Diyetisyen Kariyer Zirvesi

Diyetisyenler için iş bulmanın püf noktaları anlatılacak

Yakın zamanda düzenlenecek olan Diyetisyenler ile Beslenme ve Diyetetik Öğrencileri için organize edilen Kariyer Zirvesi’ni sizlere duyurmaktan büyük gurur duyarız.

Diyetisyen kariyer zirvesi, diyetisyen etkinlikleri, beslenme ve diyetetik eğitimleri

Yeni mezun diyetisyenlerin nasıl iş bulabileceği ve mesleki hayatın da nasıl ilerleyeceği gibi bilgilerin verileceği, başarısını ispat etmiş uzmanların, deneyimlerini katılımcılarla paylaşacağı verimli bir zirve olacağı kanaatindeyiz.

Diyetisyen kariyer zirvesi, diyetisyen etkinlikleri, beslenme ve diyetetik eğitimleri

Zirveyi organize eden Sn. Turgay Papakçı’nın:

Mezun oldum iş bulamıyorum, yada mezun olunca nasıl iş bulacağım soru ve sorunların cevabı bu etkinlikte… Diyetisyen Kariyer Zirvesi’ne gelen, öğrendiklerini de uyguladığında; işsiz kalmayacak ve kariyerini en iyi şekilde gerçekleştirmiş olacaktır.

Açıklamaları ile organizasyonun temelini bizlere kısaca aktarmışlardır.

Diyetisyen kariyer zirvesi, diyetisyen etkinlikleri, beslenme ve diyetetik eğitimleri

Diyetisyen Kariyer Zirvesi’nin hem tarz olarak hem de organizasyon sloganı olarak bizleri son derece etkilediğini ayrıca belirtmek isteriz.

peynir

Eritme peynirlerdeki büyük risk!

Almanya’da yapılan bir bilimsel araştırmaya göre hazır besinler, özellikle de “dilim peynirler”de bulunan yapay fosfatlar sağlık açısından büyük risk yaratıyor…

Almanya’da Markt isimli tüketici dergisinde yer alan haberde hazır gıdalarda bulunan dilim şeklindeki eritme peynirlerdeki suni fosfatların sağlık risklerine dikkat çekildi.

 • Fosfatlar hazır besin endüstrisinin çok kullandığı katkı maddelerinden biridir.
 • Tost ve burgerlerde kullanılan dilim halindeki eritme peynirlere erimenin eşit olmasını sağlamak için yapay fosfatlar eklenir.
 • Kolalı içeceklerde, kappuçino köpüğünün sürekliliği ve pudding pudrasının akışkanlığını sağlamak için, et ve sosislerde koruyucu olarak da kullanılır.
 • Yağay fosfatlar çoğu zaman serbestçe çözünürler ve bundan dolayı da tam olarak emilirler ve ne kadar fazla fastfood ve hazır besin yenirse vücut o kadar fazla fosfat yüküne maruz kalır.
 • Böbrek hastaları fosfatı idrarla atmada zorlanırlar. Fosfat damar cidarını etkileyerek kalp-damar hastalığı ve kemiklerden kalsiyumun ayrılmasına yol açarak osteoporoz riskini artırır, deri ve kasların yaşlanmasını hızlandırır.
 • Fazla miktarda fosfat sadece böbrek yetersizliği olanlar için değil sağlıklı insanlar için de oldukça zararlıdır.
gidagundemi.com/gida-guvenligi/gida-guvenligi/eritme-peynirlerdeki-risk-h13000.html
TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu adres bilgileri!

Sevgili Meslektaşlarımız;
7-9 Nisan 2017 tarihinde Ankara’da düzenleyeceğimiz “Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu” yer (adres ve harita) ve ulaşım bilgileri (vasıta ile) ekte yer almaktadır.

Çocuk sağlığı ve hastalıklarında beslenme sempozyumu, Çocuk sağlığı ve hastalıklarında beslenme sempozyumu 2017, rıdvan ege, ufuk hastanesi, Çocuk sağlığı ve hastalıklarında beslenme sempozyumu nerede, tdd, diyetisyen banu süzen, pediatri, ankara, bslenme ve diyetetik etkinlikleri

Adres

Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) No:86-88 (06520) Balgat – Ankara

Salon

Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi “Rıdvan Ege Konferans Salonu” A Blok -1. Kat

Google haritalar

www.google.com.tr/maps/@39.9130421,32.8151094,16z?hl=tr

Sevgi ve Saygılarımızla, TDD YÖNETİM KURULU

diyetisyen eliza gozuyilmaz

Diyetisyen zayıflatmadan önce sağlığınızı düşünür

Adana’da bir ilke imza atarak diyet market ve psikologla çalışan kliniğini açan diyetisyen Eliza Gözüyılmaz’dan sizin için altın değerinde tavsiyeler aldık…

Adanalı diyetisyen Eliza Gözüyılmaz, okulunu bitirdi, ihtisasını Kıbrıs’ta yaptı. İki özel hastanede, teorik bilgilerini pratik çalışmalarıyla pekiştirdi, sonra da Adana’da bir ilke imza atarak diyet market ve psikologla çalışan kliniğini açtı.

Diyetisyen çok önemli

Eliza Gözüyılmaz ile kliniğinde sohbet ettik. Kendisine “Diyetisyen sadece zayıflatır mı?” diye sordum. O da “Hayır” dedi. “Diyetisyen zayıflatır, kilo aldırır, ama en önemlisi diyetisyen bir insanın sağlığı neyi gerektiriyorsa O’nu gerçekleştirir. Kilo almak ya da vermek sağlıktan sonra gelir. Biz bu konuya çok önem veriyoruz. Her şeyi sağlığı ön plana alarak yapıyoruz” diye bilgi verdi.

Adana bilinçli

Eliza Güzelyılmaz, Adanalıların, diyetisyene başvurma konusunda çok önde olduklarını, sorunun bilincine vardıklarını belirterek

Özellikle genç kışak sağlığına son derece önem veriyor. Hem sağlık, hem de güzel bir görünüm için bize başvuruyor. Bu Adanalılar açısından sevindirici, dedi.

adanatorosgazetesi.com/diyetisyen-zayiflatmadan-once-sagliginizi-dusunur.html

 

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

Hastanın izni bile olsa “before – after” fotoğrafları paylaşılamaz!

Hastanın izni dahi olsa öncesi-sonrası fotoğrafları paylaşılamaz.

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara, internet ortamında hastanın izni dahi olsa tedavi öncesi, sonrası fotoğraf ve videolarının paylaşılmasının, muayene edilmeden tedaviye yönelik bilgi paylaşılmasının ve hastanın yönlendirilmesinin mevzuata aykırı olduğunu belirtti.

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

Türk Tabipler Birliği (TTB), 67. büyük kongresinde kabul edilen kılavuz ile hekimlerin ve sağlık kuruluşlarının internet ortamındaki sosyal medya paylaşımlarına yönelik dikkat etmesi gereken kurallar belirlendi. İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara ile konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Av. Kara, yaptığı açıklamada hastayı paniğe sevk edebilecek, yanıltıcı, abartılı yorumların, muayene edilmeden hasta sorularının cevaplanmasının ve tedavi için yönlendirilmesinin, hastanın izni dahi olsa fotoğraf ve video paylaşımlarının yapılmasının mevzuat gereği yasak olduğunu vurguladı.

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

Sağlık alanında yapılan yanıltıcı, yönlendirici, yorumun, paylaşımın ve reklamın hastanın içinde bulunduğu durumu suistimal edebileceği nedeniyle düzenlemelerin yapıldığına dikkat çeken Av. Mithat Kara,

İnternet ortamı üzerinde hastanın muayene edilmeden sorusuna iyi, kötü yorum yapılmasına, ilaç önerilmesine ve tedavi için yönlendirilmesine hiçbir şekilde yer verilemez. Hastanın doğru ve eksiksiz bilgi verdiğine emin olunamaz. Hasta izni dahi olsa tedavi öncesi, sonrası fotoğraf ve videoları kullanılamaz, talep yaratmaya yönelik bilgilerle reklam ve duyuru yapılamaz. Hatta başka bir siteye link verilerek, Google arama motorlarında öne çıkarma ile yine başka sitelere yönlendirilme yapılarak bu reklamlar gösterilemez. Sadece ve sadece sağlık kuruluşları ve doktorlar tedaviye yönelik hiçbir yönlendirici bilgi içermeyen tıbbi sağlık bilgilerini paylaşabilirler, dedi.

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

Ceza alan doktor sayısı artıyor

Av. Kara, şöyle devam etti:

Hastane ve muayenehane içinde cihaz fotoğraflarının paylaşımının da bu kılavuza göre yapılmaması gerekiyor. Hastaları doktora yönlendiren, randevu ayarlayan aracı siteler de mevzuata aykırı. Burada amaç hastanın yanlış yönlendirilmemesi ve mağdur duruma düşmemesidir. Bu hususlara dikkat etmeyenler için önce reklamın içeriğine göre para cezası uygulanması, tekrarlayanlar içinde 15 gün – 6 ay arasında meslekten men söz konusu.

kinoa beslenme ve diyet sağlık zayıflama

5 madde ile: “Kinoa”

Güney Amerika’dan bir anda dünyaya yayılan bir besin olan kinoanın vücuda yararları saymakla bitmiyor…

kinoa beslenme ve diyet sağlık zayıflama

Kinoanın diğer tahıllardan farklı orandaki aminoasit değeri, buğday ve pirinçten daha yüksek tahıl içeriği başlıca özelliklerindendir. Ayrıca içerdiği magnezyum ile ödem ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara karşı yararlı.

kinoa beslenme ve diyet sağlık zayıflama

1. Yaşlanmayı geciktiriyor

Kinoanın en önemli özelliği içerdiği süper oksit dismutaz enzimidir. Bu enzim yaşlanmayı geciktirdiği gibi ayrıca cildi yıpranmaya karşı da koruyor. Dokuları yeniliyor ve hücreleri modern yaşamın getirdiği yıpranmalara karşı koruyor.

kinoa beslenme ve diyet sağlık zayıflama

2. Sindirimi kolay

Kinoa az yağlıdır ve sindirimi kolaydır. Özellikle bebekler ve çocuklar için tavsiye edilen besleyici bir tahıldır. Bol lifli yapısı sayesinde kabızlığa da iyi gelmektedir.

kinoa beslenme ve diyet sağlık zayıflama

3. Kansızlığa bire bir

Kinoa, değerli aminoasitleri içeren bir protein kaynağıdır. Vegan yaşayanlara ve kansızlık problemi olanlara içerdiği yüksek demir nedeni ile önerilen bir besindir.

kinoa beslenme ve diyet sağlık zayıflama

4. Vitamin deposu

Kinoa, A, B, C, D,E, K vitaminleri içermektedir. Vücudu güçlü ve dinç tutarak, mevsim geçişlerindeki hastalıklara karşı koruma sağlar.

kinoa beslenme ve diyet sağlık zayıflama

5. Kalsiyum kaynağı

Zengin kalsiyum oranı sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendiren kinoa, aynı zamanda protein açısından da oldukça zengindir. Yağ oranının düşük olması ve kolesterol içermemesi yaşlılar için önemli bir tahıl türü olmasını sağlar.

Gıda Gündemi
amaranth, amarat, amarant, ammarat, amarat zayıflarır mı, amarath nedir

6 madde ile: “Amaranth”

Koyu mor ile sarı renk arasında birçok renk çeşitliliği olan amaranth bitkisi diğer tahıllara alternatif olarak son zamanlarda dikkat çekmektedir.

amaranth, amarat, amarant, ammarat, amarat zayıflarır mı, amarath nedir

1. Hem sebze hem de tahıl…

Kendisi bitki, yaprakları sebze, tohumları ise tahıl olarak nitelendirilebilir. Amaranth, bakımı oldukça kolay ve çabuk üreyen, ayrıca çabuk hastalanmayan bir bitki türüdür. Yunancada “ebedi” anlamına gelen amaranthın anavatanı Amerika kıtası olup yetiştiriciliğinin M.Ö. 6700 yıllarına kadar uzandığı, Aztekler, İnkalar, Mayalar ve Amerikan yerlilerinin ana yiyeceğini oluşturmaktadır. Aztekler ve Amerikan yerlileri tarafından dini ayinlerde kullanıldığı bildirilmektedir.

amaranth, amarat, amarant, ammarat, amarat zayıflarır mı, amarath nedir

2. Tahıl ürünü olarak yetiştirilmeye başlanmıştı

Amarant, ABD’de 1970’lerin sonlarına doğru bir tahıl ürünü olarak yetiştirilmeye başlandı. Her yıl sadece birkaç bin dönümlük alana ekilmesine rağmen, marketlerin sağlıklı gıda bölümlerinde sık rastlanan bir üründür. ABD’de üretilen amaranthın büyük çoğunluğu kahvaltılık gevrek, kraker, kurabiye, ekmek ve diğer fırıncılık ürünlerinin yapımında kullanılmak için buğday unu ya da diğer unlarla karıştırılarak değirmen unu olarak kullanılır. Birçok ticari ürün, amaranthı malzemelerin içinde küçük bir porsiyon olarak kullanır. Hatta bir ürün, amaranth ürünü olarak tanıtılsa bile en fazla % 10 ya da % 20 oranında amaranth içermektedir. Kullanım oranı çalışmaları, amaranthın herhangi bir özellik ya da tat değişikliği yaratmadan fırıncılık ürünlerinde % 50 hatta % 75 oranında diğer unlara karıştırılabileceğini göstermiştir.

amaranth, amarat, amarant, ammarat, amarat zayıflarır mı, amarath nedir

3. Ülkemizde bilinçli bir yetiştiriciliği yok

İlkbahar yağmurlarından sonra doğada veya sulanabilen bağ, bahçe ve tarlalarda kendiliğinden yetişmektedir. Bazı yörelerde halk tarafından toplanarak bitkinin sadece yeşil aksamı değerlendirilmektedir.
Amaranth tohumları, baklagillerden olmamasına rağmen yüksek protein içermektedir. Bu oran % 14 ile 16 arasında değişiklik göstermektedir. Diğer tahıllarda lizin az, lösin fazla iken amaranthta bu durum tam tersidir. Bu yüzden diğer tahıllarla karışım halinde kullanılması aminoasit kompozisyonu açısından önemlidir.

amaranth, amarat, amarant, ammarat, amarat zayıflarır mı, amarath nedir4. Besin içeriği yüksek

Yüksek düzeyde doymamış yağ asitleri, tokoferol, squalen ve glutensiz protein içeren taneleri ile tahıl ürünleri için iyi bir kaynak olmakla birlikte antioksidan, diyet lifi, mineral ve vitamince zengin yapraklarıyla diğer gıdaların hazırlanmasında kullanılabilecek önemli bir üründür. İçeriğinde gluten olmaması sebebiyle çölyak hastaları için iyi bir alternatiftir.

Amaranthın lipid içeriği tür ve genotipe bağlı olarak değişmekle birlikte %1,9 ile %9,7 arasında varyasyon gösterdiği bilinmektedir. %47 linoleik, %26 oleik ve %19 palmitik yağ asitleri ihtiva eden amaranth yağının yüksek seviyedeki tokotrienol ve squalen içeriğiyle kanda LDL-kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir. Kolesterol biyosentezinde bir ara ürün olan squalen çoklu doymamış lipid
içeriğiyle özellikle cilt yüzeyini yumuşatıcı, nemlendirici etkisinin yanı sıra antioksidan ve anti tümör özelliği ile de büyük önem arz etmektedir.

Magnezyum, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan amaranthın önemli düzeyde diyet lifi ve yağ içerdiği ancak nişasta içeriğinin buğdaya kıyasla daha düşük olduğu bulunmuştur.
1 yemek kaşığı amaranth: 37 kalori, 1,36 gram protein, 0,7 gram yağ, 0,67 gram lif içerir.
Farelerde yapılan çalışmada amaranthın HDL kolesterol de bir değişiklik oluşturmadığı ancak LDL-kolesterol de düşürücü etki göstermesi nedeniyle toplam kolesterolde azalmaya neden olduğu bildirilmektedir.

amaranth, amarat, amarant, ammarat, amarat zayıflarır mı, amarath nedir

5. Antioksidan kapasitesi şaşırtıyor

Amaranth yapraklarının diğer yeşil yapraklı sebzelerle karşılaştırıldığında daha yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu, Amerika ve Nijerya’da hem çiğ olarak salatalarda hem de ıspanak gibi pişirilerek tüketildiği belirtilmektedir. Ayrıca provitamin A ve demir için de iyi bir kaynak olduğu ifade edilen amaranthın tohum ve yapraklarının gallik, p-koumarik ve syringik asit gibi önemli fenolik bileşikler ve flovanoidler içerdiği belirtilmektedir.

diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti
6. Diyabete etkileri

Amaranth bitkisi anti diyabetik özelliği nedeniyle diyabeti olanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Amaranth taneleri ve yağı ile üç hafta süre ile beslenen diyabetik farelerin serum insülin seviyelerinde artış, kan glikoz seviyelerinde ise azalma görüldüğü gözlemlenmiştir.
Sonuç olarak günlük yaşamda amaranthı salatalarda, kısır yapımında ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Akşamları televizyon izlerken cips, patlamış mısır vb. tüketme alışkanlığı olanlar için daha farklı ve sağlıklı alternatifimiz var. Amaranthın tohumunu tencere ya da tavada ısıtarak mısır gibi patlatıp da tüketebilirsiniz…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Yağmur Gökkaya

yaşlılarda beslenme geriatrik

Sofraya yalnız oturmak erkeklerde erken ölüm riskini artırıyor!

Japon araştırmacılar, tek başına yemek yiyen ileri yaştaki erkeklerin sosyal yaşıtlarına oranla daha erken öldüğünü ortaya koydu.

yaşlılarda beslenme geriatrik

Japan Times’da yayımlanan çalışmada, Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi araştırmacıları, ailesiyle yaşayan ancak yemeklerini yalnız yiyen ileri yaştaki erkeklerde ölüm oranlarının, ailesiyle birlikte yiyenlerden daha yüksek olduğunu belirledi. Çalışmayı yöneten Yukako Tani,

Yalnız başına yemek yemenin ölüm oranlarını etkilediğini düşünüyorduk ve bunu, çalışmamızda kanıtladık, dedi.

Çalışmaya katılan 65 yaş üstü erkekleri 3 yıl boyunca gözlemleyen araştırmacılar, akşam yemeğini yalnız yiyenlerin ölüm oranının, ailesiyle birlikte yiyenlerden yüzde 50 daha fazla olduğunu ifade etti.

yaşlılarda beslenme geriatrik

Erken ölüm riski %20 daha fazla

Araştırma sırasında akşam yemeğini ailesiyle yiyen 29.182 erkekten %6’ya karşılık gelen 1.759 kişi ölürken, ailesiyle yaşayan ancak akşam yemeklerini tek başına yiyen 1.645 erkekten %9,5’e karşılık gelen 156 kişi yaşamını yitirdi.

Çalışma sürecinde, yalnız yaşayan ve yemeklerini yalnız yiyen erkeklerde erken ölüm riskinin ise ailesiyle yaşayan ve birlikte yemek yiyenlerden %20 daha fazla olduğu kaydedildi. Ailesiyle yaşadığı halde yalnız başına yemek yemenin istismar ve yetersiz bakımın işareti olabileceğine dikkati çeken araştırmacılar, çalışmanın aynı zamanda yalnız başına yemek yiyen erkeklerin yetersiz beslendiğini de gösterdiğini belirtti.

kırklareli üniversitesi

Üniversitelilere “Beslenme ve Diyetetik”i anlattılar

Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün organizasyonunda ‘Diyetisyenlik Mesleğinde Kariyer’ konulu seminer düzenlendi.

diyetisyenler, beslenme uzmanları, diyet doktorları, beslenme ve diyet uzmanları

Kırklareli Üniversitesi’nin düzenlediği Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında düzenlenen seminerde; Kırklareli Atiye Mehmet Genç Toplum Sağlığı Merkezi Diyetisyeni Zeynep Zengin ve Karabük Özel Medikar Hastanesi Diyetisyeni Yasemin Demirsoy;

 • diyetisyenlerin görevleri,
 • mesleğin gerektirdiği özellikler,
 • yeni mezun diyetisyenlerin karşılaşabileceği güçlükler,
 • çalışma ortamı ve koşulları,
 • staj,
 • CV nasıl hazırlanır,
 • iş görüşmeleri ve meslek etiği

konularında Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri bilgilendirdi.

yılbaşında beslenme, yeni yılda beslenme, yıl başında beslenme ve diyet, yeni yıl menüleri, yeni yıl zayıflama önerileri, 2017 zayıflama tiyoları

Öğrencilerin diyetisyenlik mesleğinin kamu ve özel sektördeki uygulamalarını ayrıntılı olarak öğrenme fırsatı buldukları seminerin sonunda Sağlık Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İlknur Metin Akten, katkıları nedeniyle Zeynep Zengin ve Yasemin Demirsoy’a teşekkür etti.

tuz - pelin güloğlu

Şaşırtıcı miktarlarda tuz içeren 6 besin

Aşırı tuz, dondurulmuş pizzalar ve cipslerle sınırlı değil. Birtakım masum gıdalar da gizlice tuz içeriyor olabilir.

tuz, diyette tuz

Günümüzde ortalama bir kişi, günde 8 gram tuz tüketiyor, bu günde önerilen 6 gramın üçte birinden fazla tuz tüketimi demek. Birleşik Krallık Hükümeti, birkaç yıl önce, süpermarket raflarındaki hiçbir gıda ürününün Aralık 2017’de tuz miktarını aşmaması için bir hedef belirlemişti. Şimdi, bitiş tarihi yaklaşırken, CASH isimli başka bir çalışmada 28 kategoride sadece ekmeğin 100 gramında 1,13 gram tuzun bulunmasıyla resmi hedefe yaklaşan tek gıda maddesi olduğuna karar verildi.

tuz, diyette tuz

Kampanya müdürü Katharine Jenner, kalp hastalığı yüksek tansiyon ve felç ile bağlantılı olduğu için tuzu unutulmuş bir katil olarak tanımlıyor. Gıda endüstrisinde popüler bir katkı maddesidir, çünkü aksi takdirde yemekler lezzetsiz olur. Fakat uzun süre çok miktarda tüketilmesi sağlık açısından büyük riskler taşır. CASH, İngiltere’deki yetişkinlerin tuz alımını 6 grama düşürmeleri durumunda, her yıl 17,500 ölümün önlenebileceğini tahmin ediyor.

tuz, diyette tuz

Jenner,

Araştırmamızın bulguları endişe vericidir ve yıllarca bu konu üzerine çalışmama rağmen birçok gıda üreticisi ve parekendecisinin hala tuz azaltma hedeflerini karşılamada başarısız olduğumu görünce çok şaşırdım.

Çoğumuz, hazır yemeklerin ve atıştırmalıkların yüksek sodyum içerdiğini bunun yanı sıra restoran yemekleri özellikle fast foodun bol miktarda tuz barındırdığı hakkında çok fazla bilgi edindik, ancak tuzun şaşırtıcı derecede yüksek miktarda bulunduğu, diğerlerine nazaran az bilinen gıdalar var. The Guardian gazetesine göre bilinmesi gereken bazı tuzlu gıdalar:

sıcak çikolata

1. Sıcak çikolata

Bu öğrenilmesi gereken önemli bir derstir: Bir şeyin sadece tatlı olması, tuz içeriğinin düşük olduğu anlamına gelmez. Şeker tuzu etkili bir şekilde maskeleyebilir. Önceden karıştırılmış sıcak çikolata marshmallow ile birlikte, 25 gram porsiyon başına tuz miktarı 0,8 gram olarak bulunmuştur.

kahvaltılık mısır gevreği

2. Kahvaltılık mısır gevreği

Kellogg’un mısır gevreklerinin porsiyonunda 0,34 gram tuz bulunur. Bu tuz bazı tatlı tahıllarda bulunan miktardır.

salata, yeşillik, sebze, popüler diyetler, akdeniz diyeti

3. Hazır salatalar

Şarküteri salatası şaşırtıcı bir tuz kaynağıdır. Patates salatası gibi salatalar maksimum seviyenin dörtte biri  kadar tuz -1,6 gram- içermektedir. Yine aynı şekilde hazır tatlılar da fazla miktarda tuz içeriyor olabilir.

peynir

4. Peynirler

Belki de bu bir sürpriz olmayacak, ancak peynir 100 gram başına 2,51 gram tuz içermektedir. Tabi burada peynirden peynire tuz oranının değiştiğini söylemek gerekir.

tere yağı, tereyağı, margarin, margarin kalorisi, margarin yasak mı, diyette margarin, margarinsiz kurabiye

5. Ekmek üzerine sürülebilen gıdalar

Fıstık ezmesi, margarin, krem peyniri gibi görünüşte sağlıklı olan besinler çok tuzlu olabilir. Bunu önlemek için ürünlerin etiketlerini okuduğunuzdan emin olun.

ordövr tabağı

6. Ordövr tabağı

Toplantıları şık yapan lezzetli mezeler de tuz kaynaklarıdır. Tuz, hamsi ve küçük etler küçük porsiyonlarda tadılabilir. Ancak aynı anda vücuttaki tuz miktarını çok fazla yükseltirler.

Ancak, diyet değişiklikleri yaparken büyük resme bakmak önemlidir. Fazla şeker, yağ ve fiziksel aktivite eksikliği gibi başka faktörler olduğunda tuz, gelişmiş dünyanın sağlık sorunları için tek neden olarak seçilmemelidir.

Önemli miktarda diyet değişikliği yapmadan önce özellikle insan vücudu tarafından küçük miktarlarda tuza ihtiyaç duyulduğundan lütfen doktora ya da diyetisyeninize danışın.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Pelin GÜLOĞLU

yazarın tüm yazılarıdiyetisyenlerden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

 

beslenme ve diyetetik - diyetisyen - beslenme uzmanı - iş ilanları

“Ameliyat ol” diyenleri dinlemedi diyetisyen ile 30 kilo verdi!

Yaşadığı psikolojik sorunlarla 80 kiloya kadar çıkan Mine Cantürk (32), kendisine obezite ameliyat olmayı önerenleri dinlemedi ve doğru beslenme ile 6 ayda 30 kilo verdi.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Yemek, acımı hafifletiyordu

Evlendikten sonra kilo almaya başlayan Cantürk, hamile kalınca doğal olarak kilosu arttı ancak daha sonra elim bir olay yaşayan, bebeğini kaybeden Mine Cantürk hayatında hiç görmediği bir kiloya çıkmıştı. 44 bedene kadar çıkan ve 160cm boyunda olan Cantürk, Diyet yapması gerektiğine nasıl karar verdiğini, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Annem ve babam kilolu olmasına rağmen çelimsiz diye tabir edilen çocukluk dönemim oldu. Aslında yemek yemeyen biri değildim. Hatta hayatım boyunca her türlü sevinci ve üzüntüyü yemek yemekle karşılayan biri oldum. Yemek yemek mutluluğumu katlayan, acımı hafifleten bir etmendi. Evlenene kadar kilo sıkıntısı nedir bilmiyordum. 7 yıl önce evlendiğimde düzenli anne yemeği yerine, canımın istediği her şeyi tüketiyordum. Hatta karbonhidrat aşığı bir insandım diyebilirim. Hamur işi olmadan gün geçiremiyordum. Yemek düzenimin değişmesinin yanı sıra uyku düzenimin değişmesi, uzayan mesai saatleri, ev işleri derken tartı yetmiş kiloyu gösteriyordu. 5 yıl önce gebelik dönemi ile birlikte 80 kiloya kadar çıktım. 4 sene önce bebeğimi kaybetmemle psikolojik etmenler baş gösterdi ve ben kendimi tabaklar dolusu yemeğe verdim. Yemek yedikçe rahatladığımı düşünüp kendimi kandırıyordum. Zaten yavaş yavaş doyma duygusunu yitirdim. Kendi başıma diyet denemelerim hep sonuçsuz kaldı.

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsi

80’den 50’ye…

Daha sonra diyetisyen arayışına maruz kalan Mine Cantürk yaşadığı süreci anlattı:

İnternette Diyetisyen Serkan Tutar‘a rastladım. Elimdeki son dilim pizza ile telefon açıp randevu aldığımı hatırlıyorum. Daha sonrasında ise Serkan Bey beni dahiliye uzmanına yönlendirdi ki kilo vermemi yavaşlatan veya kilo almama neden olan tetkikleri incelemek için. Hiçbir sıkıntım yoktu. Çünkü aldığım kilonun temel sebebi psikolojik etmenlerdi. Düzenli olarak diyet takibi sürecimde zorluklarla da karşılaşmadım değil. İnsanız ve canınız elbet bazı şeyleri istiyor. Bu dönemde istediğim besinlerden ne kadar tüketmem gerektiğini ve ertesi günü neler yapmam gerektiğini öğrendim. Son zamanlarda ara öğün yapmayın diye medyada uzmanlar uyarsa da ben ara öğün yapmadığımda bir sonraki öğünde daha çok besin tüketiyordum. Bu nedenle ara öğünlerimi hiç ihmal etmedim. Ayrıca dönemsel mağazalara gidip kıyafet denedim. Hattaki en büyük hazlardan birisi de bir bayanın istediği kıyafeti almasıdır. Hatta mağaza çalışanının o beden size olmaz bir beden küçüğünü getireyim, demesinin beni bu kadar mutlu edeceğini düşünmemiştim. Sonuç olarak 80kg başladığım bu yolculuk 50kg olarak bitti ve ben artık 34 beden kıyafet giyiyorum.

obezite hakkında gerçekler

Çoğu insan psikolojik nedenlerden dolayı kilo alıyor

Kilo vermede en önemli sürecin psikolojik olduğunu belirten beslenme uzmanı ve Diyetisyen Serkan Tutar da şöyle konuştu:

Birçok insanın kilo almasının temelinde bir dönem yaşanan psikolojik etmenler yatıyor. Daha sonrasında ise kilonuz ve bedeniniz ile ilgili kendinize olan güven kaybınız, denemelerinizin başarısız olması sizi iyice uçuruma itiyor. İlk olarak kendinizin bu işi yapacağına inanmalı ve bu yolda önünüzde aksaklıkların çıkacağını unutmamalısınız. Günümüzde birçok insan kilo konusunda sıkıntısı olmasına karşın artık çabalamaktan bıkmış durumda. Defalarca alınıp verilen kilolar tekrar tekrar denemeler sonucu başarısızlıklar sizde de kilonu kabullenme sürecine getirdi ise bu işi yapılması gereken bir proje gibi görmeden yaşam tarzına döndürmeniz gereklidir. Bu beslenme tarzını yaşam tarzı olarak benimsediğinizde kilonuzu rahatlıkla korursunuz. Ayrıca istediğiniz bir besini tükettiğinde bunu nasıl toparlaması gerektiğini de bilmektedir. Zaten asıl edinilmesi gereken alışkanlıkta budur.

milliyet.com.tr/ameliyat-ol-diyenleri-dinlemedi
iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Hangi diyetisyene gitmeliyim?

İlk kural gerçekten kendinizi hazır hissettiğiniz zaman diyetisyene gidin. Gerçekten disiplinli bir şekilde kendi hazırlamış olduğunuz programa uyabileceğinizi anladığınız an gidin. Diğer türlü inanmadığınızda diyetisyenden mucize ya da sihirli değnek beklediğinizde o zaman iki tarafında işi gerçekten çok zor oluyor. Sürekli siz bırakıyorsunuz başlıyorsunuz. Diyetisyen değiştiriyorsunuz olmuyor. Asıl önemli olan nokta sizsiniz.

internette yazı yazmak, yazar diyetisyen, yazar ol, yazı yaz, bedava yazı yaz, internetten yazı yazarak para kazan, diyet yazıları yaz, diyet time, diyetisyen dünyası, genç diyetisyenler, gıda yazıları, herbalife

Gittiğiniz kişinin diyetisyen olmasına dikkat edin

Eski manken eski şarkıcı ve biraz çevresi olanlar artık diyetisyenlik yapıyor. Diplomaları olmalarına ve diyetisyen unvanı olmasına dikkat edin. Bu faydanıza olacaktır.

diyetisyenler, beslenme uzmanları, diyet doktorları, beslenme ve diyet uzmanları

Diyetisyeninizle karşılıklı iletişiminiz iyi olsun

Yani iletişiminizin iyi olduğu birini seçmeye çalışın. Bu ilk görüşmede kendini az çok belli eder. Gidin konuşun görüşün karşılıklı ne istediğinizi bilin. İstediğiniz zaman sorularınızı gönül rahatlığıyla sorabilin. Bazı insanlar daha otoriter diyetisyenleri tercih eder. Bazıları ise daha ılımlı diyetisyenleri tercih eder. Siz gerçekten size uyan uyumlu bir diyetisyeni tercih ettiğinizde başarınız da aynı oranda artacaktır.

yılbaşında beslenme, yeni yılda beslenme, yıl başında beslenme ve diyet, yeni yıl menüleri, yeni yıl zayıflama önerileri, 2017 zayıflama tiyoları

Ulaşım gerçekten çok önemli

Özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız diyetisyeninizde size yakın olmalı. Diyetisyene ulaşmak size çile olmamalı. Kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı ki haftada 1-2 defa görüşmelerinizi yapın.

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Bütçenize uygun olan diyetisyeni seçin

Bütçeniz 5.000 ₺ de olabilir 100 ₺ de… Buna uygun olarak bir diyetisyenle çalışabilirsiniz. Diyetisyenler artık her yerde varlar. Özel hastanelerde devlet hastenelerinde ya da spor salonun da bile var… Bu maddelere ek olarak arkadaşlarınızın da diyetisyen tavsiyelerine uyabilirsiniz.

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Herkese sağlıklı günler…

eschaber.com/hangi-diyetisyene-gitmeliyim
diyetisyen şiddet

Doktorların kavgası karakolda sonlandı!

İzmir’de iki kadın doktorun dedikodu kavgası hastaneyi ayağa kaldırdı. Hemşirelerin de dahil olduğu kavgada taraflar birbirinden şikayetçi oldu…

Bunun beş buçuğu da var!, sağlıkta şiddet, doktor darp

İzmir’in Buca İlçesi’nde 2 kadın doktor arasında yaşanan kavga, 7 Mart’ta meydana geldi. İddiaya göre Dr. N.G., meslektaşı A.N.’nin hakkında yüksek sesle konuştuğunu duydu. Sinirlenip odasından çıkan N.G.’nin “Ne yapıyorsun?” diye seslendiği Dr. A.N., meslektaşına ağır ithamlarda bulunarak hakaret etmeye başladı. Ardından A.N.’nin, N.G.’ye vurduğu ve kavgayı ayırmaya gelen hemşire F.A.’ya Tokat attığı öne sürüldü.

diyetisyen şiddet

Bodur bacaklı…

Dr. N.G., olayı tuttuğu tutanakta şöyle anlattı:

A.N., hastaların içinde ‘yazdığım ilaçların hastaları öldürdüğünü, menfaat için ilaç yazdığımı, Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde (çalışmadığım halde) çocuk öldürdüğümü, hapse gireceğimi, yamuk bacaklı bodur kızımın Ankara’da kendini satarak para kazandığını’ ve dahalarını hastalarımın yanında söylüyordu. Ne yapmaya çalıştığını sorduğumda saldırdı. Hemşirem F.A.’ya da vurdu. Hastalar şahittir. Kendini odasına kilitledi. ‘Sizi sürdüreceğim’, ‘Burada yaşatmayacağım’ dedi…

Bunun beş buçuğu da var!, sağlıkta şiddet, doktor darp

Yüzüme tokat attı!

Hemşire F.A. da yaşananlara ilişkin:

Dr. N.G., ne yapmaya çalıştığını sorduğunda üzerine saldırdı, kollarına vurdu. Ben kavgayı ayırmaya çalıştığımda yüzüme tokat attı. Kollarımı sıktı ve vurdu. Hastalar şahit. Ayrıca grup seks yaptığımı, eşimin boynuzlu olduğunu, hem hareket yaparak hem de sözlü olarak söyledi. Ne zaman ne yapacağı belli değil. Hepimize sözlü ve fiili hareketleri devam ediyor. Güvenliğimiz yok. Ayrıca sözlü saldırılar, eşime ve çocuklarıma karşı da olmuştur, dedi.

Doktor A.N. ise,

Ben değil onlar bana vurdu. Onlardan zarar gelmemesi için hemşiremle birlikte kendimizi odaya kilitledik. N.G., bana ‘Buradan defolup gideceksin. Akıl hastası, git tedavi ol’ dedi. Hastalarımın önünde itibar ve saygınlığımı zedelediler, diye konuştu.

Fazla kilo alımını önlemek için öneriler, Alınan kiloların dağılımı önemli midir?, Hamilelikte aşırı kilo alımının zararlı, Gebelikte yetersiz kilo alınırsa, Gebelikte kaç kilo alınmalıdır,

Gebelik döneminde “demir”in önemi

Gebelikte “kan yapıcı” yani demirden zengin gıdaların tüketilmesi ve özellikle de 4-4.5 aylardan sonra folik asitli demir ilaçlarının kullanımı önemlidir. Çünkü özellikle bu aylardan sonra demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık (anemi) ortaya çıkabilir.

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsi

Aşırı derecede kansızlığı olan kişilerde kan haplarına (demir hapları) gebeliğin erken dönemlerinde de başlanabilir. Ancak bu durumda zaten ilk aylarda sık olarak görülen bulantı, kusma ve mide şikayetlerinde artış olabileceğinden tedaviye başlangıç süresi bir kaç hafta ertelenebilir. Gebelerde demir eksikliği halsizlik, bitkinlik, nefes darlığı, uykuya meyillilik ve çarpıntı gibi şikayetler oluşturabileceği gibi gebelikle ilgili olarak da erken doğum, bebeğin rahim içinde gelişememesi, ölü doğum ve düşükler gibi komplikasyonlara zemin hazılar. Ayrıca ileri derecede kansız bir gebe doğum sonrası lohusalık döneminde de sıkıntı çeker.

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsi

Demir eksikliğini en aza indirebilmek için kan yapıcı; pekmez, kuru üzüm, kırmızı et, yumurta ve kuru baklagillerden zengin gıdaların tüketilmesine önem verilmelidir. Ayrıca C vitamininden zengin meyve ve sebzeler de barsaklardan demir emilimini arttıracaklardır. Genelde 4.aylardan sonra başlanılan demir hapları kesinlikle sütle birlikte içilmemelidir. Çünkü süt, demirin emilimini azaltarak etkisizleştirmektedir.

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsi

Verilen demir hapının dozu hekim tarafından kişiye özel olarak ayrlanmaktadır. Kişinin kanının ileri derecede düşüklüğü kan ilacının dozunun arttırılmasına neden olabilir. Veya örneğin ikiz gebeliklerde vucüdun demir gereksinimi artacağından dolayı doz yükseltilmesine gidilebilir.

Bazı kişiler demir haplarını mide şikayetlerinden dolayı gebelikleri boyunca kullanamayabilirler. Bu kişilerde, içilebilir (sıvı) demir solüsyonları kullanılabilir. Bazan de demir damar içi veya kas içi uygulamalarla hastalara yüklenebilir. Çok ileri durumlarda ise kan veya eritrosit (kırmızı kan hücresi) transfüzyonu (nakli) yapılması zorunlu hale gelebilir.

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsiBir kişide yoğun bir şekilde yapılan demir tedavilerine rağmen halen kandaki hematokrit ve hemoglobin değerleri düşük kalıyorsa demir eksikliği anemisi dışındaki anemiler veya barsak emilim bozuklukları (malabsorbsiyon sendromları) aranmalıdır.

Hasta neden danışmaya ihtiyaç duydu, Hasta probleminin ne olduğunu düşünüyor, Hastanın korktuğu şey problemin kendisi olabilir mi, Hasta danışmadan nasıl bir kazanım sağlamayı umuyor, Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji, John Macleod, Percival, Michael Balint, bütünsel tedavi, bütünsel tıp, holistik beslenme, holistik beslenme uzmanı, hlistik diyet, holistik diyet uzmanı, holistik diyetisyen, holistik beslenme ve diyet uzmanı

Holistik tıbbın ilkeleri

Bütün insanların doğuştan şifa güçleri vardır.

Şifa bir kişinin yaşamının tüm yönlerini ele alarak çeşitli sağlık uygulamalarının hasta ve doktoru içeren takım yaklaşımını benimser. Tedavi sadece belirtileri hafifletmek değil, durumun neden tespitini içerir.

Hasta neden danışmaya ihtiyaç duydu, Hasta probleminin ne olduğunu düşünüyor, Hastanın korktuğu şey problemin kendisi olabilir mi, Hasta danışmadan nasıl bir kazanım sağlamayı umuyor, Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji, John Macleod, Percival, Michael Balint, bütünsel tedavi, bütünsel tıp, holistik beslenme, holistik beslenme uzmanı, hlistik diyet, holistik diyet uzmanı, holistik diyetisyen, holistik beslenme ve diyet uzmanı

Sözün özü, bir listeye bağlı kalıp zayıflamaya çalışmayın. Onun yerine vücudunuzu tanıyın. İnanın çok zor değil.

Öncelikle gerçek bir diyetisyen ile görüşün. Neyi yediğinizde, vücudunuza nasıl etki göstereceğini bilin. Eğer varsa hastalıklarınız yüzünden, vücudunuzu dinlemeyi öğrenin: Vücudunuzu dinleyin, o neye ihtiyacı olduğunu size mutlaka söyleyecektir. Gerektiği noktada diyet uzmanınızadan tıbbi beslenme desteği almayı ihmal etmeyin. Zihinsel olarak kendinizi keşfedin, dinginleştirin. Gerisi arkasından hemen gelir…

Bunu yememeliyim, şunu yemeliyim diye kendinize Nazi subayı gibi davranmayın!

O sevmeden yediğiniz her şey size ödem ve kilo olarak dönecektir unutmayın. Sevdiğiniz besinleri kararında yemeyi, ardından dengelemeyi, bir diyetisyen denetiminde deneyin. Hayatta bu sizlere daha da keyif vererek zayıflamanızı sağlayacak…

Hasta neden danışmaya ihtiyaç duydu, Hasta probleminin ne olduğunu düşünüyor, Hastanın korktuğu şey problemin kendisi olabilir mi, Hasta danışmadan nasıl bir kazanım sağlamayı umuyor, Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji, John Macleod, Percival, Michael Balint, bütünsel tedavi, bütünsel tıp, holistik beslenme, holistik beslenme uzmanı, hlistik diyet, holistik diyet uzmanı, holistik diyetisyen, holistik beslenme ve diyet uzmanı

Düşünme biçimi de zayıflamada etkilidir

Düşünme biçiminin de zayıflamada etkili olduğunu hatırlatıyor bize Karen Hill- Ttony Hill.

Hasta neden danışmaya ihtiyaç duydu, Hasta probleminin ne olduğunu düşünüyor, Hastanın korktuğu şey problemin kendisi olabilir mi, Hasta danışmadan nasıl bir kazanım sağlamayı umuyor, Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji, John Macleod, Percival, Michael Balint, bütünsel tedavi, bütünsel tıp, holistik beslenme, holistik beslenme uzmanı, hlistik diyet, holistik diyet uzmanı, holistik diyetisyen, holistik beslenme ve diyet uzmanı

Bir yemeği yerken duyduğumuz vicdan azabı ya da mutsuzluk onun bize kilo olarak dönmesine neden oluyor. Mutsuz olarak yediğiniz son derece sağlıklı bir sebze yemeğinin size faydadan çok zararı var. Onun yerine tükettiğiniz besinleri keyifle, vicdan azabı çekmeden, kilo alırım diye düşünmeden yemek gerekiyor…

Bu durum diyet listeleri için de geçerli. Size kilo verdiren diyetisyeninizin mucizeler yaratıyor olmasından çok, sizi o listeye inanmanızla alakalıdır. Ayrıca hepimizin metabolizması, hastalıkları, hassasiyetleri, alerjileri o kadar farklı ki… Birine yarayan çok zayıflatan bir diyet başkasında işe yaramıyor. Hatta bazen negatif sonuçlara neden olabiliyor…

Hasta neden danışmaya ihtiyaç duydu, Hasta probleminin ne olduğunu düşünüyor, Hastanın korktuğu şey problemin kendisi olabilir mi, Hasta danışmadan nasıl bir kazanım sağlamayı umuyor, Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji, John Macleod, Percival, Michael Balint, bütünsel tedavi, bütünsel tıp, holistik beslenme, holistik beslenme uzmanı, hlistik diyet, holistik diyet uzmanı, holistik diyetisyen, holistik beslenme ve diyet uzmanı

Holistic “bütünsel” tıp, insanı bir bütün olarak ele alıyor

Holistic “bütünsel” tıp, insanı bir bütün olarak ele alıyor.

Hasta neden danışmaya ihtiyaç duydu, Hasta probleminin ne olduğunu düşünüyor, Hastanın korktuğu şey problemin kendisi olabilir mi, Hasta danışmadan nasıl bir kazanım sağlamayı umuyor, Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji, John Macleod, Percival, Michael Balint, bütünsel tedavi, bütünsel tıp, holistik beslenme, holistik beslenme uzmanı, hlistik diyet, holistik diyet uzmanı, holistik diyetisyen, holistik beslenme ve diyet uzmanı

Sağlıklı bir zayıflama, sağlıklı bir yaşam için insanı ruhsal-duygusal-bedensel-zihinsel olarak ele almak gerektiğini savunuyor. Bana da bu sistemin ortaya atıcıları, yaratıcılar olan Karen Hill-Ttony Hill ikilisine hay ağzınıza sağlık demek düşüyor.

Tüm bu etmenlerin vücuda, zayıflamaya, sağlıklı yaşamaya etkisi üzerinde duruyor bu yaklaşım. İnsanı bir sistem gibi düşünmeyi öneriyor, böylece sistemin bir parçası çalışmazsa tüm sistemin duracağından veya aksayacağından bahsediyor. Özellik duygusal değişimler üzerinde duruyor. Çünkü duygusal değişimler vücudumuzun tamamını etkiliyor. Birçok fiziksel hastalığın temelinde duygusal durumlar yatıyor. Düşünsenize aşıkken nasıl canlı, nasıl dirisiniz. Teniniz ayrı parlıyor. Duygusal açlıklarınız yok denecek kadar az oluyor.

Ya mutsuzken? Tam tersi değil mi? Kilo alıyoruz, duygusal açlık krizleri yüzünden saçma sapan yeme atakları geçiriyoruz, vücudumuz ödem tutmaya başlıyor ve daha fazlası… Sağlıklı beslenme ve diyet konusunda yalnızca bu konun lisanslı uzmanları olan diyetisyenler ile görüşmelisiniz.

yaşlılarda beslenme geriatrik, Hasta neden danışmaya ihtiyaç duydu, Hasta probleminin ne olduğunu düşünüyor, Hastanın korktuğu şey problemin kendisi olabilir mi, Hasta danışmadan nasıl bir kazanım sağlamayı umuyor, Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji, John Macleod, Percival, Michael Balint, bütünsel tedavi, bütünsel tıp, holistik beslenme, holistik beslenme uzmanı, hlistik diyet, holistik diyet uzmanı, holistik diyetisyen, holistik beslenme ve diyet uzmanı

Holistik beslenmenin farkı ne, ne yapıyor?

Holistik zayıflama, diğer zayıflama programlarından farklı neler yapıyor?

Hasta neden danışmaya ihtiyaç duydu, Hasta probleminin ne olduğunu düşünüyor, Hastanın korktuğu şey problemin kendisi olabilir mi, Hasta danışmadan nasıl bir kazanım sağlamayı umuyor, Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji, John Macleod, Percival, Michael Balint, bütünsel tedavi, bütünsel tıp, holistik beslenme, holistik beslenme uzmanı, hlistik diyet, holistik diyet uzmanı, holistik diyetisyen, holistik beslenme ve diyet uzmanı

Öncelikle kilolarınızın altındaki fizyolojik nedenleri araştırıyor. Vücudunuzun çalışma sistemini anlamaya çalışıyor önce. Strese vücudunuzun nasıl tepki verdiğiyle ilgileniyor. Sağlığımızı korumak, korurken doğru beslenmek, vücudumuzun verdiği sinyalleri, uyarı mesajlarını anlamamızı öğretiyor. Mesela bu yöntemi hayatınıza adapte ettiğinizde bir hastalığın ortaya çıkmadan önlemeye çalışmaya başlıyorsunuz. Doğal ve sağlıklı yöntemlerle, faydalı beslenerek tabi.