diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Diyetteyken en sık yapılan 20 hata!

Diyet yaparken yapılan hataları sizin de yapmamanız için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda sıraladık.

 1. Şişman olmanın genetik olduğunu düşünmek, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bu kiloların geri alınacağını zannetmek,
 2. Diyet kaçamaklarının egzersiz ya da sporla tolere edilebileceğini sanmak,
 3. Diyetisyene gitmeyerek başkalarının diyetlerini uygulamak,
 4. Ünlülerin diyetlerini uygulamaya çalışmak,
 5. Sadece meyve ve sebze yiyerek zayıflayabileceğini düşünmek,
 6. Bütün gün aç kalarak zayıflayabileceğini düşünmek,
 7. Öğün atlatarak zayıflamaya çalışmak,
 8. Zayıflayabileceğinize kendinizi inandırmamak,
 9. Yeterince uyumamak,
 10. Sürekli tartılarak zayıflayamadığını düşünmek,
 11. Yemek yerken acele etmek, yemekleri çiğnemeden yutmak,
 12. Su gereksinimini diğer sıvılardan karşılamaya çalışmak,
 13. Moraliniz bozulduğunda diyet yapmaya ara vermek,
 14. Sabah kahvaltısını yapmamak ya da düzensiz yapmak,
 15. Egzersiz yapmaktan kaçınmak,
 16. Şekerleme, abur cuburu gereğinden fazla tüketmek,
 17. Aşırı alkol tüketiminde bulunmak,
 18. Hazır gıdalara yönelerek taze besinleri tüketmemek,
 19. Vitamin ve çayların spor ve diyetten daha önemli olduğunu düşünmek,
 20. Çöpe gitmesin diye masadaki yemekleri bitirmeye çalışmak.

Bu 9 hatayı yapanlar kilo veremiyor!

Günümüzde belki de en önemli ve bilgi kirliliğinin en çok olduğu konu zayıflama…

Zayıflama sürecinde adeta hurafelere inanarak vücudumuza eziyet ediyoruz. Tabi ki bu yanlış inanışlar bizi olumsuz etkiliyor. Hem sağlığımızı olumsuz etkiliyor hem de vücut görünüşümüzü bozuyor.

obezite diyetisyeni

1. Her insan kendine özeldir

Kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmak faydadan çok zarar verir. Çevremizde zayıflayanlar sürekli ben şunu yaptım sende yap diyerek bizlere telkinde bulunurlar. Halk arasında dolanan bütün yöntemleri denediniz. Peki neden hala kilo verememiş olabilirsiniz?  Her insanın metabolizması farklı olduğundan olabilir mi? . O yüzden doğru ve sağlıklı bir zayıflama süreci için diyetisyeninize danışın!

2. Yöntemleriniz yanlış olabilir mi?

Kesinlikle olabilir. Çünkü zayıflama hakkında o kadar yanlış bilinen şey var ki. Aşağıda yazacağım maddelerden en az birine inandığınıza eminim. Yani sizin zayıflama yöntemi sandığınız sizin için eziyet olabiliyor. Üstelik hiçbir yararı da olmuyor. Bakalım neymiş bu doğru bilinen yanlışlar…

obezite hakkında gerçekler

3. Tek öğün yemek kolayca zayıflatır!

Kilo almanın nedenlerinden biri, tüm gün aç kalıp sadece akşamları yemek yemek.18-20 saat aç kalan vücut, bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Daha sonra ilk yediğinizi aç kalacağım diye yağa dönüştürür.

meyve suyu kutusu, meyve suyu barı, meyve suyu, meyve suyu üretimi, meyve suyu kalori, meyve suyu fiyatları,

4. Meyve kilo aldırmaz, diyet yaparken sınırsız yenebilir!

Yanlış. Sebzelerin su ve lif oranları yüksek olduğundan kalorisi düşüktür. Çiğ yenen kıvırcık, göbek, marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık serbest bırakılır. Ancak karpuz, üzüm, incir vb. sınırlı tüketilmeli.Meyvelerin içinde de şeker bulunduğunu yüksek miktarda alındığında yağa dönüştüğünü unutmayalım.

