü ve performans değerlendirmeleri başlayacak. Değerlendirmeler ışığında yeniden işe yerleştirmeler söz konusu olacak. Etkin performans sistemi oluşturularak hizmet ve personel ücret ilişkisi sağlıklı hale getirilecek.

Medihaber
https://www.medihaber.com/ekonomi-finans/ureten-ve-calisan-memura-daha-fazla-maas-ve-odul-geliyor-h6718.html
ÖSYM - KPSS DİYETİSYEN

2018 KPSS GY-GK soru ve cevapları açıklandı!

22 Temmuz 2018 tarihinde uygulanan 2018- KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri Temel Soru Kitapçıklarına, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 24 Temmuz 2018 tarihinde saat 16.15’den itibaren erişime açılacaktır. Sınava başvuran adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

2018- KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarları (%10) aşağıdaki bağlantıdan erişime açılmıştır. Merkezimiz tarafından yapılan sınavlarda okuyucu yardımı alan görme engelli adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmamaktadır.

2018-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında, yardımcılı görme engelli adaylara sorulmayan sorular (% 10) testlere göre aşağıda verilmiştir.

 • Genel Yetenek: 42. ve 59. Sorular
 • Genel Kültür: Bulunmamaktadır.
 • Eğitim Bilimleri: Bulunmamaktadır.

Sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM’ye aittir. ÖSYM’nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz. Adaylara saygıyla duyurulur.

2018- KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı (% 10)

ÖSYM - KPSS DİYETİSYEN

KPSS giriş yerleri açıklandı!

Milyonlarca memur adayının merakla beklediği KPSS giriş yerleriyle ilgili ÖSYM’den açıklama geldi. Peki ama KPSS giriş yerleri nasıl sorgulanır? KPSS giriş yeri nereden öğrenilir? 2018 KPSS giriş yeri sorgulama nasıl yapılır? İşte KPSS’yle ilgili detaylar…

28 ve 29 Temmuz tarihinde yapılacak

Kamu personeli adayları tarafından merakla beklenen KPSS giriş yerleri ile ilgili detaylar ÖSYM’nin sitesinden açıklandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 28 ve 29 Temmuz’da yapılacak 2018-KPSS lisans alan bilgisi birinci, ikinci ve üçüncü oturumlarına ilişkin sınava giriş belgeleri erişime açıldı.

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 28 Temmuz’daki KPSS alan bilgisi sınavları birinci oturum (kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri) ve ikinci oturum (hukuk, iktisat, maliye) ile 29 Temmuz’daki üçüncü oturum (işletme, muhasebe, istatistik) adaylarının sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

KPSS giriş yerleri

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecek. KPSS alan bilgisi sınavları birinci oturumuna girecek adaylar 28 Temmuz’da saat 10:00‘dan sonra, ikinci oturuma girecek adaylar 14.30’dan sonra, 29 Temmuz’daki üçüncü oturuma girecek adaylar ise saat 10:00‘dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Medi Haber
https://www.medihaber.com/kpss-sinav/kpss-giris-yerleri-aciklandi-h6474.html

KPSS diyetisyen, DİYETİSYENLİK ATAMALARI, sağlık bakanlığı beslenme ve diyetetik

2018/5 KPSS ile yerleşenler güvenlik soruşturması formu dolduracak!

KPSS-2018/5 sonucuna göre Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarına yerleşenlerin 02.07.2018 Pazartesi günü saat 17.00’a kadar yhgm.saglik.gov.tr internet adresinde bulunan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden iki nüsha olarak dolduracakları “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu”nu fotoğraf yapıştırıp kendileri imzaladıktan sonra, il sağlık müdürlüğü yetkililerine onaylatmaları ve dilekçe ekinde bulundukları ildeki il sağlık müdürlüğü evrak birimine şahsen teslim etmeleri gerekmektedir.

Şahsen teslim edemeyecek durumda olanlar, noter tarafından vekalet verdiği kişi aracılığı ile formlarını teslim edebilecektir. Aksi takdirde evrak teslim alınmayacak, belgelerin vaktinde teslim edilmemesi halinde sorumluluk başvuru sahibine ait olacaktır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formları, sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden alınmış yerleştirme sonuç belgesinin internet çıktısı görüldükten sonra il sağlık müdürlüğü yetkilileri tarafından onaylanacak olup adayların onay işlemi sırasında KPSS-2018/5 Yerleştirme Sonuç Belgesi’ni yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Atama işlemine başlanabilmesi için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formlarının birinci maddede belirtilen şekilde doldurulması, onaylatılması ve belirtilen süre içinde teslim edilmesi zorunludur. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemleri tamamlandıktan sonra atama işlemleri ile ilgili detaylı duyuru yhgm.saglik.gov.tr internet adresinden yapılacaktır.

Sözleşmeli diyetisyenler kadroya geçecek mi?, kpss diyetisyen habeleri, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kamu Hastaneler Kurumu KPSS Diyetisyen

KPSS 2018/5 yerleştirme sonuçları açıklandı!

KPSS 2018/5: Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

KPSS 2018/5 Sağlık Bakanlığının sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar yerleştirme sonuçlarına 19 Haziran 2018 tarihinde saat 15.15’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilir.

KPSS diyetisyen, DİYETİSYENLİK ATAMALARI, sağlık bakanlığı beslenme ve diyetetik

KPSS 2018/5 tercih sonuçları 20 Haziran’da açıklanacak!

Sağlık Bakanlığı’nın 18.000 kişilik personel alım sonuçları 20 Haziran 2018 tarihinde açıklanacak.

diyet kaynak, memurlar.net

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, memurlar.net Whatsapp hattına gelen videoda, KPSS 2018/5 tercih sonuçlarının 20 Haziran’da açıklanacağını söyledi. Gümüş, KPSS 2018/5 ile personel alımına toplamda 110.000 kişinin başvurduğunu da belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın 18.000 kişilik personel alımı için ÖSYM, 4 – 11 Haziran 2018 tarihleri arasında tercihleri almıştı.

Yarım milyon sağlıkçı boşta: “Atama beklemekten psikolojileri alt üst oldu”

Yarım milyon sağlıkçı boşta, sağlık bu sağlık; şakaya gelmez.

Bu kadar eğitimi boşa mı gördük? KPSS’den 85 üstü puanlar aldık. Her gün atama haberi beklemekten, sayfa sayfa dolaşmaktan psikolojimiz bozuldu.

Yeter artık! Duyun artık bizi! Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız Biz gençlerin önünün açılmasını isterken, Sağlık Bakanlığı tam tersini yaparak kapatıyor.

Sitem dolu mektup

Siz medya kuruluşlarını anlamıyoruz. Sizin, milletin sorunlarını haber yapıp gerekli mercileri harekete geçirmeniz gerekirken, klasik haberler paylaşıp geçiştiriyorsunuz. Yahu 450 bin sağlıkçı boşta. Hastanelerde gereksiz ve vasıfsız elemanlar cirit atıyor, ya dayıları var ya başka yerden torpilleri, 2 – 3 aylık sertifikayla devlet memuru oluyorlar. Kadro da geldi onlara. Ya biz 4 yıl lise okuyup, hem okul sınavlarına, hem YGS-LYS ye hem KPSS ye çalışıp bu tempo yetmiyormuş gibi hem de staja gidiyorduk. Bu kadar eğitimi boşa mı gördük? KPSS den 85 üstü puanlar aldık. Acil tıp teknisyenleri kan ağlıyor kan… Milletvekilleri mecliste uyuya kalsın, her ay 18.000 ₺ maaş alsınlar, ekstradan başka hizmetleri de alsınlar, Her şeyleri devlet kasasından ödensin, milyarder olsunlar, biz ise 2-3 bin ₺ için senelerimizi verelim. Gerekli puanı alalım ama atanmayalım. Haksızlık değil mi? Adalet mi bu? Paramedik’e 3.000 veriyor , ATT’ye 160… Adalet mi bu? Lisans Hemşireye 6.000 veriyor, Lise hemşireye 350 adalet mi bu. Siz de artık bu çığlıklarımızı duyun , Her gün atama haberi beklemekten, sayfa sayfa dolaşmaktan psikolojimiz bozuldu. Yeter artık! Duyun artık bizi, bari siz duyun. Adil dağılım istiyoruz sadece adil.

Medi Haber
https://www.medihaber.com/guncel/450-bin-saglikci-bosta-her-gun-atama-haberi-beklemekten-psikolojileri-h5939.html
KPSS DİYETİSYEN

Kocaeli Üniversitesi KPSS ile “Diyetisyen” alım ilanı!

Kocaeli Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde istihdam edilmek üzere 87 hemşire 10 büro personeli 10 diğer sağlık personeli olmak üzere 107 sağlık personeli alımı için ilan yayınlamdı. Başvurular başladı.

Devlet Personel Başkanlığı resmi internet adresinden yayınlanan ilana göre Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde istihdam edilmek üzere 107 kişi sağlık personeli alımı yapılacak. Alımı yapılacak personelde;

 • 53 lisans mezunu hemşire,
 • 34 lise mezunu hemşire,
 • 10 büro personeli,
 • 1 sağlık fizikçisi,
 • 1 diyetisyen ve
 • 8 diğer sağlık personeli olmak üzere 107 sağlık personeli alacak.

Başvuru şartları;

657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki Memur olma şartlarını taşımak, sınav tarihi 18 yaşını tamamlamış olma, Erkek adaylar için askerlikle ilişkisinin olmaması, görevini yapmaya engel fiziki ve ruhsal sağlık sorunu olmaması, 2016 yılında yapılan KPSS sınavına girmiş ve puan almış olmak.

Başvuru için gerekli belgeler;

KPSS sınav sonuç belgesi, diploma, 1 adet vesikalık fotoğraf, kimlik, erkekler için askerlik durum belgesi, Sözleşmeli personel başvuru formu,

Adaylar KPSS puan sıralamasına göre belirlenecek. KPSS puanı en yüksek adaydan başlanarak alımı yapılacak her kadro için 1 asil ve 1 yedek olmak üzere liste oluşturulacak. Başvuru yapacak adaylar için başvurular başlamış olup son başvuru tarihi 15 Şubat 2018 günü mesai bitimidir. Başvuru için gerekli belgeler ile birlikte Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Personel Bürosu’na şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

KPSS/ 2018 Şubat ataması ile ilgili ilk detaylar!

Sağlık Bakanlığı 2018 yılı içerisindeki KPSS ile alımları planlamalarda sona geldi.

2018 yılında yapılacak alımların ilkinin Şubat ayı içerisinde yapılacak kadro dağılımlarını Gerçek Diyetisyenler Sitesi olarak en kısa zamanda duyuracağız.

En çok atama hemşireye

36 branştan ne yazık ki bir çoğunun hayal kırıklığına uğrayacağı atamalarda en çok hemşirelik programından atama olacak. Hemşireliği ise Ebelik bölümü takip edecek.

Kadroların çoğu yıl sonuna

Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılı için hali hazırda atamayı planladığı kadroların büyük çoğunluğunu yıl sonunda ataması beklenmekte bu sayede 2018’deki KPSS’ye girenlerinde tercih yapması da sağlanacak.

Kaç diyetisyen alınacak?

Branş bazında atım sayılarını öğrenmek için Gerçek Diyetisyenler Sitesi’ni takip etmeye devam edin…

KPSS diyetisyen, DİYETİSYENLİK ATAMALARI, sağlık bakanlığı beslenme ve diyetetik

KPSS 2017/2 İle alınacak diyetisyen kadroları!

KPSS 2017/2 ile alınacak 2.038 kadro açıklandı. 2017 yılı Kasım ayında KPSS sonuçlarına göre yapılacak (KPSS 2017/2) Merkezi Yerleştirme ile 2.038 personel kamuya alınacak. KPSS 2017/2 merkezi yerleştirmelerinde ilan edilecek kadro ve pozisyonlara yerleştirme yapmak için adayların tercihleri ÖSYM Başkanlığınca 14 – 23 Kasım 2017 tarihlerinde alınacak.

Diyetisyen kadroları

Kurum Kadro sayısı
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 1
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi 1
Malatya İnönü Üniversitesi 2
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 1
Kırklareli Üniversitesi 1
TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

TDD’den DİYETİSYEN ATAMALARI ile ilgili ÇOK ÖNEMLİ duyuru!

Ataması Yapılmayan Sağlıkçılar Platformu öncülüğünde düzenlenecek olan 2017 yılı için verilen ek atama sözünün tutulmaması ve 2018 yılında alınacak personel sayısı konulu basın açıklamamıza tüm sağlıkçılar, aileleri, tüm dernek ve sivil toplum kuruluşları ve tüm sağlık komisyonu üyesi milletvekillerimiz davetlidir.

