hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı: “Yararlı mı?”

Hindistan cevizi OZYA içerir. 2016 yılında Nutrition Reviews’de yayınlanan bir makaleye göre Hindistan cevizi yağı %92 oranında doymuş yağ içermektedir, bu oran tereyağından dahi fazladır.

Hindistan cevizi yağı; tereyağı, palm yağı ve hayvansal yağlarla birlikte sınıflandırılmıştır ayrıca bu makalede, son yıllarda hindistan cevizi yağının doymuş yağ oranı yüksek olan diğer besinlerle karşılaştırıldığında atipik davrandığı, insan sağlığına yararlı olduğunu iddia ederek orta zincirli trigliseridlere benzetildiği ancak hindistan cevizi yağının içerdiği bu trigliseridlerin literatürde bahsedilen orta zincirli trigliseridlerden emilimleri ve metabolizmaları bakımından farklı olduğu söylenmektedir.

Hindistan cevizi yağının PUFA içeriği yüksek olduğundan fazla tüketimi kolesterolü arttırabilir, KVH’a sebep olabilir. 2017’de American Heart Association yaptığı açıklamada Hindistan cevizi yağı ateroskleroz oluşmasında sığır eti kadar etki edebildiğini bildirilmiştir. Özellikle içerisine hindistan cevizi yağı eklenen tarifler, yemekler 180°C’nin üstünde pişirildiğinde yüksek miktarda trans yağ içerdiği söylenmektedir. Öte yandan yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğundan rahatlıkla kullanılabileceği söylenmektedir.

Bu çelişkilerin ortadan kalkması ve Diyet uzmanlarının halkı doğru bilinçlendirebilmesi için yeni çalışma ve araştırmalar yapılmalıdır.

sıvı yağ, zeytin yağ

Oil pulling nedir?

Oil pulling Türkçeye yağ çekme olarak çevriliyor. İşlemin amacı sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmak…

hindistan cevizi yağı

Oil pulling en etkili olarak Hindistan cevizi yağı ile uygulanıyor aynı zamanda susam veya zeytin yağı ile de uygulanabilir. Eskiden kolay üretilebilir ve kolay ulaşılabilir olması nedeni ile susam yağı tercih edilirmiş. Yani ilk oil puling uygulamaları genellikle susam yağı ile yapılmış.

oil pulling

Tabi ki bunda susam yağının antibakteriyal olması, taşıyıcı olması, yararlı yağ asitlerini içeriyor olması da etkili. 3000 yıl önce bu bileşenlerin tahlilini yapmamışlardır elbette fakat bu bileşenler sayesinde ortaya çıkan sonuç susam yağını özel kılmıştır…

hindistan cevizi yağı

Oil pulling uygulanışı açısından oldukça basit bir uygulama. Sabahları aç karna yarım yemek kaşığı yağın 15 ya da 20 dakika boyunda dişler arasında çalkalanması ile yapılıyor.

dişler

Yağ ağızda gargara yapılmamak sureti ile dişlerin arasından geçirilerek/emilerek ağız içinde iyice dolaştırılıyor: Sadece tükürmek ve ağzı bol su ile çalkalamak yeterlidir. Akabinde dişlerinizi fırçalayabilir, kahvaltı yapabilirsiniz.