Tunceli Munzur Üniversitesi Logo Beslenme ve Diyetetik

Munzur Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik öğrenci alımına başlayacak!

Tunceli’ye yeni Sağlık Bilimleri Fakültesi: 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenci alımı başlayacak.

Munzur Üniversitesinden yapılan açıklamada, 17 Nisan 2019 tarihli ve 968 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile üniversite bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulduğu aktarıldı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde hangi bölümler olacak?

 • Beslenme ve Diyetetik,
 • Fizyoterapi ve rehabilitasyon,
 • Çocuk gelişimi,
 • Hemşirelik,
 • Ebelik bölümlerini bünyesinde açacağı belirtilen açıklamada, yeni kurulan fakültenin 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenci alımına başlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, yeni kurulan fakültenin hem üniversiteye hem de Tunceli’ye hayırlı olması temennisinde bulunuldu.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/var/www/html/mbeta/saglik-calisanlari/egitim/tr-tunceliye-yeni-saglik-bilimleri-fakultesi-2019-2020-egitim-ogretim-yilinda-ogrenci-alimi-baslayacak-6-52-81332.html
Türk Hemşireler Derneği Logo

100.000 hemşire atama bekliyor…

Türk Hemşireler Derneği’nden, yetkisiz kişilerin hemşire olarak istihdamının sağlık hizmetlerinin sunumunda karışıklığa yol açma, halkın hemşireler tarafından verilmesi gereken nitelikli bakımı almasına engel olma ve hasta güvenliğini riske atma gibi ciddi sonuçlar doğurduğu bildirildi.

Yapılan açıklamada, Türkiye’de sağlık hizmeti sunanların içerisinde yaklaşık 170.000’inin hemşirelerden oluştuğu belirtildi. Fakülte ve bölümlerin 934 öğretim elemanı ile hemşire yetiştirdiği ve bu okullarda halen 66.944 hemşirelik öğrencisinin öğrenim gördüğü, 100.000’e yakın meslektaşlarının da eğitimlerini tamamladığının aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

Yaklaşık 100.000 hemşire atama beklerken, hemşirelik diplomasına sahip olmayan diğer sağlık çalışanları hemşire olarak istihdam ediliyor. Girişim ve taleplerin karşılık bulması ve hemşirelik eğitimi almamış kişilere bu mesleği sunma olanağı verilmesi, nitelikli sağlık hizmeti sunumunu olumsuz etkileyerek, hemşirelik mesleğinin birey ve toplum sağlığı yönünden telafisi zor zararlar doğurabilir. Yetkisiz kişilerin hemşire olarak istihdamı sağlık hizmetlerinin sunumunda karışıklığa yol açma, halkın hemşireler tarafından verilmesi gereken nitelikli bakımı almasına engel olma ve hasta güvenliğini riske atma gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Personel Sağlık Haber
https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/hemsire-olmayanlar-hemsire-gibi-calistiriliyor-h77618.html

doktorlar

YÖK açıkladı: “En çok ilgi sağlık bölümlerine oldu, beslenme ve diyetetik…”

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar verebilmesini desteklemek amacıyla geliştirilen ve ilk kez 2016’da hizmete giren sistem, bugüne kadar 12.170.000 kişi tarafından kullanıldı.

Üniversite adaylarına adeta rehber öğretmenlik yapan sistemi, YKS tercih döneminde 1.963.000 kullanıcı ziyaret etti. Ek yerleştirmelerin gerçekleşeceği eylül sonuna kadar bu sayının 2.200.000’e ulaşması bekleniyor. Sistemi kullananların % 38’si bilgisayarlarından YÖK Atlas’a ulaşırken, %62’si cep telefonu ya da tabletlerini kullandı.

2018'in en gözde sağlık meslekleri

Adaylar ortalama 8 bölüm inceledi

Adayların sistemde kalma ve arama izlerinden derlenen istatistiklere göre, 2018-YKS tercih döneminde, ziyaretçiler sitede ortalama 7 dakika 55 saniye zaman geçirdi ve 8 farklı bölümü inceledi. Sistemi kullanan her 3 adaydan 2’si en az bir kez daha sistemi kullanmak için geri döndü.

Kullanıcıların

 • %25’i İstanbul,
 • %17’si Ankara,
 • %8,3’ü İzmir,
 • %6’sı Adana,
 • %4,2’si Antalya,
 • %3,4’ü Bursa ve
 • %3,3’ü Gaziantep’ten sisteme ulaştı.

Lisans düzeyinde en çok incelenen alan: Tıp

Verilere göre, bu yıl lisans düzeyinde üniversite tercihi yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok tıp, hukuk ve bilgisayar mühendisliği alanlarını inceledi. Bu programları, hemşirelik, diş hekimliği, elektrik-elektronik mühendisliği, mimarlık, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümleri izledi. Mühendislik bölümleri içinde en çok ilgi çeken lisans programı bilgisayar mühendisliği oldu.

Ön lisans verilerinde sağlık programları ön planda

Ön lisans düzeyinde de en çok ilgi çeken programlar, sırasıyla ilk ve acil yardım, anestezi ve tıbbi laboratuvar teknikleri oldu. Bu bölümleri sırasıyla, tıbbi görüntüleme teknikleri, fizyoterapi, çocuk gelişimi, ağız ve diş sağlığı, bilgisayar programcılığı, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik ile adalet bölümleri izledi.

Haber Sağlıkçılar
https://www.habersaglikcilar.com/yok-acikladi-en-cok-ilgi-saglik-bolumlerine-oldu-iste-o-bolumler.html
doktorlar

Hekim ve hemşire ihtiyacı 2024’te tamamlanacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sağlık iş gücü planlamasının daha etkin yapılması ve yürütülmesi için, Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir planlama yapılmasının önemine işaret ederek, bu bağlamda müşterek bir çalışma başlattıklarını söyledi.

YÖK Başkanı: Doktor ve hemşire ihtiyacı 2024’te tamamlanacak

Saraç, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Konferans Salonu‘nda düzenlenen hemşirelik lisans eğitimi çalıştayının açılışında yaptığı konuşmada, hemşirelik bölümlerinin mevcut durumunun değerlendirileceğini ve geleceğe yönelik planlamalarının ele alınacağını belirtti.

Hemşirelik bölümlerinin üniversitelerin sağlık bilimleri fakülteleri, hemşirelik fakülteleri ve sağlık yüksekokulları içinde yer aldığını anlatan Saraç, hemşirelik eğitiminin en az 4 yıl sürdüğünü, 4.600 saatlik teorik ve klinik eğitimini kapsadığını söyledi.

Hemşirelik programlarında

 • 71.538 lisans,
 • 6.157 yüksek lisans,
 • 1.359 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 79.54 öğrenci bulunduğunu aktaran Saraç, öğretim elemanı sayısının 1.562 olduğunu belirtti.

Alanda,

 • 125 profesör,
 • 140 doçent,
 • 429 yardımcı doçent olmak üzere toplamda 694 öğretim üyesinin, 868 de öğretim üyesi dışında öğretim elemanı bulunduğunu söyleyen Saraç,

Tabii ki bunlar kâfi değil. Bilimsel teamüller çerçevesinde ve nitelikten taviz vermeden bu sayıların artırılmasına yönelik arayışlar içerisindeyiz. Birtakım da işlevsel kararları da önümüzdeki günlerde yürürlüğe koymak istiyoruz, dedi.

YÖK tarafından son dönemde sağlık eğitimi alanında önemli çalışmalar gerçekleştirildiğine işaret eden Saraç, bu çalışmalardan örnekler verdi.

Kontenjan planlaması

Saraç, YÖK olarak sağlık insan gücünün planlamasında Eğitim, Sağlık ve Maliye Bakanlıkları ile iş birliği içinde çalışmaya devam ettiklerini, bu kapsamda oluşturulan bağımsız kurulda ilgili bakanlıkların önerileri ve projeksiyonları ile kontenjan planlamalarının söz konusu olacağını bildirdi.

Türkiye’de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsan Gücü Durum Raporu 2014 yılı verilerini paylaşan Saraç, Türkiye’de 150 binin üzerinde hemşire bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

Bu sayı yeterli değil. Sayının, nitelikten taviz verilmeden artırılması önceliklerimiz arasında yer alıyor. Türkiye’de yaklaşık 550.000’e yaklaşan sağlık personeli bulunuyor. Toplam ülke nüfusunun yaklaşık %1’ini aktif çalışan sağlık personeli ile sağlık alanında eğitim gören öğrenciler oluşturuyor. Bu rapora göre, mezun olan ve mezun olacak kişilere göre hekim ve hemşire ihtiyacının 2024 yılında, ebe ve tıbbi sekreterlik mesleği ihtiyacının ise 2025 yılında tamamlanacağı öngörülüyor. 2024 yılı ve sonrası dönemin, eğitim kontenjanları ve mezunların istihdamı açısından gözden geçirilmesi büyük önem arz ediyor. Sağlık iş gücü planlamasının sağlıklı yapılması ve yürütülmesi için, Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir planlama yapılması gerektiği ortada. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı ile müşterek bir çalışmayı başlattık.

Saraç, çalıştaydan elde edilecek bilgilerin ve çözüm önerilerinin çok değerli olduğunu ve somut önerilerin YÖK Genel Kurulu’nda ele alınacağını söyledi.

Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/yok-baskani-doktor-ve-hemsire-ihtiyaci-2024te-tamamlanacak-40655858
diyet dikkat, zayıflama uyarı

BİMER’den DİYETİSYEN unvanları ile ilgili ÇOK ÖNEMLİ yanıt!

Merhaba,
YÖK bilgi edinme sayfasından buraya yönlendirildim, sorum YÖK’e.
Beslenme ve Diyetetik lisans mezunuyum. Sorun unvan kullanımı ile ilişkili:
* Diyetisyen
* Uzman Diyetisyen
* Beslenme Uzmanı
* Diyet Uzmanı
* Beslenme ve Diyet Uzmanı
Yukarıdaki unvanların rastgele kullanıldığını görüyoruz. Türkiye Diyetisyenler Derneği yalnızca DİYETİSYEN ile BESLENME VE DİYET UZMANI tanımlarını yapmış durumda. Sorularım şunlar:
* Uzman Diyetisyen, tanımı nedir? Herhangi bir alanda yüksek lisans yapmak, diyetisyenleri uzman diyetisyen yapar mı? Tezsiz yüksek lisans yapan bir diyetisyen, uzm. dyt. unvanı alır mı?
* Beslenme Uzmanı, diyet uzmanı tanımları ve diyetisyen ile farkı nedir? Çoğu yaşam koçu, Herbalife’ci biz diyetisyen değil beslenme uzmanıyız diyip bu unvanı fitursuzca kullanıyor.
* Beslenme ve Diyet Uzmanı tanımı TDD tarafından ilgili alanlarda (beslenme bilimleri, diyetetik programı, toplu beslenme, toplum beslenmesi, halk sağlığı diyetisyenliği) yüksek lisans/doktora yapmış diyetisyen olarak tanımlanmış. Diyetisyenler olarak bu konuda geniş kapsamlı bilgilendirme rica ediyoruz.
Teşekkür ederiz, iyi çalışmalar.

Yanıt

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz  başvurunuz 23.10.2017 tarihinde ÜNVAN BİRİMİ tarafından cevaplanmıştır:

29.07.2012 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurul’un görüşü de dikkate alınarak, Beslenme ve Diyetetik Bölümü‘nde görülen öğrenim itibariyle “Diyetisyen” unvanının kullanılmasının uygun olduğuna karar verilmiştir.

6569 sayılı Kanun’un Geçici 69. maddesi uyarınca lisans tamamlama hakkı verilen lisans programlarından aşağıda yer alan programların sağlık hizmetleri sınıfında değerlendirilmesine,
 • Sağlık Yönetimi, 
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi,
 • Sosyal Hizmet, 
 • Biyoloji, 
 • Beslenme ve Diyetetik, 
 • Gerontoloji, 
 • Ebelik,
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon,
 • Ergoterapi,
 • Hemşirelik,
 • Odyoloji Dil ve Konuşma Terapisi,
 • Perfüzyon
Üniversitelerarası Kurul ve Yürütme Kurulu’nun unvanların lisans kademesinde kazanılacağına ilişkin aldığı kararlar dikkate alınarak, lisansüstü (yüksek lisans, doktora…) öğrenimi sonunda alınan unvanlar lisans öğrenimi sonunda kazanılan unvanı değiştirmemektedir. 
Yürütme Kurulu’nun 30/10/1989 tarihli toplantısında; Sosyal Bilimler Enstitülerinde yüksek lisans öğrenimini tamamlayanlara “Bilim Uzmanı” doktora öğrenimini tamamlayanlara ise ”Doktor” unvanı verildikten sonra ayrıca diplomalarına uzmanlık ve doktora alanlarının parantez içinde belirtilmesi uygun görülmüştür.

Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri BİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Diyetisyenler için formasyon eğitimi kadrosu açıldı!

Sağlık mezunları formasyon başvurularını kaçırmayın… Üniversiteler 2017 – 2018 dönemi için Pedagojik formasyon ön kayıtları için başvuru başlatmaya başladı. Bunlara bir örnek aşağıdan verilmiştir. Sağlık Mezunu olup formasyon almak isteyenlerin üniversitelerin web sitelerini takip edip başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Üniversiteler 2017 – 2018 dönemi için pedagojik formasyon ön kayıtları için başvuru başlatmaya başladı. Bunlara bir örnek aşağıdan verilmiştir. Sağlık Mezunu olup formasyon almak isteyenlerin üniversitelerin web sitelerini takip edip başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), 2017-2018 Dönemi için pedagojik formasyon ön kayıtları için başvuru başlattı.

Sadece lisans veya ön lisans programlarıyla sınırlı kalmayan Hasan Kalyoncu Üniversitesi yüksek lisans programlarından doktora programlarına, çeşitli eğitim seminerlerine, muhtar akademisi gibi yurt çapında ses getiren çeşitli eğitim programlarına kadar önemli çalışmalar düzenleyerek her tür eğitim çalışmalarına tam destek oluyor.

Ön başvuru için internet üzerinden kayıt yeterli oluyor

Önemli eğitim hizmetlerinden biri olan pedagojik formasyon için ilan veren HKÜ, yeni dönem için formasyon kayıtlarına hazırlanıyor. Verilen formasyon ilanına göre HKÜ Eğitim Fakültesinde, iki yüz öğrenci kontenjanlı pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı açıldığını bildirdi. Ön başvuru tarihlerinin 4-28 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacağı ve ön başvuru sürecinde internetten kayıtın yeterli olacağı açıklandı. Ayrıca kayıtların HKÜ’nün kendi ana sayfasındaki duyurular bölümünden yapılacağı belirtildi.

Belirlenen branşlar dışında başvurular kabul edilmeyecek

Kriterlere göre belirlenmiş asıl ve yedek listelerin 3 Ağustos 2017‘de, asıl liste kesin kayıt tarihinin 7 Ağustos 2017, yedek liste kesin kayıt tarihinin ise 8 Ağustos 2017’de yapılacağı bildirildi. Branşlarına göre,

 • hemşirelik,
 • ebelik,
 • sağlık memurluğu,
 • beslenme ve diyetetik,
 • psikoloji,
 • matematik, fizik, kimya, biyoloji,
 • işletme, iktisat, muhasebe, uluslararası ticaret ve lojistik

Olmak üzere toplam iki yüz kişiye formasyon eğitimi verilecek. Bu bölümler dışında yapılan ön başvuruların ise kabul edilmeyeceği belirtildi.

Personel Sağlık Haber
http://www.personelsaglikhaber.net/guncel/saglik-mezunlari-formasyon-basvurularini-kacirmayin-h68210.html