Katılımcılar

 • Türk Sağlık Sendikası,
 • Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği,
 • Ebeler Derneği,
 • Türkiye Elektro Nörofizyoloji Platformu,
 • Tıbbi LaboratuvarPlatformu,
 • Çevre Sağlığı Teknikerleri ve Teknisyenleri Derneği,
 • Fizik Tedavi Teknikerleri Platformu

Yer

Sağlık Bakanlığı yanı Abdi İpekçi Parkı

Tarih

8 Kasım Çarşamba, 12:30

sağlık bakanlığı ATAMA

Sağlık Bakanlığı’nın 2 ay içinde ek sağlık personeli alımı mecliste!

Sağlık Bakanlığı personel alımı konusunda bakanlığa baskılar devam ediyor. 2017 yılında ek personel ataması konusu meclis gündemine de taşındı. Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul konuyu gündeme getirdi. Atanamayan sağlıkçıların sorunlarını ve ek atama talebini dile getirdi.

Sağlık eğitimi veren kurumlar giderek yaygınlaşmakta, atama bekleyen sağlıkçıların sayısı katlanarak çoğalmaktadır. 450 Bin sağlıkçı atama beklemektedir. Yüz binlerce mağdur insanımız ve ailelerinin düşünülmesi gerekir. Hükümetin görevi insanlarımızın huzurla, mutlulukla, güven içerisinde yaşamasını sağlamaktır. Gerek Sağlık bakanı gerekse müsteşarın ve bürokratların bu duruma çözüm bulması gerekmektedir.

Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, Sağlık Bakanı’na rica ederek seslendiği konuşmasında sağlık camiasının özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti. 450 bin kadar atanamayan sağlıkçının bulunduğunu belirterek, talepleri dile getirdi. Bu adayların yüksek öğrenim gördüklerini, vatandaşa hizmet etmek ve istihdam edilmek istediklerini kaydetti.

Milletvekili Yurdakul, konuşmasının devamında:

Sağlık kurumlarında ihtiyaç olduğunu ancak meslek tanımı, atama yetersizliği, mevzuat sorunları gibi nedenlerle birçok kişinin atanamadığını ifade etti. 36 branştan bu adayların sorunlarına sessiz kalınmaması gerektiğini, 2017 yılı bitmeden sağlık personeline ek atama yapılarak onların mutlu edilebileceğini vurguladı.

memur, kpss, kamu personeli, kpss haberleri

Kamuda yeni dönem başlıyor!

Hükümet, kamuya özel sektör mantığı getiriyor. Bürokraside özel sektörden emekli olmuş ya da görevden ayrılmış liyakat sahibi üst düzey yöneticiler çalışabilecek. İnsan kaynağı kalitesi artacak.

Hükümetin üç yıllık ekonomi programında kamu personel rejimine yönelik de önemli adımlar atılıyor. Buna göre, kamu ve özel sektörden emekli olan ya da istifa eden liyakat sahibi üst düzey uzmanlar, CEO’lar devletin çeşitli program ve projelerinde çalıştırılabilecek. İster gönüllü ister ücretli çalıştırılacak bu kişiler için esnek bir istihdam mekanizması kurulacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında kamu kurumları yeniden yapılandırılırken, insan kaynağı kalitesi artırılacak, vatandaşın memnuniyeti ön plana çıkarılacak. İşte yapılacak düzenlemeler:

İdari yapı değişiyor

Kamu kurumlarının idari yapısı değişiyor. Kamuda yeni kurum kurulması sınırlandırılacak, mevcut kurumlar ihtiyaç doğrultusunda yapılandırılacak. Kurumlar özel sektör mantığıyla kurumsal yönetim ilkelerine uygun çalışacak.

Yeni belediye yasası

Büyükşehir Belediye Yasası yeniden yazılacak. Taşradaki personel kalitesi iyileştirilecek. Merkez ve taşra teşkilatı arasındaki ilişki güçlendirilecek. Büyükşehir ile ilçe belediyelerinin görev, yetki ve sorumluluklarıyla aralarındaki işbirliği esasları güncellenecek.

İnsan kaynağı kalitesi

Kamuda insan kaynağı kalitesi artırılacak. Taşradaki uygulama etkinliği, personel kalitesi iyileştirilecek.

TADOİE yapılandırılacak

Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TADOİE) kamu personeli yetiştirme merkezi olarak yeniden yapılandırılacak. Enstitü, bakanlıkların ihtiyaçları doğrultusunda her yıl kamu personeli programları gerçekleştirecek.