etiket okuma, gıda alışverişi, market ihtiyaç listesi, gluten intoleransı olan bireyler için özel olarak formüle edilmiştir, çölyak hastaları için özel olarak formüle edilmiştir, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı etiket, etiket bilgisi, gıda etiketleri,

5. Kilo vermek için diyet ürünler serbestçe yenebilir!

Tüm diyet ürünlerin enerji değerleri sıfır değil. İçecekler enerji içermezken bisküvilerin enerji, yağ ve karbonhidrat içeriğinde bir değişiklik yoktur. Yani diyet ürünlerinin de birer kalori kaynağı olduğunu aklımıza getirmemizde yarar vardır.

ekmek zararlı mı, ekmek yararlı mı, diyette ekmek olur mu, ekmeği kesmek zayıflatır mı

6. Ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratların diyetten tamamen çıkarılması!

Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeri de paralelinde düşmeye başlar. Sonrasında vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu durum kas kaybı anlamına gelir. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına uğrar. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil kas ve sudur.

 antibiyotik ilaç, ilaç tedavisi, hap

7. Zayıflama ilaçları ile hızlı kilo veririm!

Şişmanlık bir hastalıktır ancak her şişman birey için ilaç kullanmak doğru değil. Zayıflama ilaçlarını şişmanlığa bağlı ciddi hastalıkları olan bireyler doktor kontrolünde kullanmalı.Önerimiz: Zayıflama ilaçlarını gelişigüzel almayın. Doktorun uygunluk kriterleri gösterdiği kişilerde bile diyet ile beraber belirli bir süre kullanılmalıdır.

diyet saat, zaman, süre, dakika,

8. Akşam 7’den sonra bir şey yersem şişmanlarım!

Sağlıklı kilo vermek için temel kural yemeğin ne zaman yenildiği değil, gün içinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığıdır. Çalışmalar öğünlerde miktarlar açlık durumuna göre ayarlandığında bireylerin akşam 7’den sonra yemek yediklerinde yağlanmadıklarını, daha kolay kilo verdiklerini gösterir.Önerimiz: Yemek yeme saati yerine günün ilk öğünü olan kahvaltı olacak şekilde başlayarak öğünler arasında en az 3-5 saat boşluk bırakmak gerekir. Böylece en son öğünün ne zaman yendiğinin önemi kalmaz.

sıvı yağ, zeytin yağ

9. Yağı kesersem vücut yağ oranım da azalır

Gün içerisinde hiç yağ almazsanız; vücudunuz, yağ depolarını kullanmak yerine onları korumaya alır. Doğru pişirme yöntemlerini kullanmak, ara öğünlerde kabuklu kuruyemişlere yer vermek; gün içerisinde hem faydalı, hem de istenilen boyutta yağ almanıza yardımcı olur

Sağlıklı beslenip egzersiz yapmalısınız. Belirli bir hastalığı olan kişiler doktorlarına danışmalı. İnsülin direnci olanlar ise doktorlarına danışıp rahatsızlıklarını kontrol altına almalı.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız bir diyetisyene danışmalısınız…

kimdir, Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

Neden kilo veremiyorum?

Çok sık diyet yapıyorum, akşam yemek yemiyorum, gün içinde hiç ekmek tüketmiyorum ama kilo veremiyorum mu diyorsunuz ? Kilo verememenin birçok nedeni olabilir. Şimdi bu nedenlere bakalım.

Bedeniniz insüline dirençli olabilir

Gece kalkıp yemek yeme alışkanlığınız varsa, tatlı krizlerinize dur diyemiyorsanız, yemeklerden sonra uyku hali ve yorgunluk oluyorsa, hızlı kilo alıyor ama bu kiloyu veremiyorsanız, acıkınca halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar oluyorsa sebep insülin direnci olabilir. Bunun için hemen bir doktora gidip tahlil yaptırmanız gerekmektedir. Tahlilin sonucuna göre doktorun ve diyetisyenin kontrolünde insülin direncine uygun diyetle kilo vermekte sıkıntı çekmezsiniz.

Tiroidleriniz yavaş çalışıyor olabilir

Kilo veremeyen bireylerin bir kısmında hipotiroid denilen tiroidlerin yavaş çalışmasından kaynaklanan bir sorun olabilir. Bu durumun olup olmadığını anlamak için de tahlil yaptırmak gerekir. Gerekli ilaç ve diyet tedavisiyle kilo verememe sorunu ortadan kalkar.

Böbreküstü bezi fazla çalışıyor olabilir

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan stresle vücudumuzun çalışma mekanizması böbreküstü bezlerinden kortizol salgılamaktır. Fakat uzun süre kortizol yüksekliği kan şeker dengesini bozabilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir, karın bölgesinde yağlanmaya sebep olabilir. Aynı zamanda kilo almanın tek sebebi kortizolün kendisi değil. Stres durumlarında daha fazla yemek yeme isteğidir. Kortizolü dışardan müdahale ile düşürmek yerine stresimizi azaltacak şeyler yapmak çok daha iyi olur. Kısa yürüyüşler bunun için en iyi başlangıçtır.

Peki tahlillerde bir sorun yok ama ben yine kilo veremiyorum mu diyorsunuz ? Ne gibi yanlışlar yapılıyor bir bakalım.

kilo-verememe-3

Yanlış 1: Hedefleri çok abartmak !

Haftada 3-4 kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa hemen rafa kaldırın bu hedefi. Normali ayda 3-4 kilodur. Bir ayda verilecek kilo kişiden kişiye değişebilir bu da göz ardı edilmemelidir. Bazı bireyler 2 kilo verirken, çok kilolu bireyler ayda 6-7 kilo bile verebilir. Yani gerçekçi hedefleriniz olursa hayal kırıklığı yaşamazsınız.

Yanlış 2: Çok az kalori ile beslenmek

Az kalori alarak kilo vermek yerine metabolizmanızı yavaşlatırsınız ve kilo vermeniz çok daha yavaş ve sağlıksız olur. Porsiyon kontrolü yapmak, tabaklarımızın boyutlarını küçültmek yeterli olur. Diyeti kendinize eziyete çevirmemeniz gerekir.

Yanlış 3: Az su içmek

Vücudumuzun yüzde 70’e yakını sudur. Su ihtiyacımızı çay, yeşil çay, kahve ile tamamlayamayız. Günde 8-10 bardak su içmek gerekir. Suyumuzu tüketirken bir anda değil yudum yudum içmek gerekir. Ayakta değil, oturur pozisyonda dik durarak su içmemiz gerekir.

Yanlış 4: Fiziksel aktivite yapmamak

Sadece yemeye dikkat ederek evet kilo verilir ama vücudun toparlanması için muhakkak fiziksel aktivite yapmak gerekir. Seçeneklerin en alternatifi en az 45 dakika tempolu bir yürüyüş olabilir.

Yanlış 5: Düzensiz uyku

Gece geç yatıp, sabahları geç kalkmak daha fazla kalori alınmasına sebep olur. Gece geç yatıp abur cubur tüketmek yağ depolanmasına sebep olur. Sabah geç kalkan bireylerin açlık durumu daha fazla olduğundan dolayı sabah kahvaltısında daha fazla besin tüketirler. Beyne doyduğu sinyalini veren leptin hormonu, beyne acıktığı sinyalini veren ise ghrelin hormonudur. Gece uyumadığımızda ghrelin hormonu daha fazla salgılanırken, leptin daha az salgılanır. Metabolizmamız gece yavaş gündüzse daha hızlı çalışır. O yüzden gündüz ayakta olup, gece uyumak daha fazla kalori yaktırır.

Yanlış 6: Ara öğün yapmamak

Öğünler arası 2.5-3 saatten fazla olmamalıdır. Bu durum metabolizmanızın yavaşlamasına ve ana öğünlerde daha fazla besin tüketmenize sebep olur.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

Beslenme ve diyet tedavisi, diyetisyen denetiminde yürütülmelidir

Bu küçük düzenlemelerle tartıdaki eksiler hayatımızdaki artılara dönüşebilir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıkla kalın.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Gülşah Karmil kimdir

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: