uyku diyetisyen sıla yeniçeri gerçek diyetisyenler sitesi

Obezite – uyku süresi ilişkisi

Obezite günümüzde büyüyen bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

Obezite tanımı

Vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının artması olarak tanımlanır, basit bir ifadeyle vücutta aşırı yağ birikmesidir.

obezite ölçüm, obezite doktoru diyetisyen

Obezite tanısı

Obezite tanısı olan bireylerin beden kütle indeksi (BKİ) ≥30 kg/m² olarak kabul edilir, şişmanlık ise BKİ’si 25-30 kg/m² aralığındadır.

şişmanlık ve obezite

300.000 insan obezite nedeniyle hayatını kaybediyor

Dünya’da her yıl yaklaşık 300.000 insan obezite nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Son çalışmalara göre Türkiye’de erkeklerin %9.6’sı,kadınların ise %23.6’si obezdir.

uyku beslenme diyet

Yedi ila sekiz saat süreli uyku düzenli uykudur

Vücudumuzda melatonin hormonu saat 23.00 ile 05.00 arası salgılanır ve biyolojik ritmimizi dengede tutmakla görevlidir, bu saatler arasında bireyin uyku halinde olması gerekmektedir.

uyku beslenme diyet

Obezite ve uyku sorunu birbirinin nedeni olabilir

Obezite ve uyku sorunu birbirinin nedeni olabilir. Uyku sorunu yaşayan bireylerde açlık hormonlarının salgılanması artarken tokluk hormonlarının salgılanması azalır yani kilo dengesini sağlayan homonlarda düzensizlikler meydana gelir. Bu da kişide yeme isteği yaratır ayrıca yetersiz uyku süresine sahip kişiler gün içinde yorgunluk hali hisseder ve enerjisini yerine getirebilmek için daha çok yemek yemeye yönelir.Bu durum vücuda ihtiyaçtan çok enerji alınmasına ve onların yağ olarak depolanmasına neden olmaktadır.Son araştırmalara göre 5 saatten az uyumak günde 300 kalori fazla almaya neden olmaktadır.

uyku ve kilo, kaç saat uyumalı, diyette uyku

Sağlıklı uyku için diyetisyen önerileri şart

Uyku düzenini sağlayıp obezitenin önüne geçmek bazı besinlerle ve öğünlerde dikkat edilecek noktalarla mümkün. Sağlıklı bir uykuya sahip olmak için; triptofan amino asidinden zengin olan süt ürünleri, muz, badem gibi besinleri tüketmek daha kolay uyumayı sağlar.

badem sütü, badem sütü kalorisi, badem sütü faydaları, diyette badem sütü,

Yulaf ezmesi-süt, yoğurt-keten tohumu gibi küçük gece ara öğünleri uykuya dalmayı kolaylaştıran besinlerdendir. Sindirilmesi uzun süren yağlı, kızartmalı yemeklerden kaçınmak gerekir. Dahası için diyet uzmanınıza danışabilirsiniz.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Sıla Yeniçeri

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

uyku ve kilo, kaç saat uyumalı, diyette uyku

Uyku kilo aldırır mı?

Genel olarak toplumda uykunun kilo aldırdığıyla ilgili bir düşünce var. Siz de uykunun kilo aldırdığını
düşünenlerdenseniz yazacaklarıma bir göz atın derim. Pendik Özel Yüzyıl Hastanesi Diyetisyeni, yazarımız Dyt. Zeynep Seçkin anlatıyor:

Uykunun gerçekten kiloyla, hatta vücudun işleyişiyle yakından bir ilişkisi var. Ancak sanılanın tersine… Kaliteli bir uyku, kaliteli ve sağlıklı bir günün temellerini atıyor aslında.

Kişi yeterli ve kaliteli uyku uyuyamadığı zamanlarda aslında tam anlamıyla dinlenmiş olmuyor. Bu da gün içerisindeki ruhsal durumuna ve stres durumuna yansıyor.

Stres, sıkıntı durumları da kişinin gün içerisindeki verimini düşüreceği için yeterli ve kaliteli uyku kişinin performansını etkiliyor diyebiliriz. İnsanın bilişsel yorgunluğu olduğu gibi bedensel yorgunluğunun da, organların çalışmaları sonucu oluşan hücresel yorgunluğunda giderildiği zaman dilimi genel olarak uyku dönemleridir. Bu sebeple yeterli uyumadığı zamanlarda vücudun işleyişinde yorgunluk oluşacağı için kilo kaybını da olumsuz yönde etkilemiş oluyoruz. Zaten stres, dinlenememişlik durumları da kişiyi fazla besin tüketimine yöneltebiliyor. Ancak uykunun uyunma zamanı da tabi ki bu kaliteyi etkilemekte.

Diyetisyen Zeynep SEÇKİN: “00:00 ve 04:00 saatleri arasında uyku şart”

Vücudumuzun en güzel şekilde uyku ile dinlendirilebilmesi için 00:00 ve 04:00 saatleri arasında uyuyor olmak gerekmektedir.

Bu saatler arasında, uykudayken salınan leptin hormonu vücuttaki yağların yakımında rol oynamakta Ve melatonin denilen hormonun salgılandığı bu saatler arasında uyuyor olmak da uykumuzdan en iyi şekilde faydalanmamızı, sabaha daha dinç uyanmamızı sağlamaktadır.

Bir kişinin günlük ortalama olarak 6-8 saat uyuyor olması da yine dinlenebilmek ve vücut direncini korumak için gereklidir.

Uykunun kişi üzerindeki etkileri

1. Stresi azaltır, psikolojik rahatsızlıkları giderir.
2. Kalp sağlığını destekler.
3. Bağırsak aktivitelerini düzenler.
4. Nefes alma problemlerini giderir.
5. Göğüs kanseri riskini azaltır.
6. Cinsel güçsüzlükleri giderir.

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yeterli miktarda uyuyun…


Kimdir, Gerçek Diyetisyenler Sitesi Diyetisyen Zeynep Seçkin

Diyetisyen
Dyt. Zeynep Seçkin

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman yazarı

?Pendik Özel Yüzyıl Hastanesi Diyetisyeni
? Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans, 2014
Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Master, 2017

diyetisyenin tüm yazılarıuzaktan online diyetuzmana soru sor