yapay tatlandırıcılar, tatlandırıcılar, splenda, asesülfam k ve sağlık

Yapay tatlandırıcılar diyabete yol açıyor!

Güney Avustralya Üniversitesi Profesörü Peter Clifton tarafından yayınlanan bir araştırmada, düşük kalorili tatlandırıcıları kullanan kişilerin, kilo vermek bir yana kilo alma olasılıklarının daha yüksek olduğu belirtildi.

ABD’de 7 yıllık bir süre zarfında 5 bin 156 yetişkin üzerinde yapılan araştırma sonucunda, yoğun bir tada sahip olan ve sakkaroz, glukoz ve fruktoz yerine kullanılan düşük kalorili tatlandırıcıların, çok miktarda tüketildiğinde kilo almaya neden olduğu açıklandı. Araştırmaya göre 2,2 milyar dolarlık bir paya sahip olan yapay tatlandırıcı sektörü özellikle gençler arasında popüler durumda. Buna göre 20’li yaşlarda yapay tatlandırıcı kullanımı yüzde 200 oranında artarken yetişkinlerde ise bu artış yüzde 54 oranında.

Profesör Clifton açıklamasında “Yapay tatlandırıcı kullanımı, genel şeker alımını azaltmaz. Kullananlar hem şeker hem de düşük kalorili tatlandırıcılar kullanmış olurlar ve psikolojik olarak en sevdikleri yiyecekleri şımartabileceklerini hissedebilirler” dedi.

Tip 2 diyabete yol açabilir

Araştırmada yapay tatlandırıcıların kilo almak dışında tip 2 diyabet riskine yol açabilecek bağırsak bakterilerini de değiştirdiği ifade edildi. Clifton, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin (ASB) ise ayrıca ölüm ve kardiyovasküler hastalık risklerinin artmasında ve yaşlı insanlar arasında inme ve demansa da neden olabileceğinin altını çizdi. Prof Clifton,

Düşük kalorili tatlandırıcılardan daha iyi bir seçenek, bol miktarda kepekli tahıllar, süt ürünleri, deniz ürünleri, baklagiller, sebzeler ve meyveler ve sade su içeren sağlıklı bir diyete bağlı kalmaktır, diyor.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/hekim/tibbi-gelismeler/tr-kilo-vermek-icin-kullanilan-yapay-tatlandiricilar-diabete-yol-acabilir-2-19-84729.html