diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Gıda işletmelerinde ‘biyomühendis’ istihdam edilecek!

Gıda teknoloğu ve biyomühendis, gıda işletmelerinde çalışabilecek lisans eğitimi almış meslek mensupları arasına alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile işin türüne göre en az bir personel çalıştırmak zorunda olan gıda ve yem işletmeleriyle bu işletmelerde çalıştırılması zorunlu, lisans eğitimi almış meslek mensupları belirlendi. İşletmeler güncellenirken, istihdam edilecek personelin kapsamı da genişletildi.

Buna göre, söz konusu işletmelerde çalışabilecek, gıda mühendisi, ziraat mühendisi, kimya mühendisi, kimyager, su ürünleri mühendisi, balıkçılık teknolojisi mühendisi, biyolog, veteriner hekim, diyetisyen gibi meslek mensuplarına, gıda teknoloğu ile biyomühendis de eklendi.

AA
https://www.aa.com.tr/tr/saglik/gida-isletmelerinde-biyomuhendis-istihdam-edilebilecek/1665423

(ŞOK) Gıda enflasyonunu popüler diyetisyenler tetikliyor!

TGDF Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Duruk, Medyatik olmak isteyen bazı diyetisyenlerin gıda ve ambalajlı ürünlere yönelik yaptıkları yanlış açıklamalar sektörleri zora sokuyor, dedi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Duruk, bazı diyetisyenlerin medyatik olmak ve gündeme gelmek amacıyla bilimsel temeli olmayan açıklamalarda bulunduğuna dikkati çekerken bu kişilerin açıklamalarının gıda sektörünü zora soktuğunu söyledi. Duruk,

Popüler olmak için sürekli sansasyonel görüşlerde bulunan bu diyetisyenlerden gıda şirketlerimizi korumamız lazım. Aksi takdirde denetimsiz ve merdiven altı üretimler artar, tüketim azalacağı için şirketlerimiz batar, gıda enflasyonu oluşur, dedi.

tgdf

TGDF Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Duruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı diyetisyenlerin gündeme gelmek ve medyatik olmak gibi amaçlarla bilimsel temeli olmayan açıklamalar yaptığını kaydederek, bunların sayısının 3-4 tane olduğunu aktardı. (Muhtemelen Canan Karatay ve türevleri kastediliyor).

Bu kişilerin gıda sektörünün ve ambalajlı ürünlerin aleyhine ısrarla yaptığı doğru olmayan açıklamaların sektörleri sürekli zora soktuğunu hatırlatan Duruk, bu diyetisyenlerin hatalı görüşlerine inanan vatandaşların ise tüketimlerini kestiğini bildirdi.

Duruk, Türkiye’de yüzlerce, hatta binlerce, gıda mühendisi, doktor, diyetisyen bulunduğunu ancak bu kişilere hiç söz hakkı tanınmadığını, sürekli aynı 3-4 kişinin sansasyonel açıklamalarla medyada yer aldığını belirterek, medya mensuplarına bu konuda daha dikkatli olması çağrısında bulundu.

Rtük, radyo televizyon üst kurulu, rtük ceza

Burada RTÜK’e de görev düştüğünü aktaran Duruk, şu iddialarda bulundu:

Bu kişiler peynir ile alakalı konuştular konuştular peynire talep düştü, bazı firmalar battı sonra peynir fiyatları arttı. Aynı şey piliçte de yaşandı. Bunların cezasını halk çekiyor. Halk iki misli fiyata peynir ve piliç yemeye başladı. Toplum bu kimselerin ağzına bakarak tüketimi biraz da olsa düşürünce şirketler zora giriyor. Bu şirketlerden bazıları batınca üretim azalıyor. Üretim azalınca ne oluyor fiyat artıyor. Yani bu 3-4 diyetisyenin yüzünden aynı zamanda gıda enflasyonu da yaşanıyor. Gıdada durum şu şekildedir; üretimi yüzde 10 düşürürseniz fiyat yüzde 100 yükselir. Bu söylediğimi piliç ve peynir fiyatlarını geriye doğru izlerseniz rahat görürsünüz.

Üniversitelerde görüş alınsın

Duruk, bu konularda aslında durumun çok basit olduğunu belirterek, söz konusu durumlarda yapılan açıklamaya ilişkin üniversitelerin ilgili bölümlerinden akademik/bilimsel görüş alınabileceğini söyledi. Duruk,

Mesela Türkiye’de herkesçe kabul gören tüm üniversitelere sorulsun. ‘Şu şu açıklamalardaki iddialar hakkında neler düşünüyorsunuz?’ denilsin. Göreceksiniz bilimsel temeli olmadığını açıklayacaksınız. Bir döne yumurta hakkında günlerce ‘yemeyin yemeyin’ diye konuştular. Sonra çıkıp, ‘Yanlış söylemişiz.’ dediler, ifadelerini kullandı.

Milyarlarca dolarlık gıda ürünü ihraç ediyoruz

Duruk, bir malı iki firma ürettiğinde fiyatının 5 lira, tek firmanın üretmesi halinde 10 lira olacağını belirterek, bu söylemler sonucu üretimin düşmesi sonrası firmaların zor girdiğini, bu nedenle bazılarının üretimlerini durdurduğunu, ürünlerin tüketiciye zam olarak döndüğünü bildirdi.

Ambalajlı gıda diyerek her türlü eleştirinin sıralandığını dile getiren Duruk,

Bu ürünler her türlü denetimden geçiyor. Türkiye’nin 10 milyar doları aşan gıda ihracatı var. Bu gıdaları Japonya’dan ABD’ye, İtalya’dan Fransa’ya, Rusya’dan Çin’e her türlü ülkeye ihraç ediyoruz. İthal eden ülkeler onlarca testten geçiriyor, kaç tane sertifika istiyor. Türkiye’nin ihraç ettiği ambalajlı gıdalarda reklamasyon yiyen şirket görmedim, yok denecek kadar az.

Merdiven altı üretimi artırıyor

Duruk, önce yumurtada sonra peynir ve piliçteki bilimsel olmayan eleştirel söylemlerin zamanla başka sektörler için de dile getirilebileceğini kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

Böylece peynir ve piliçteki gibi diğer sektörlerdeki şirketler de zarar görebilir. ‘Evde tavuk besle, peynir yap.’ diyorlar. Bu mümkün mü Allah aşkına gerçekten mümkün mü? Rezidansta, plazada nerede yetiştireceksin tavuğu? Hiç yapılabilir bir öneri mi? Popüler olmak için sürekli sansasyonel görüşlerde bulunan bu diyetisyenlerden gıda şirketlerimizi korumalıyız. Aksi takdirde denetimsiz, merdiven altı üretimler artar, tüketim azalacağı için şirketlerimiz batar, gıda enflasyonu oluşur. Çünkü adam merdiven altı üretimi doğal, organik, köyden geldi diyerek satıyor.

AA
İSTANBUL – UĞUR ASLANHAN, https://www.aa.com.tr/tr/saglik/gida-enflasyonunu-populer-diyetisyenler-tetikliyor/1375554

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Diyetisyenler Derneğimizden bu kişi ile mesleğimizin itibarı adına görüşülmesini ve basın yazısının düzeltilmesini talep ediyoruz.

diyetisyen iş ilanı, diyetisyen iş ilanları, diyetisyen iş ilanı, hastaneye diyetisyen iş ilanı, iş arayan diyetisyenler, işkur diyetisyen ilanları, beslenme ve diyetetik iş ilanları, sağlık bakanlığı personel alımları, diyetisyen iş ilanları 2017, gerçek diyetisyenler iş ilanları, kariyer.net diyetisyen

Ankara “operasyon uzmanı” diyetisyen iş ilanı

Ankara ilinde bulunan BCC Toplu Yemek Üretim Hizmetleri, Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik profesyoneli Beslenme Uzmanı (Diyetisyen) arıyor!

BCC Toplu Yemek Üretim Hizmetleri Diyetisyen iş ilanı genel nitelikleri

Bilkent Holding Kuruluşu Bilintur Catering Centre bünyesinde Ankara İlinde Yer Alan Bilkent Şehir Hastanesi projemizde “Operasyon Proje Uzmanı” olarak görevlendirilecek Gıda Mühendisi, Diyetisyen ve Gıda Teknikeri takım arkadaşları aramaktayız.

[irp]

BCC Toplu Yemek Üretim Hizmetleri Diyetisyen ilanı iş tanımı

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun,
 • Toplu yemek üretim ve servis hizmeti sunumunda en az 3 yıl tecrübeli ( Tercihen hastane mutfağında benzer pozisyonda görev almış)
 • Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemlerinde (ISO 9001, ISO 14 001, ISO 18 001, ISO 22 001) bilgi ve deneyim sahibi,
 • Mönü planlama ve maliyet kontrolü konularında bilgi sahibi olan,
 • Takım çalışmasına yatkın,
 • Müşteri odaklı ve markayı sahiplenebilen,
 • MS Office programlarını etkin kullanabilen, raporlama yeteneğine sahip,
 • Analitik düşünce yeteneği olan,
 • İş disiplinine sahip
  İkna kabiliyeti, planlama ve organizasyon yeteneği yüksek,
 • Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak.