hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı: “Yararlı mı?”

Hindistan cevizi OZYA içerir. 2016 yılında Nutrition Reviews’de yayınlanan bir makaleye göre Hindistan cevizi yağı %92 oranında doymuş yağ içermektedir, bu oran tereyağından dahi fazladır.

Hindistan cevizi yağı; tereyağı, palm yağı ve hayvansal yağlarla birlikte sınıflandırılmıştır ayrıca bu makalede, son yıllarda hindistan cevizi yağının doymuş yağ oranı yüksek olan diğer besinlerle karşılaştırıldığında atipik davrandığı, insan sağlığına yararlı olduğunu iddia ederek orta zincirli trigliseridlere benzetildiği ancak hindistan cevizi yağının içerdiği bu trigliseridlerin literatürde bahsedilen orta zincirli trigliseridlerden emilimleri ve metabolizmaları bakımından farklı olduğu söylenmektedir.

Hindistan cevizi yağının PUFA içeriği yüksek olduğundan fazla tüketimi kolesterolü arttırabilir, KVH’a sebep olabilir. 2017’de American Heart Association yaptığı açıklamada Hindistan cevizi yağı ateroskleroz oluşmasında sığır eti kadar etki edebildiğini bildirilmiştir. Özellikle içerisine hindistan cevizi yağı eklenen tarifler, yemekler 180°C’nin üstünde pişirildiğinde yüksek miktarda trans yağ içerdiği söylenmektedir. Öte yandan yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğundan rahatlıkla kullanılabileceği söylenmektedir.

Bu çelişkilerin ortadan kalkması ve Diyet uzmanlarının halkı doğru bilinçlendirebilmesi için yeni çalışma ve araştırmalar yapılmalıdır.

kitab el tiryak

“Tiryak” nedir?

Azerbaycan ve İran coğrafyalarında yetişen bir bitkidir tiryak. Uyuşturucu etkisi bulunan bitkiyi çok kullanan kişilere tiryaki denilmiştir. Tiryaki sözcüğü günümüzde halen kullanılmaktadır. Bir maddeye bağımlısı kişiler için kullanılan tiryaki sözcüğünün çıkış noktası bu bitkidir.

Tiryak şurubu

Tiryak bitkisinin de bulunduğu bir çok baharat ve şekerli su kullanılarak hazırlanan şuruba da tiryak denmektedir. Tiryak şurubunun içindeki malzemeler:

anason,

çivit,

çam sakızı,

çiçek otu,

çöpçini,

darı fülfül,

eksir,

gün balı,

hardal,

havlican,

hindistan cevizi,

hindistan çiçeği,

hiyerşambe,

kalanga,

karabiber,

karanfil,

kebabiye,

kimyon,

kişniş,

kremartar,

kakule,

limon kabuğu,

 

limon tuzu,

meyanbalı,

portakal kabuğu,

ravend,

rezene,

sarı helile,

şamlı,

tarçın,

tarçın çiçeği,

teke otu tohumu,

tiryak,

Akiri Karha,

vanilya,

yeni bahar,

safran,

zencefil,

zerdeçal,

zulunba,

su,

şeker.

Bu şurubun antidot yani panzehir etkisi olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda bir çok hastalığa karşı koruma sağladığına yönelik bilgiler bulunmaktadır.