CEO transfer edilecek

Kamudan, özel sektörden emekli olmuş ya da görevden ayrılmış liyakat sahibi üst düzey yönetici, uzman personel ile çalışılacak.

RG’de değişiklik

Mevzuat değişikliklerinde hesap verebilirlik, kamuoyunu bilgilendirme ve katılımcılık boyutları güçlendirilecek. Bütün bunları kapsayan bir internet platformu kurulacak. Resmi Gazete’de yapılan değişikliklerin ne anlama geldiğini açıklayacak bir internet sitesi oluşturulacak. Yenilikçi hizmetler ile bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla kişisel veri ve ticari sır içermeyen kamu verisinin paylaşımına yönelik çalışmalara hız verilecek. Bu konuda kurumsal altyapı oluşturulacak. Bütçeler, kamu hizmet programlarının performansını gösteren belgelere dönüştürülecek.

Kalkınmaya özel önem

Kamu – özel sektör arasındaki işbirliği, katılımcılık artırılacak. Her yıl kamu personel yetiştirme programları düzenlenecek. Kamunun sivil örgütlerle istişaresi güçlendirilecek. Kalkınma ajansları, bölge kalkınma idareleri yerel yönetimlerin yetkileri güçlendirilecek. Vatandaşların talepleri için internet tabanlı yazılımlar kullanılacak. Böylece vatandaşa sunulan hizmetin kalitesi ölçülecek.

diyet dikkat, zayıflama uyarı

KPSS adaylarına dolandırılmayın uyarısı!

Devlet Personel Başkanlığı, kurum yetkililerinin isimlerini kullanmak suretiyle işe yerleştireceğini iddia eden dolandırıcılara itibar edilmemesini istedi.

Devlet Personel Başkanlığından yapılan açıklama

Başkanlığımıza ulaşan çeşitli şikayetler ve basında yer alan bazı haberlerden,

 • Başta Başkanlığımız olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin isimlerini kullanmak,
 • Sahte yerleştirme belgeleri hazırlamak suretiyle işe yerleştirme vaadiyle para toplandığı bilgisine ulaşılmıştır.

Bilindiği gibi, adayların Devlet memuru ya da sözleşmeli personel olarak işe yerleştirilmeleri için Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) girmelerinin ardından, merkezi yerleştirmelerde ÖSYM Başkanlığınca yayımlanan tercih kılavuzlarını, kurumsal yerleştirmelerde ise kamu kurum ve kuruluşlarının www.dpb.gov.tr adresinden de yayımlanan kamu personel alım ilanlarını takip ederek, buralarda belirtilen prosedüre göre başvuruda bulunmaları gerekmekte olup, kamu kurum ve kuruluşlarına başka bir şekilde yerleştirme yapılması söz konusu değildir.

Bu nedenle, kamu personeli adaylarımızın işe yerleştirme vaadinde bulunanlara kesinlikle itibar etmemeleri ve bu kişileri derhal yetkili makamlara bildirmeleri önemle rica olunur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

sağlık bakanlığı ATAMA

Sağlıkta istihdam yetersizliği dramı!

Sağlık çalışanının, hasta ve hasta yakınının şikayet ettiği konuların temel nedeni istihdam yetersizliğidir.

 • Şiddettin nedeni istihdam yetersizliğidir.
 • Mesleki hataların nedeni istihdam yetersizliğidir.
 • Asosyal bir yaşama mahkum edilmenin nedeni istihdam yetersizliğidir.

Tüm sorunlarımızla kaderine terk edilmiş bir yalnızlık içerisinde mücadele ediyoruz

Bir sağlık çalışanı tuttuğu nöbet nedeni ile 20 ayda yapması gereken mesaiyi 12 ayda yapıyor. Yani bir yılda emsali memurlardan 8 ay daha fazla çalışıyor. Buna karşılık ise daha az ücret alıyor!

Yetmedi, yetmiyor…

Sağlık çalışanlarının önemli bir kesiminin eşi ya sağlıkçı ya asker ya da polistir. Yani eşleri de nöbet tutan meslek mensubudur. Nöbet nedeni ile ayın 25 günü birbirini görmeyen ailenin ve anne ile babasını bir arada göremeyen çocuğun dramından bahsediyoruz.

Tüm bunlara karşılık…

Memuru ayda 60 saat çalışan bakanlığa 70 bin atama yapılıyor iken memurunu ayda 310 saat çalıştıran bakanlığa ise 10 bin atama yapılıyor!!!

Bu kabul edilebilir bir durum değildir

Bu drama sessiz kalmayalım. İlle de istihdam, illa ki istihdam diyelim…

Medi Haber
http://www.medihaber.com/sendika/istihdam-eksikliginin-saglik-calisanlarina-yasattigi-dram-h5256.html
2017-5 KPSS SONUÇLARI

KPSS 2017/5 tercih sonuçları açıklandı, tıkla öğren!

KPSS 2017/5: Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması hakkında haberimiz:

KPSS 2017/5 Tercih Kılavuzunda yer alan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, 23 Haziran 2017 tarihinde saat 11:55’den itibaren ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.Adaylar yerleştirme sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

 • Adaylara saygıyla duyurulur.
 • KPSS 2017/5 Yerleştirme Sonuçları için TIKLAYINIZ.
türk sağlık sen

KPSS 2017/5 Sözleşmeli alıma başvuracakların dikkatine!

Sendikamız tarafından 12.500 kadro ilan edilen 663 Sayılı Kanunun KHK’nın 45/A maddesine göre istihdam edilecek olan sözleşmeli sağlık personelinin hakları ve alımla ile ilgili bir bilgilendirme hazırlanmıştır:

 • Bu 12. 500 kadroya 2016-KPSS Lisans), (2016-KPSS Orta öğretim / Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olanlar başvurabilecektir.
 • 4/B’li sözleşmeli statüde çalışırken istifa edip istifa süresinin üstünden bir yıl geçenler ile sözleşmeli personel olup Sözleşmesini; a) Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan, b) Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlardan, c) Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 üncü maddenin (b) veya (c) bendi hükmü kendilerine uygulanamayanlardan, tek taraflı feshedenler, bir yıllık süre şartına tabi tutulmadıkları için başvuru yapabilecekler.
 • Bu alımla istihdam edilecek sözleşmeli personel 663 Sayılı Kanunun KHK’nın 45/A maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli personel olacaktır. 4-B’li sözleşmeli personel değillerdir. Yeni bir istihdam modeli hayata geçmiş olacaktır.
 • Bu alımda sözlü sınav olmayacaktır. Bakanlık bu sözleşmeli modelde KPPS sınavı ve mülakat sınavı ile yerleştirme yapmak yerine KPSS sınavı ve ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme usulünü benimsemiştir.
 • Bu istihdam modeli ile atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır.
 • Eş durumu tayin hakkı da kısıtlı ve idarenin takdir yetkisine bağlanmıştır. Bu yetkide oldukça geniştir. (Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.)
 • Sağlık ve öğrenim mazereti tayini düzenleyen herhangi bir hüküm yoktur.
 • Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanacaklardır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacaklardır. Kısacası 6 yıl aynı yerde görev yapmak zorunda olacaklardır.
 • Maaşlarının genel bütçeden alacaklardır.
 • Sağlıkta Farklı İstihdam Modelleri Terk Edilmeli, Yanlıştan Dönülmelidir
 • Söz konusu alımla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Kamuda çalışma barışının bozan ve huzurun zedeleyen en önemli unsurlardan biride farklı istihdam modelleri ve bundan dolayı farklı mali, sosyal ve özlük haklarına sahip personellerin aynı işyerinde aynı işi yapmasıdır. Biz bunun önüne geçilmesi adına tek tip olarak 4/A’lı kadrolu istihdamın esas olmasının ve tüm kamu çalışanlarının bu istihdam modelinde yer alması gerektiğini söylerken, ne yazık ki Bakanlık ayırıp, böldükçe bölüyor. Şimdi de 12. 500 istihdamla 663 Sayılı KHK’nın 45/A maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli sağlık personeli statüsü Bakanlıkta hayata geçiyor.
 • Sadece çok kısıtlı ve tamamen idarenin inisiyatifine bırakılmış bir eş durumu tayin hakkı verilmesi de hem insani olarak kabul edilemezdir hem de Anayasa’ya aykırıdır. Kısacası Bakanlık farklı istihdam modellerini terk etmelidir.
 • Tüm sözleşmelilere kadro verildiği 2013 yılından itibaren yine girdiği bu yanlış yoldan dönmelidir. Bu düzen kamu sağlık hizmetlerinde zarar verecektir.’ Dedi.