kahve zayıflatırmı

Bi’ kahve?

Siz de güne kendinize bir kahve alarak/yaparak başlayınca kendini iyi hissedenlerden misiniz?

Olay sadece psikolojiden ibaret değil

Bunun sadece psikolojik olduğunu mu düşündünüz? Elbette ki insanın kendisi için bir şey yapması kişiye kendisini iyi hissettiriyor. Ancak bu kahve olayında olay sadece psikolojiden ibaret değil.

Kahvenin bizlere iyi geldiği bir gerçek

Sağlığa iyi geldiği bir gerçek. Gelin, sağlığa yararlarına birlikte göz atalım:

 • En bilindik özelliği içerdiği kafein sayesinde beyni uyararak konsantrasyonu arttırması. Konsantrasyonu arttırması ile dikkat toparlamakta, bilişsel performansın geliştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda güne kahveyle başlamak stresi yok edip kan basıncını yükselteceğinden daha enerjik, daha zinde bir gün geçirilmesine de olanak sağlar.
 • Kahvenin metabolizmanızın hızlanmasında da rolü büyüktür. % 3-11 aralığında metabolizmayı hızlandırabilmektedir. Bu özelliği sayesinde kahve kilo vermek isteyenlere ara öğünler için oldukça iyi bir arkadaş diyebiliriz J Ancak metabolizmayı hızlandıracağız diye de abartmamak gerekli tabi ki!
 • Kahve iyi bir antioksidan kaynağı! Antioksidanlar vücut bağışıklığını kuvvetlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlarlar. Ve hücre yıpranmasını engelleyeceği için yaşlanmaya karşı da bir etki gösterir diyebiliriz.

 • Kahve selülit yapar söylentilerine uzun zamandır son verildiğini artık hepimiz biliyoruz. Hatta selülite sebep olmadığı gibi bir de üstüne selülit sorunlarına iyi gelmekte. Bu etkisi içerdiği kafeinin yağ yakıcı etkisinden geliyor.
 • Depresyona da iyi gelen kahve mutluluk hormonu diye bilinen serotoninin salgılanmasını uyararak mutlu hissetmeyi sağlıyor. Girişte söylediğim gibi kahvenin mutlulukla gerçekten bir ilişkisi var!
 • Adrenalin salgılanmasını uyardığı için fiziksel performansı da arttırması kahvenin faydaları arasında sayılabilir.
 • Ve kahve birçok hastalığa da iyi gelmekte. Yapılan araştırmalara göre özellikle nörolojik hastalıkların başında gelen alzheimer ve parkinsonun tedavisinde kafeinin olumlu sonuçlara ulaştırdığı bilinmekte. Antioksidan etkisi sayesinde kanser hastalıklarına karşı, karaciğer hastalığı olan siroza karşı etki gösterdiği yapılan son araştırmalarda kanıtlanmış durumda. Ve tip 2 diyabete yakalanma riskini de düşürdüğü bilinmektedir.

Evet, kahvenin birçok yararını sayabiliriz.  Ancak tabi ki her besinde olduğu gibi doğru miktarlarda tüketmeye özen göstermeliyiz. Yetişkin bir kimsenin günlük kafein alım miktarı 300-400 mg olmalıdır. Bu da kafein kaynağı olarak tek kahveyi kullanan bir kişi için günlük 3-4 kupa kahveye tekabül eder. Ancak çay, çikolata gibi diğer kafein kaynakları da tüketiliyorsa bu miktarlara dikkat edilmesi gereklidir.

Kahve yararlı, peki zararı yok mu?

Çünkü kahvenin yararları yanında zararları da mevcuttur. Daha doğrusu tüketilebilecek miktar aşıldığı takdirde ortaya çıkabilecek zararları..

 • Kahvenin fazlası kalpte ritim bozukluğuna sebep olabilir. Kişisel farklılıklara göre tüketilebilecek miktar değişkenlik göstermektedir.
 • Fazla kahve; ülser, reflü gibi mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir.
 • Kan dolaşımını hızlandırmasından dolayı tansiyon hastalarının doktorlarına danışmaları büyük önem taşımaktadır.
 • Fazla kahve tüketimi kalsiyum atımını arttırmaktadır. Bu sebeple kahve tüketirken kalsiyum alımlarına da dikkat edilmesi kayıpları önleyecektir.
 • Kahve tüketilirken içine konulan şekerin, kremanın, sütün kalorilerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Kilo vermek isteyen kişilerin içtikleri kahvelerin çeşidini, kahvenin yanında yapılan atıştırmalıkları da hesap etmeleri bu sebeple oldukça önemlidir.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

kahve zayıflatırmı

“Bi Kahve?” Sorusu için hafif ve sağlıklı öneriler

Siz de güne kahve kokusu ile başlamayı sevenlerden misiniz? Peki hangimiz gün içinde veya gün sonunda hayata ‘Bi kahve?’ molası vermek istemeyiz. Aynı zamanda kahve yorgunluk atarken bize eşlik eder veya fal ile gelecekten haber getirerek güzel anlarımıza ortak olur. Kahve sağlımızı nasıl etkiler, ne kadar tüketmek gerekir gibi soruların yanında en çok merak edilen konulardan  ‘Kahve içerken kilo kontrolü nasıl sağlanır?’ sorusunun cevabını da yazımın devamında bulabilirsiniz.

kahve kaç kalori, kahvenin yararları, kahvenin faydaları, kahvenin zararları, kaç kupa kahve içmeli

Kahvede sanatın etkisi

Kahvenin tarih sahnesinde çıkmaya başladığı 19. yüzyılda sadece ticaret aracı  olarak görülüyormuş. Birinci dalga nesli olarak adlandırılan bu dönemde kahvenin keyif verme amacı yokmuş ve sıradan bir ürünmüş. Kahvenin markalaşmasıyla birlikte İkinci dalga kahveler ortaya çıkmış. Böylece kahvenin kavrulması ve servisi ön plana çıkmaya başlamış. Üçüncü dalga neslinde ise farklı demleme ve kavurma yöntemleri önem kazanmış. Artık kahve en saf haliyle sunuluyor. Yani her şeyin başı çekirdek ve nitelikli kahve yapmak. Böylece kahve keyif vermeye başlayarak tutkuya dönüşüyor.

kahve kaç kalori, kahvenin yararları, kahvenin faydaları, kahvenin zararları, kaç kupa kahve içmeli

Kahvenizin damakta hangi lezzeti bırakmasını istersiniz? Kahvenizin yoğunluğu nasıl olmalı?

Kavurma çeşitlerine göre kahveler 3’ e ayrılır. Blonde Roast kahveler, daha az sürede kavrulur ve yumuşak içimlidir. Medium Roast kahveler, orta derecede kavrulur, çok yumuşak ve çok yoğun olmayan dengeli kahvelerdir. Dark Roast kahveler ise uzun süre ağızda tat bırakan, yoğun lezzetli ve koyu kavrulmuştur.

kahve kaç kalori, kahvenin yararları, kahvenin faydaları, kahvenin zararları, kaç kupa kahve içmeli

Peki kahvenin sağlığa etkisi nedir? Ne kadar tüketmek gerekir?

Kahvenin potasyum, magnezyum ve fosfor içeriği yüksektir. Antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle egzersizden yarım saat önce kahve içmek yağ yakımını arttırır. Gebelik ve emzirme döneminde tüketimi ise zararlıdır. Potasyum içeriği nedeniyle karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişiler kahveden uzak durmalıdır. Kahvenin içine şeker veya şurup eklenmediği sürece kalori içermez. Ancak günlük alınan kafein miktarı 300 mg ‘ı geçmemelidir. Bu nedenle 3 kupadan fazla kahve tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Fazla kahve tüketimi D vitamini ile etkileşime girerek kemiklerdeki mineral yoğunluğunu etkiler. Kahvenin diüretik etkisi nedeniyle fazla su kaybını önlemek için yeterli su tüketmeye de dikkat edilmelidir.

kahve kaç kalori, kahvenin yararları, kahvenin faydaları, kahvenin zararları, kaç kupa kahve içmeli

Kahve içerken kilo kontrolü nasıl sağlanır?

Kahve seçerken fazla kalori almamak için kremasız ve şekersiz tercih edilmelidir. Yüksek kalori içeren kahveler çok sık tüketilmemelidir.Tüketileceği zaman da kalori içeriğine göre short veya tall boyu tercih edilmelidir. Sevdiğiniz kahvenizin yanında düşük kalorili ne yenilmesi gerektiği de merak konusu. Yiyecek seçerken de fazla kalori almamak için dikkat etmek gerekir. Tüketeceğiniz zaman besinlerle yer değiştirebilirsiniz ve arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

100 kalorinin altı masum içecek seçimleri:

Tea: 0 kcal

Filtre Kahve Tall: 4 kcal

Caffè Americano Tall: 11 kcal

Buzlu Caffè Americano Tall: 11 kcal

Yağsız süt ile hazırlanmış Buzlu Caffè Latte Tall: 68 kcal = 1 bardak süt

Yağsız süt ile hazırlanmış Cappuccino Tall: 64 kcal = 1 bardak süt

200 kalorinin altı tercih edilebilecek içecekler:

Yağsız süt ile hazırlanmış Buzlu Chai Tea Latte: 152 kcal = 1 bardak süt + 1 porsiyon meyve

Yağsız süt ile hazırlanmış Caramel Macchiato: 142 kcal = 1 bardak süt + 1 porsiyon meyve

Yağsız süt ile hazırlanmış Caffè Mocha (Short): 153 kcal = 1 bardak süt, 1 porsiyon meyve

200 kalorinin altında tercih edilebilecek yiyecekler:

Meyve Salatası 123 kcal: 2 porsiyon meyve

Domates çorbası 133 kcal: 1 dilim ekmek + 2 tatlı kaşığı yağ

Çavdarlı Mini Hindi 214 kcal: 2 dilim ekmek + 2 köfte kadar et

500 kalori üzeri eyvah denilecekler:

Meyveli ve yoğurtlu parfe 449 kcal: 4 dilim ekmek + 2 dilim peynir + 1 tatlı kaşığı yağ

Jambonlu-Kaşar Peynirli Tost 504 kcal: 3 dilim ekmek +3 köfte kadar et

Ananaslı Bademli Tart 514 kcal: 2 dilim ekmek +1,5 bardak süt+ 4 tatlı kaşığı yağ

Mozaik Pasta 486 kcal: 3 dilim ekmek +1 bardak süt+ 4 tatlı kaşığı yağ

Havuçlu Kek 532  kcal: 3 dilim ekmek +1,5 bardak süt+ 4 tatlı kaşığı yağ

perihan kılıç, diyetisyen perihan kılıç, dyt perihan kılıç, beslenme uzmanı perihan kılıç, uzman diyetisyen perihan kılıç, doktor perihan kılıç

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: