tırnaklar

Tırnak sorunları hastalıkların habercisi!

Tırnak değişikliklerinin çeşitli dermatolojik ve sistemik hastalıkların tanısında yol gösterici rol oynadığı duyuruldu.

Çomak parmak

Tırnağın eğimindeki artış ve etrafındaki yumuşak dokudaki kalınlaşma ile ortaya çıkar. En sık kronik akciğer, kalp, karaciğer veya tiroid hastalıklarında görülür.

Kaşık tırnak

Tırnak plağının kaşık şeklini almasıdır. Çocuklarda özellikle ayak başparmak tırnağında görülebilir. Mantar enfeksiyonu, diyabet, lupus, tiroid hastalıklarında da görülebilir.

Beau çizgileri

Tırnakta ortaya çıkan enine çöküntülerdir. Tırnağın büyümesini etkileyecek kadar şiddetli bir hastalığa bağlı olarak birden fazla tırnakta veya tüm tırnaklarda ortaya çıkar. Çeşitli enfeksiyonlar, ilaçlar, otoimmün hastalıkları neden olabilir.

Tırnakta beyaz bantlar

Karaciğer sirozu, kronik konjestif kalp yetmezliği, tip 2 diyabette görülebilir. Tırnağın serbest kenarında görülen beyazlık siroz, tırnağın dip kısmındaki beyazlık ise kronik böbrek hastalığının bir belirtisi olabilir.

Sarı tırnak

El-ayak tırnakları sert, kıvrık, sarı-yeşil görünüm alabilir. Lenfödem ve plevral efüzyonla birlikte tanımlanmıştır.

Melanonişi

Uzunlamasına koyu renkli çizgilenmelerle karakterizedir. İlaçlar, behak (addison hastalığı), AIDS, hipertriodi, folik asit eksikliği, B12 vitamini eksikliği, cushing sendromunda görülebilir.

Tırnak mantarının dermatofit, maya ve nadir olmakla beraber küf mantarlarınca oluşabileceği, diyabet ve immün sisteminin zayıflamasının mantar enfeksiyonlarına yol açabileceği belirtilen açıklamada, bunun yanında mantar sporlarının banyo, yüzme sırasında kullanılan havlu, mayo, terlik ve şezlong gibi eşyada uzun süre yaşadığı, yüzme havuzu, duş, sauna, fitness salonları ve soyunma odalarının da risk sebebi olduğu vurgulandı.

Star Haber
http://www.star.com.tr/saglik/tirnak-problemleri-hastaliklarin-habercisi-haber-1370562/

kahve zayıflatırmı

Karaciğer sağlığı için kahve formülü!

Beslenme ve diyet uzmanları da karaciğer yağlanmasını önlemek için günde bir ya da iki fincan Türk kahvesi öneriyor…

hepatit, karaciğer

Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, Türkiye’de giderek artan karaciğer yağlanmasının, karaciğer sirozu, hatta karaciğer kanserine yol açabildiği uyarısında bulundu. Türkiye’nin canlı vericiden yapılan karaciğer naklinde Avrupa’da ilk sırada olduğuna dikkat çeken Dökmeci, karaciğer yağlanmasını önlemede günde bir ya da fincan Türk kahvesi ya da filtre kahve içilmesini tavsiye etti.

5 – 8 Nisan tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 14. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi kapsamında düzenlenen basın toplantısında Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci konuşma yaptı.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Türkiye, canlı donörden karaciğer naklinde Avrupa birincisi

Besinlerin düzenli ve iyi çiğneyerek tüketilmesi gerektiğine işaret eden Dökmeci, bol lifli, sebzeli yemeklerin, bitkisel protein, balık ve yeter miktarda kırmızı et tüketilmesini önerdi. Enginar, brokoli ve lahana gibi sebzelerin sıklıkla tercih edilmesi gerektiğini belirten Dökmeci, gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmasını vurguladı. Civa, kurşun gibi ağır metallerle temas edilmemesi uyarısında bulunan Dökmeci,

Karaciğer yağlanması olan ya da olmayan hipertansiyon, obezite, şeker hastalığı, insülin direnci, hipotiroidi, kolesterol ve trigliserid yüksekliği olan ve damar sertleşmesi ve kalp hastalığı olan hastaların düzenli doktor kontrolünde olmaları gerekir, dedi.